Ρώσικοι Φωτογραφικοί Φακοί

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Ρώσικοι Φωτογραφικοί Φακοί

Στην οικογένειά μου η φωτογραφία είχε πάντοτε πολύ ισχυρή παρουσία. Ο πατέρας μου αλλά και ο θείος μου περισσότερο ήταν λάτρεις της φωτογραφίας. Ο πατέρας μου είχε μία συλλογή από ρώσικα φωτογραφικά σώματα αποτελούμενα από τις Kiev 60, Kiev 19 Kiev 4, Zenit 12 και Zenit 122. Με την Kiev 4 Ξεκίνησα να ασχολούμαι με την φωτογραφία. Τέλος πάντων για να μην μακρηγορώ θέλω να καταλήξω στην εμπειρία από την χρήση ρώσικων φακών για τα επόμενα χρόνια που ακολούθησαν.

Η συλλογή του πατέρα μου από τα παραπάνω σώματα περιελάμβανε και μία μεγάλη συλλογή από φακούς που αφορούσαν στο μεγαλύτερο μέρος τους τις Zenit με μοντούρα φυσικά Μ42 και περιελάμβανε Manual Aperture φακούς αλλά και Auto και μία μικρότερη συλλογή που αφορούσε την Kiev 19 με φακούς φυσικά μοντούρας Nikon F AI.

Οι φακοί με M42 μοντούρα που είχαμε στην κατοχή μας ήταν.

Mir-10A 28mm f/3.5
Helios 50mm f/1.8
Helios 40-2 85mm f/1.5
Tair 11/11A 135mm f/2.8
Jupiter 21m 200mm f/4
MC 3M-5CA 500mm f/8 mirror


Και οι φακοί με μοντούρα Nikon F
Mir 24-N 35mm f/2
Arsat 50mm f/2
Kaleinar 5N 100mm f/28
Granit 11N 80-22mm f/4.5.


Από τους παραπάνω φακούς στην πορεία χρησιμοποιούσα για κάποια χρόνια τους M42 με μια Minolta X-370N (X-300S) με τους οποίους έχω τραβήξει εξαίρετα Slides με πολλά από αυτά να είναι τραβηγμένα με τον 28mm Mir 10a με manual διάφραγμα.

Έπειτα πέρασε στα χέρια μου μια Canos EOS50 με την οποία είχα ένα Tamron ο οποίος ωχριούσε μπροστά στους ρώσικους φακούς που δούλευα πριν με την Minolta σε θέματα ευκρίνειας ειδικά στα άκρα, παραμόρφωσης αλλά και χρωματικών εκτροπών...

Μετά από 2χρόνια απέκτησα την μηχανή των ονείρων μου που ήταν η Nikon F90X. Τότε ήμουν πολύ μικρός και ότι λεφτά είχα μαζέψει από ένα καλοκαίρι δουλειάς τα είχα δώσει στο σώμα της F90X. Έτσι στράφηκα στους ρώσικους φακούς ξανά και περισσότερο στον 35mm mir 10a.

Κάποια στιγμή πήρα ένα έναν Nikkor 35-80 f/4 o οποίος ήταν πολύ μέτριος ώσπου αγόρασα ένα Sigma 28-70mm f/2.8.

Τότε ήταν και η στιγμή που κάναμε το μοιραίο λάθος με τον πατέρα μου και πουλήσαμε όλους τους ρώσικους φακούς και τα σώματα κοψοχρονιά σε μια στοά στο σύνταγμα... Από εκείνη την στιγμή και μέχρι σήμερα μετανιώνουμε για αυτήν την κίνηση.
Στην τότε Σοβιετική ένωση και μετέπειτα Ρωσία φτιάχτηκαν εξαιρετική φακοί που τότε πωλούνταν σχεδόν τζάμπα στα Ρώσικα στέκια των παζαριών στην Λεύκα του Πειραιά και στην Πλατεία του Νέου Κόσμου.... Κάποιοι από αυτούς που είχαμε είχαν αγοραστεί στα κουτιά τους ολοκαίνουριοι από 7.000δρχ. έως 15.000δρχ. Μάλιστα με 15.000δρχ γκρινιάζουμε στον πωλητή πάντα με μόνοο έναν φακό να έχει καταλήξει στην συλλογή μας με κόστος 15.000 που ήταν ο Granit 11N 80-22mm f/4.5.

Συνεχίζεται...
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Ενδιαφέρον, όχι μόνο από ιστορική σκοπιά...

Ακριβώς.

Κοιτάζω λοιπόν αρκετές φορές παλιά slides που έχω που είναι τραβηγμένα με τους ρώσικους φακούς που είχα και εντυπωσιάζομαι από την ευκρίνεια τους και γενικότερα από το αποτέλεσμα. Βέβαια μέσα σε όλο το πλήθος των ρώσικων φακών που κυκλοφόρησαν και όχι μονο αυτών που αναφέρω υπήρχαν και κάποιοι οι οποίοι δεν ήταν και ότι καλύτερο σε θέματα που αφορούν κυρίως τις χρωματικές εκτροπές.

Σε συνέχεια λοιπόν των παραπάνω εμπειριών αλλά και προβληματισμών εδώ και περίπου 1 χρόνο έχω αρχίσει και ψάχνω λίγο το θέμα με τους ρώσικους φακούς.
Στο eBay υπάρχει πολύ μεγάλη προσφορά και ποικιλία φακών προς αγορά με τιμές βέβαια σε κάποιους φακούς αρκετά τσιμπημένες. Από την άλλη υπάρχουν groups και tagged φωτογραφίες στο Flickr αλλά και σε άλλους ιστότοπους με ρώσικους φακούς που εκπλήσσουν. Και όταν τις βλέπω τραβάω τα μαλλιά μου που είχα στην κατοχή μου όλους τους παραπάνω και τους δώσαμε για ψίχουλα...

Υπάρχουν δε φόρα όπως πχ ένα που είναι για pentaxάκιδες που είναι γεμάτα πάρα πολύ καλά σχόλια και εξαιρετικές κριτικές για πολλούς ρώσικους φακούς.
Έχω μπει στην διαδικασία και μελετώ ήδη αγορά ρώσικων φακών είτε μεταχειρισμένων είτε καινούριων.
 

partisan

Supreme Member
3 June 2014
3,752
μπραβω Πανο,
καλη η σκεψη σου για το νημα με του σοβιετικους φακους (και οχι ρωσικους)
ειχα και εχω αρκετους απο δαυτους
μερικοι ειναι πραγματικα διαμαντια ,οπως ο jupiter 85mm 1,5 k jupiter 50mm 1.5
και πολυ αλλοι να ριχνουν φαπες σε κατι καινουργιους και ακριβους φακους
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Σε αυτό το φόρουμ που αφορά κατόχους Pentax μπορούμε να βρούμε αρκετούς ρώσικους φακούς βαθμολογημένους σε διάφορους τομείς. Υπάρχει μεγάλη εκτίμηση σε αυτούς τους φακούς και θα βρείτε πολλά άρθρα στο διαδίκτυο να προτείνουν πολλούς φακούς σας εξαιρετικούς Budget Lenses με εξαίρετες επιδόσεις μεταλλική κατασκευή και γυάλινα στοιχεία.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

μπραβω Πανο,
καλη η σκεψη σου για το νημα με του σοβιετικους φακους (και οχι ρωσικους)
ειχα και εχω αρκετους απο δαυτους
μερικοι ειναι πραγματικα διαμαντια ,οπως ο jupiter 85mm 1,5 k jupiter 50mm 1.5
και πολυ αλλοι να ριχνουν φαπες σε κατι καινουργιους και ακριβους φακους

Ακριβώς για αυτόν τον λόγο άνοιξα το νήμα. Γιατί πολύ απλά όπως είπες κάποιοι από αυτούς ρίχνουν φάπες σε πολλούς νέους και ακριβούς φακούς. Ο 85άρης που ανέφερες ήταν πραγματικά δώρο για αυτό που πρόσφερε εκείνη την εποχή. Τώρα αν τον βρεις στο ebay κοστίζει περί τα 400 ευρώ που όμως και πάλι είναι δεν είναι πολλά τα χρήματα για έναν φακό εξαιρετικό όπως αυτός.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μεγάλη αδυναμία έχω σε αυτούς τους δύο και θέλω να τους αγοράσω σαν τρελός.

http://www.pentaxforums.com/userreviews/zenitar-16mm-f2-8-fisheye.html
http://www.pentaxforums.com/userreviews/mir-20mm-f3-5-mc.html

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αρκετοί σοβιετικοί φακοί παράγονται ακόμα και σήμερα με βελτιωμένη εξωτερική εμφάνιση. Για παράδειγμα οι Mir βγαίνουν αν δεν κάνω λάθος ακόμα με το ebay να είναι γεμάτο με καινούριους στο κουτί δυστυχώς όχι πια σε εκείνες τις προνομιακές τιμές του παρελθόντος.

Όσο για τον τίτλο ο Κώστας έχει δίκιο. Σοβιετικοί φακοί.
 
Last edited:

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,162
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Ρώσικοι Φωτογραφικοί Φακοί

Έχω τον Jupiter 11 135/4 παλαιά κοπής , ασημί έκδοση Μ42 με τις 12 λεπίδες, τη φωτό που δίνει θα την ζήλευαν πολλοί σημερινοί φακοί, οκ απο look πάσχει λιγο :slapface: :

DSC04378.JPG


DSC02214.JPG


Παναγιώτη αν βρεθοϋμε για τα slide copier θα έχεις ευκαιρία να τον δοκιμάσεις ...
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Φωτιές μου βάζετε μεσημεριάτικο!

Που τα χετε κρυμμένα όλοι σας αυτά τα διαμάντια! Βγάλτε τα έξω να χαρούμε εικόνες! Εξαιρετικοί φακοί με άριστο γράψιμο, bokeh ευκρίνεια και, και, και,....
Εμένα και από look μια χαρά μου φαίνονται. (Μήπως έχω περίεργα γούστα; :flipout:)
Ναι θέλω κι εγώ πολύ να βρεθούμε κάποια στιγμή. Να μιλήσουμε με π.μ.. Έτσι κι αλλιώς κοντά είμαστε. Να πιούμε και κάνα καφεδάκι.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,325
Αθήνα
Κώστα αν δεν σου αρέσει το look, πες μου πού θα τον πετάξεις να τον μαζέψω... 😁
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Με τον παρακάτω φακό έχω δουλέψει πάρα πολύ!



--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---





Και οι πόθοι είναι οι δύο από κάτω.



 

Pogolas

Senior Member
14 March 2012
411
Αχαρναί-Αττική
Τι σύμπτωση. Πέντε λεπτά πριν δω το νέο αυτό νήμα "'έπεσα" πάνω σε αυτό το κανάλι https://www.youtube.com/user/mat0fr
Έχει αρκετά reviews γιά παλιούς φακούς, μεταξύ των οποίων και κάποιοι ρώσικοι...συγνώμη, σωβιετικοί.

Επίσης μου άρεσε ιδιαίτερα αυτό το βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=OC-VFAf9P_s
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Χ:flipout:

Βγαίνετε ένας ένας βλέπω!

Χαίρομαι πολύ που γράφουμε για αυτούς του υπέροχους φακούς. Άντε και στα δικά μου.

O Alex Theodin έχει εξαιρετικά δείγματα δουλειάς με τον 20άρη mir πάνω σε Sony A7.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,963
Εκεί ψηλά.....
Καλα καλα περιμενετε να παρει το νημα χαμπαρι ο Τασος και θα εισβαλλει ολοκληρη σοβιετικη ταξιαρχια απο τα ντουλαπια του....
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Σε ρωσικούς έχω τους προαναφερθέντες Helios 40-2 (85/1,5) & Mir 20-M (20/3,5) που παλιότερα τους δούλευα κάπως, ιδίως τον 20ρη. Αυτοί είναι και οι μόνοι αξιόλογοι ρωσικοί της συλλογής μου. Ο πρώτος είναι πραγματικά θωρηκτό, λόγος για τον οποίο συνήθως δίσταζα να τον χρησιμοποιώ (αφού έχω και έναν πολύ ελαφρύτερο 85ρη f/1.4 της Samyang). Έχει τερτίπια, είναι φακός βελτιστοποιημένος για σφικτά πορτρέτα, αποδίδει πολύ καλά στο κέντρο γύρω στο 1 μέτρο απόσταση, από εκεί και πέρα για να πάρεις ανάλυση πρέπει για κάποιο λόγο να κλείνεις και 1 στοπ ανά μέτρο εάν θυμάμαι.
Το παρακάτω πορτρέτο του μικρού μου είναι με αυτόν τον 85ρη, από το 2007 νομίζω (μην τον δείτε τώρα πώς έχει μεγαλώσει)

attachment.php



Έχω και έναν 50ρη Helios (τίποτα ιδιαίτερο), έναν 37ρη (μέτρια πράγματα) και έναν 50ρη Industar-61 f/2 μάκρο (βασικά close up, μέχρι 1:2 φτάνει). Οι δύο τελευταίοι μου αρέσουν στο ότι έχουν διάφραγμα με αρκετές λεπίδες και αν θυμάμαι καλά δίχως στοπ. Α, έχω και μία Κίεβ-60, με τον στάνταρ φακό της (80ρης Βόλνα). Από ρωσικούς αυτά έχω, αρκετοί παραπάνω είναι οι ανατολικογερμανικοί της συλλογής μου.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Τον 85αρη τον είχα κι εγώ κάποτε. Πολύ δυνατός φακός και πολύ βαρύς.

Και ο 135 f2.8 ήταν εξαιρετικός φακός. Λέω να ξεκινήσω σιγά διγά να μαζεύω κάποιους ξεκινώντας από τους ευρυγώνιους.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
αν πρόκειται να δώσει κανείς χρήματα για ρωσικούς φακούς, καλύτερα να τα δώσει για CZJ. Κι αντί για ευρυγώνιους να πάρει κοντούς τηλεφακούς. Στο ευρυγώνιο μόνο ο 20άρης Mir αξίζει κι αυτός όχι για πολλά. Για παράδειγμα δεν μπορεί να συγκριθεί στις εκτροπές ή στην ανάλυση στα άκρα με κανέναν από τους υπερευρυγώνιους ζουμ της σύγχρονης εποχής στο 20 και σε διαφράγματα μεγαλύτερα του 5.6. Αξίζουν οι CZJ 50 πλαναρ, 85 2.8, 135 3.5 και 180 2.8 αλλά σε μεσαίο φορμάτ (6Χ6). Ο 200 2.8 Μ42 δεν είναι συγκρίσιμος με τον 180 2.8 σε πορτρέτα, αθώς έχει πολύ νευρικό φόντο, σε αντίθεση με το κρεμώδες του 180άρη. Αν πάλι κάποιος θέλει οξύτητα, ας δει τν 180 2.8 ΝΙΚΟΝ MF που στοιχίζει περίπου 180-200 ευρώ μτχ. και είναι πολύ καλός.

Φυσικά αν θέλει κάποιος μπορεί να δει και τους Flektogon 20/35 αλλά πλέον είναι πολύ ακριβοί για το αποτέλεσμα που δίνουν.
 

partisan

Supreme Member
3 June 2014
3,752
Re: Απάντηση: Ρώσικοι Φωτογραφικοί Φακοί

Και ο Ζenitar 16mm f/2.8 είναι καλός και αξιόλογος φακός fisheye.
Οξύτατος και παιχνιδιάρης!

προσυπογραφω!

helios 85mm



58mm





jupiter-3

 

teobot

Supreme Member
18 December 2009
3,710
Ο οποίος Helios 44m μπορεί να τροποποιηθεί κ να ενισχυθεί αρκετά το στριφογυριστο του bokeh αλλά χάνει αρκετά σε οξύτητα