Πριονοκορδέλες Ξύλου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Επειδη υπαρχει αρκετο ενδιαφερον για πριονοκορδελες ξυλου, ανοιγει αυτο το νημα για να φιλοξενησει ολες τις αποψεις, τα ερωτηματα, τις εμπειριες, τις συμβουλες και ο,τι αλλο σχετιζεται με αυτο το βασικο εργαλειο ξυλουργικης.

%CE%9A%CE%BF%CF%81%CE%B4%CE%AD%CE%BB%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AE%CF%82-%CE%BE%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85-HOLZSTAR-HBS-351-2-1.png
 
Re: Πριονοκορδελες ξυλου

Θα το γράψω και εδώ,η μητέρα όλων των εργαλείων,η αυτού μεγαλειότης η πριονοκορδέλα.Εγώ απο παιδάκι που πήγαινα στο μαραγκούδικο του κυρ-Νίκου για να χαζέψω,καλή του ώρα,την κορδέλα θυμάμαι.Ούτε δισκοπρίονα,ούτε σβούρες ούτε cnc...
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Πριονοκορδελες ξυλου

Εχω κατα καιρους εντοπισει καποια μοντελα αλλα αποφαση δεν μπορω να παρω καθως το εργαλειο αυτο ειναι σπανιο αναμεσα στους ερασιτεχνες αρα και ελαχιστες οι γνωμες και οι εντυπωσεις καθως λειπει η εμπερια.
Ακομα και οι μεγαλοι εμποροι μου εχουν πει οτι πουλανε ελαχιστα κομματια τον χρονο και επισης δεν εχουν ιδια εμπειρια απο πριονοκορδελες.

Εδω μεσα ειμαστε λιγοι που εχουμε αγορασει την Proxxon. Mικρη κορδελιτσα, ευκολοχειριστη, παναλαφρη (7 κιλα!!), κοβει οπως ολες οι μικρες γυρω στα 8 εκατοστα υψος, αλλα ακριβη.
Αυτο που εχω εκτιμησει στην Proxxon ειναι οτι εχει αδιαβαθμητη ρυθμιση ταχυτητας της κορδελας. Αυτο το εχω βρει εξαιρετικα χρησιμο σαν χαρακτηριστικο καθως μπορεις να ρυθμισεις ακριβως την ταχυτητα που ειναι ιδανικη (υποκειμενικα παντα) για καθε παχος η/και σκληροτητα ξυλου. Αυτο το χαρακτηριστικο το εχω βρει μοναχα στην DeWalt 739 (στην Ελλαδα υπαρχει μονο το προηγουμενο μοντελο 738).

H DeWalt 738/739 επισης ειναι η μοναδικη μεσαιου μεγεθους κορδελα η οποια ζυγιζει μολις 23 κιλα, ειναι 750 watt (ισχυρη δηλαδη) και κοβει εως 15 εκατοστα υψος. Πανακριβη, στα 790 ευρω.
Επωνυμη κορδελα που αξιζει να δουμε επισης ειναι και η νεα Metabo 318 γυρω στα 850 ευρω, με το αμεσως προηγουμενο μοντελο το 317 να πωλειται πλεον κοντα στα 550 ευρω (καλη φαση αυτη). Ζυγιζει ~80 κιλα.

Απο κει και περα, αναφορικα με τις μεσαιες ερασιτεχνικες κορδελες που κοβουν απο 17-20 εκατοστα ειναι η Scheppach και η Boston. Aμφοτερες κινεζικης κατασκευης και αισθησης. Ομως εχουν καλη υποστηριξη απο οτι μου ειπαν ολοι οι εμποροι.
Απο την μια δεν μου παει ευκολα να δωσει κανεις τοσα λεφτα (απο 450 εως 550 ευρω) για κινεζικης κατασκευης εργαλειο. Αλλα απο την αλλη να δωσει κανεις σχεδον τα διπλα λεφτα για επωνυμο παει ολιγον πολυ για ερασιτεχνη.

Για να προλαβω καποιες λογικες αποριες, θα πω οτι το μαξιμουμ υψος κοπης που αναφερεται σε ολες τις πριονοκορδελες (αλλα και επιτραπεζιες σεγες) ειναι για πολυ μαλακα ξυλα οπως το balsa.
Για να κοψεις σχετικα ευκολα σκληρο ξυλο οπως οξυα και δρυ να υπολογιζουμε το μισο υψος της αναγραφομενης κοπης. Για μετρια ξυλα οπως πευκο και ελατο, το μισο και κατι παραπανω. Αυτα απο την εμπειρια μου στη μικρη κορδελα και σεγες παγκου.

Για την ωρα σκεφτομαι 3 κορδελες μεσαιου τυπου. Την scheppach HB1200, την dewalt 378 και την Μεταβο 317

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μιχάλη είσα δύναμη,τι να λέμε...

Ιδεα του Κωστα ηταν το νεο νημα, που ελεγε να εχουμε ολη την πληροφορηση καπου μαζεμενη και ειχε δικιο.
 

wagelis

AVClub Enthusiast
8 July 2011
1,035
Re: Πριονοκορδελες ξυλου

Αν έχετε την οικονομική δυνατότητα θα έλεγα τι η Dewalt είναι μονόδρομος.Η ρύθμιση της ταχύτητας είναι πολυ βασικό χαρακτηριστικό στις κορδέλες.Για την scheppach την αντιπροσωπεία την έχει ο Νικολάου στο Κορωπί, δεν ξέρω όμως αν έχει καλή υποστήριξη.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Πριονοκορδελες ξυλου

Αν έχετε την οικονομική δυνατότητα θα έλεγα τι η Dewalt είναι μονόδρομος.Η ρύθμιση της ταχύτητας είναι πολυ βασικό χαρακτηριστικό στις κορδέλες.Για την scheppach την αντιπροσωπεία την έχει ο Νικολάου στο Κορωπί, δεν ξέρω όμως αν έχει καλή υποστήριξη.

Η DeWalt 739 δεν υπαρχει στην Ελλαδα. Ειναι αυτη με την ρυθμιζομενη ταχυτητα. Κοβει 155μμ, ισχυρο μοτερ 750watt και ειναι μονο 23 κιλα!!
Την ειδα σε ενα καταστημα μονο, πηρα τηλεφωνο σημερα, και μου ειπαν οτι ειναι κατοπιν παραγγελιας αφου τηλεφωνησουν στην Dewalt Ελλαδος και τους δωσει χρονο παραδοσης...και τιμη.
http://www.ergaliomihaniki.gr/index.php?route=product/product&path=139_225&product_id=2491

00157860_dw739_g1.jpg


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Aυτο θελω να μπορω να κανω με την πριονοκορδελα.

 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Re: Πριονοκορδελες ξυλου

Θα το γράψω και εδώ,η μητέρα όλων των εργαλείων,η αυτού μεγαλειότης η πριονοκορδέλα.Εγώ απο παιδάκι που πήγαινα στο μαραγκούδικο του κυρ-Νίκου για να χαζέψω,καλή του ώρα,την κορδέλα θυμάμαι.Ούτε δισκοπρίονα,ούτε σβούρες ούτε cnc...

Δεν ξέρω αν ειναι η μητέρα όλων...
Αλλα και εγω που θυμάμαι εναν φιλο του πατερα μου ξυλουργο...απο το εργαστήριο του αυτο που θυμάμαι ειναι η κορδέλα και η πλάνη...
Παγκοπροιονα κτλ ουτε που μπορω να τα φέρω στο μυαλο μου...και για αυτο τον λογο ιςως θεωρώ και την κορδέλα το εργαλειο που πρεπει να εχεις χώρο/εργαστήριο και να ασχοληθεί σοβαρά για να το πάρεις...


Sent from my iPad using Tapatalk
 

tzoutzis

AVClub Addicted Member
18 February 2016
2,509
Re: Πριονοκορδελες ξυλου

Κι εγω το ίδιο ακριβως θυμάμαι, σε γείτονα του παππού μου, που στο ισόγειο του διόροφου που έμενε ειχε το μαγαζί του και πήγαινα και χάζευα ως παιδί. Μονο την κορδέλα θυμάμαι, που έκοβε τα παντα εκεί.
Ρε σεις μηπως μπορει να σας βρει ο Αχιλλέας καμία επαγγελματική μεταχειρισμένη, σε καλή τιμη ;


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Απάντηση: Πριονοκορδελες ξυλου

Όλοι τη κορδέλα θυμούνται ρε παιδιά, τι να θυμάσαι;
Την φρέζα ή τη γωνιάστρα;
Η κορδέλα ήταν ψηλή, εντυπωσιακή, έσκιζε τα ξύλα κι επιπλέον έκανε και χαρακτηρηστικό θολρυβο που μαζί με τη μυρωδιά του ξύλου αποτυπωνόταν στο μυαλό του πιτσιρικά ανεξίτηλα.
Κι εγώ τη κορδέλα θυμάμαι αλλά όχι ακριβώςαπό ξυλουργείο αλκά από κάποιον που έκανε επεξεργασιλα ξύλου, ελσκιζε κορμουλς δηλαδή και τους έκανε ταύλες.
Ήταν δίπλα στο πραμτορείο των λεωφορείων και κάθε φορά πιυ σχολάγαμε, και μέχρι να έρθει το λεωφορείο, εκει την έβγαζα, για μάτι και μυρωδιές...
 

dimitrisven

Senior Member
15 May 2015
588
Re: Πριονοκορδελες ξυλου

Κι εγω το ίδιο ακριβως θυμάμαι, σε γείτονα του παππού μου, που στο ισόγειο του διόροφου που έμενε ειχε το μαγαζί του και πήγαινα και χάζευα ως παιδί. Μονο την κορδέλα θυμάμαι, που έκοβε τα παντα εκεί.
Ρε σεις μηπως μπορει να σας βρει ο Αχιλλέας καμία επαγγελματική μεταχειρισμένη, σε καλή τιμη ;


Sent from my iPad using Tapatalk

http://www.xe.gr/epixeirisiaka/ksylourgika|ad-289397895.html
 
Re: Απάντηση: Πριονοκορδελες ξυλου

Όλοι τη κορδέλα θυμούνται ρε παιδιά, τι να θυμάσαι;
Την φρέζα ή τη γωνιάστρα;
Η κορδέλα ήταν ψηλή, εντυπωσιακή, έσκιζε τα ξύλα κι επιπλέον έκανε και χαρακτηρηστικό θολρυβο που μαζί με τη μυρωδιά του ξύλου αποτυπωνόταν στο μυαλό του πιτσιρικά ανεξίτηλα.
Κι εγώ τη κορδέλα θυμάμαι αλλά όχι ακριβώςαπό ξυλουργείο αλκά από κάποιον που έκανε επεξεργασιλα ξύλου, ελσκιζε κορμουλς δηλαδή και τους έκανε ταύλες.
Ήταν δίπλα στο πραμτορείο των λεωφορείων και κάθε φορά πιυ σχολάγαμε, και μέχρι να έρθει το λεωφορείο, εκει την έβγαζα, για μάτι και μυρωδιές...

Στρατηγέ μου μήπως να μην ξαναξεχάσεις τα γυαλιά της πρεσβυωπείας; :))
Με όλη μου την αγάπη,δεν πιστεύω να σε πίκαρα ε;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μιχάλη εντυπωσιακή η Μακιτα..17cm ύψος κοπής και κόβει καδρόνι 16,5cm,όχι balsa φυσικά.Τι άλλο να ζητήσει κανείς;Το χιλιάρικο όμως είναι δυσθεώρητο νούμερο..
 

tzoutzis

AVClub Addicted Member
18 February 2016
2,509
Re: Πριονοκορδελες ξυλου

Καλημερα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ στο Δημήτρη που έβαλε και την αγγελία της κορδέλας.
Ευχαριστούμε Δημήτρη.
Αν κυκλοφορανε τέτοιες τιμες σε μεταχειρισμένα επαγγελματικά μηχανήματα, δεν αξίζει η αγορα της οποιας DeWalt, Makita κλπ.
Όσο δουλεμένα και να 'ναι, με μια καλή συντήρηση θα ειναι ιδανικά για την ερασιτεχνική χρήση που συζητάμε.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Re: Πριονοκορδελες ξυλου

Υπάρχουν σε καλές τιμές αρκετά παλιά μοντέλα όμως, ρίξε μια ματιά σρο φβ σε γκρουπ πωλήσεων και θα βρεις κάποιες...

Sent from my 1+2
 

costas1965

AVClub Fanatic
19 March 2016
13,709
ΠΑΤΡΑ
Απάντηση: Πριονοκορδελες ξυλου

Πολλές μεταχειρισμένες πριονοκορδέλες (κλπ μηχανήματα) έχει & στο car.gr.

http://www.car.gr/xyma/?ca=4031

Μιλάμε όμως για επαγγελματικές "γκουμούτσες" (δύσκολο να μπουν σε μικρό ερασιτεχνικό εργαστήριο, ταράτσα, δωμάτιο, αποθηκούλα).

Ίσως όμως είναι κάποιες καλές ευκαιρίες για τους τυχερούς, που έχουν χώρο & άνεση από "γείτονες" & συζύγους.