Προβολέας και πρόβλημα με χώρο

GeorgePal

New member
7 May 2013
40
Καλησπέρα.

Έχω παρόμοιο πρόβλημα με το θέμα του Ιωάννη, εδώ.

Σας παραθέτω και δύο εικόνες, στις οποίες προσπάθησα να αποτυπώσω όσο καλύτερα μπορούσα τον χώρο μου.
Εικόνα 1, εικόνα 2 (τις έβαλα σε links, διότι το μέγεθος τους, σε διαστάσεις, ήταν αρκετά μεγάλο)
Όσον αφορά την εικόνα που δείχνει την τηλεόραση με τα έπιπλα, ξέχασα να σημειώσω ότι ο τοίχος πίσω έχει άνοιγμα 2.5 μέτρων.

Το θέμα μου φυσικά είναι η (αρκετά) μικρή απόσταση του καναπέ από το σημείο προβολής. Η πιο καλή λύση που είχα σκεφτεί, ήταν να μπει η οθόνη προβολής πάνω στην προεξοχή του τοίχου, όμως, με κόβουν τα δύο επιπλάκια αριστερά και δεξιά της τηλεόρασης (δε θα μπορεί να κατέβει το πανί :BDGBGDB55:). Με αυτόν τον τρόπο, η απόσταση του καναπέ από το σημείο προβολής, θα έφτανε, περίπου, στα 2.8m και με λίγη προσπάθεια ακόμη ίσως και λίγο παραπάνω. Το θέμα είναι ότι, επειδή υφίστανται αρκετά έπιπλα στον χώρο, αυτά τα δύο είναι αρκετά δύσκολο ν'αλλάξουν θέση. Ακόμη, πίσω από τον καναπέ, θα μπορούσε να μπει (όπως αναφέρω και στην εικόνα), ένα μικρότερο τραπεζάκι αντί για τα έπιπλα που έχω τώρα, και να κερδίσω τα "χαμένα" ~40 εκατοστά από εκεί. Στην παρούσα φάση, βρίσκεται ένα γραφείο, το οποίο είναι λιγάκι δύσκολο να μπει ο προβολέας πάνω του διότι: 1) και δε θα είναι κεντραρισμένος ο προβολέας με το σημείο προβολής, 2) πιθανόν να είναι "άσχημη" λύση και, φυσικά, να καταστεί άχρηστο ένα κομμάτι του γραφείου.

Έχω σκεφτεί ακόμη και ν'αλλάξω τη διαρρύθμιση όλων των επίπλων, αλλά πρακτικά αυτό δε θα προσφέρει τίποτα διότι η απόσταση από το σημείο προβολής, λόγω των αναλογιών του χώρου (5*5), θα παραμένει πάντοτε η ίδια.

Άραγε, υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει και μπορώ να σώσω την κατάσταση, ή ακυρώνω το όλο θέμα;

Σκέφτομαι για κανέναν entry-level DLP (π.χ. τον κλασικό, πλέον, optoma hd141x), αλλά αυτή η συζήτηση νομίζω πρέπει να γίνει εφόσον βρεθεί (αν βρεθεί), λύση για τον χώρο.

Ευχαριστώ.