Berlin Station [Epix]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Σειρά:

  • Εξαιρετική

    Votes: 3 30.0%
  • Πολύ Καλή

    Votes: 4 40.0%
  • Καλή

    Votes: 1 10.0%
  • Μέτρια

    Votes: 0 0.0%
  • Κακή

    Votes: 2 20.0%

  • Total voters
    10

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,572
Αθηνα

Berlin-Station-Epix.jpg


Epix | Imdb | Wikipedia | Facebook | Twitter


"Ο Ντάνιελ Μέγιερ, νεοσύλλεκτος πράκτορας που έχει μόλις φτάσει στο αρχηγείο της CIA στο Βερολίνο, έχει ήδη αναλάβει
μια επικίνδυνη αποστολή: να ανακαλύψει την πηγή από την οποία διαρρέουν πληροφορίες σε έναν πληροφοριοδότη με το
όνομα Τόμας Σο. Μαζί με τον βετεράνο Εκτορ ΝτεΤζιν, ο Ντάνιελ μαθαίνει να επιβιώνει μέσα στον σκληρό, επικίνδυνο και
γεματό ηθικά διλήμματα κόσμο των πρακτόρων. Οσο περισσότερο βυθίζεται στα μυστικά μιας συνομωσίας που οδηγεί μέχρι
πίσω στην Ουάσινγκτον τόσο αναρωτιέται αν είναι ο ίδιος άνθρωπος που έφτασε κάποτε στη γερμανική πρωτεύουσα..."


Ειδα το πρωτο και θελω να πω οτι μου αρεσε πολυ! Σιγουρα θα το συνεχισω και μαλιστα θα το παω σερι (εκτος
αν χαλασει κατι πολυ στην πορεια). Αν και εξελισσεται στο παρον και ασχολειται με επικαιρα θεματα (διαρροες
πληροφοριων), εν τουτοις ειναι "παλαιου τυπου" κατασκοπευτικο. Οποιου του αρεσε το tinker tailor, αντε και
Homeland S1 (αποκλειστικα, γιατι οι επομενες αν και τις ειδα και μου αρεσαν, αλλαξε αρκετα ο χαρακτηρας),
ας προσελθει και δεν θα μεινει παραπονεμενος.


Εχω παθει πλακα με το Berlin Station. 5 επεισοδια (τοσα εχουν βγει μεχρι στιγμης) σε 2 ημερες, που για εμενα στην
παρουσα στιγμη ειναι απιστευτο ρεκορ. Καλυτερο απο το αγαπημενο μου Rubicon, καλυτερο απο το a Most Wanted
Man και καλυτερο απο ενα σωρο κατασκοπευτικα που εχουν βγει τελευταια. Κανει το Americans (ακομα και τις καλες
του σαιζον) να φαινεται παιδικη σειρα στο Nickelodeon. Η πρωτη σαιζον του Homeland στεκεται κοντα του, αλλα
πιστευτω οτι αυτο ειναι καλυτερο. Ολοκληρωμενοι χαρακτηρες με πειστικη συμπεριφορα, αλλα και κινητρα, ενω σε
κανενα σημειο δεν προσπαθει να εξηγησει μεχρι αηδιας στον θεατη τι γινεται. Ειμαι θετικα προκατειλημμενος επειδη
μου αρεσει το συγκεκριμενο genre, αλλα πιστευω οτι ειναι αντικειμενικα καλο. Θεωρητικα ο Armitage ειναι πρωταγω-
-νιστης και ειναι ισως ο μονος ο οποιος υπολειπεται σε σχεση με το υπολοιπο καστ. Στην πραγματικοτητα ομως, δεν
υπαρχουν δευτερευοντες ρολοι, μιας και ολοι συμμετεχουν λιγο ή πολυ στην εξελιξη της ιστοριας.


Μετα απο λιγο ψαξιμο, για να ικανοποιησω την περιεργεια μου, ειδα οτι ο δημιουργος της σειρας ειναι συγγραφεας
που εχει γραψει μια σειρα κατασκοπευτικων νουβελων. Εχει ψαξει αρκετα τον χωρο και αυτο πραγματικα φαινεται
στο αποτελεσμα. Εχει ακομα 5 επεισοδια για να τελειωσει η 1η σαιζον και πραγματικα δεν ξερω τι μπορει να κανουν
για να χαλασουν την εικονα. Νομιζω οτι θα παει καλα μεχρι το τελος, μιας και δεν εχουν δωσει κανενα δειγμα οτι
θα γινει κατι για να χαλασει την ιστορια. Κατι ακομα που ειναι ενδιαφερον και αρκετα πρωτοτυπο για τετοιου τυπου
ιστορια ειναι οτι η σειρα ξεκιναει με ενα μυστηριο. Ποιος ειναι αυτος που διαρρεει εγγραφα προς τον τυπο; Ο θεατης
μαθαινει την απαντηση αυτου του μυστηριου, στο τελος του πρωτου επεισοδιου. Αυτο δειχνει @@ απο την μερια του
δημιουργου. Ξερει οτι μπορει να κρατησει το ενδιαφερον του κοινου, χωρις να τους τραβαει απο τη μυτη επεισοδιο-
επεισοδιο, ωστε να δωσει απαντηση στο ερωτημα που τιθεται. Ξερει οτι το ενδιαφερον δεν ειναι στην απαντηση,
αλλα στην πορεια που θα ακολουθησουν οι υπολοιποι χαρακτηρες μεχρι να φτασουν οι ιδιοι στην απαντηση αυτη.
Το homeland (και πολλες αλλες σειρες) μας εφαγε μια σαιζον στριφογυριζοντας γυρω γυρω το ερωτημα των
προθεσεων του πρωταγωνιστη....


ΥΓ: Αν ειδα καλα κανουν μια guest εμφανιση ενα ζευγαρι dali zensor 7 στο σπιτι του "προδοτη" :)





 
Last edited by a moderator:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Berlin Station (2016, Epix)

Promo Απο Το «Berlin Station»

Το δικτύο Epix, κυκλοφόρησε ένα promo απο το «Berlin Station», ένα κατασκοπευτικό θρίλερ που αποτελεί τη δεύτερη original σειρά του δικτύου.
Το promo που δεν περιλαμβάνει σκηνές δράσης, φανερώνει μια ευρωπαϊκή και μουντή ατμόσφαιρα που θυμίζει κάτι απο τις ταινίες «Bourne».

«Η ιστορία ακολουθεί τον Daniel Meyer (Richard Armitage), έναν νεοδιοριζόμενο αξιωματικό που φτάνει στα γραφεία της CIA στο Βερολίνο για να ανακαλύψει μια πηγή διαρροής εμπιστευτικών πληροφοριών.
Υπο την καθοδήγηση του κουρασμένου βετεράνου αξιωματικού Hector DeJean (Rhys Ifans) – ενός σκοτεινού, γοητευτικού και επίμονου πράκτορα –
ο Daniel μαθαίνει να μάχεται στον δύσκολο κόσμο των πρακτόρων του πεδίου, αντιμέτωπος με την παραπλάνηση, τους κινδύνους και τους ηθικούς συμβιβασμούς.»


Το σενάριο της σειράς έχει γράψει ο Olen Steinhauer, ο οποίος θα εκτελέσει και χρέη παραγωγού μαζί με τον showrunner Brad Winters
και τον Michaël Roskam που θα σκηνοθετήσει και τα δυο πρώτα επεισόδια.

Στον πρωταγωνιστικό ρόλο βρίσκεται ο Richard Armitage («The Hobbit»), ενώ πρωταγωνιστούν επίσης οι Rhys Ifans, Michelle Forbes («The Killing»), Richard Jenkins,
Tamlyn Tomita («Resurrection», «The Day After Tomorrow»), Leland Orser («Ray Donovan»), Bernhard Schütz («A Most Wanted Man») και Richard Dillane («The Dark Knight»).

Με αξιόλογο cast και ευρωπαϊκό σκηνικό, η δεύτερη original σειρά του Epix αναμένεται ενδιαφέρουσα και φαντάζει σαν μια ιδανική προσθήκη στην προσπάθεια του δικτύου να μπεί για τα καλά στο χώρο των σειρών σεναρίου.

To «Berlin Station» που αποτελείται απο δέκα επεισόδια, θα κάνει πρεμιέρα στις 16 Οκτωβρίου στο Epix.

http://www.cinemode.gr/tileoptikes-seires/promo-apo-berlin-station.html
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,572
Αθηνα
Re: Berlin Station (2016, Epix)

Χαμος στο 1.06! Η δραση που εξελισσεται εκει ισως ειναι απολυτα φυσιολογικη σε αλλες σειρες, αλλα εδω πραγματικα κανει εντυπωση. Ερχεται ως λογικο επακολουθο, αλλα παρολα αυτα σε εκπλησσει. Ανεβαινει συνεχως στην εκτιμηση μου. Μονος φοβος μου ειναι να μην το συνεχισουν με πολυ δραση, ειδικα τωρα που εχουν βρει την αφορμη.


ΥΓ: στο τελος υπαρχει ενα μικρο homage στη σκηνη καταδιωξης του french connection
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Berlin Station (2016, Epix)

Αν και το θέμα είναι ενδιαφέρον για μένα.. προς το παρόν δεν έχω όρεξη για κάτι τέτοιο..

Παλιότερα ξεκίνησα το Americans αλλά το άφησα μετά από 2-3..

Βέβαια ξέρω ότι είναι καλό.. έχει πάει 6 σεζόν!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,572
Αθηνα
Re: Berlin Station (2016, Epix)

Το americans δεν πιανει μια μπρος σε αυτο. Το εφτασα 4η σαιζον και καπου στη μεση, σκυλοβαρεθηκα τη ζωη μου. Αν σου αρεσουν τα "κλασσικα" του ειδους (the conversation, odessa, fourth protocol και απο καινουρια tinker tailor, affair farewell) όρμα!
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,494
Αθήνα
Απάντηση: Re: Berlin Station (2016, Epix)

Παλιότερα ξεκίνησα το Americans αλλά το άφησα μετά από 2-3..

Βέβαια ξέρω ότι είναι καλό.. έχει πάει 6 σεζόν!


Aν έχεις δεί την πρώτη σεζόν τις έχεις δεί όλες... Άντεξα μέχρι την τρίτη.
 

esykas

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,216
Πειραιάς
Απάντηση: Berlin Station (2016, Epix)

και από μένα ακόμη στο δεύτερο επεισόδιο είμαι αλλά είναι πολύ καλό!!!!
Λόγο Βερολίνου θυμήθηκα φυσικά το homeland
και όπως λέει και ο avpap Rubicon the best
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: Berlin Station (2016, Epix)

Το ξεκίνησα και εγώ, όντως πολύ καλό, μου αρέσει και ο πρωταγωνιστης που έπαιξε εξαιρετικά στον πρώτο "αγγλικο" κύκλο του strike back.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,572
Αθηνα
Re: Berlin Station (2016, Epix)

Μην ξεχναμε οτι ηταν ο Thorin στο Hobbit (αν και πολλοι θα θελαμε να ξεχασουμε οτι υπηρχε αυτη η τριλογια :D) και ειχε και ενα πολυ μικρο ρολακι στο πρωτο Captain America. Καλυτερη του ερμηνεια παραμενει μαλλον στο Hannibal παντως.
 

esykas

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,216
Πειραιάς
Απάντηση: Re: Berlin Station (2016, Epix)

Μην ξεχναμε οτι ηταν ο Thorin στο Hobbit (αν και πολλοι θα θελαμε να ξεχασουμε οτι υπηρχε αυτη η τριλογια :D) και ειχε και ενα πολυ μικρο ρολακι στο πρωτο Captain America. Καλυτερη του ερμηνεια παραμενει μαλλον στο Hannibal παντως.

πάντως μοιάζει πολύ στον Τζακμαν
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,572
Αθηνα
Re: Berlin Station (2016, Epix)

Τελειωσα τον 1ο κυκλο. Φανταστικα τα δυο τελευταια επεισοδια. Ιστορια ανταξια των μεγαλων κατασκοπευτικων ταινων/βιβλιων. Ενα τεραστιο μπραβο στους σεναριογραφους για κατι που σπανια βλεπουμε. Ξεκινησαν απο μια απλη κεντρικη ιδεα, μας εκαναν γυρω-γυρω-ολοι και τελειωσαν την ιστορια με απολυτως λογικο τροπο και χωρις loose ends. Χωρις εκρηξεις, χωρις (πολλα) μπαμ-μπουμ και κυριως με πειστικους χαρακτηρες που συμπεριφεροντουσαν εξυπνα, αλλα οχι τοσο εξυπνα, ωστε να φαινεται εξωπραγματικο. Απειρες δολοπλοκιες και προδοσιες μεταξυ των διαφορων υπηρεσιων αλλα και συνεργατων. Επισης, δεν πρεπει να ξεχασουμε τους ηθοποιους που επαιξαν, οι οποιοι χωρις να καταφευγουν σε θεατρινισμους (οπως η Καρι και οι υστεριες της ή ο Σαουλ και.. το μουσι του :D ) μεταφερουν τους προβληματισμους του χαρακτηρα τους.

Κανει το Americans και (ακομα περισσοτερο) το Homeland να μοιαζει σειρα στο Nickelodeon. Περιμενω με ανυπομονησια την επομενη σαιζον και θα δινω μεγαλυτερη προσοχη στο Epix απο εδω και περα.

Περιμενω να ακουσω αποψεις και αλλων που το τελειωσαν και ελπιζω να ψηθει κανενας ακομα να το δει.. πραγματικα αξιζει τον χρονο που θα αφιερωσετε!
 

king2009

Supreme Member
5 December 2008
3,810
Απάντηση: Berlin Station (2016, Epix)

Λέγε μου τέτοια. Επιτέλους βρήκα σειρά καλή με αντικατασκοπεια. Όπως και το Deutschland 83. Το Americans είναι λίγο πάνω από την μετριότητα. Το homeland top οι 2 πρώτες σεζον μετά πάτος.

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom
 

Iron_Mask

Established Member
1 June 2010
132
Re: Berlin Station (2016, Epix)

Κατασκοπευτική σειρά πιο...ανθρώπινη ίσως. Πολύ καλή.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Berlin Station (2016, Epix)

Trailer Απο Την 2η Σαιζόν Του «Berlin Station»

Απο Cinemode

Το δίκτυο Epix, κυκλοφόρησε το πρώτο trailer απο την δεύτερη σαιζόν της τηλεοπτικής σειράς «Berlin Station».

«Η δεύτερη σαιζόν του Berlin Station ξεκινά κατά την διάρκεια της Νέας Τάξης Πραγμάτων που πλέον έχει εδραιωθεί και συνεχίζει να βαθαίνει.
Με το ακροδεξιό ρεύμα να σαρώνει την Ευρώπη, η Γερμανία βρίσκεται στο χείλος μιας πολύ κρίσιμης εκλογικής διαδικασίας.»

Το σενάριο της σειράς έχει γράψει ο Olen Steinhauer, ο οποίος εκτελεί και χρέη παραγωγού μαζί με τον showrunner Brad Winters και τον Michael Roskam.

Στους πρωταγωνιστικούς ρόλους επιστρέφουν οι Richard Armitage («The Hobbit»), Rhys Ifans («Notting Hill»), Michelle Forbes («The Killing») και Richard Jenkins («The Visitor»),
ενώ τα νέα πρόσωπα θα είναι οι Ashley Judd («Twin Peaks», «Insurgent») και Keke Palmer («Scream Queens»).

Η δεύτερη σαιζόν του «Berlin Station» που αποτελείται απο δέκα επεισόδια, θα κάνει πρεμιέρα στις 15 Οκτωβρίου στο Epix.

Δείτε το trailer:

http://www.cinemode.gr/tileoptikes-seires/trailer-apo-tin-2i-sezon-tou-berlin-station.html