[Επίσημο] MacBook Pro @2016

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Παρουσιάστηκαν λοιπόν τα νέα φορητά MacBook Pro 13" & 15", τα οποία ήδη απέσπασαν ποικίλα σχόλια...έχουν νέα χαρακτηριστικά αλλά κ ελλείψεις, όπως πχ ότι έχουν μικρότερο μέγεθος & βάρος αλλά απουσιάζει ο magsafe φορτιστής.

mbp1.jpg
mbp2.jpg
mbp3.jpg
mbp4.jpg
mbp5.jpg
mbp6.jpg
mbp7.jpg
mbp8.jpg
mbp9.jpg
mbp10.jpg
mbp11.jpg
mbp12.jpg
mbp13.jpg
mbp14.jpg
mbp15.jpg
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,644
Μέση γη
Απάντηση: [ Επίσημο ] MacBook Pro 2016

Λυπάμαι που το λέω, αλλά αυτά είναι air και όχι pro.
Ούτε να φορτίσεις το iphone δεν μπορείς, ούτε βέβαια να το συγχρονίσεις. Θες καλώδια και αντάπτορες για να κάνεις τη δουλειά σου...
Καλό το μίνιμαλ, αλλά όχι εις βάρος της πρακτικότητας. Και οι τιμές, φωτιά βέβαια...
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: [ Επίσημο ] MacBook Pro 2016

Εγω θα παρω το σημερινο το 13''.
Με καλυπτει!
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Re: Απάντηση: [ Επίσημο ] MacBook Pro 2016

Τις είδατε τις νέες τιμές;;;
ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΛΑΥΡΑ!!!
http://store.istorm.gr/mac/macbook-pro.html
Τα προηγούμενα μια χαρά ειναι

Ακριβα Λεωνιδα σε σχεση με εδώ και δεν δικαιολογειται η διαφορα, μονο λογω ΦΠΑ (εδώ είναι 20%).

Μεχρι και την παρουσιαση των νεων προ, το παλιο το ειχαν με εκπτωση 12% (αρχικη 1449 ευρω). Θα περιμενω τις γιορτες μηπως και την επαναφερουν και τοτε θα... σκεφτω. Το βασικο 13αρι με την οθονη αφης ξεκιναει στα 1999 ευρω... θελει σκεψη :FSGSFGS4:
 
Re: [ Επίσημο ] MacBook Pro 2016

Όσο το βλέπω, σκέφτομαι ότι θα το αγόραζα μόνο ως προσωπικό υπολογιστή, για κάθε light χρήση (χάζεμα internet, web calls, εργασίες για σχολείο/ή, light διαχείριση iCloud, καμιά ταινιούλα στο αεροπλάνο, κλπ). Κοινώς ο όρος pro είναι μάλλον αστείος.

Επαγγελματίας, ακόμα και της εικόνας, δε νομίζω να δεχτεί να δουλέψει σε μηχάνημα χωρίς SD reader, πόσο μάλλον όταν δεν έχει ούτε καν USB ως εναλλακτική. Οι χωρητικότητες των δίσκων είναι αστείες για video editing ή επαγγελματία φωτογράφο, οι μνήμες των 16GB μάλλον ανεκτές αλλά σε καμία περίπτωση future proof, η έλλειψη παραδοσιακού video out (έστω μέσω μιας λεπτεπίλεπτης HDMI) κάνει μπαμ, και βέβαια, η κατάργηση του magsafe δεν καταπίνεται εύκολα.

Ναι, προφανώς τα περισσότερα απ'τα παραπάνω λύνονται με ματσούκια να κρέμονται στο πλάι, εξωτερικούς δίσκους, εξωτερικά card readers, και ΠΟΛΛΑ κερατιάτικα, αλλά δεν είναι εκεί η ουσία. Παρ'όλο που μ'αρεσε η touchbar, νομίζω ότι όταν έρθει η ώρα αλλαγής θα κάνω την επανάστασή μου και θα δω τι παίζει απέναντι.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Απάντηση: [ Επίσημο ] MacBook Pro 2016

Oι επαγγελματίες του βίντεο σίγουρα δεν δουλέυουν με εξωτερικούς USB3 για σοβαρά projects.
Κουμπώνουν ένα thunderbolt array και τελειώνει η υπόθεση απο χωρητικότητα και ταχύτητα.
Πάντα έτσι ήταν, παλαιότερα με esata, πιο πριν firewire 800, 400 κλπ.
Και για sd card reader πάλι μεσω thunderbolt 3 οι ταχύτητες διαμεταγωγής είναι πολύ πιο γρήγορες.
 
Re: [ Επίσημο ] MacBook Pro 2016

Εγώ πάντως σαν επαγγελματίας θα προτιμούσα να έχω ένα λαπτοπ που να μπορώ να κάνω τα πάντα σε αυτό (δυνάμει) και απλά να χρησιμοποιώ περιστασιακά ό,τι περιφερειακά χρειάζομαι για να διευκολύνω τη ζωή μου. Έτσι θα ήθελα να έχω:

-State of the art CPU (και όχι περσινά μοντέλα)
-Ξεκινάμε από 512GB SSD by default, και γιατί όχι 1TB (Pro δεν το ονομάσαμε το μηχάνημα;;;; 3μιση χιλιάρικα δε ζητάει;;;; )
-Ξεκινάμε από 32GB RAM, γιατί κακό δεν κάνουν (και είναι φτηνά, και είπαμε, μιλάμε για Pro των 3-3.5 χιλιάδων)
-Θύρες TB KAI USB (έστω 1-2 να υπάρχουν για τις φορές εκείνες που θα συνδέσεις κάτι σημερινό και όχι αυτά που ΘΑ κυκλοφορήσουν στο μέλλον)
-Card reader
-Ethernet (αν σου λείψει έστω και μια φορά, θα καταλάβεις πόσο βασική είναι)
-Video out (νορμάλ, HDMI ή VGA, συμβατό δηλαδή με τους προτζέκτορες που θα κληθείς να συνδεθείς με, όχι μόνο με τη super fancy ΤΒ οθονάρα που έχεις στο σπίτι/γραφείο)
-MagSafe (διότι ήταν μια εξαιρετική ιδέα + υλοποίηση, και όταν έχεις μάθει μ'αυτή δεν πας πίσω)
-VGA δε με ενδιαφέρει τόσο, ας έχουν επιλογή μιας καλής onboard (για όποιον δε δουλεύει με 3D) και μιας πραγματικά δυνατής.
-Οθόνη ως έχει (μόνο να μη χαλάει στους 7 μήνες όπως έκανε στο 2015 13άρι μου).

ΙΜΗΟ τα παραπάνω όλα χωράνε στις διαστάσεις του 2015 μοντέλου (άντε πες χωρίς το ethernet), που ήταν αρκούντως μικρό και ελαφρύ. Αυτή η εμμονή με τη νευρική ανορεξία στα laptop δεν ξέρω από που ξεκίνησε, πάντως ακούγεται αστεία για όποιον χρησιμοποιεί τον υπολογιστή επαγγελματικά.
 
Re: [ Επίσημο ] MacBook Pro 2016

...και βέβαια μην αρχίσουμε τώρα τα γνωστά ότι "αφού δουλεύει καλύτερα από τα PC ως έχει", διότι, ακόμη κι αν αυτό είναι αλήθεια, και κάνει πχ rendering στο 70% του χρόνου σε σχέση με ένα κορυφαίο laptop, αυτό σημαίνει ότι αν είχε τα παραπάνω, θα έκανε render στο 30% του χρόνου. Οπότε δεν στέκει σα δικαιολογία κάτι τέτοιο.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: [ Επίσημο ] MacBook Pro 2016

Αν και off topic χθές παρέλαβα το pro 13 2015 μεταχειρισμένο μέσω ebay .
Το μόνο μείον του σε σχέση με το air 11 το βάρος του ,μισό κιλό παραπάνω
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: [ Επίσημο ] MacBook Pro 2016

Συμφωνω..
Ο ορος 'PRO' μαλλον δεν αναφερεται στο ευρυ κοινο.
Και μαλλον η apple αποφασισε σε αυτη την κατηγορια να εγκαταλειψει το 'ευρυ κοινο' και κοιτα τα πολυ δυνατα πορτοφολια..
Το μηχανημα ειναι 'pro' για εντελως εξειδικευμενο κοινο.
Εγω παντως εκανα την επιλογη μου και πολυ συντομα θα παρω το τωρινο 13''
Μπορω να ζησω και χωρις τα καινουρια καλουδια...
 

esykas

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,216
Πειραιάς
Απάντηση: [ Επίσημο ] MacBook Pro 2016

επειδή έχει πέσει πολύ επαγγελματισμός με τα pro κλπ κλπ
κάποτε αγοράζανε Datsun γιατί δεν χάλαγε
Επαγγελματίας του ήχου ή της φωτογραφίας δεν είμαι αλλά σε χώρους επαγγελματικούς που έχω βρεθεί όπως μεγάλα τυπογραφία είδα να έχουν μαζί με τα πισιά και κάτι ξεχασμένους mac pro G4 G5 κάτι mac mini ......
Αν πρέπει να μας πείσουν κάποιες εταιρείες ότι είναι επαγγελματικές και κάποιες άλλες όχι τι να πω ας δούμε τον επαγγελματισμό της Blackberry που το γύρισε στο android από την εμμονή της σε πληκτρολόγια και ακρίβεια
Προς το παρόν μένουμε ως έχει και βλέπουμε πόσο μπροστά είναι η apple μετά από χρόνια όταν θα περάσουν και οι υπόλοιποι σε άλλες θύρες
Κάτι από την εποχή των video που θυμίζει η προσπάθεια να επικρατήσει η apple με την intel έναντι των υπολοίπων στις θύρες :grinning-smiley-043
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Απάντηση: [ Επίσημο ] MacBook Pro 2016

Έχει ακούσει/διαβάσει κανένας benchmark του SSD που φοράει?
Η Apple υποστηρίζει ότι ο νέος SSD είναι τόσο γρήγορος που αντικαθιστά άνετα την έλλειψη RAM όταν δουλεύει page file.
Θα είχε αρκετό ενδιαφέρον σαν case study αν κάτι τέτοιο αληθεύει.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και κάτι περί του επαγγελματικού. Τους τελευταίους μήνες που δουλεύω σε διαφημιστική ΟΛΟΙ οι επαγγελματίες δουλεύουν mac. PC workstations έχουν μόνο οι animators οι οποίοι δουλεύουν προγράμματα που δεν υπάρχουν σε mac, και βλαστημάνε τη ζωή τους. Όλοι οι υπόλοιποι δουλεύουν mac κυρίως για τη μεγάλη διάρκεια της μπαταρίας που σε βγάζει δύο μίτινγκ άνετα χωρίς να κουβαλάς τροφοδοτικά και να ψάχνεις πρίζες.
Τα περί συνδεσιμότητας τα ακούω βερεσέ γιατί το μηχανάκι έχει 4 Thunderbolt 3 θύρες με USB-C interface. Εκεί συνδέεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ (και σε daisy chain) σε αστρονομικές ταχύτητες. Αντάπτορες πλέον βρίσκεις αρκετά φθηνά για τα πάντα.
Το μόνο που με χαλάει είναι ότι κατήργησαν το MagSafe, θα κλάψουμε πολλά μηχανάκια.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: [ Επίσημο ] MacBook Pro 2016

Συγνωμη κιολας, αλλα ειναι ο ορισμος της βλακειας αυτος ο ισχυρισμός! Ναι, φυσικά ο νεος ssd ειναι παρα πολυ γρηγορος, αλλα δηλαδη τί; Δε βαλαμε ραμ και αντ'αυτού ειπαμε να καταπονουμε επεξεργαστη και σκληρο δισκο με επιπλεον λειτουργιες οταν δεν επαρκει η μνημη;;