Καλωδιώσεις Οικίας

gousias

Senior Member
30 April 2013
409
Ενδιαφέρομαι να μάθω τι δυνατότητες σε καλωδιώσεις μπορώ να κάνω ώστε ένα σπίτι να είναι "future proof", να μπορεί να είναι προετοιμασμένο και άρα έτοιμο ακόμη και σε μελλοντικές αλλαγές. Επειδή είναι σε πολυκατοικία καινούργια αλλά δεν γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες προς το παρών και καθώς θα γίνει βάψιμο, πριν από αυτό, θα ήταν καλύτερο αν μπορώ να ζητήσω κάποια αλλαγή, κατασκευή κλπ. Οπότε μη έχοντας τις ενδεδειγμένες απόλυτα γνώσεις, αναρωτιόμουν τι θα ήταν το καλύτερο για να έχω σύνδεση και προβολή από ψηφιακή αλλά και δορυφορική (πιάτο κινούμενο) σε όλα τα δωμάτια, καθώς και από κάμερα/καταγραφικό αλλά και γενικότερα οποιαδήποτε γνώμη σας για τα δρώμενα στις τεχνολογικές εξελίξεις.
Επίσης μέσα σε όλα σκέφτομαι αν μπορώ να έχω και την δυνατότητα μετάδοσης από ενισχυτή audio-video home cinema (ή μάλλον κυρίως πως θα συνδεθεί) που θα είναι σε ένα χώρο (ενδεχομένως σαλόνι) στα υπόλοιπα δωμάτια, επειδή στις δυνατότητες είναι dual zone (ίσως και παραπάνω αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα).
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
θα γραψω για ενα θεμα που προσωπικα με εχει "καψει" επειδη το σπιτι μου δεν εχει :)
ethernet cat6 σε ολα (ή τουλαχιστον τα βασικα) δωματια. Επισης, αν ειναι δυνατον το δωματιο που θα τελειωνουν τα ethernet, εκει δηλαδη που θα ειναι modem/router/nas κτλπ δικτυακα να εχει ευκολη προσβαση προς τα εξω. Αυτο το λεω γιατι, μιας και υπαρχουν εταιρειες που προσφερουν ftth (οπτικη ινα εως το σπιτι), να υπαρχει ενα προσβασιμο σημειο στο οποιο (αν θελησεις και υπαρχει η δυνατοτητα να βαλεις οπτικη ινα στο μελλον) να μπορει ευκολα να ερθει η οπτικη ινα απο εξω (να τρυπηθει ενας τοιχος δηλαδη) και να ειναι εκει το μοντεμ της. Ιδανικα μαλιστα (αν θυμαμαι καλα), γινεται καλωδιωση με 2 cat σε καθε δωματιο, ωστε το ενα να ειναι δικτυο και το αλλο να χρησιμοποιηθει για τηλεφωνα.
 

gousias

Senior Member
30 April 2013
409
Γι αυτο ίσως τώρα είναι ευκαιρία αν και δεν είμαι σίγουρος απο ενδεχόμενους περιορισμούς του κατασκευαστή και λόγω ότι είναι πολυκατοικία κι όχι μονοκατοικία, σκεφτόμουν και αυτο που ανέφερες την οπτική ίνα, αλλιώς δεν ξέρω αν εκτός του cat 6 υπάρχει κάτι πιο εξελιγμένο ίσως cat 7; ή τουλάχιστον δεν έχω καταλάβει πολλά πράγματα ακόμη όπως για παράδειγμα αν οπτική ίνα είναι μόνο για να φέρνει μέχρι το σπίτι εξωτερικά και όχι για να στηθεί εσωτερικά δίκτυο όπου να διαμοιραστεί μέσω ίνας σε όλα τα δωμάτια;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
προς το παρον η οπτικη ινα ειναι ΕΩΣ το σπιτι σου. Απο εκει και περα αναλαμβανει τη διανομη το εσωτερικο δικτυο.
 

gousias

Senior Member
30 April 2013
409
Άρα εσωτερικά δεν υπάρχει δυνατότητα να μπουν καλωδιώσεις οπτικής ίνας αντί cat 6; Ή δεν υπάρχει όφελος; Προσπαθώ να το δω κι από την πιθανή μελλοντική χρήση (αν υπάρχει περίπτωση να γίνει) τουλάχιστον να μην απαιτείται να ξαναγίνονται μερεμέτια ή να μπαίνουν κανάλια, αυτά θα ήταν καλό να αποφευχθούν.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Δεν νομίζω ότι υπάρχει εξοπλισμός οικιακού ειδικού που να χρησιμοποιεί οπτικές. Επίσης αμφιβαλλω αν υπάρχουν τεχνικοί που να μπορούν να περάσουν οπτική για οικιακή χρήση. Κάπου εδώ τερματίζουν ου γνώσεις μου επί του αντικειμένου οπότε αν γνωρίζει κάποιος ας το συνεχίσει παραπέρα :)

sent from my mobile phone, i apologise for any spelling errors
 

gousias

Senior Member
30 April 2013
409
Δεν ξέρω αν γίνεται και πως να μπουν κανάλια εσωτερικά στους τοίχους, ίσως; Για παν ενδεχόμενο μελλοντικά, δεν ξέρω ίσως και να είπα βλακεία.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Όσο και για την κεραία ψηφιακής και δορυφορικό πιάτο, πως και τι θα μπορούσα να κοιτάξω, είναι κι αυτό μέσα στις απορίες για όποιον μπορεί να βοηθήσει.
 

athmich

New member
13 October 2013
54
Καλησπέρα. Πες μας εαν σε ενδιαφέρει κάποια ελληνική δορυφορική πλατφόρμα, εάν δηλαδή σκοπεύεις να γίνεις συνδρομητής τους, τι είδους κανάλια σε ενδιαφέρουν να δείς (μπάλα, ειδήσεις, ντοκιμαντέρ), περιοχή που μένεις καθώς και ενα ποσό που διαθέτεις για επίγειο και δορυφορικό σήμα)?

Στάλθηκε από το HT17Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,797
Οπτική ίνα μέσα στο σπίτι; Τι θα περάσετε ρε παιδιά; Ούτε για επαγγελματικούς λόγους δεν βάζουν μέσα. Μέχρι έξω φτάνει. Η συνδέει κτίρια κλπ.
Γνώμη μου είναι, ειδικά στο σαλόνι να κάνεις δοκάρι γύρω γύρω με γυψοσανίδα όπου εκτός από σποτ μπορείς να περάσεις κ ότι καλώδιο επιθυμείς. Ετσι έκανα σε πρόσφατη ανακαίνιση. Από εκεί μετά περνάς στα δωμάτια ότι θες. Το σαλόνι είναι το ζόρι. Στα δωμάτια δεν θα χρειαστείς πάνω από μία κεραία κ μία utp πρίζα. Cat 6 σε καλύπτει. Ακόμη και το 5e που έβαλα μία χαρά καλύπτει. 1 Gigabit φτάνει κ περισσεύει για σήμερα και άλλα πολλά χρόνια.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Συμφωνω με τον Νικο. Σε δική μου περιπτωση περυσι, ειχα 3 πραγματα στο μυαλό μου: πολλές πριζες, ευρυχωρα κανάλια με ευκολες γωνιες (τα καλωδια εκει κολλάνε..) και πολυ ποιοτική καλωδίωση (μη τα λυπηθεις τα χρηματα εκει). Απο εκει και περα σαν αρχική φαση σκεφτεσαι τι θελεις να περασεις και πού. Πχ στα κυρια δωματια περασα 3 γραμμές sat/terrestial (για multiview, για rf modulators, για πολλους δεκτες κτλ) στην κυρια πριζα και 1+1 στις υπολοιπες. Cat6 παντου με ενα switch στο κλιμακοστασιο και ενα απλο pstn. Κατσε μονο και φαντασου ποια συσκευή και ποιο επιπλο θα μπει που, για να σου βγει και ομορφο το αποτελεσμα.
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Eγώ στο καινούργιο μου σπίτι έβαλα και πρίζες ηχείων για 5.1 ήχο στα σημεία που θα έμπαιναν τα ηχεία. Έτσι δεν φαίνεται τίποτα. Δεν είναι κανένα μεγάλο κόστος. Φυσικά ethernet παντού μέχρι και στα υπνοδωμάτια. Το μόνο που μετάνιωσα είναι που δεν έβαλα εσωτερικό κανάλι για τον προβολέα να περνάει τροφοδοσία και hdmi αλλά αυτό δεν γίνεται με τίποτα τώρα έπρεπε να γίνει όταν γινόταν το σοφάτισμα του ταβανιού, αλλά και πάλι το πάχος για τόσο σοφάτισμα που να καλύπτει το κανάλι δεν νομίζω να γινόταν.

Μην ξεχάσεις καλωδιώσεις για θερμοστάτες και αναμονες για κλιματιστικά.

Και πρίζες πολλές πρίζες όσες και να βάλεις δεν φτάνουν. 6 πρίζες έχω στο σαλόνι και πάλι δεν φτάνουν χρειάζονται πολύμπριζα.

Και φυσικά πρίζες τηλεόρασης για διπλο καλώδιο κανονικό και sat παντού.
 

gousias

Senior Member
30 April 2013
409
Καταρχήν ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Συμφωνώ ότι είναι ορθότερο να τοποθετηθούν κανάλια με cat6 (ή cat7 δεν ξέρω αν υπάρχει) και σε περίπτωση που μελλοντικά μπορεί να γίνει, αντικατάσταση αυτών με κάτι νεότερο (ίσως οπτική ίνα), αν και μάλλον θα είναι αρκετό, τουλάχιστον προς το παρόν το cat6. Πάντα όμως θέλω να έχω κατά νου ό,τι καλύτερο μπορώ ως εκδοχή για ομαλότερη μετάβαση χωρίς πολλά μερεμέτια γκρεμίσματα, γι'αυτό και θεωρώ ότι ίσως να είναι καλή ευκαιρία τώρα, επειδή δεν έχει βαφεί ακόμη το σπίτι. Όμως επειδή είναι ήδη κατασκευασμένο και δεν είναι σε στάδιο αρχικό κατασκευής ώστε να μπορώ να ζητήσω ό,τι θέλω, φοβάμαι ως προς τους πιθανούς περιορισμούς που μπορεί να έχω! Εξηγώ τι είδα να υπάρχει και τι όχι.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ:
1. πρίζα sat + απλής κεραίας, μία μόνο, στο καθιστικό
2. πρίζες τηλεφώνου rj11
3. πρίζες απλής κεραίας στα υπνοδωμάτια

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ:
4. πρίζες ethernet
5. πρίζες ηχείων
6. πρίζες sat στα υπνοδωμάτια
7. hdmi σύνδεση αποκωδικοποιητή από καθιστικό προς τα υπνοδωμάτια (στην περίπτωση που δεν είναι εφικτό να μπουν sat πρίζες)
8. καλωδιώσεις για κάμερες

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ:
9. δυνατότητα σύνδεσης με δορυφορική σε κάθε δωμάτιο
10. δυνατότητα σύνδεσης με διαδίκτυο σε κάθε δωμάτιο (για tv, pc, nas, συναγερμό, κάμερες)
11. δυνατότητα σύνδεσης ηχείων σε κάθε δωμάτιο με κεντρικό a/v receiver στο καθιστικό (παρέχει νομίζω δυνατότητα περισσότερων από μία ζωνών)
12. στην περίπτωση που θέλω να βλέπω σε μία τηλεόραση που έχει ενσωματωμένο δορυφορικό αποκωδικοποιητή, μπορεί να γίνει μέσω του ίδιου πιάτου Cosmote TV και του ίδιου δορυφορικού καλωδίου, την ίδια στιγμή που σε άλλη τηλεόραση θα παίζει Cosmote TV;

Τα φώτα σας... please!!! :FSGSFGS4:
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,797
Αν είναι ήδη σοβαντισμένο το διαμέρισμα φοβάμαι ότι θα έχεις πολλά μερεμέτια και σκάψιμο κάθετο και οριζόντιο. Μετά πολύ καλό σπατουλαρισμα γιατί τα κάθετα σκαψίματα δείχνουν έντονα στο φως.
Αν δεν έχεις σοβαντίσει ακόμη είναι καλύτερα τα πράγματα.
Σε κάθε περίπτωση σκέψου την γυψοσανίδα γύρω γύρω σαν δοκάρι. Εκτός από διακόσμηση προσφέρει και ένα μεγάλο κανάλι για πολλά καλώδια.
 

gousias

Senior Member
30 April 2013
409
Είναι ήδη σοβαντισμένο! Δεν κατάλαβα με την γυψοσανίδα πως μπορεί να γίνει; Σκεφτόμαι ότι χρειάζεται σε όλο σχεδόν εσωτερικά!
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,797
Αν είναι σοβατισμένο ήδη τότε ή θα πέσει πολύ μερεμέτι και σκάψιμο (το καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα μετά) ή θα τα περάσεις με κανάλακια (καθόλου όμορφο στο μάτι).

Επειδή το σαλόνι είναι ο "καθρέπτης" του σπιτιού (μιας και είναι αυτό που βλέπει ο υπόλοιπος κόσμος συνήθως) θα σου πρότεινα γυψοσανίδα γύρω-γύρω στην οροφή και κάθετα σκαψίματα (όσο δεν έχει βαφτεί ακόμη) για να βάλεις όλες αυτές τις πρίζες που θες (δίκτυο, sat, utp, ηχεία κλπ).
Λέγοντας γυψοσανίδα εννοώ κάτι τέτοιο:
phpThumb.php

Δεν είναι απαραίτητο να βάλεις κρυφό φωτισμό ή/και σποτ. Θα το ομορφύνουν όμως το σαλόνι. Το κυριότερο που θα πετύχεις είναι μεγάλα κανάλια για να περάσεις όλα τα καλώδια γύρω-γύρω. Αν μεν έβαζες κανάλια πλαστικά θα ήθελες μεγάλα (καθώς είναι πολλά τα καλώδια) και αν έκανες σκάψιμο θα ήθελες να σκαφτεί γύρω-γύρω (μην τα πολυλογώ το μισό σαλόνι θα ήθελε σκάψιμο).
Εγώ έκανα πρόσφατα ανακαίνιση το σαλόνι και τα καλώδια γύρω-γύρω τα πέρασα έτσι. Μετά αυτά συναντούσαν είτε τις κάθετες στο σαλόνι για να γίνουν πρίζες είτε με τρύπα τα έστειλα στα δωμάτια για μελλοντική εγκατάσταση.

Σε κάθε περίπτωση για το σαλόνι θες ένα πολύ καλό μπογιατζή για να μην φαίνονται οι κάθετες γραμμές.
 

gousias

Senior Member
30 April 2013
409
Να κάνω μία ερώτηση κι εγώ, ψάχνοντας απεγνωσμένα και άμεσα μία λύση σε ενα πρόβλημα; Σε διαμέρισμα όπου υπάρχει μόνο ενα καλώδιο δορυφορικής στο σαλόνι και επιπρόσθετα στα υπόλοιπα δωμάτια όπως και στο σαλόνι μόνο απλή κεραία. Αν θέλω να βλέπω δορυφορική (ελεύθερα κανάλια μέσω ενσωματωμένου δορυφορικού αποκωδικοποιητή τηλεόρασης) σε ενα απο τα αλλα δωμάτια υπάρχει λύση; Στο σαλόνι θα παίζει ΟΤΕ ή NOVA.
 
Last edited by a moderator:

Ultralord

Senior Member
26 April 2010
418
εκτος απο τους ασυρματους αναμεταδωτες που δεν αξιζει να ασχοληθεις.. μονο με rf Modulator ειτε sd είτε hd Που μιλαμε εδω που ειναι διαφορετικο το κοστος.. αλλα για να δωσεις στα αλλα δωματια χωρις μερεμετια κλπ μεσα στο σπιτι , αυτο που σκεφτομαι ειναι στην κεντρικη εγκατασταση να δωσεις σημα απο τον modulator και θα βλεπουν και τα αλλα δωματια.. είτε πχ σε κλημακοστασιο που ειναι τα καλωδια πχ να βαλεις ote/nova εκει με Modulator να δεινει σημα στην κεντρικη και θα βλεπεις και στο σαλονι μεσω καλωδιο τηλεορασης και να αλλαζεις καναλια ή με ir blaster ή ir control over coax.. πανω κατω αυτα σκεφτηκα..

εγώ στο δικο μου σπιτι στο σαλονι που εχω ote/nova εχω πριζα που οτι συνδεω εκει πηγαινει στα αλλα δωματια αλλα το εφτιαξα στο σχεδιο οταν ήταν οικοδομη ακομα :p
 
Last edited by a moderator:

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Μιας και σε αυτό το νήμα λες οτι είσαι σε καινούργια πολυκατοικία ξέρεις αν τα καλώδια της κεραίας απο τα δωμάτια βγαίνουν αυτόνομα στην ταράτσα ή πηγαίνουν κάθετα απο όροφο σε όροφο σε όλη την πολυκατοικία? Αν μπορείς να το μάθεις αυτό θα μας βοηθήσει πολυ στο να σου προτείνουμε την σωστότερη λύση στο πρόβλημα σου.
 

gousias

Senior Member
30 April 2013
409
Δεν το γνωρίζω, θα προσπαθήσω να το μάθω κι ενημερώνω. Καλώδια ηχείων τι προτείνετε; Μάρκα, διάμετρος; Επίσης στα ethernet και hdmi υπάρχει κάποια μάρκα ή γενικά κάποια προδιαγραφή;