UE49KS8000 Διακοπές ήχου στο καναλι ALPHA HD

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Dimitris_Z

New member
28 November 2006
5
Είμαι και εγώ κάτοχος UE49KS8000 (49 ιντσών). Η τηλεόραση είναι εντυπωσιακή με πολύ καλή εικόνα. Στη δική μου περίπτωση έχει ένα πρόβλημα ο ήχος. Έχει μικροδιακοπές ήχου και μόνο στο κανάλι Alpha HD. Κάθε 35 δευτερόλεπτά ο ήχος κάνει μια διακοπή 1 δευτερολέπτου. Η Samsung μου απάντησε ότι ει ναι γνωστό το πρόβλημα και οφείλετε στον Alpha και όχι στην τηλεόραση. Στο σπίτι έχω άλλες 2 τηλεοράσεις και καμία δεν είχε το ίδιο πρόβλημα. Έχει αντιληφθεί κάποιος κάτοχος ίδιου μοντέλου παρόμοιο πρόβλημα? Η λήψη γίνετε από Digea από κεντρική κεραία.
 

pervmar

New member
5 July 2007
55
Να μιλήσεις με digea και να αναφέρεις ότι από τηνSamsung

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Να μιλήσεις με digea και να αναφέρεις ότι από Samsung σου ανέφεραν ότι φταίει το σήμα και να το διορθωσουν
 

socmaster

Established Member
4 January 2009
131
Re: Απάντηση: UE49KS8000 Διακοπές ήχου στο καναλι ALPHA HD

Να μιλήσεις με digea και να αναφέρεις ότι από τηνSamsung

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Να μιλήσεις με digea και να αναφέρεις ότι από Samsung σου ανέφεραν ότι φταίει το σήμα και να το διορθωσουν

Εχω το ιδιο προβλημα με Samsung UE65KS7000, κατι τρέχει. Αν υπαρχει κατι καινουργιο ενημερωστε.
 

socmaster

Established Member
4 January 2009
131
Για οποιον ενδιαφερεται τελευταια τηλεφωνική ενημέρωση απο Digea: το πρόβλημα ειναι του καναλιού Alpha (οχι digea η Samsung TV), ειναι ενήμεροι και προσπαθούν να το διορθώσουν. Θά δείξει ,,,,,
 

dimikag

New member
18 January 2017
6
UE32J6300 και UE49KU6400. Το ίδιο πρόβλημα ακριβώς. Οι ίδιες απαντήσεις από αυτούς που αναφέρετε πιο πάνω. Υπόψη ότι έχω στον ίδιο χώρο άλλες 2 τηλεοράσεις Samsung παλαιότερα μοντέλα (5 και 3 ετών), οι οποίες δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τον ήχο του ALPHA HD. Αν προσέξετε θα δείτε ότι η "γλώσσα ήχου" είναι στο "Αγγλικά" (MPEG), κάτι που συμβαίνει μόνο και στο E HD το οποίο όμως δεν παρουσιάζει το πρόβλημα... Είναι πολύ εκνευριστικό, ελπίζω να ασχοληθούν να το φτιάξουν. Τους το έχω πει από 25 Οκτωβρίου (Samsung και Digea) αλλά είδα σήμερα ότι δυστυχώς δεν υπάρχει εξέλιξη ούτε από μεριάς Alpha...
 

dimikag

New member
18 January 2017
6
UE32J6300 και UE49KU6400. Το ίδιο πρόβλημα ακριβώς. Οι ίδιες απαντήσεις από αυτούς που αναφέρετε πιο πάνω. Υπόψη ότι έχω στον ίδιο χώρο άλλες 2 τηλεοράσεις Samsung παλαιότερα μοντέλα (5 και 3 ετών), οι οποίες δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τον ήχο του ALPHA HD. Αν προσέξετε θα δείτε ότι η "γλώσσα ήχου" είναι στο "Αγγλικά" (MPEG), κάτι που συμβαίνει μόνο και στο E HD το οποίο όμως δεν παρουσιάζει το πρόβλημα... Είναι πολύ εκνευριστικό, ελπίζω να ασχοληθούν να το φτιάξουν. Τους το έχω πει από 25 Οκτωβρίου, αλλά δεν νομίζω να γίνει κάτι. Από ότι φαίνεται το πρόβλημα το έχουν οι πιο καινούργιες Samsung και μόνον.
Δυστυχώς την πατήσαμε.
 

socmaster

Established Member
4 January 2009
131
Παραθέτω την απάντηση της Samsung, χλωμο το βλεπω να φτιαξει κατι:
"Κατανοώντας το προβληματισμό σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε οτι τελευταίο διάστημα ανά τακτά χρονικά διαστήματα παρατηρείται διακοπή του ήχου της τάξεως μερικών ms στην εκπομπή του Alpha HD. Έπειτα από ανάλυση στην εκπομπή του καναλιού που πραγματοποιήθηκε στο εργαστήριό μας, προκύπτει ότι το πρόβλημα δεν οφείλετε στις τηλεοράσεις μας αλλά στην διαφορά του PTS μεταξύ της εκπομπής του Alpha HD και της κανονικής, σύμφωνα με τα standard εκπομπής (90KHz). Από τη πλευρά μας έχουμε ενημερώσει το συγκεκριμένο κανάλι και το τεχνικό του τμήμα για το ζήτημα που έχει προκύψει."
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Και σε μένα στο μοντέλο UE46F8000 κανει το ίδιο πρόβλημα. Σε κανένα αλλο HD κανάλι μόνο στον Alpha άρα η sumsung έτσι δίκιο.
 

dimikag

New member
18 January 2017
6
Έχει δεν έχει, οι άλλες τηλεοράσεις δεν έχουν θέμα.


Sent from my SHIELD Tablet K1 using Tapatalk
Από ότι φαίνεται από αυτο το thread μόνο οι καινούργιες Samsung έχουν το πρόβλημα. Εγώ γύρισα στο κανονικό ψηφιακό Alpha. Το HD δεν αντέχεται.
 

pervmar

New member
5 July 2007
55
Απάντηση: Re: UE49KS8000 Διακοπές ήχου στο καναλι ALPHA HD

Να με συγχωρέσετε αλλά εδώ θα πρέπει στο σημείο αυτό να θυμηθούμε τον Πόντιο που πήγαινε ανάποδα στην εθνική και στην ανακοίνωση που βγήκε για να προστατευτούν οι υπόλοιποι αυτός είπε το ''Τί ένας χιλιάδες είναι αυτοί που πηγαίνουν ανάποδα''.
Έτσι και η Samsung τώρα ενώ όλες οι άλλες παίζουν τέλεια και μόνο κάποια μοντέλα έχουν πρόβλημα επιμένει ότι το πρόβλημα είναι στον σταθμό.

Τι να πώ?
 

dimikag

New member
18 January 2017
6
Re: Απάντηση: Re: UE49KS8000 Διακοπές ήχου στο καναλι ALPHA HD

Να με συγχωρέσετε αλλά εδώ θα πρέπει στο σημείο αυτό να θυμηθούμε τον Πόντιο που πήγαινε ανάποδα στην εθνική και στην ανακοίνωση που βγήκε για να προστατευτούν οι υπόλοιποι αυτός είπε το ''Τί ένας χιλιάδες είναι αυτοί που πηγαίνουν ανάποδα''.
Έτσι και η Samsung τώρα ενώ όλες οι άλλες παίζουν τέλεια και μόνο κάποια μοντέλα έχουν πρόβλημα επιμένει ότι το πρόβλημα είναι στον σταθμό.

Τι να πώ?

Σωστός. Η Samsung σφυρίζει αδιάφορα. Σήμερα γνωστός μου αγόρασε την UE55KU6100WXXH. Μια από τα ίδια....
 

panos_2015

New member
14 July 2015
3
Re: Απάντηση: Re: UE49KS8000 Διακοπές ήχου στο καναλι ALPHA HD

Καλησπέρα,

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει κάποιος να ασχοληθεί με το πρόβλημα αυτό από την στιγμή που η συσκευή πουλά??????
Φανταστείτε την αντίδραση της Samsung αλλά και της Digea αν οι συσκευές έμεναν στα ράφια ή λάμβαναν αιτήματα αντικατάστασης ή μάλλον επιστροφής χρημάτων.

Θα το έλυναν?

Πάνος :2thumb22sup:
 

socmaster

Established Member
4 January 2009
131
Εχω γράψει εγώ και αντε αλλοι 10 στην samsung. Αν γράφανε αλλοι 100 ισως κατι να κανανε. Βέβαια δεν νομιζω οτι γυριζει καποιος πισω την συσκευή για ενα κανάλι.
 

anthpao

New member
26 January 2008
27
Θεσσαλονίκη
Έχω δύο τηλεοράσεις SAMSUNG. Η μία είναι η 48H6400 που ΔΕΝ έχει πρόβλημα με το ALPHA HD και την καινούρια 49KS7000 που έχει πρόβλημα. Κάπου διάβασα ότι κάποιος που έχει την ακόμα παλαιότερη F6400 έχει πρόβλημα. Τελικά ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΕΙ;
 

gepall

New member
5 June 2008
15
Αναφέρω και εγώ οτι το πρόβλημα στον Alpha HD με τον ήχο υφίσταται και στη δική μου που μόλις αγόρασα (samsung UE55KS7500).
Σε μία παλιότρερη Sony (sony kdl-46w4000) που αντεκατέστησα και σε μία Samsung 22'' που έχω ΔΕΝ παρουσιάζεται αυτό το πρόβλημα.

Ρε παιδιά αφού είμαστε τόσοι μήπως να κάνουμε μία συντονισμένη προσπάθεια παραπόνων ?
 

socmaster

Established Member
4 January 2009
131
Δεν βλέπω να γίνεται κάτι. Θα περιμένουμε μέχρι να αλλάξει ο Alpha εξοπλισμό!! Δηλαδή ποτέ. Δεν ασχολείται η Samsung. Πέταξε το μπαλάκι και ησύχασε. Σου λέει σιγά το HD, και το SD ίδιο είναι. Επιεικώς απαράδεκτοι.