Olympus E M1 mkII video

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Mου αρέσει Κώστα που η τελευταία σου σκέψη το βράδυ και η πρώτη σου το πρωί είναι η E-M1 II. :p

Ολόκληρο εργοστάσιο η μηχανή όχι μόνο ρυθμίσεων αλλά και επεξεργασίας, όπως φαίνεται στο manual. Eνδιαφέρον έχει και η λειτουργία "My Clips", όπου ενώνεις μικά κλιπάκια βίντεο και φωτογραφιών σε ενιαίο βίντεο. Aπ' ό,τι κατάλαβα δουλεύει μόνο σε FHD όμως.

Παράξενο που δεν απαλλάχτηκε από το 4gb όριο ακόμη η Olympus στο βίντεο.

Δεν βρήκα αν είναι pal/ntsc switchable η μηχανή για ενδεχόμενη αγορά από Αμερική.
 
22 June 2006
34,725
NEO HRAKLEIO
Re: Olympus E-M1 Mark II

απ οτι θυμαμαι η Olympus δεν εχει περιορισμους στο region, δινει 24-25 και 30 fps.
Εγω απ οτι ειδα παντως στις λιγες φωτο, κατι συμβαινει με τα jpg, Μου φαινονται αρκετα επεξεργασμενα, αρκετη αποθορυβοποιηση...
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Olympus E-M1 Mark II

Ναι. Μια λεπτομέρεια: το C4K είναι κανονικό 24p και όχι 23,976. Οπότε θέλει λίγη προσοχή αν μπει στο ίδιο timeline με UHD.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,157
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Olympus E-M1 Mark II

να πω ότι το video που τραβήξατε προχθες ήταν με ρύθμιση στο φίλτρο θορύβου στο off τελείως και με το auto gradention στο Auto και όχι στο NOrmal (το είδα την επόμενη ημέρα) που θεωρητικά αυξάνει το δυναμικό ευρος της μηχανής αλλά τσιμπάει και θόρυβο.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Olympus E-M1 Mark II

πως σου φανηκε το 4Κ βιντεο Νικο?
Πως παει σε grading , με τοσο υψηλο Bitrate ?

Μετά την περιπέτεια που είχα με το PC μου και την χαλασμένη μητρική πλακέτα τώρα προσπαθ'ω να τα δω... δυστυχώς η παλιά μου έχει μόνο 2 dimm slots οπότε είμαι με 8gb μονάχα. Με το vegas δεν μπορώ να κρίνω, προσπαθώ σήμερα με το resolve αλλά μου κάνει κόλπα. Δεν φθάνουν και τα 2GB vram της ΑMD R7 370 για 4Κ αν πειράξεις πολύ το αρχείο... είμαι πεισματάρης και νομίζω θα τα καταφέρω να ανεβάσω κάποια δείγματα με πλήρεις ρυθμίσεις. Χρόνο και χρήμα να είχαμε μόνο...
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,324
Αθήνα
Re: Olympus E-M1 Mark II

Μας βλέπω πρώτη φορά (αν θυμάμαι καλά) να ανοίγουμε χωριστό νήμα για βίντεο με Olympus! Πάει χάλασε κι αυτή... :flipout:
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Olympus E-M1 Mark II

Παιδιά ίσως απόψε έχω ανανεώσει και το βιντεάκι για το βίντεο της mark II με τον 12-100.

Οι εντυπώσεις μου είναι ανάμεικτες με θετικό πρόσημο στο τέλος.

Επιγραμματικά, σαν ποιότητα εικόνας, έχω την εντύπωση ότι είναι περίπου μια mark 1 με 4κ και καλύτερο codec. Να σημειώσω ότι δοκίμασα μόνο σε C4K με τον 12-100 οπότε συγκρίνω τον συνδιασμό. Έχουμε και λέμε:

1) Ίδιο χρώμα.
2) Σταθεροποίηση σε 4Κ εφάμιλη ή και λίγο καλύτερη με της mark 1 σε 1080. Με τον 12-100 βέβαια. Αυτό από μόνο του είναι επιτυχία, μιας και τα περισσότερα σώματα σε 4Κ ζορίζονται στη σταθεροποίηση.
3) Φθάνει iso 6400 έναντι 3200. Με θόρυβο όμως. Λόγω 4κ και codec όμως το σώζεις με αποθορυβοποίηση.
4) Απρόσμενα καλό δυναμικό εύρος μέχρι ISO 1600. Τη μέρα το αρχείο το κάνεις ό'τι θες. Σε συνδιασμό με τα γλυκά χρώματα της Olympus μου άρεσε πολύ, εντυπωσιάστηκα.
5) Κακό δυναμικό εύρος το βράδυ με iso 3200-6400 κυρίως στη χρωματική πληροφορία. Στην έκθεση έχει περιθώρια, στο χρώμα ελάχιστα. Όπως και στην mark 1.
6) Λίγο αυξημένος θόρυβος σε σχέση με την mark I. Βέβαια με πολύ περισσότερη λεπτομέρεια. Να σημειώσω ότι εδώ η mark 1 δεν είναι κακή μηχανή, και στα 3200 θόρυβο δεν έχει σημαντικό απλά χάνει πολύ λεπτομέρεια δίχως ωστόσο να "πλαστικοποιεί" πολύ την εικόνα.
7) Η σταθεροποίηση βγάζει wobble αν δεν είσαι κι εσύ σταθερός και κάνεις άτσαλες κινήσεις, ίσως περισσότερο από την mark I. Σε 4Κ όμως, δεν ξέρω τι κάνει σε 1080 όπου θα έχει ταχύτερο readout. Συνεπώς θέλει προσοχή σε περιστροφικές κινήσεις κατά τον Y άξονα όταν κινείσαι, δηλ το δεξιά - αριστερά απότομο περιστροφικό κούνημα.
8) Ελάχιστο εως ανύπαρκτο rolling shutter. Αν και ξέχασα να το δοκιμάσω συγκεκριμένα, σε 1-2 πλάνα που κουνήθηκε η μηχανή δεν είδα κανένα πρόβλημα. Θα το δείτε κι εσείς και μου λέτε.
8) Αν και δεν είμαι fan της σπαστής οθόνης βοηθά στην οριζοντίωση της μηχανής στο χέρι.
9) Καλύτερο πιάσιμο, μεγαλύτερη μπαταρία.
10) Καλό continuous autofocus σε tracking mode ακόμα και σε iso 6400. Αρκεί να μην είσαι πολύ tele. Δηλ στα 100mm ζορίζεται ειδικά σε κοντινές αποστάσει αλλά το θεωρώ λογικό. Σε normal χρήση μου φάνηκε άριστο.
11) Μέτριο continuous autofocus δίχως tracking, δηλ να έχεις εσύ το σημείο στο θέμα.

Σαν επίλογο θα πω ότι είναι μια καλή αναβάθμιση της mark 1. Η οποία είναι παρεξηγημένη μηχανή στο βίντεο, γιατί απλά τραβάς-μοντάρεις-απολαμβάνεις/παραδίδεις δίχως κουνήματα και δίχως θόρυβο, με καλή δειάρκεια μπαταρίας και πιάσιμο με το grip, ενώ στη ζέστη είναι σκυλί μαύρο δεν κλείνει και σε φούρνο να την βάλεις με πατατούλες... Δεν θα εντυπωσιαστεί κανείς από την εικόνα, αλλά ούτε θα παραπονεθεί κιόλας. Με σχεδόν μηδενική επεξεργασία στο post περα από κόψε-ράψε.

Η mark ii πάει ένα σκαλί παραπάνω δίνοντας "καλούδια" για τον μερακλή, focus peaking έξοδο ακουστικών 4Κ iso 6400. Αυτά όμως θέλουν κόπο. Το 6400 θέλει αποθορυβοποίηση, το 4κ θέλει πολύ-πολύ δυνατό pc με κορυφαία κάρτα (κάρτες) γραφικών, άφθονη μνήμη και raid ειδικά για το davinci resolve.

Αν κάποιος νομίζει ότι θα ασχοληθεί και έχει τα αξεσουάρ (ακουστικά, δυνατό PC) αξίζει είναι αργαλείο.

Αν θέλει απλά να απαθανατίζει στιγμές στο χέρι εύκολα γρήγορα και απροβλημάτιστα δεν αξίζει για μένα τα 2000 ευρώ. Μια e-m5 mark II, μια e-m1 mark1 για να μην πω μια e-m10 mark II θα τον καλύψει απολύτως. Mε απαλό χρώμα μικρά αρχεία καλή σταθεροποίηση με κάθε φακό και ελάχιστο θόρυβο. Καταλληλότερες κατ' εμέ από κάθε άλλη υβριδική που υπάρχει με 4Κ δίχως IBIS. Μόνο οι πρόσφατες Panasonic ίσως είναι σοφότερες επιλογές. Κατά τη γνώμη μου πάντα και γνωρίζοντας ότι πολλοί θα διαφωνήσουν...

Καταλήγω λέγοντας ότι είναι προσωπικές εκτιμίσεις από ελάχιστο χρόνο συμβίωσεις και δίχως να έχω "σκαλίσει" τις 10άδες επιλογές της μηχανής. Πχ δεν μπόρεσα να βρω το flat προφίλ.
 
Last edited:
22 June 2006
34,725
NEO HRAKLEIO
Re: Olympus E-M1 Mark II

ευχαριστουμε Νικο...

Για καποιον που εχει συνηθισει σε apsc + FF ειναι δυσκολο να γυρισει πισω. Ειδικα σε dynamic range kai low light.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
καταλαβαίνω... Για το DR όμως σε χαμηλό isο κράτα μια επιφύλαξη γιατί - δίχως να έχω εμπειρία από άλλες 4κ μηχανές - υποψιάζομαι ότι "σκοτώνει".

p.s άντε θα ανεβάσω 30sec ένα δείγμα στο youtube μέχρι να φτιάξω το πλήρες χαβαλεδιάρικο κλιπ...
 
Last edited:

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Olympus E-M1 Mark II

Μαζί σου, για τα δεδομένα της εταιρίας λέω και το απλού προφίλ που χρησιμοποίησα... Έχω 2-3 πλάνα που έφτιαξα που είχαν κακή έκθεση, μέσα από τζάμι κλπ σε λίγο τα βλέπεις και μου λες.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Olympus E-M1 Mark II

Όχι αλλά έχει σημασία; Εννοείς αν υποέκθεσε μηχανή αυτόματα; το 1o είναι το εντελώς 1ο που τράβηξα προχτές, σε εκείνο από το τζάμι πρέπει να την είχα βάλει σε manual. Δεν το θυμάμαι να σου πω, πρέπει αυτά τα 2 να είναι και τα μόνα που είχα κακή έκθεση. Αν και τώρα που ξαναβλέπω το 3ο άλλαξε αυτόματα η έκθεση στο τέλος οπότε μάλλον ήταν σε S, κάτι την μπέρδεψε ίσως το τζάμι ίσως το θέμα....
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: Olympus E-M1 Mark II

Άστο λίγο Δημήτρη εδώ μαζεμένο το θέμα.
Με τον καιρό θα ξεφουσκώσει και δεν θα πάρουν και πολλοί τη μηχανή.
Πιο εύκολα διαβάζεται όπως είναι τώρα.