"Βραχνά" υψηλά σε μερικά βινύλια...

Vasyian

New member
30 May 2016
88
Δεν έχω σοβαρή εμπειρία στην ακρόαση βινυλίων, αλλά το "παλεύω" απ' όταν έστησα επιτέλους το σύστημά μου. Καθώς λοιπόν ακούω σιγά - σιγά δίσκους, παρατήρησα το εξής: κάποιες στιγμές, σε μερικούς δίσκους, οι μεσαίες-προς-υψηλές συχνότητες ακούγονται κάπως "βραχνιασμένες", σα να τρίζει το τουίτερ - αλλά προφανώς δεν φταίνε τα ηχεία. Παράδειγμα, σε αυτό το κομμάτι:

https://www.youtube.com/watch?v=qrcThyAzpag

Το πιάνο στο 0:17 - 0:29 (αλλά και σε άλλα σημεία) ακούγεται καμιά φορά κάπως βραχνό, όπως πχ ακούγεται ένα κακογραμμένο mp3 ή όπως όταν ακούει κανείς πολύ δυνατά σε χάλια ηχεία. Το ίδιο ακριβώς κομμάτι από mp3 ή από cd ακούγεται κανονικά.

Δοκίμασα να αντιστρέψω τα καναλια (για να αποκλείσω ότι κάτι φταίει με τα ηχεία) και η "βραχνάδα" ακούγεται και στο άλλο ηχείο, ενώ το πρώτο παίζει κανονικά. Ωστόσο, κάποιες φορές ο ίδιος δίσκος μπορεί να ακούγεται φυσιολογικά. Το ίδιο παρατήρησα και στο πιάνο στο "Blue in green":

https://www.youtube.com/watch?v=PoPL7BExSQU

Έχω την έκδοση που περιλαμβάνει και την στέρεο και την μονοφωνική ηχογράφηση και η βραχνάδα παρουσιάστηκε στην stereo ενώ στον μονοφωνικό δίσκο που έπαιξα αμέσως μετά ακούστηκε νορμάλ...

Έχω την εντύπωση ότι και σε άλλους δίσκους έχω ακούσει παρόμοια "βραχνάδα", αλλά δεν το έχω αναπαραγάγει 100% ώστε να το εντοπίσω με ακρίβεια. Μου φαίνεται ότι συνήθως παρουσιάζεται σε κομμάτια που είναι προς το τέλος του δίσκου, ενώ κάποιες φορές οι ίδιοι δίσκοι παίζουν φυσιολογικά, ή μπορεί στον ίδιο δίσκο σε άλλα κομμάτια το πιάνο να ακούγεται καλά και στα τελευταία να "βραχνιάζει".

Μπορεί να είναι κάποιο ζήτημα με σκόνη; Πχ, καθώς η αναπαραγωγή φτάνει προς το τέλος, να συσσωρεύεται σκόνη στη βελόνα του πικάπ; (το οποίο είναι ένα Technics BL-BD20D πολύ πρόσφατα περασμένο από πλήρες σέρβις και με καινούργια κεφαλή). Να φταίνε οι δίσκοι; (αγορασμένοι πρόσφατα καινούργιοι, και μάλιστα βινύλια 180 γρ). Ή μήπως το πικάπ μου απλώς δεν γουστάρει τα σόλα του Bill Evans στο πιάνο; :bigcry:

Μου κάνει εντύπωση που η "βραχνάδα" μου έχει παρουσιαστεί πχ σε αυτό το βινύλιο -που μουσικά δεν έχει τρελές απαιτήσεις αναπαραγωγής, είναι απλά ένα τρίο πιάνο-κοντραμπάσο-κρουστά- ενώ αμέσως μετά έπαιξα το Division Bell (που από όργανα έχει τη μάνα του και τον πατέρα του) κι ακούστηκε εκπληκτικά, φωνές, ηλεκτρονικά, ήχοι, τα πάντα.... Ενώ επίσης σε μεταχειρισμένο δίσκο 40ετίας δεν την έχω ακούσει....
 
Last edited:

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,752
Βόλος
Αν είναι μόνο στο εσωτερικό του δίσκου μπορεί να είναι η ρύθμιση του βραχίονα. Επίσης, αν μαζεύεται σκόνη στην κεφαλή μπορεί να έχει το ίδιο αποτέλεσμα.
 

Vasyian

New member
30 May 2016
88
Απάντηση: Re: "Βραχνά" υψηλά σε μερικά βινύλια...

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Τι εννοείς με το:

Αν είναι μόνο στο εσωτερικό του δίσκου

Αν το πρόβλημα παρουσιάζεται σε κομμάτια προς το "μέσα" μέρος του δίσκου;

Αν φταίει ο βραχίονας, δεν θα έπρεπε να παρουσιάζεται σε όλους τους δίσκους; Από την άλλη, αν μαζεύει σκόνη η κεφαλή, πώς μπορώ να την καθαρίζω;

Παρεμπιπτόντως, υπάρχει και κάποια πρόταση γαι βουρτσάκι δίσκων; Εντυπωσιάστηκα με το πόσο γρήγορα μαζεύεται (κι ακούγεται κιόλας!) η σκόνη στην επιφάνειά τους. Με 2-3 αναπαραγωγές και γίνονται σαν χρησιμοποιημένα ξεσκονόπανα!
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Φαντάζομαι ότι το πικάπ σου είναι σωστά ρυθμισμένο ?
Όσον αφορά την καθαριότητα έχει και αυτή την σημασία της προσωπικά χρησιμοποιώ για τον καθαρισμό του δίσκου 30% isopropyl alcol και 70% H2O φτιαγμένο το υγρό σε φαρμακείο το περνάω με βουρτσάκι που έχει μαλακές τρίχες την ώρα που γυρίζει ο δίσκος πάνω στο πλατό και το στέγνωμα γίνεται με μαλακό πανί από μικροινες.

Όσον αφορά το καθαρισμό της βελόνας (διαμάντι)υπάρχει υγρό καθαρισμού .πχ clearaudio.
 

Vasyian

New member
30 May 2016
88
Απάντηση: Re: "Βραχνά" υψηλά σε μερικά βινύλια...

Φαντάζομαι ότι το πικάπ σου είναι σωστά ρυθμισμένο ?

Δεν ξέρω - το ελπίζω. Υποτίθεται ότι του έκαναν γενικό σερβις στην eastelectronics.........
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Οκ το σέρβις ...Όμως το πικαπ χρειάζεται αλφάδιασμα ,ευθυγράμμιση βραχίονα και σωστό βάρος ανάγνωσης .
 

Vasyian

New member
30 May 2016
88
Απάντηση: Re: "Βραχνά" υψηλά σε μερικά βινύλια...

Αυτά δεν περιλάμβάνονται δηλαδή στο service; Πρέπει απευθυνθώ κάπου, ή μπορώ να ακολουθήσω κάποιο "how-to" και να το κάνω μόνος μου;
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Κοίτα μπορώ να δεχτώ την σωστή τοποθέτηση της κεφαλής από το σέρβις στον βραχίονα όμως το αλφάδιασμα του πικαπ γίνεται πάντα εκεί που ακουμπά δηλαδή στον χώρο σου όπως και το σωστό βάρος ανάγνωσης .

Έπειτα ακολουθεί η καθαριότητα .

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

https://youtu.be/p-wPnE2YfSA
 

Vasyian

New member
30 May 2016
88
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και το βίντεο!

Απ' ότι καταλαβαίνω, για το συγκεκριμένο "πρόβλημα" κι έτσι όπως το ακούω το πιθανότερο είναι να ευθύνεται η ρύθμιση anti-skating. Δυστυχώς το δικό μου πικαπ δεν έχει τέτοια ρυθμιστικά:

IMG_20161104_102024.jpg


Άρα, αν δεν είναι θέμα σκόνης, τότε μάλλον δεν μπορώ να κάνω και πολλά.....
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Σε ένα κακορυθμισμένο σύστημα βραχίονα κεφαλής, πρώτα θα υποφέρει ακουστικά ό,τι κομμάτι υπάρχει μετά τα 2/3 της επιφάνειας προς το κέντρο και μετά ο,τιδήποτε περιέχει πιάνο και μάλιστα φορτίσιμα. Πρόκειται βασικά γι αυτό που λεμε misstracking. Και πάει απ ευθείας στην δυνατότητα του βραχιονα, βελόνας να διατηρηθεί σε επαφή με το αυλάκι σε απότομα περάσματα.
Πολύ δε περισσότερο σε σύστημα με φτηνή κεφαλή χωρίς αξιώσεις και φυσικά ρύθμιση antiskating.
Υπάρχουν πολύ ακριβά πικάπ χωρίς antiskating βέβαια, αλλά αυτό είναι εντελώς άλλο θέμα.

Συνεπώς θα έλεγα ότι το πικαπ αυτό δεν προσφέρεται για ακρόαση της μουσικής που προτιμάς (δυστυχώς). Για άλλη μοντέρνα ροκ, ποπ θα είναι καλύτερα.
Μιά μοναδική σου ελπίδα είναι η μικρή αύξηση βάρους. Αλλά και πάλι ημίμετρο.
Κάνε υπομονή και βρες ένα άλλο από τα μετχ.
 

Vasyian

New member
30 May 2016
88
Δεν περίμενα να είναι τίποτα τρομερό αυτότ ο πικάπ, αλλά μάζεμα στο μάζεμα έχω δώσει ένα 120άρικο :furious3: Η αγορά πικάπ αποκλείεται από τον άμεσο χρονικό ορίζοντα, οπότε απλά θα κάνω υπομονή (και θα ακούω CD :p )

Ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
θα το δώσεις πάνω κάτω τόσο και θα πάρεις ένα καλύτερο.
Αρκεί να ρωτήσεις πρώτα.
 

Vasyian

New member
30 May 2016
88
Είναι λίγο περίεργη κατάσταση, γιατί μου το έχει δανείσει - παραχωρήσει συγγενής κι εγώ το συμμάζεψα - πρακτικά δεν μπορώ να το πουλήσω, παρά μόνο να το επιστρέψω....
Τέσπα, όπως και να έχει δεν είναι και τόσο δραματικά τα πράγματα. Έψαχνα κάτι εισαγωγικό. Μόλις χτίσω συλλογή και αποφασίσω τι ακριβώς ζητάω, το ξαναψάχνω το θέμα :)
 

Vasyian

New member
30 May 2016
88
Η βελόνα είναι ολοκαίνουργια - τοποθετήθηκε προ 15ημέρου κι έχει παίξει το πολύ 10- 15 φορές. Τώρα, αν τοποθετήθηκε λάθος στο service, αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω.... Πάντως μου παρουσιάσανε τη συσκευασία της, οπότε δε νομίζω πως υπήρξε ζήτημα να μπήκε κάποια μεταχειρισμένη.....
 

Vasyian

New member
30 May 2016
88
Για την ιστορία, δοκίμασα να αυξήσω το βάρος στην κεφαλή (κολώντας από πάνω μια μικρή μπαλίτσα τσιχλόκολας περίπου 2 γραμμαρίων) και, αν και προφανώς δεν υπήρξε ολική μεταμόρφωση. υπήρξε αισθητή διαφορά στα πιάνα... Φαντάζομαι ότι μια τέτοια "πατέντα" ενέχει τον κίνδυνο της πρόκλησης ζημιών στις αυλακώσεις, σωστά;
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Εκτος απο τα αυλακια του δισκου θα ταλαιπωρηθει σιγουρα και η αναρτηση της κεφαλης
Ιδανικα θα επρεπε να δεις ποιο ειναι το βαρος αναγνωσης πριν και τωρα για να δεις εαν ειναι στο επιθυμητο ευρος του κατασκευαστη....(αλλα απο οτι ξερω δεν πρεπει να διαθετεις ζυγαρια σωστα?)
 

Vasyian

New member
30 May 2016
88
Τρεχα γυρευε δηλαδη....
Υποτιθεται οτι η συγκεκριμενη κεφαλη θελει 1,5 γραμμαριο για αναγνωση. Πιο πολυ απο ακουστικη περιεργεια το δοκιμασα...

Στάλθηκε από το GT-P5100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
1,5? Αυτή είναι τιμή για τις καλύτερες υψηλης ενδοτικοτητας. Εγω θα εβαζα ενα γραμμαριο σανβουαρ. Μετρα το βάρος κερματων και βαλε. Αν είναι καινούργια η βελόνα δεν θα παθει τιποτα ιδιαίτερο ο δισκος.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Επιπλέον εννοώ