Σωτήριο time machine!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απλα να πω, ότι τα χρειάστηκα όταν μεταφέροντας φωτογραφίες από το Photos app του MacOS σε ένα folder, ξέχασα να μεταφέρω κάποιες και μετά τις έκανα όλες Delete από το Photos Library ενώ δεν τις είχα αλλου σε backup.
H σωτηρια ήρθε από το time machine το οποιο παρότι είχα να κάνω backup μια εβδομάδα, μπόρεσε και μου έκανε restore την photo library με τις φωτό που είχα προσθέσει πριν δυο μέρες!
Κοινώς, συνεχίζει κάπως να δουλεύει, προφανώς αποθηκεύοντας προσωρινά δεδομένα στον σκληρο του συστήματος.
Life saver!
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Αυτό ειναι καλό ή κακό; (προφανως δεν αναφερομαι στη συγκεκριμένη περιπτωση) :huh2:
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Εννοώ, ότι παρότι είχα ξεχάσει να το κάνω backup, έκανε αυτόματα μονο του χωρίς την ανάγκη του time machine drive.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Ναι το καταλαβα. :) Εννοουσα πως συνηθως αυτα που σβηνουμε, πρεπει να σβηστουν.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Όχι, αν έχεις ενεργοποιημένο το time machine backup, παίρνει αυτόματα incremental backups ακόμα και όταν δεν έχεις συνδεδεμένο το time
Machine hard disk. Απλά, τα παίρνει μάλλον στο system disk και σίγουρα για περιορισμένο χρόνο.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
κρατάει ιστορικό στον σκληρό δίσκο του συστήματος, πρόσφατα σε γνωστό μου που του είχε γεμίσει σχεδόν ο σκληρός , το μεγαλύτερο μέρος ήταν "other" που αφορούσαν αρχεία backup,
με λίγο ψάξιμο στο google καταφέραμε να επναφέρουμε ως free το μεγαλύτερο μέρος

τώρα αν είναι καλό ή κακό, όλα τα εργαλεία μπορεί να γίνουν και επικίνδυνα αλλά και σωτήρια,

προσωπικά θα επιθυμούσα να σε προειδοποιούσε και να είχες δυνατότηατα να επιλέξεις τι θα κάνει
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Από προχθές έχω ένα πρόβλημα εκανα καθαρή εγκατάσταση σε ένα macbook air και δεν επεχείρησα να μεταφέρω αρχεία κλ,κλπ από το time machine ,αλλά επέλεξα να μεταφέρω κάποιες εφαρμογές μόνο με αντιγραφή Δυστυχώς καμμία εφαρμογή δε λειτουργεί κανονικά .Υπάρχει πάντα η λύση της μεταφοράς από το back up αλλά θα μου γεμίσει ο σκληρός με κάπου 30 γιγα από υλικό πού δεν χρειάζομαι Μήπως κάποια βοήθεια ;
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Εάν κάνεις αυτή την μεταφορά και μετά σβήσεις ότι δεν χρειάζεσαι ;

Μιχάλη το δοκίμασα ,αλλά μένει πολύ άχρηστο υλικό ,πού όπως καταλαβαίνεις χρειάζεται ώρες για να δώ ποιό πρέπει να φύγει και κάποιες φορές μπορεί να διώξω και κάτι χρήσιμο
Ενώ στην καθαρή εγκατάσταση ο δίσκος μένει σχεδόν άδειος και αυτά πού προσθέτω είναι 15 γιγα το πολύ
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Από προχθές έχω ένα πρόβλημα εκανα καθαρή εγκατάσταση σε ένα macbook air και δεν επεχείρησα να μεταφέρω αρχεία κλ,κλπ από το time machine ,αλλά επέλεξα να μεταφέρω κάποιες εφαρμογές μόνο με αντιγραφή Δυστυχώς καμμία εφαρμογή δε λειτουργεί κανονικά .Υπάρχει πάντα η λύση της μεταφοράς από το back up αλλά θα μου γεμίσει ο σκληρός με κάπου 30 γιγα από υλικό πού δεν χρειάζομαι Μήπως κάποια βοήθεια ;

Δεν θα δουλέψει έτσι σωστά (με copy). Η θα κανεις restore backup ή θα εγκαταστήσεις ξανά καθαρά τις εφαρμογές.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Εάν πράγματι γίνεται απλή αντιγραφή από τους φακέλους του time machine των προγραμμάτων που θες Πέτρο, τότε ναι είναι δύσκολο να παίζουν σωστά.