Δισκοπρίονο πάγκου

vagos08

AVClub Enthusiast
29 May 2010
1,046
δυστηχως δεν θα κανεις και πολλα πραγματα με αυτο..1ο θελεις αλλον δισκο οποτε υπολογιζε ενα 30 για ενα ερασιτεχνικα καλο.Μετα ειναι οτι δεν θα κοβει και απολυτα ευθεια οποτε θα πεδευεσαι να το φερεις το ξυλο στα ισια του.Εγω αμα πηγαινα σε κατι οικονομικο θα πηγαινα σε αυτο http://www.skroutz.gr/s/4857727/Scheppach-HS80.html που μου φαινεται λιγο καλυτερο ποιοτικα αλλα παλι θα πρεπει να κανεις πατεντες με φρακτες κτλ κτλ!
 

panava

Supreme Member
6 June 2014
4,783
όλα τα φτηνά παγκοπρίονα είναι παθητικά. Πολύ καλύτερο θα είναι μια DIY κατασκευή με ένα δισκοπρίονο B&D (επειδή έχουν riving knife, σχίστη) ή ανεβαίνεις κατηγορία.
 

strs

Supreme Member
10 May 2015
3,042
Ραφήνα
το φτηνότερο από τα παγκοπρίονα που είναι άξια για τα λεφτά του είναι το bosch pts10...και εάν ανέβεις παραπάνω σε λεφτά, περίπου +200 , το dewalt 745
 

panava

Supreme Member
6 June 2014
4,783
Απάντηση: Re: Δισκοπρίονο πάγκου

Να σε καλά!!
Αν θέλω να ανέβω κατηγορία , τι μου προτείνετε;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Μην πάρεις φτηνό, είναι πεταμένα λεφτά. Όπως σου είπα φτιάξε ένα μόνος σου...
 

vagos08

AVClub Enthusiast
29 May 2010
1,046
Μια σκεψη που ειχα κανει παλιοτερα ειναι η αγορα ενος οικονομικου δισκοπριονου παγκου και η κατασκευη μιας βασης μεγαλυτερης που θα μπει αντι της επιφανειας του.ετσι εχεις δυνατοτητα ρυθμισης υψους και γωνιας καιεσυ να πρεπει να φτιαξεις φρακτη και miter gause αν το γραφω καλα.πως σας φαινεται η ιδεα αυτη??
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Δύο χρόνια μετά, ξεχασμενο το δίσκοπριονο πάγκου...
Μετά το γνωστό dewalt, ποιο μπορούμε να πούμε ότι ακολουθεί σε ποιότητα, αλλά και χαμηλότερη τιμή φυσικά? Υπάρχει λέτε κάτι αξιόλογο ή μπαααα...
 

wagelis

AVClub Enthusiast
8 July 2011
1,035
δυστυχώς τίποτα Νεκ. Στο 500αρικο δεν υπάρχει κάτι καλύτερο στην αγορά .Bosch pts και Bosch Gts 10xc ή 10j .To πρώτο υποδεέστερο , το δεύτερο πολύ πιο ακριβό και σε EOL ,αφού ετοιμάζεται το διάδοχο μοντέλλο , και το 10j μέση κατάσταση .
Για ποιο πάνω υπάρχει το Metabo UK 299 , 333 ,αλλά σε άλλη λίγκα ποιότητας και τιμής ,αρκεί να έχεις λ7. Βέβαια overkill για ερασιτέχνη.
 

koukos13

Established Member
6 October 2017
239
Πυργος
Το dewalt πλεον πωλειται στα 469 ευρω στο eshop και μαλιστα σε κανονικη τιμη και οχι crazy sundays..Σε αυτα τα λεφτα ειναι μακραν οτι καλυτερο
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Απάντηση: Re: Δισκοπρίονο πάγκου

δυστυχώς τίποτα Νεκ. Στο 500αρικο δεν υπάρχει κάτι καλύτερο στην αγορά .Bosch pts και Bosch Gts 10xc ή 10j .To πρώτο υποδεέστερο , το δεύτερο πολύ πιο ακριβό και σε EOL ,αφού ετοιμάζεται το διάδοχο μοντέλλο , και το 10j μέση κατάσταση .
Για ποιο πάνω υπάρχει το Metabo UK 299 , 333 ,αλλά σε άλλη λίγκα ποιότητας και τιμής ,αρκεί να έχεις λ7. Βέβαια overkill για ερασιτέχνη.
L7 ....

Το dewalt πλεον πωλειται στα 469 ευρω στο eshop και μαλιστα σε κανονικη τιμη και οχι crazy sundays..Σε αυτα τα λεφτα ειναι μακραν οτι καλυτερο
Βασικα εγω ελεγα να πεσω στα λεφτα, στα μισα .
 

koukos13

Established Member
6 October 2017
239
Πυργος
Νεκταριε σε αυτο το ευρος χρηματων (200-300) υπαρχει πολυ μεγαλη πληθωρα παγκοπριονων με πανω κατω τα ιδια χαρακτηριστικα.Ειναι γνωστο οτι το βασικο τους προβλημα ειναι ο παραλληλος οδηγος κατι το οποιο αποτελει προβλημα και για πολυ ακριβοτερα δισκοπριονα.Αν καταφερεις και λυσεις αυτο το θεμα τοτε οτι και να παρεις ειναι μια χαρα επιλογη.Απλα εγω στη θεση σου θα απεφευγα τα einhell.καλη επιλογη φαινεται να ειναι το holzmann tks255
 

Tornad0

Established Member
6 December 2016
191
Κοίτα για evolution σχεδόν μισή τιμή μόνο από Αγγλία γιατί εδώ η τιμές είναι στα ύψη.
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,656
Πάτρα
Re: Απάντηση: Δισκοπρίονο πάγκου

Δύο χρόνια μετά, ξεχασμενο το δίσκοπριονο πάγκου...
Μετά το γνωστό dewalt, ποιο μπορούμε να πούμε ότι ακολουθεί σε ποιότητα, αλλά και χαμηλότερη τιμή φυσικά? Υπάρχει λέτε κάτι αξιόλογο ή μπαααα...

Από σένα περίμενα άριστη ιδιοκατασκευή !!!!
Ένας μάστορας που πριν πολύ -πολύ καιρό έκανε το παγκοτρύπανο Parkside τόρνο ... θα έπρεπε με πχιοτικά υλικά να κάνει το παγκοπρίονο έκπληξη... Φιλάκια ...-bye-
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Απάντηση: Re: Απάντηση: Δισκοπρίονο πάγκου

Νίκο, έχω ήδη ιδιοκατασκευές το gks 190. Αλλά δεν βολεύει, δεν έχω δυνατότητα για κοπή γωνίας συν ότι όπως το έχω δεν είναι και πολύ στιβαρό, πλέον. Επίσης δεν έχω όρεξη να ασχοληθώ πάλι με τέτοιες ιδιοκατασκευές. Εδώ σκέφτομαι πως θα κάνω βάση στο παγκοπριονο που θα πάρω, αν πάρω.
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Νεκ ψάξε και για αυτό : https://www.lefeld.de/scheppach-tischkreissaege-hs105-255mm-2000w-230v.html
Έχω δει αρκετούς diy-αδες στο εξωτερικό να το χρησιμοποιούν . Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει αλλά σε πολλά βίντεο που το έχω δει φαίνεται "συμπαθητικό" .
Το είχες ξαναδειξει νομίζω, τώρα κάτι θυμάμαι. Τον lefeld τον φοβάμαι όμως. Κάτσε να παραλάβουν με το καλό οι συνμαστορες να δούμε εμπειρία αγοράς και παραλαβής και το σκέφτομαι!
 

Mr_Kenzo

AVClub Addicted Member
30 May 2015
2,034
Το είχες ξαναδειξει νομίζω, τώρα κάτι θυμάμαι. Τον lefeld τον φοβάμαι όμως. Κάτσε να παραλάβουν με το καλό οι συνμαστορες να δούμε εμπειρία αγοράς και παραλαβής και το σκέφτομαι!

Έχω το αντίστοιχο bulle , καλό φράχτη (αλουμινένιο όλο, εκεί πάσχουν με τα πλαστικά μέρη όλα αυτά τα diy-οικονομικά) και δυνατότητα κοπής μέχρι 65εκ. δεξιά . Αν είναι ένα 10% καλύτερο το scheppach σε ποιότητα ή τουλάχιστον το ίδιο αξίζει στα λεφτά αυτά .