Αλλαγή ηχείων surround

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

takis1964

Senior Member
8 October 2007
587
Καλησπερα εχω ενα συστημα αποτελουμενο απο την σειρα tannoy dc2 dcc μπροστα 2 σαμπ 15 ρια κλιπς και σαραουντ 4 δορυφορους b&w m1. Στο ταβανι εχω βαλει βασεις και 4 δορυφορους απο παλιο συστημα sony pascal sa-ve 705! Ως τωρα ολα καλα αλλα επειδη τρωγομε σκεφτομουνα τα 4 σαραουντ να γινουνε κλιπς R24 κολωνες και τα b&w m1 να πανε ταβανι! Ο λογος που δεν θελω να βαλω μικρα ειναι οτι με τις βασεις θα κοστισουν το ιδιο περιπου! Αξιζει αραγε το ολο εγχειρημα η τζαμπα τα λεφτα Eχω ενισχυτη av marantz 7010 και τα 3 μπροστα τα οδηγει ενας τελικος arkam 7 καναλος! H Aποσταση θεασης ειναι στα 2.70 μετρα,τα πλαινα σαραουντ στο 1.30 και τα πισω στο 1.50 μετρο απο θεση ακροασης , πισω απο αυτα κενο 2.00 μετρα! Δωματιο 19 τετρ συνολικα

Στάλθηκε από το HUAWEI MT7-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Re: Αλλαγη ηχειων surrount

Αν είναι για αναβάθμιση σε atmos κάνεις σωστή επιλογή ηχείων και τοποθέτηση. Περιφερικά δαπέδου η σε βάσεις μικρά ηχεία που θα σημαδεύουν το νευρικό σύστημα απαγορεύονται. Αλλιώς βολεύεσαι και με 5.1 που ποιοτικότερο θα ακούγεται με σωστή τοποθέτηση και επιλογή ηχείων.
 

takis1964

Senior Member
8 October 2007
587
Re: Αλλαγη ηχειων surrount

atmos εχω εδω και κατι μηνες ,το θεμα ειναι αν χρειαζεται να αλλαξω τα περιφερειακα! Εξαλλου στο ατμος τα ηχεια ολα τα κατω πανε στο υψος του αυτιου ενω προ atmos τα περιφερειακα θελαν 0.60 πανω απο το αυτι
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Surround speakers create a lifelike sense of spaciousness, providing ambient sound within movies. Place them slightly to the rear of and angled toward your seating position, ideally just above ear level.
http://www.dolby.com/us/en/guide/dolby-atmos-speaker-setup/7-1-4-setups.html


Ωραία και τι λέει? <Ακριβώς σε υψηλότερο σημείο από το ύψος του αφτιού> Και πολύ χοντρικά το λέει

Βασικά επαναλαμβάνω ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα σε σχέση με την τοποθέτηση και τα χαρακτηριστικά των ηχείων από 5,1 σε dolby atmos.


http://avclub.gr/forum/showthread.php/149449-Σωστή-τοποθέτηση-side-surround-ηχείων

Δες και εδώ ποιο αναλυτικά την άποψη μου για το θέμα για να μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια πράγματα.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Πάντως για σκοπούς marketing τα τελευταία χρόνια ακόμα και η ίδια η Dolby για το θέμα σωστή τοποθέτηση δεν δίνει τις ακριβείς πληροφορίες η κάπου φάσκει και αντιφάσκει
 

takis1964

Senior Member
8 October 2007
587
Ωραία και τι λέει? <Ακριβώς σε υψηλότερο σημείο από το ύψος του αφτιού> Και πολύ χοντρικά το λέει

Βασικά επαναλαμβάνω ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα σε σχέση με την τοποθέτηση και τα χαρακτηριστικά των ηχείων από 5,1 σε dolby atmos.


http://avclub.gr/forum/showthread.php/149449-Σωστή-τοποθέτηση-side-surround-ηχείων

Δες και εδώ ποιο αναλυτικά την άποψη μου για το θέμα για να μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια πράγματα.
κατεβηκαν ποιο κατω για να υπαρχει διαχωρισμος εφοσον μπηκαν τα ταβανατα,παρεπιπτοντως εχεις στησει ατμος η μιλας θεωρητικα γιατι εγω τα περιφερειακα τα κατεβασα απο το 1.60 στο 1 μετρο και η διαφορα ειναι εμφανης καθοτι τωρα γεμιζει καλυτερα ο χωρος
[FONT=&quot]επισης το : ιδανικά ακριβώς πάνω από το επίπεδο του αυτιού.για μενα σημαινει αυτο ακριβως που λεει ΑΚΡΙΒΩςΣ ΕΠΑΝΩ δηλαδη αν το αυτι ειναι στο 1 μετρο το βαζεις στο 1.05-1.10[/FONT]

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Το budget ποιο είναι;

το μπατζετ ειναι οσο κανουν τα R24 απο αμαζον Γερμανιας 215 το ενα χ4
 
Last edited:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Γενικά ο χώρος είναι αρκετά μικρός. Είσαι σίγουρος οτι αξίζει η ιστορία με τα ηχεία που κοιτάς; Και γιατί δεν το βλέπεις για b&w surround; Ή κάποιο ομοκεντρικο της tannoy καλυτερα;
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
κατεβηκαν ποιο κατω για να υπαρχει διαχωρισμος εφοσον μπηκαν τα ταβανατα,παρεπιπτοντως εχεις στησει ατμος η μιλας θεωρητικα γιατι εγω τα περιφερειακα τα κατεβασα απο το 1.60 στο 1 μετρο και η διαφορα ειναι εμφανης καθοτι τωρα γεμιζει καλυτερα ο χωρος
[FONT="]επισης το : ιδανικά ακριβώς πάνω από το επίπεδο του αυτιού.για μενα σημαινει αυτο ακριβως που λεει ΑΚΡΙΒΩςΣ ΕΠΑΝΩ δηλαδη αν το αυτι ειναι στο 1 μετρο το βαζεις στο 1.05-1.10[/FONT][/COLOR][COLOR="Gray"]

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---



το μπατζετ ειναι οσο κανουν τα R24 απο αμαζον Γερμανιας 215 το ενα χ4

Α όχι!! Εδώ μιλούμε για τα πράγματα όπως πρέπει να είναι στην πράξη γιατί η θεωρία είναι αλλού δοκιμασμένη εδώ και καιρό! Γιατί αν το πάρουμε αλλιώς, περί ορέξεως ουδείς λόγος!
 

takis1964

Senior Member
8 October 2007
587
Δεν ειμαι σιγουρος για αυτο ρωταω πληροφοριες ζηταω μηπως καποιος εχει παιξει με μεγεθη , τα ταννου ειναι πανακριβα και δεν αξιζει,σκεψου οτι τα b&w ταχα παρει 150 το ενα και τωρα εχουν 200

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Α όχι!! Εδώ μιλούμε για τα πράγματα όπως πρέπει να είναι στην πράξη γιατί η θεωρία είναι αλλού δοκιμασμένη εδώ και καιρό! Γιατί αν το πάρουμε αλλιώς, περί ορέξεως ουδείς λόγος!

τελος παντων αλλο ειναι το θεμα μου (αν αξιχει η οχι )και οχι το υψος
 

Blade 77

New member
30 August 2017
20
κατεβηκαν ποιο κατω για να υπαρχει διαχωρισμος εφοσον μπηκαν τα ταβανατα,παρεπιπτοντως εχεις στησει ατμος η μιλας θεωρητικα γιατι εγω τα περιφερειακα τα κατεβασα απο το 1.60 στο 1 μετρο και η διαφορα ειναι εμφανης καθοτι τωρα γεμιζει καλυτερα ο χωρος
επισης το : ιδανικά ακριβώς πάνω από το επίπεδο του αυτιού.για μενα σημαινει αυτο ακριβως που λεει ΑΚΡΙΒΩςΣ ΕΠΑΝΩ δηλαδη αν το αυτι ειναι στο 1 μετρο το βαζεις στο 1.05-1.10

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---



το μπατζετ ειναι οσο κανουν τα R24 απο αμαζον Γερμανιας 215 το ενα χ4


Τάκη εμένα το ύψος των αυτιών μου είναι στα 80cm, τα surround έχουν ύψος 30cm (Polk S15), τι βάσεις να πάρω 60 ή 80cm?
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,836
Dystopia
Τάκη εμένα το ύψος των αυτιών μου είναι στα 80cm, τα surround έχουν ύψος 30cm (Polk S15), τι βάσεις να πάρω 60 ή 80cm?


Tο ιδανικό είναι τα τουίτερ να είναι ακριβώς στο ύψος των αυτιών του ακροατή.
Επειδή αυτό δεν γίνεται ποτέ σε ένα σαλόνι, δηλαδή δεν γίνεται να εχουμε εναν ακροατή σε μια θέση
η Dolby προτείνει να τα βάζουμε λιγο πιο ψηλα 30-60cm.
Στη δική σου περίπτωση δυστυχώς τα πράγματα είναι λίγο πιο δύσκολα.
Η συμπεριφορά του στον κάθετο άξονα δεν είναι και ότι καλύτερο ηχείο για surround:


index.php


Αν βλέπεις μόνος ή με τη κοπέλα σου και τα ηχεία είναι κοντά σχετικά βάλε βάσεις κοντά στα 60cm.
Aν έχεις μεγάλο σαλόνι και μαζεύεστε παρέα βάλε πιο ψηλές βάσεις με λίγο κλίση όμως.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Μια χαρά θα είσαι μέχρι τις 15 μοίρες στον κάθετο άξονα. Δες την απόσταση από το ηχείο μέχρι τη θέση ακρόασης και υπολόγισε το ύψος. Κάτι άλλο δεν μπορείς να κάνεις, η απόκριση στον κάθετο άξονα στις πολλές μοίρες πέφτει δραματικά σε όλα τα ηχεία bookshelf.

PpPB0No.jpg


Στο Atmos ειδικά αλλά και σε ό,τι αφορά τα surround, δεν ισχύουν τα ίδια πράγματα με ό,τι αφορά τη δικάναλη ακρόαση.
 

Blade 77

New member
30 August 2017
20
το αυτί μου όταν κάθομαι στο καναπέ είναι περίπου στα 90cm. Τα s15 έχουν ύψος περίπου 30cm, το tweeter είναι λογικά στα 25cm, οπότε να πάω με τις 60cm βάσεις?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Τις 80άρες πάρε. Θες να ακούς εσύ, όχι η πλάτη του καναπέ. Με τις 60άρες το αυτί σου είναι πιο ψηλά από το tweeter. Εκτός των άλλων ο ακουστικός άξονας δεν είναι το tweeter, αλλά το κέντρο μεταξύ tweeter και woofer.

80άρες vs 60άρες εδώ με τα S15e σε surround είναι μακράν καλύτερα με τις 80άρες.
 

Blade 77

New member
30 August 2017
20
Τις 80άρες πάρε. Θες να ακούς εσύ, όχι η πλάτη του καναπέ. Με τις 60άρες το αυτί σου είναι πιο ψηλά από το tweeter. Εκτός των άλλων ο ακουστικός άξονας δεν είναι το tweeter, αλλά το κέντρο μεταξύ tweeter και woofer.

80άρες vs 60άρες εδώ με τα S15e σε surround είναι μακράν καλύτερα με τις 80άρες.

και εγώ αυτό έλεγα, ευχαριστώ πολύ. Polk τα s60 και s15 θα έχω..