Sony KD-65XD7505 / XD7005: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lesarros

AVClub Addicted Member
6 February 2008
1,392
Athens,Greece
Αύριο το απόγευμα παραλαμβάνω την Sony 65XD7505.
Μιας και δεν υπάρχει αντίστοιχο νήμα σκέφτηκα ν'ανοίξω το παρόν και να γράφουμε τις εντυπώσεις μας για την συγκεκριμένη αλλά και για τις μικρότερες σε ίντσες αδερφές της,που αποτελούν την σειρά XD7005.
Ελπίζω να έπραξα σωστά.

e6f45b43-8d4d-4f6f-b60d-52c4fec3cc2b.jpg._CB283869802__SR970,300_.jpg



Φίλε xavito οποιαδήποτε πληροφορία,link κλπ για την Sony KD-65XD7505 θα με διευκόλυνε ιδιαιτέρα στο αρχικό σετάρισμα!
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Sony KD-65XD7505:IPS panel (RGB),100/120Hz με MCFI
KD-55/49XD7005:IPS panel (RGB),50/60Hz+αναβόσβησμα του οπίσθιου φωτισμού.

XBR-X700D/X750D (USA)

x750d-pixels-medium.jpg


Sony-Bravia-XD7505-1-medium.jpg


Sony-Bravia-XD7505-2-medium.jpg


Sony-KD-55XD7005-1-medium.jpg

source photos:[tvmaniak.pl]

a4d38dcb-c34b-404f-a66d-214342bb0a55.jpg

source photo:[product-test.ru]


Total Memory RAM: 1983 MB
Total storage: 16GB
Internal available Storage Space: 8358 MB

Hardware:MT5891
Core Architecture: 4x ARM Cortex-A53
Instruction Set: 32-bit ARMv7
CPU Cores: 4

GPU Vendor: ARM
GPU Renderer: Mali-T860
GPU Cores: 2

Android TV Version: 6.0.1 (Marshmallow)

SITE ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ-ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ
[sony.gr]...XD7505 / XD7005 Series 4K HDR με Android TV...https://www.sony.gr/electronics/tileoraseis/xd7505-xd7005-series

ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ-ΓΕΝΙΚΑ-FAQ-ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΧΡΗΣΗΣ-iMANUAL-ΣΥΝΔΕΣΙΜΟΤΗΤΑ-FIRMWARE
[sony.gr]...Υποστήριξη για το KD-65XD7505...https://www.sony.gr/support/el/product/KD-65XD7505

Οδηγός βοήθειας...http://helpguide.sony.net//tv/daep1/v1/el/index.html

Οδηγός αναφοράς...http://download.sony-europe.com/pub/manuals/eu/4584995111.pdf

Οδηγός γρήγορης διαμόρφωσης...http://download.sony-europe.com/pub/manuals/eu/4584998111.pdf

SONY EU | Support - Find Answers(en)...http://sony-eur-eu-en-web--eur.custhelp.com/app/answers/list/page/1/p/61659/c/68,65925/kw//

Ενημέρωση υλικολογισμικού σε v6.0514...https://www.sony.gr/support/el/content/cnt-dwnl/prd-tvhc/sony-android-tv-2016-KD-XD-ZD-v60514/KD-65XD7505

Optional Accessories:προαιρετικό Ασύρματο Subwoofer SWF-BR100

Presentation:

65"...[rtvmaniak.pl]...Sony KD-65XD7505 presentation...http://avclub.gr/forum/showthread.php/146832-Sony-TV-Line-up-2016?p=1057749153&viewfull=1#post1057749153

55"...[tvmaniak.pl]...Sony KD-55XD7005 presentation...http://avclub.gr/forum/showthread.php/146832-Sony-TV-Line-up-2016?p=1057734482&viewfull=1#post1057734482


Reviews:

65"...[rtings.com]...Sony XBR-65X750D review...http://rtings.com/tv/reviews/sony/x750d

65"...[rtings.com]...Sony XBR-65X750D settings...http://rtings.com/tv/reviews/sony/x750d/settings


55"...[rtings.com]...Sony XBR-55X700D review...http://avclub.gr/forum/showthread.php/146832-Sony-TV-Line-up-2016?p=1057735069&viewfull=1#post1057735069
 

lesarros

AVClub Addicted Member
6 February 2008
1,392
Athens,Greece
Παρελήφθη το απόγευμα και ήδη την απολαμβάνουμε.
Πρώτες και γρήγορες εντυπώσεις:

Εύκολη τοποθέτηση και βίδωμα της βάσης,δε με παίδεψε καθόλου.Ομολογώ ότι δεν το περίμενα καθώς άλλες τηλεοράσεις παλιότερα μου είχαν βγάλει την πίστη μέχρι να τους βάλω την βάση και να την βιδώσω.Πανάλαφρη η tv για το μέγεθος της,μόλις 22kg με τη βάση.Με λίγη προσοχή άνετα μπορεί να την τοποθετήσει κάποιος μόνος του στο έπιπλο/τραπέζι τηλεόρασης που έχει.

Μεγάλη απογοήτευση τα πλαστικά μέρη της tv!Τόσο το πλαστικό περίβλημα της οθόνης,όσο και το πίσω κάλλυμα είναι από πολύ κακής ποιότητας πλαστικό.Περίμενα κάτι καλύτερο από τη Sony σε αυτό τον τομέα.

Με αποζημίωσε όμως η εικόνα της!Η πιο καλορυθμισμένη τηλεόραση που έχω πάρει out of the box.
Το Cinema pro δίνει εξαιρετική εικόνα,όχι μόνο για ταινίες αλλά και για ποδοσφαιρικούς αγώνες.
Εβαλα τις ρυθμίσεις από το rtings που είναι πολύ καλές για ταινίες και τηλεοπτικές σειρές ιδιαίτερα σε σκοτεινό χώρο.
Για θέαση αθλητικών προτιμώ την ρύθμιση cinema pro της tv.

Σε ότι αφορά τα ψηφιακά κανάλια,αν και δεν με ενδιαφέρουν καθόλου απλά να αναφέρω ότι η εικόνα που βγάζει η Sony δεν είναι και ότι καλύτερο.Μέτρια επιεικώς θα έλεγα.
Στα κανάλια της nova η εικόνα πολύ καλή, τόσο στα cinema όσο και στα sports.

Σαν 1η εντύπωση θα έλεγα ότι έχει ιδιαίτερα κινηματογραφικά χρώματα η sony.
Σε κίνηση απ'ότι είδα μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα,άψογη.

Τα μενού της κλπ τα ψάχνω ακόμη,είναι αρκετά διαφορετικά,αλλά και πιο αναλυτικά από τα σπαρτιάτικα των Sharp που είχα συνηθίσει τα τελευταία χρόνια.Θα τα μάθω σιγά σιγά!
Με android tv δεν ασχολήθηκα καθόλου,θα το δω τις επόμενες μέρες,αν και περισσότερο θα χρησιμοποιώ το αγαπημένο μου Apple TV4.

Η 65XD7505 ήρθε με περασμένο το τελευταίο firmware 6.0514 και συνδέθηκε πανεύκολα και γρήγορα με το ασύρματο δίκτυο του σπιτιού.
Στο πίσω μέρος της tv αναφέρει ημερομηνία κατασκευής 10/2016.

Αυτά σαν πρώτες εντυπώσεις.Τις επόμενες μέρες που θα τη μάθω περισσότερο και θα τη φέρω στα μέτρα μου,θα τα πούμε πιο αναλυτικά.:smile:
 

lesarros

AVClub Addicted Member
6 February 2008
1,392
Athens,Greece
Μόλις βγήκε και νέο firmware update για την tv:

Δευτέρα, 30 Νοεμβρίου 2016

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι μια νέα ενημέρωση υλικολογισμικού (6.0614) θα είναι διαθέσιμη για απευθείας λήψη στην τηλεόρασή σας στις Δευτέρα, 30 Νοεμβρίου 2016.

Σημαντικά στοιχεία:

Βελτιώνεται η απόδοση της τηλεόρασης
Επιπλέον, αυτό το υλικολογισμικό διατίθεται και για εγκατάσταση μέσω στικ USB - Μπορείτε να το κατεβάσετε από τη διαδικτυακή τοποθεσία υποστήριξης .

Η Sony λαμβάνει πάντα υπόψη της τα σχόλια των πελατών της, και πασχίζει για την καινοτομία και τη συνολική ποιότητα του προϊόντος.
 

lesarros

AVClub Addicted Member
6 February 2008
1,392
Athens,Greece
Σ'ευχαριστώ!

Ακόμη ψάχνω για να βρω τις ιδανικές ρυθμίσεις για ποδόσφαιρο,τώρα το σαββατοκύριακο που θα δω αρκετούς αγώνες,πιστεύω να τη φέρω στα μέτρα μου.
Οι ρυθμίσεις από το rtings είναι πολύ καλές για γενική χρήση,κυρίως σε φωτεινό χώρο.
Το Cinema Pro είναι ιδανικό για θέαση ταινιών και τηλεοπτικών σειρών με κλειστά τα φώτα.Εξαιρετική εικόνα πραγματικά.
Επίσης η τηλεόραση κάνει πολύ καλό upscale από 720/1080p σε 4k.
Το android tv ακόμη να το εξερευνήσω,έχει αρκετά πράγματα πάντως όπως plex,kodi κλπ
 

ΘΑΝΑΣΗΣ Τ.

Established Member
19 June 2006
185
Μελισσια
Φιλε γεια σου.

Επειδη ενδιαφερομαι και γω για αγορα 65αρας σε αυτα τα επιπεδα τιμης,θα μπορουσες να μου πεις τι σε εκανε να διαλεξεις τη συγκεκριμενη τηλεοραση σε σχεση με τον ανταγωνισμο; ( π.χ. Samsung KU6400 ή LG UH770 )

Η επιλογη σου ειχε να κανει με καποια συγκεκριμενα χαρακτηριστικα της Sony (οπως πχ. 120Hz, 24p, IPS panel), με καποιες κριτικες που διαβασες , με το design της ;

Τελος αυτα που επαιξαν σοβαρο ρολο για την επιλογη σου, επιβεβαιωθηκαν στην πραξη απο τη χρηση της TV μεχρι τωρα;

Συγγνωμη αν σε κουρασα με το μακροσκελες post μου, αλλα βλεποντας τα αρχικα σου posts, μου φαινεσαι ανθρωπος που το εψαξε, αρα η γνωμη του εχει μια βαρυτητα

Ευχαριστω.
 

lesarros

AVClub Addicted Member
6 February 2008
1,392
Athens,Greece
Καλησπέρα φίλε.

Ηθελα για αγορά μια οικονομική αλλά αξιόπιστη 4k tv στις 65" και άνω.Το 3d δεν μ'ενδιέφερε καθόλου.Διάβασα αρκετά θέματα για τις τηλεοράσεις,reviews κλπ τόσο εδώ όσο και σε διεθνή sites.
Στα χρήματα που μπορούσα να διαθέσω ήταν σχετικά λίγες οι αξιόπιστες επιλογές.Σε Oled δεν μπορούσα να πάω λόγω κόστους,οπότε αναγκαστικά Led.Πήγα και είδα αρκετές tv σε media markt και κωτσόβολο και αρχικά απέκλεισα τις LG.Στις 65" τουλάχιστον ίντσες που ήθελα και μέχρι 1700 ευρώ που μπορούσα να διαθέσω ότι είδα από LG δεν με ικανοποίησε αλλά και δεν είχα διαβάσει και καλά review.

Τελικά μετά από πολύ διάβασμα αποφάσισα να διαλέξω ανάμεσα στην Samsung 70KU6000 και την Sony 65XD7505 που τελικά πήρα.Την 70" Samsung την είχε ο Κωτσόβολος στη Βουλιαγμένης και την 65" Sony το Media markt στη συγγρού.Πήρα ένα στικάκι με μερικά video και σε ένα χαρτί γραμμένες τις ρυθμίσεις του rtings και πήγα και τις είδα και τις 2.Είχαμε φτάσει πια στο black friday και έβρισκα την Samsung 1600 ευρώ και την Sony 1490.Τα χρώματα της Samsung δεν μου άρεσαν καθόλου,καθόλου όμως.Αντίθετα της Sony με κέρδισαν από την 1η στιγμή ακόμη και με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Επιπλέον 10 bit panel και 100hz η Sony.Αρα καλύτερη στις γρήγορες σκηνές, για ποδόσφαιρο λοιπόν ότι πρέπει.Τελικά την επέλεξα και σωστά αντί 1450 ευρώ από το Sony Center Γλυφάδας που την είχε προσφορά εκείνες τις μέρες.

Δεν το μετάνοιωσα καθόλου για την επιλογή και για τα χρήματα που έδωσα.Το μόνο μειονέκτημα της tv είναι ότι δεν έχει πολύ βαθύ μαύρο λόγω ips panel.Ηταν εις γνώση μου αυτό βέβαια δεν το διαπίστωσα εκ των υστέρων.Ωστόσο δεν είναι κάτι που ενοχλεί ιδιαίτερα,σχεδόν καθόλου δεν ενοχλεί θα έλεγα!
Η τηλεόραση είναι εξίσου καλή και με φωτισμό αλλά και στο σκοτάδι,τόσο για ταινίες όσο και για αθλητικά.Επιπλέον έχει και android tv που τώρα τελευταία έχω αρχίσει να ασχολούμαι,που δίνει πολλές επιπλέον δυνατότητες στην tv.To review του rtings θεωρώ ότι την αδικεί αρκετά.

Σε κάθε περίπτωση αποτελεί μια τίμια πρόταση της Sony σε αυτές τις ίντσες για τα χρήματα που ζητάει!
 

ΘΑΝΑΣΗΣ Τ.

Established Member
19 June 2006
185
Μελισσια
Καλημερα σου,

Κατι τελευταιο θα ηθελα να σε ρωτησω: Η εικονα στα στα συμβατικα καναλια ειναι αποδεκτη 'η απαραδεκτη (κυριως λογω αναλυσης των καναλιων και μεγεθους της TV);

Τελος, σε ευχαριστω παρα πολυ, ησουν διαφωτιστικος !!!
 

lesarros

AVClub Addicted Member
6 February 2008
1,392
Athens,Greece
Στα κανάλια της Digea η εικόνα της είναι πολύ μέτρια,για να μην πω κάτω του μετρίου.Δεν αξίζει να πάρεις τέτοια τηλεόραση για να βλέπεις τα ελληνικά κανάλια.
 

ΘΑΝΑΣΗΣ Τ.

Established Member
19 June 2006
185
Μελισσια
49"...[prohardver.hu]...Sony KD-49XD7005 review...https://prohardver.hu/teszt/sony_kd-49xd7005_hdr_4k_teve/sony_kd-49xd7005.html

μετάφραση google hu to en

Η 49αρα που τεσταρεται στο review δεν ειναι ακριβως ιδια με την 65αρα, με βασικες διαφορες τις εξης:


49"
Panel bit depth : 8 bits
Colors : 24 bits
Vertical frequency : 60 Hz

65"
Panel bit depth : 10 bits (8 bits+FRC)
Colors : 30 bits
Vertical frequency : 120 Hz

Θεωρητικα μιλωντας η αποδοση εικονας στην 65αρα πρεπει να ειναι καλυτερη απο αυτη που περιγραφεται στο test
 

makisko

New member
9 June 2013
15
Γεια σου φίλε Lesarros
Είμαι και εγώ προς αναζήτηση τηλεόρασης και έχω και την KD-65XD7505 στα υπ όψιν μου.
Διάβασα τις εντυπώσεις σου από τον Νοέμβριο κλπ, και ήθελα να σε ρωτήσω τώρα, μετά από δύο μήνες δηλαδή, αν είσαι ακόμη ευχαριστημένος από την τηλεόραση.
Εμένα είναι 4 μέτρα η απόσταση από την τηλεόραση και τις περισσότερες ώρες της ημέρας παίζει Nova.
Φυσικά βλέπω και ταινίες και αθλητικά.
Sony έχω και τώρα (KDL-40W2000) και θεωρώ πως είναι ένα σκαλί πάνω ποιοτικά σε σχέση με Samsung και LG.
Η συγκεκριμένη όμως (KD-65XD7505), όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής, δεν μου γεμίζει το μάτι... Κρίνοντας από την πρώτη ματιά...
Τελοσπάντων..
Λόγω IPS είσαι ευχαριστημένος με το μαύρο?
Με την κίνηση?
Με τον ήχο?
Με τα video formats που υποστηρίζει?
Με απασχολεί ιδιαίτερα η ποιότητα της εικόνας στο Nova, γιατί αν είναι χάλια η εικόνα, θα φάω κράξιμο από την γυναίκα που βλέπει όλη μέρα.
Εγώ προσωπικά βλέπω ταινίες και αθλητικά όπως σου είπα και δεν έχω σε προτεραιότητα το Αντ1 και το Σκαϊ.
Είναι ίσως η φθηνότερη 65"άρα με 120 Hz Panel από όσο έχω ψάξει και επειδή είναι μεγάλη, ανησυχώ μήπως υστερεί σε ποιότητα εικόνας.
Είμαι ανάμεσα στην UE60KS7000, την LG 60UH850V και την δική σου KD-65XD7505 και θέλω να κάνω την καλύτερη επιλογή για αυτό το ψάχνω τόσο και σε ρωτάω (δεν είναι λίγα 1.600 ευρώ).
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων και σε ευχαριστώ επίσης για τις ήδη πληροφορίες που μας έχεις δώσει...
 

lesarros

AVClub Addicted Member
6 February 2008
1,392
Athens,Greece
Καλησπέρα, μετά από 2 μήνες ως κάτοχος θεωρώ ότι για τα χρήματα που ζητάει είναι πολύ καλή επιλογή.

Κι εγώ από nova βλέπω και τόσο τα novacinema όσο και τα novasports έχουν πολύ καλή εικόνα.Και τα υπόλοιπα θεματικά κανάλια επίσης.

Τα ελληνικά κανάλια όχι και τόσο,ακόμη και το ΕΡΤ HD δεν είναι καλό.Το ίδιο και από τον ψηφιακό δέκτη της tv.Η απόσταση θέασης εμένα είναι τα 3.20 μέτρα,οπότε εσύ στα 4 μέτρα σίγουρα δε θα βλέπεις τις ατέλειες των ελληνικών καναλιών με τόση λεπτομέρεια.
Εμείς σπάνια τα παρακολουθούμε στο σπίτι τα ελληνικά κανάλια,οπότε δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αυτό το κομμάτι.

Σε ότι αφορά τον ήχο νομίζω είναι τυπικός όπως στις περισσότερες tv.Ηχο ακούμε μέσω του marantz σε μόνιμη βάση.
Μέσω kodi που δοκίμασα παίζει τα περισσότερα format video όπως mkv,mp4 και avi.Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα σε αυτό.
Η κίνηση είναι άψογη πραγματικά,ενώ το μαύρο σίγουρα δεν είναι το πιο βαθύ,αλλά για ips πάνελ είναι μια χαρά.
Δε θα έχεις πρόβλημα είτε σε φωτεινό,είτε σε σκοτεινό δωμάτιο.

Σε ρυθμίσεις έχω βάλει με κάποιες μικροπροσαρμογές για τον χώρο μου αυτές του rtings.Αν και το cinema pro της tv είναι πολύ καλό επίσης.

Σε ότι αφορά την ποιότητα κατασκευής της tv,δεν υστερεί σε ποιότητα η εικόνα της σε σχέση με άλλες απλά για να ρίξουν τό κόστος,τα πλαστικά μέρη της tv είναι από φθηνό υλικό μέτριας ποιότητας.
Τα χρώματα της Sony θεωρώ ότι είναι πιο φυσικά,πιο κινηματογραφικά από των άλλων εταιριών.

Αν αγόραζα τώρα tv και είχα τα ίδια χρήματα,θα την επέλεγα και πάλι.
 

makisko

New member
9 June 2013
15
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου...
Μάλλον θα την πάρω και εγώ.
Εδώ τους ενδοιασμούς μου, επειδή δεν έχει HDR και επειδη δεν είναι 10 bits, αλλά 10 bits (8 bits+FRC), αλλά από την άλλη σε αυτές τις ιντσες, Sony και σε αυτά τα χρήματα, δεν θα βρω κάτι αντίστοιχο πιστεύω...
Την 60KS7000 ενώ ακούω καλές κρητικές, με χαλάει που έχει Sharp Panel (ενώ η 55"άρα και η 65"άρα έχουν Samsung Panel) και έχω ακούσει από πολλούς ότι ξεκολλάει το πλαστικό πίσω. Το έχουν δει και σε κατάστημα...
Εκτός αυτού και εμένα μου αρέσει η μεγαλυτερη φυσικότητα των χρωμάτων στις Sony σε σχέση με τις Samsung.
Τις LG όλοι τις αποκλείουν...
Άρα θα καταληξω και εγώ στην 65XD7505, απλά θα περιμένω λίγο ακόμη, σχεδόν μέχρι το τέλος των εκπτώσεων μπας και πέσει λιγάκι ακόμα η τιμή της.
Στις ταινίες και εγώ από Home Cinema ακούω.
Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ !!!
 

lesarros

AVClub Addicted Member
6 February 2008
1,392
Athens,Greece
HDR έχει η τηλεόραση,ενεργοποιήθηκε μετά από firmware update 21/10/2016.Σ'εμένα το είχε εγκατεστημένο το firmware όταν την πήρα.
 

neten

Established Member
13 July 2007
136
Φιλε μου εχω μια ερωτηση. Αποκωδικοποιει απευθειας dts σημα?
Εχεις βαλει δηλαδη καποιο αρχειο ταινιας με dts και το παιζει κανονικα?
Ευχαριστω.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Φιλε μου εχω μια ερωτηση. Αποκωδικοποιει απευθειας dts σημα?
Εχεις βαλει δηλαδη καποιο αρχειο ταινιας με dts και το παιζει κανονικα?
Ευχαριστω.
Απο τον δικο της media player εννοω προφανως, οχι εξωτερικη πηγη.
 

ΘΑΝΑΣΗΣ Τ.

Established Member
19 June 2006
185
Μελισσια
Λαμβανοντας υποψη οσα αναφερθηκαν παραπανω καθως και καποιες προσωπικες εκτιμησεις απο τη δοκιμη που εκανα στα καταστηματα, παρηγγειλα την τηλεοραση και εγω.
Την πηρα απο MediaMarkt 1.499 ευρω με δωρο ενα εξαμηνο πακετο Nova Full Pack αξιας 273 ευρω, το οποιο επειδη δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα η Nova, αν καταφερω θα το
πουλησω σε μια τιμη ευκαιριας.
Για τα υπολοιπα οταν φτασει η τηλεοραση, την ανοιξω και παιξω λιγο, θα σας ενημερωσω.....