Προσθηκη Διακοπτη ΟΝ/Reset στο Raspberry pi

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Ειναι συνηθες να γινεται αυτη η ερωτηση και επειδη απασχολει αρκετους και μετα η απαντηση χανεται στα νηματα αποφασισα να ανοιξω ενα νημα αποκλειστικα για αυτο ουτως ωστε να ειναι πιο ευκολο να βρεθει.
Στο παρακατω λινκ υπαρχουν λεπτομερεις οδηγιες και σχετικο βιντεο που δεν νομιζω οτι χρειαζεται παραπανω περιγραφη...

http://raspi.tv/2012/making-a-reset-switch-for-your-rev-2-raspberry-pi

Ο παραπανω διακοπτης δουλευει ως Reset και On αν και εφοσον το λειτουργικο που χρησημοποιουμε εχει λειτουργια software Shut Down αν δεν υπαρχει τετοια λειτουργια τοτε λειτουργει σαν απλο Reset.
Οι διανομες Raspbian ,Kodi,Volumio,Moode εχουν software shut down και λογικα και οι περισοτερες.

Προσοχη !!! Κανοντας μια τετοια κινηση ακυρωνει την οποια εγγυηση αφου εχουμε παρεμβει δυναμικα στην motherboard ,αν ωστοσο θελουμε να προσθεσουμε ενα τετοιο διακοπτη η δεν θελουμε να τρυπησουμε το κουτι μπορουμε να προσαρμοσουμε ενα διακοπτη π.χ. τυπου πορτατιφ στο καλωδιο τροφοδοσιας η αν βολευει καποιο πολυμπριζο με διακοπτη .Στην ουσια για να γινει ON θελει μια στιγμιαια διακοπη της τροφοδοσιας.

Στα διαφορα μοντελα τα pins της motherboard αλλαζουν τοποθεσια η και ονομασια στα μοντελα 2 και 3 αναζητουμε το ζευγαρι επαφων με την ονομασια RUN.

Παρακατω επισυναπτω την δικη μου κατασκευη σαν παραδειγμα που λογω κουτιου (υπηρχαν καποιες τρυπες) και με ενα μικροδιακοπτη λιγο bluetak και μερικα κοματια Lego δανεικα και αγυριστα απο τον γιο μου εκανα δουλιτσα.
Καλη επιτυχια...





 

Attachments

  • 20161027_084032.jpg
    20161027_084032.jpg
    98.8 KB · Views: 330
  • 20161027_083813.jpg
    20161027_083813.jpg
    111 KB · Views: 331
  • 20161027_083913.jpg
    20161027_083913.jpg
    109.1 KB · Views: 327

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Αυτό που φτιάξανε ολόκληρο υπολογιστή σε μέγεθος πακέτου τσιγάρων με 40$ και δεν μπορούν να του βάλουν μαμίσιο power on/off είναι τουλάχιστον ανέκδοτο, πχ για γονείς που το βρίσκουν καλή λύση για τα το παιδικό δωμάτιο.

Εν τω μεταξύ το 'κενό' απ'ότι βλέπω έρχονται να το γεμίσουν οι κατασκευαστές με ξεχωριστά πλακετάκια αξίας το μισό raspi.

Γενικά imo αν αρχίσεις να βλέπεις προς τις βελτιώσεις του (τροφοδοτικό, power on/of, powered hub, kali κτλ) χίλιες φορές να πάρεις ένα μτχ μικρούλι παλιό barebone (ή λαπτοπ) και να μπουτάρεις με κάποια φορητή έκδοση linux, ή για ακόμα μεγαλύτερη ευκολία κανένα έτοιμο custom linux σαν το Xtra-pc και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Re: Απάντηση: Προσθηκη Διακοπτη ΟΝ/Reset στο Raspberry pi

Αυτό που φτιάξανε ολόκληρο υπολογιστή σε μέγεθος πακέτου τσιγάρων με 40$ και δεν μπορούν να του βάλουν μαμίσιο power on/off είναι τουλάχιστον ανέκδοτο, πχ για γονείς που το βρίσκουν καλή λύση για τα το παιδικό δωμάτιο.

Εν τω μεταξύ το 'κενό' απ'ότι βλέπω έρχονται να το γεμίσουν οι κατασκευαστές με ξεχωριστά πλακετάκια αξίας το μισό raspi.

Γενικά imo αν αρχίσεις να βλέπεις προς τις βελτιώσεις του (τροφοδοτικό, power on/of, powered hub, kali κτλ) χίλιες φορές να πάρεις ένα μτχ μικρούλι παλιό barebone (ή λαπτοπ) και να μπουτάρεις με κάποια φορητή έκδοση linux, ή για ακόμα μεγαλύτερη ευκολία κανένα έτοιμο custom linux σαν το Xtra-pc και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Το raspberry δεν φτιαχτηκε για να χρησημοποιειται σαν pc η media player αλλα σαν μια πλακετα εφαρμογων το οτι η κοινοτητα του το αξιοποιησε για να γινει και pc και media player δεν υποχρεωνει τον κατασκευαστη του να κινηθει προς αυτη την κατευθηνση .
Αν θελουμε αλλου τυπου ευκολιες παμε στις συσκευες που ανεφερες .

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Σαφώς. Ισχύει αυτό που λές, αλλα ας αναρωτηθούν όσοι το χρησιμοποιούν σαν πλατφόρμα εφαρμογών αν θέλουν ή όχι να έχει και ένα γ@μημένο * κουμπί να κλείνει.
Προφανώς επίσης θα παρουσίαζε ενδιαφέρον να μαθαίναμε πόσοι το χρησιμοποιούν για surfing, video, audio και τίποτε άλλο...
(* σορρυ για τη γλώσσα δε πάει σε σένα προφανώς)

Κατα τα άλλα όπως είπα και πριν και συμφωνείς νομίζω, αν είναι για χρήση απο παιδί, για να μπει οικονομικά στο κοσμο του υπολογιστή και σιγά σιγά στο diy και εφαρμογές, τρώει άκυρο με το καλημέρα.
Και έχουν γεμίσει το site τους με παιδικές φάτσες καρτούν και 'teaching', 'learning' και ένα σωρό άλλα σαχλά σκίτσα (γιατί είναι ξεκάθαρα σαχλό να απευθύνεσαι σε ενήλικες και γνώστες με τέτοια σκίτσα και να μη φροντίζεις 3 γενιές τώρα να του βάλεις ένα κουμπί... κουμπί!!! και να απαιτείς να γράψει άσχετος γονιός ή ένα μικρό παιδί κώδικα σε πύθωνες και άλλα ερπετά για να κλείσει ο υπολογιστής του!!!
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Όσο περίεργο, κανένα από τα:

- Rpi πρώτης γενιάς
- Rpi δεύτερης γενιάς
- Odroid C1+
- Odroid C2
- Cubox-i4 pro
- Udoo Quad

που πέρασαν από τα χέρια μου, δεν είχε power button.

Μας ξενίζει λίγο εμάς αυτή η λογική, αλλά όλες αυτές οι συσκευές έχουν φτιαχτεί με τη λογική ότι θα είναι πάντοτε ανοιχτές και εδώ που τα λέμε με μέσο όρο κατανάλωσης τα 3 watt, δεν συντρέχουν και άμεσοι λόγοι για να τα κλείνουμε.

Οποιοδήποτε RPI έχει περάσει από την TV μου ως openelec/libreelec box, δεν έχει κλείσει ποτέ χωρίς να πάθει απολύτως τίποτε.

Στο hifi μου, πρίν αποκτήσω τροφοδοτικό με διακόπτη, έλεγχα το on/off από κεντρικό πολύπριζο, έχοντας κάνει πρώτα shutdown.


@Niktsel, εύγε για το post, θα βοηθήσει πολύ κόσμο που ψάχνεται!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και κάτι ακόμα:

Μιλάμε για embedded board. Τέτοια boards χρησιμοποιούνται κυρίως σε εφαρμογές που πρέπει να ανάψουν αυτόματα πχ μόλις ενεργοποιηθεί η τροφοδοσία ή ακόμα και περιπτώσεις που δεν πρέπει να κλείσουν ποτέ. Η προσθήκη ενός power button είναι κατά κάποιο τρόπο "τρύπα" για την εγγυημένη λειτουργία του board και κατ' επέκταση της εφαρμογής.


Φαντάζομαι ότι τουλάχιστον ένα από τα routers που έχουν περάσει από τα χέρια σας δεν θα είχε επίσης power button!

Επιπρόσθετα, όταν μιλάμε για power buttοn, υπάρχουν 2 υποπεριπτώσεις:

- Ένας διακόπτης που απλά κόβει το ρεύμα
- Ένας διακόπτης που πρέπει να στείλει ACPI εντολή για shutdown

Αν οι κατασκευαστές του RPI ήθελαν το 2ο, αυτό θα σήμαινε έξτρα κόστος υλοποίησης, ενώ αν υιοθετούσαν το πρώτο, οι περισσότεροι χρήστες θα νόμιζαν ότι ο διακόπτης λετουργεί όπως στην περίπτωση 2 και θα έπαιρναν την sd card με το OS "στο χέρι".
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Όλα αυτά σωστά και ωραία Μιχάλη.
Το raspi μπορεί να είναι μέσο ψυχαγωγίας ή εργαλείο για οποιοδήποτε σκοπό.
Με κάποιους περιορισμούς βέβαια, όμως όχι μη αποδεκτούς (αποδεικνύεται απο το γεγονός ότι έχει πουλήσει εκατομύρια κομμάτια).
Να ξεχάσω και τις δηλώσεις των δημιουργών του για τα παιδιά και περι εξοικείωσης με τους υπολογιστές... τα οποία πρακτικά με τις επιλογές τους τα περιορίζουν εντός internet, βάζοντάς τους αδικαιολόγητα εμπόδια για σύνδεση επιπλέον δίσκων και προγραμμάτων (τροφοδοσία, διακόπτης)

Στο θέμα μας, τελικά υπάρχει κάποιος που δεν θέλει το raspi με διακόπτη (όχι απαραίτητα ACPI εντολή, μια χαρά είναι και το απλό power off και είναι ευθύνη των developers να βάλουν ένα shutdown στα προγράμματά τους), έστω και με έξτρα κόστος 1-2 δολάρια? (απαράδεκτο να σκεφτώ οποιοδήποτε άλλο κόστος).
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Ξέρετε πόσες μοντέρνες ηλεκτρονικές συσκευές έχουν καταργήσει (δυστυχώς) το διακόπτη on/off στηριζόμενες στο ηλίθιο...καταναλώνω ελάχιστα στην αναμονή μπορώ να παραμένω εσαεί στην αναμονή;
Μέχρι που κάποιος τα πέρνει στην κράνα και αρχίζει και μετρά όλα τα ρασπ του σπιτιού, τα μόνιτορ, τηλεοράσεις, ρούτερ, switch, NAS, ασύρματα και όλα τα άλλα μπιχλιμπίδια και μαζεύει ένα καλό 250W την ώρα!
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Οποιοδήποτε RPI έχει περάσει από την TV μου ως openelec/libreelec box, δεν έχει κλείσει ποτέ χωρίς να πάθει απολύτως τίποτε.

Στις 16:50 έγραψα το παραπάνω. Στις 23:30, ενώ έβλεπα την ταινία μου στο RPI2/Libreelec, ξαφνικά σταμάτησαν τα πάντα, η κάρτα αναγνωριζόταν ως corrupted κατά το reboot και οτιδήποτε και να έκανα δεν μπόρεσα καν να την ξαναχρησιμοποιήσω οπότε πήγε στο καλάθι των αχρήστων.

Δεν ξαναγράφω τίποτα :D :D :D

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ξέρετε πόσες μοντέρνες ηλεκτρονικές συσκευές έχουν καταργήσει (δυστυχώς) το διακόπτη on/off στηριζόμενες στο ηλίθιο...καταναλώνω ελάχιστα στην αναμονή μπορώ να παραμένω εσαεί στην αναμονή;
Μέχρι που κάποιος τα πέρνει στην κράνα και αρχίζει και μετρά όλα τα ρασπ του σπιτιού, τα μόνιτορ, τηλεοράσεις, ρούτερ, switch, NAS, ασύρματα και όλα τα άλλα μπιχλιμπίδια και μαζεύει ένα καλό 250W την ώρα!

Εγώ πάντως για NAS, transport, media player, dns cacher/adblocker καταναλώνω λιγότερα από 20 watt.

Παρόλα αυτά οι μόνες συσκευές που είναι μόνιμα ανοιχτές στο σπίτι μου είναι το router, το RPI στην tv και ο dns cacher/adblock (καινούρια προσθηκη που δεν ξέρω αν θα κρατήσω τελικά). Όλα τα υπόλοιπα τα κλείνω.

Βέβαια το combo Gainclone/Aune S16/Odroid C2/ Odroid C1 Nas, είναι ανοιχτό τουλάχιστον 12 ώρες την ημέρα (ένα σοβαρός λόγος να μην παίξω ποτέ με τάξη Α :flipout:).
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
πω πω μας έβαλες σε μπελάδες τώρα! Πρέπει να ψάξω στα άδυτα των συρταριών μου να βρω πινάκια... και έχω και 3 pi να σφάξω!!! :flipout:


thanks!!!!
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Tip... Αν εχετε ωραιο κουτι ισως την γλυτωσετε με ενα μικροδιακοπτη οπως χρησημοποιησα και εγω με μεγαλυτερο μοχλο στερεωνεται με λιγη θερμοκολα στο εσωτερικο και απλα κανουμε μια μικρη τρυπουλα να περασει ο μοχλος.
Μελετηστε απο πριν που θα μπει ο διακοπτης γιατι σε περιπτωση που θελουμε να αφαιρεσουμε την motherboard να μπορει να γινει χωρις να χρειαστει να ξηλωσουμε και την κατασκευη του διακοπτη .

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Έτοιμο το πρώτο!!! (αν και μάλλον τα άλλα δύο θα τα αφήσω με τα διακοπτάκια του πορτατίφ που τους έχω ήδη).

pi_fix.jpg

Στα υπόψη ότι δεν ταιριάζουν τα κλασσικά πινάκια που είχα (τα κυκλωμένα, δεν ξέρω ονόματα), οπότε και κόλλησα απευθείας τα καλώδια στην κάτω μεριά του Pi...
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Μια χαρά τα είπες εκ του αγγλικού pin.
Εάν χρησιμοποιούσαμε τη γλώσσα μας καλύτερα και κρατούσαμε κοινή ορολογία, θα λέγαμε αρσενική ακίδα (male pin) και θηλυκός υποδοχέας ακίδας (female pin).
Εξ' αυτών προκύπτει και η ακιδοσειρά (pin header) την οποία χρησιμοποιούμε ως όρο πιο συχνά.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Επανέρχομαι.

μετά από άπειρη αναμονή, μου ήρθαν τα pins υπολογιστή που ταιριάζουν σαν μέγεθος. Δυστυχώς δεν κατάφερα (παρότι σωστά σε μέγεθος) να τα κολλήσω σε κανένα RasPi μου. Ειδικά στην μία τρύπα που έχει την μικρότερη - στρογγυλή βάση. Κατέληξα να τα φτιάξω (τα 3 από τα 4, σύντομα ελπίζω να πιάσω και το τελευταίο) με απευθείας κόλλημα του καλωδίου στην πλακέτα (ακριβώς όπως και στην παραπάνω φωτό μου δλδ). Τώρα το κολλητήρι μου φταίει, εγώ.. άγνωστο. Απλά το αναφέρω για όσους το σκέφτονται...
 

japetus

Senior Member
22 March 2011
409
Ένας έξυπνος διακόπτης που έχει προταθεί από κάποιους χρήστες είναι, για την περίπτωση που χρησιμοποιείται αποκλειστικά η έξοδος hdmi και όχι η av, η χρήση ενός ikey για android κινητά.

ikey-Android-Phone-Universal-Smart-Keypad-Silver-Black_320x320.jpg


Αυτό τοποθετείται στην υποδοχή av για το καρφί, και με ένα καλώδιο μόνο από το πιν του βύσματος συνδέεται στο 5 των GPIO. Χρειάζεται βέβαια να ενεργοποιηθεί και ένα σκριπτάκι για ασφαλές shutdown (πχ. εδώ).
Είναι πάρα πολύ μινιμαλ προσαρμογή, δεν προεξέχει καθόλου και το μόνο αρνητικό είναι ότι αχρηστεύει την αναλογική έξοδο που όμως έτσι κι αλλιώς για όσους χρησιμοποιούν το ρασπι σε τηλεόραση με hdmi τους είναι άχρηστη.. Τα ikeys είναι πολύ φτηνά, και η κόλληση του μοναδικού καλωδίου αρκετά εύκολη ακόμα και για αρχάριους στις κολλήσεις.

Μια εικόνα από το πρότζεκτ: http://imgur.com/a/Pbb6H
 

japetus

Senior Member
22 March 2011
409
Να συμπληρώσω στο παραπάνω ποστ, μια και τώρα διαπίστωσα ότι το θρεντ είναι στην κατηγορία Δικάναλος Ήχος, ότι audio out μπορούμε να πάρουμε πολύ εύκολα και σε καλύτερη ποιότητα από ότι με το ενσωματωμένο βύσμα που καταργούμε, χρησιμοποιώντας ένα φτηνό στικάκι usb audio.