iPhone 6s Program for Unexpected Shutdown Issues

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
H Apple ανακοίνωσε πρόγραμμα αντικατάστασης μπαταρίας σε κινητά iPhone 6S, που κατασκευάστηκαν μεταξύ Σεπτέμβρη και Οκτώβρη 2015 μόνο.

Η διαδικασία είναι απλή, απλά παραδίδετε το τηλέφωνό σας σε κάποιον επίσημο Apple Authorized Service Provider και εκείνοι μέσω του serial number του τηλεφώνου διαπιστώνουν εάν το κινητό είναι μεταξύ εκείνων που πρέπει να τους αλλαχθεί η μπαταρία.


Πηγή : https://www.apple.com/support/iphone6s-unexpectedshutdown/
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Ενδιαφέρον (βέβαια, σιγά που το πρόβλημα αφορά μόνο κάποια λίγα...το χω δει σε κάμποσα 6αρια)

Και δλδ πρέπει να πας να το αφήσεις για να ελέγξουν ένα s/n;

Δεν μπορούν να κάνουν απλά ένα online util να μην ταλαιπωρούν τον κόσμο; (παραπάνω απ όσο τον ταλαιπώρησαν πουλώντας (πανάκριβα) μια προβληματική συσκευή) ;
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Nαι. ως συνήθως για την Apple φταίει ο χρήστης, πως το κρατάει, πως το αφήνει, αν το βάζει στην τσέπη ή σε μαξιλαράκι, μην υποφέρει :D
Υπάρχει ένα ωραίο βιντεάκι πάντως που περιγράφει λίγο πολύ πως προέκυψε το θέμα...
 
Μου το έκανε κατά κόρον πριν ένα μήνα, αλλά ανεξήγητα σταμάτησε όταν του έκανα battery calibration (με μια μέθοδο που πιο πολύ θύμιζε κομπογιανίτικο γιατροσόφι παρά πραγματική αντιμετώπιση, κι όμως δούλεψε!)

Και κάτι που ίσως κάποιους να τους ενδιαφέρει:

Apple may restrict or limit repair to the original country of purchase.

(έλεος!)
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,489
Βέλγιο
Το παρουσιάζει το iphone 6s της γυναίκας μου, της το είχα πάρει και day 1...

Ενώ είναι στο 60% η μπαταρία, αυτό σβήνει. Πριν 2 βδομάδες που το πήγε στην istorm της είχαν πει ότι είναι εκτός εγγύησης πλέον το κινητό και ότι θα έπρεπε να πληρώναμε για επισκευή...
 
Last edited:

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Το παρουσιάζει το iphone 6s της γυναίκας μου, της το είχα πάρει και day 1...

Ενώ είναι στο 60% η μπαταρία, αυτό σβήνει. Πριν 2 βδομάδες που το πήγε στην istorm της είχαν πει ότι είναι εκτός εγγύησης πλέον το κινητό και ότι θα έπρεπε να πληρώναμε για επισκευή...

Θέλω να πιστεύω οτι απλώς τότε δεν υπήρχε ενημέρωση απο την Apple για το θέμα

Εμένα παντως η i system μου επιβεβαίωσε αμεςα με email την ένταξη μου στα s/n προς αντικατάσταση

Πολύ καλή εξυπηρέτηση αλλα επαναλαμβανω οτι αυτο θα έπρεπε να μπορεί να το δει απευθείας ο χρήστης (κατι που ίσως όμως δεν "βολεύει" και πολύ την Apple...)
 

esykas

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,216
Πειραιάς
πλέον βάζεις τον σειριακό αριθμό της συσκευής και σου λέει αν είσαι στην "παρτίδα"
εγώ που είμαι θα το αφήσω ακόμη αφού δεν έχω πρόβλημα και θα κρατήσει 3 χρόνια από την πρώτη ενεργοποίηση
ίσως είμαι τυχερός και ανατιναχθεί κατά τη φόρτιση και μου δώσουν το 8:BDGBGDB55:
https://www.apple.com/support/iphone6s-unexpectedshutdown/
 

axrst

Established Member
18 November 2007
298
Εμένα δείχνει οτι είναι επιλέξιμη η συσκευή, αλλά δεν έχω πρόβλημα. Τι κάνω; Μια καινούρια μπαταρία, θα ήταν μια χαρά, αλλά μήπως μου δημιουργήσει άλλα προβλήματα; Άσε που είμαι μακριά από Αθήνα.
 
Πάντως γελάει ο κόσμος με τον "μικρό αριθμό iPhone που παρουσιάζουν το θέμα". Πήγα στο Apple Store και ειναι τέτοια η ζήτηση που δεν με έβαζαν ούτε καν σε λίστα αναμονής για τη νέα μπαταρία, έχει γίνει πανικός και έχουν ήδη έλλειψη.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Σώπα ρε Μαέστρο! Γκρίνια όταν δεν σε καλύπτει η εγγύηση, γκρίνια όταν σε καλύπτει... :p
 
Re: Απάντηση: iPhone 6s Program for Unexpected Shutdown Issues

Σώπα ρε Μαέστρο! Γκρίνια όταν δεν σε καλύπτει η εγγύηση, γκρίνια όταν σε καλύπτει... :p

Χαχαχα πάντα γκρίνια. Ε μα είναι αστείο να σου λένε ότι "πολύ λίγα iPhones έχουν το θέμα" τη στιγμή που έχει γίνει κακός χαμός στο Internet.

Πήγα σήμερα και την άλλαξα τη μπαταρία, το τηλέφωνο πλέον είναι καινούριο, η διαφορά της μπαταρίας είναι χαώδης, οπότε έφυγαν ακόμα και οι τελευταίες κλεφτές σκέψεις αναβάθμισης (σόρρυ Apple!!).

Ας ελπίσουμε το 8 να είναι όσο πρωτοποριακό λέγεται ότι θα'ναι.

Για την ιστορία, περίμενα κοντά στις 3 βδομάδες σε λίστα που είχα μπει απ'τις πρώτες μέρες για να μπορέσουν να με εξυπηρετήσουν (όχι σε Apple store που όπως είπα δεν με έβαζαν καν στη λίστα αλλά σε εξουσιοδοτημένο εδώ στο χωριό), και από τη στιγμή που με κάλεσαν ότι έχουν στοκ είχα 24 ώρες (!!!!) για να πάω στο μαγαζί αλλιώς θα'χανα τη σειρά μου. Τόσο λίγα είναι τα iPhones που αντιμετωπίζουν το θέμα... :grinning-smiley-043
 
Last edited: