LG B6V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DeareN

New member
6 August 2009
35
Επειδή παραλαμβάνω τη Δευτέρα το πρωί το συγκεκριμένο μοντέλο (η πιό φθηνή 4k Oled του 2016 με HDR10 και Dolby Vision) είπα να ανοίξω το θέμα για να συζητάμε οι κάτοχοι.

Η τιμή της έχει πέσει αρκετά και διαμορφώνεται στα 1999 με περιθόριο να πέσει και άλλο τους επόμενους μήνες.

https://www.bestprice.gr/item/2154844971/lg-55b6v.html?fromq=lg+55b6v
https://www.skroutz.gr/s/9105839/LG-55B6V.html?from=autocomplete&keyphrase=lg+55b6v

Προς το παρόν κάποια Reviews και Settings μέχρι να γράψω τις δικές μου πρώτες εντυπώσεις.

Reviews





Settings



 
Last edited by a moderator:

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Re: LG 55B6V 2016 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

στην συγκεκριμενη λιγο προσοχη , απο οτι λενε η λειτουργεια HDR δεν υποστηριζεται στο game mode. αυτο να το εχουν υποψιν τους οσοι την θελουν για το ps4 pro , και γενικα για gaming...
 

alelo

Established Member
2 July 2009
214
Αγρινιο
Re: LG 55B6V 2016 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

αυτο το διάβασα και γω και με χάλασε πολύ. εχω την lg 910v και σκεφτόμουν να την πουλήσω και να πάρω αυτή λόγο ps4 pro.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: LG 55B6V 2016 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Να πω 2 λογια για την 65αρα (φανταζομαι τα ιδια θα ισχυουν και για την 55αρα)

Δοκιμάζοντας με UHD δισκακια (με το Samsung 8500 (αλλα και το xbox one s)) παρατηρησα ότι σε HDR mode εκανε σπασιματα στην κινηση και σε ένα δισκακι παρατηρησα αυτό που λενε solarization (σε αλλα δισκακια δεν εκανα εκτεταμενη θεαση για να δω αν παιζει και εκει)

Ακουσα ότι παιζει firmware που το διορθωνει και το τσεκαρα

Καταρχήν να πω ότι με το αυτοματο (net) update δεν εβρισκε νεωτερο firmware από το 4.30.04 (στο οποιο και ειχε κανει update μονη της)

Στο Ελληνικο site της LG παιζουν εκδοσεις 4.30.36 και 4.30.08

Από αυτές μονο η 08 καταφερε να μπει (με usb stick παντα)

Με την 36 δεν ξεκιναγε το update

Στο Αμερικανικο site εχει την .40 αλλα το μοντελο εκει είναι λιγο διαφορετικό

Κατεληξα στην εκδοση 4.30.50 από το UK site http://www.lg.com/uk/support/software-firmware?search=OLED65B6V&pageVisibleFlag=2 το οποιο μπηκε κανονικα (αν και μου εκανε reset καποιες - όχι ολες - ρυθμισεις)

Το πρόβλημα στην κινηση διορθωθηκε (παρολο που δεν αναφέρεται στο list νομιζω)

Αλλα το πρόβλημα με το solarization παραμενει (τουλάχιστον στο δισκακι που το εχω παρατηρησει - http://www.blu-ray.com/movies/Rocky-Mountain-Express-4K-Blu-ray/149218/ - στα πρωτα 10 sec της ταινιας)

Δεν ξερω βεβαια, αν φταιει η κωδικοποιηση του εν λογω δισκου

Όταν παιζει σε μη HDR mode (ο δισκος εχει αυτή την επιλογή), το πρόβλημα του solarization δεν υφίσταται
 

DeareN

New member
6 August 2009
35
Re: LG 55B6V 2016 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Παίδες σήμερα έπαιξα αρκετά μαζί της αλλά δυστυχώς δεν έχω προς το παρόν HDR υλικό και Dolby Vision. Στο ps4 σε game mode δεν κατάλαβα κάποιο lag ή κάτι που να ενοχλεί, σε 4k υλικό απλά έπαθα πλάκα γιατί η ταινία είχε μπάρες πάνω κάτω και ήταν πραγματικά ΜΑΥΡΟ! Αυτό δεν το έχω ξαναδεί δεν ήμουν ποτέ κάτοχος Plasma.

Σε φωτεινό χώρο με μια αντίστοιχη 55άρα Panasonic που έχω δεν παρατήρησα τρελές διαφορές στην ποιότητα αλλά μόλις κατέβασα τα στόρια πάλι έπαθα πλάκα με το contrast ανάμεσα σε μαύρες και φωτεινές στιγμές της ταινίας.

Ρυθμίσεις ακολούθησα αυτές των βίντεο παραπάνω χωρίς να πειράξω τα χρώματα προς το παρόν μόνο τις βασικές δηλαδή. Το webOS είναι απίστευτο.

Το μόνο που με χάλασε είναι ότι πλέον παίζουν και δωροεπιταγές 150 για b6 και 250 για c6 απο mediamarkt γιατί ουσιαστικά εγώ την αγόρασα μια εργάσιμη πριν...
http://www.mediamarkt.gr/el/product/_lg-oled55b6v-1182837.html

Δεν νομίζω αν τους πάρω τηλέφωνο να αλλάξει κάτι και να μπορώ να πάρω και εγώ τη δωροεπιταγή έτσι? (Λέμε τώρα)
 

DukeM

Established Member
23 November 2008
139
Χανιά
Re: LG 55B6V 2016 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Μόλις την παρήγγειλα και εγώ. Με την δωροεπιταγή των 250 από γνωστή αλυσίδα.

Η ανησυχία μου ήταν για το PS4 Pro + HDR, αλλά από τα τεστ του rtings, με 4Κ + HDR το lag είναι 38-54ms, το οποίο είναι αποδεκτό απο εμένα που δεν παίζω online fps παιχνίδια. Ακόμη και να μην ενεργοποιηθεί το hdr mode, οι μετρήσεις δείχνουν ότι διαβάζει σωστά το hdr σήμα και το δείχνει σωστά, άρα το πιθανότερο είναι να διορθωθεί με ένα μελλοντικό firmware update.
 

alelo

Established Member
2 July 2009
214
Αγρινιο
Re: LG 55B6V 2016 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Να πω 2 λογια για την 65αρα (φανταζομαι τα ιδια θα ισχυουν και για την 55αρα)

Δοκιμάζοντας με UHD δισκακια (με το Samsung 8500 (αλλα και το xbox one s)) παρατηρησα ότι σε HDR mode εκανε σπασιματα στην κινηση και σε ένα δισκακι παρατηρησα αυτό που λενε solarization (σε αλλα δισκακια δεν εκανα εκτεταμενη θεαση για να δω αν παιζει και εκει)

Ακουσα ότι παιζει firmware που το διορθωνει και το τσεκαρα

Καταρχήν να πω ότι με το αυτοματο (net) update δεν εβρισκε νεωτερο firmware από το 4.30.04 (στο οποιο και ειχε κανει update μονη της)

Στο Ελληνικο site της LG παιζουν εκδοσεις 4.30.36 και 4.30.08

Από αυτές μονο η 08 καταφερε να μπει (με usb stick παντα)

Με την 36 δεν ξεκιναγε το update

Στο Αμερικανικο site εχει την .40 αλλα το μοντελο εκει είναι λιγο διαφορετικό

Κατεληξα στην εκδοση 4.30.50 από το UK site http://www.lg.com/uk/support/software-firmware?search=OLED65B6V&pageVisibleFlag=2 το οποιο μπηκε κανονικα (αν και μου εκανε reset καποιες - όχι ολες - ρυθμισεις)

Το πρόβλημα στην κινηση διορθωθηκε (παρολο που δεν αναφέρεται στο list νομιζω)

Αλλα το πρόβλημα με το solarization παραμενει (τουλάχιστον στο δισκακι που το εχω παρατηρησει - http://www.blu-ray.com/movies/Rocky-Mountain-Express-4K-Blu-ray/149218/ - στα πρωτα 10 sec της ταινιας)

Δεν ξερω βεβαια, αν φταιει η κωδικοποιηση του εν λογω δισκου

Όταν παιζει σε μη HDR mode (ο δισκος εχει αυτή την επιλογή), το πρόβλημα του solarization δεν υφίσταται

Πως κάνουμε update με το usb. Έχω κατεβάσει το firmware το έβαλα σε στικακι αλλά σε καμιά usb θήρα που το έβαλε δεν μου έβγαλε κάτι για να κάνω update.Εχω την lg 910v oled.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: LG 55B6V 2016 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Πως κάνουμε update με το usb. Έχω κατεβάσει το firmware το έβαλα σε στικακι αλλά σε καμιά usb θήρα που το έβαλε δεν μου έβγαλε κάτι για να κάνω update.Εχω την lg 910v oled.

Διαβασε τις οδηγίες
 

alelo

Established Member
2 July 2009
214
Αγρινιο
Re: LG 55B6V 2016 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

πρεπει να κανω κατι συγκεκριμένο με το usb στικακι η απλα περναω το αρχειο μεσα γιατι δεν μου αναγνωριζει κατι οπως λεει στις οδηγίες. εχεις καποιο λινκ να μου δωσεις;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

ευχαριστω πολυ φιλε μου. δεν ειχα παρατηρήσεις πως έπρεπε να γραψω τον φακελο στο usb.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Re: LG 55B6V 2016 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

πρεπει να κανω κατι συγκεκριμένο με το usb στικακι η απλα περναω το αρχειο μεσα γιατι δεν μου αναγνωριζει κατι οπως λεει στις οδηγίες. εχεις καποιο λινκ να μου δωσεις;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

ευχαριστω πολυ φιλε μου. δεν ειχα παρατηρήσεις πως έπρεπε να γραψω τον φακελο στο usb.
Δεν έχω τη συγκεκριμένη, αλλά συνήθως << κατεβάζεις >> το αρχείο, το ξεζιπάρεις αν χρειάζεται και το ρίχνεις στο στικάκι ή σαν ξεζιπαρισμένο φάκελο ή χύμα το αρχείο ( αρχεία ) χωρίς το φάκελο, συνήθως έτσι << πάιζει >>.
 

DeareN

New member
6 August 2009
35
Re: LG 55B6V 2016 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Προς τιμήν τους, η εταιρία που πήρα την τηλεόραση μετά απο επικοινωνία με email μου έστειλαν χθες τη δωροεπιταγή παρόλο που δεν την δικαιούμουν officially...

Είπα να κάνω μια προσπάθεια και να που βγήκε... (βέβαια αυτή τη στιγμή στον Κωτσόβολο βγαίνει ακόμη φθηνότερα)
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Re: LG 55B6V 2016 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

απο οτι ειδα ξανα ανεβηκαν οι τιμες? η ειναι ιδεα μου?
 

DukeM

Established Member
23 November 2008
139
Χανιά
Re: LG 55B6V 2016 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Απλά τελείωσε το 10ήμερο των προσφορών, επανήλθαν στα κανονικά τους οι τιμές.
 

alelo

Established Member
2 July 2009
214
Αγρινιο
Re: LG 55B6V 2016 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

εχει μετρησει κανεις το input lag σε game mode? ελεγα να αλλαξω την 910 αλλα βλέπω πως εχει 44ms input lag σε σχεση με την 910 που εχει 33ms
 

DukeM

Established Member
23 November 2008
139
Χανιά
Re: LG 55B6V 2016 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Νομίζω πως η ουσιαστική διαφορά είναι αμελητέα. Το rtings την έχει μετρήσει και χαμηλότερα.
 

overclocker

New member
2 June 2008
61
Greece
Re: LG 55B6V 2016 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Η τιμή της γιατί είναι σαν το χρηματιστήριο; Την μια κατεβαίνει και έχει 1999 , μετά ανεβαίνει στα 2299 , πριν κάνα δυο μέρες έπεσε πάλι στα 1899 και σήμερα που μπήκα να την παραγγείλω την βλέπω στα 2299 πάλι.
 

Aniwthos

New member
1 December 2010
78
Re: LG 55B6V 2016 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Τελείωσε το 10ήμερο προσφορών, η πιο φτηνή αγορά ήταν στο Πλαίσιο στα 1800 . Τώρα βέβαια δίνουν δώρο μέχρι τέλη του χρόνου σε όποιον αγοράσει 4Κ OLED δώρο Xbox One S με Fifa 2017, αλλά η τιμή επέστρεψε στις αρχικές πριν τις εκπτώσεις. Στα 1800 σίγουρα ήταν μια καλή τιμή για την 55άρα μιας και η 910 που είναι Full HD είχε 1600 περίπου. Τo Xbox One S με το Fifa 17 έχει γύρω στα 300 καινούριο οπότε πάλι στο 10ήμερο προσφορών ήταν καλύτερη η τιμή της. Το panel της συγκεκριμένης συγκρίνεται (θεωρητικά πάντα απο sites απο άποψη ποιότητας εικόνας και όχι απο απόδοσης μαύρου) μόνο με το panel της Samsung KS9000 (Quantum Dot Display) η συγκεκριμένη έχει γύρω στα 2.000 η 55άρα. Θα προτιμήσω για αγορά μετά τα Χριστούγεννα μιας και πιστεύω θα πέσει ακόμα λίγο τότε μιας και μέχρι Φεβρουάριο θα υπάρχουν οι OLED του 2017, απλά θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος την έχει συνδέσει με το Ps4 Pro είχε κάποιο θέμα όσο αφορά το HDR και αν όντως φτιάχνεται με software upgrade.

Παρεπιπτόντως Πλαίσιο, Public και Media Markt δεν υπάρχουν πλέον στο skroutz.gr (μόνο Κωτσόβολος έμεινε) οπότε για τιμή θα πρέπει να μπαίνετε ξεχωριστά στα site τους για να δείτε τιμή. Συνήθως το πλαίσιο σε περίοδο προσφορών είναι πιο φτηνό απο τον πιο φτηνό του Skroutz ή έχουν την ίδια τιμή. Ενημερωτικά πάντα :)
 

braindamaged

New member
15 November 2016
9
Re: LG 55B6V 2016 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Την αγόρασα κι εγώ με το Xbox το οποίο θα πουλήσω στη συνέχεια. Λόγω προβλήματος της 930 που είχα αγοράσει αρχικά και επειδή ήταν τελικά εκθεσιακό μοντέλο που έπαιζε 24/7 (σε αντίθεση από αυτά που μου είχαν πει), κατάφερα να διαπραγματευτώ την τιμή αρκετά, και έτσι την πήρα στα 1899 με δώρο το XBOX One S. Όμως πλέον το κόστος της είναι στα 2.299 με δώρο το Xbox. Επειδή το έψαξα αρκετά, έμαθα ότι η LG αλλάζει την τιμή της ακριβώς σαν "χρηματιστήριο" ανάλογα με τη ζήτηση και τη χρονική περίοδο. Οπότε θεωρώ πολύ πιθανό να ξαναπέσει η τιμή της τα χριστούγεννα και σίγουρα αρχές του 2017. Προσωπικά δεν είχα τη δυνατότητα να περιμένω μιας και έπρεπε να κάνω την αλλαγή, όμως αν μπορούσα θα περίμενα σίγουρα μέχρι τα Χριστούγεννα. Για εντυπώσεις θα σας πω όταν την παραλάβω, και κυρίως όταν τη ρυθμίσω. Ελπίζω οι out of the box ρυθμίσεις να είναι καλύτερες από της 930.
 

DukeM

Established Member
23 November 2008
139
Χανιά
Re: LG 55B6V 2016 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Πολύ καλά νέα για το HDR GAME MODE που από ότι φαίνεται προστέθηκε στο τελευταίο firmware update! (4.30.65).

Τα νέα είχαν διαρρεύσει μερικές μέρες τώρα, αλλά μόλις έκανα την αναβάθμιση και στο Xbox ONE S, στις επιλογές - display output - advanced options - 4K details πλέον είναι όλα τικαρισμενα πράσινα, ενώ μέχρι την προηγούμενη βδομάδα που είχα τσεκάρει όταν έβαλα την κονσόλα το HDR gaming πχ δεν το υποστήριζε.

Λογικά πρέπει να έχει μειωθεί αντίστοιχα και το input lag, οπότε και το ένα και μοναδικό "αγκάθι" της τηλεόρασης εξαληφθηκε.