Edision hybrid lite LED

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

loufjohn

AVClub Enthusiast
29 December 2007
1,003
Αγορασα ενα τετοιο δεκτη αλλα δυστυχως κατα την εγγραφη σπαει τα αρχεια σε τμηματα 1,03 Gb . Απο την εταιρεια δεν μπορεσα να εχω βοηθεια (μου ειπαν οτι μπορει να φταινε τα stikakia...) Επισης μου ειπαν να βαλω παλιο freemware πραγμα που εκανα αλλα δεν διορθωθηκε το προβλημα. Φυσικα η εγγραφη γινεται σε NTFS. Ξερει καποιος να με βοηθηση;
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Δοκίμασε το νέο firmware, βγήκε μόλις σήμερα: http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=1352
Αν κόβει τις εγγραφές με φλασάκι φορμαρισμένο σε NTFS από τον δέκτη, είναι στην ρύθμιση του firmware από τον Κινέζο.

Πώς πάει κατά τα άλλα ο δέκτης; Παίζει βιντεάκια με ήχο Dolby/AC3;
 
Last edited:

loufjohn

AVClub Enthusiast
29 December 2007
1,003
Re: Απάντηση: Edision hybrid lite LED

Δοκίμασε το νέο firmware, βγήκε μόλις σήμερα: http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=1352
Αν κόβει τις εγγραφές με φλασάκι φορμαρισμένο σε NTFS από τον δέκτη, είναι στην ρύθμιση του firmware από τον Κινέζο.

Πώς πάει κατά τα άλλα ο δέκτης; Παίζει βιντεάκια με ήχο Dolby/AC3;

Δυστυχως και με το καινουργιο f/w παραμενει το ιδιο προβλημα
 

loufjohn

AVClub Enthusiast
29 December 2007
1,003
Re: Απάντηση: Edision hybrid lite LED

Τότε μπορείς μόνο να τα ενώσεις αντιγράφοντάς τα σε ένα αρχείο mkv με το πρόγραμμα mkvtoolnix.

Αυτο κανω αλλα εχω καθυστερηση ηχου. Το ελυσα το προβλημα με το AVIDEMUX
 

panesera

New member
13 January 2011
39
Athens/Greece
Re: Απάντηση: Edision hybrid lite LED

Δοκίμασε το νέο firmware, βγήκε μόλις σήμερα: http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=1352
Αν κόβει τις εγγραφές με φλασάκι φορμαρισμένο σε NTFS από τον δέκτη, είναι στην ρύθμιση του firmware από τον Κινέζο.

Πώς πάει κατά τα άλλα ο δέκτης; Παίζει βιντεάκια με ήχο Dolby/AC3;


AC3 ήχο υποστηρίζει; και από video πως τα πάει με τα mp4-mkv
 

kostkoro

New member
13 November 2012
13
Θεσσαλονίκη
Γεια χαρά μετά από χρόνια!
Απέκτησα σήμερα τον Edision hybrid lite LED, για την ακρίβεια μου τον έδωσαν ως αντικατάσταση ενός mini triton 2 HD που είχε πεθάνει εντός εγγυήσεως.
Όλα καλά με την εγκατάσταση και δεν φαίνεται να μου σπάει τα αρχεία εγγραφής, όπως διαβάζω στον loufjohn.
Παρουσιάζει όμως το εξής περίεργο: τον έχω συνδέσει μέσω hdmi σε μια παλιότερη sony Bravia 32´´, την KDL-32R41xB. Όταν η TV είναι ανοιχτή και σβήσω τον δέκτη, σε 2-3 δευτερόλεπτα αυτός ανάβει πάλι, μόνος του. Σίγουρα δεν είναι από το κοντρόλ της TV, το τσέκαρα. Αν σβήσω πρώτα την TV, όλα καλά. Πήρα τηλ. στην εξυπηρετικότατη αντιπροσωπεία, στη Θεσσαλονίκη όπου ζω, απόρησαν, μου είπαν να δω τις ρυθμίσεις της TV ή/και να κάνω αναβάθμιση στον δέκτη. Η TV έχει μια ρύθμιση εξόδων (και για τις hdmi), ως εξής: ΠΑΝΤΑ και ΑΥΤΟΜΑΤΟ. Και στα δυο το πρόβλημα μένει το ίδιο, ο δέκτης ξαναανάβει, αν τον σβήαω με την TV ανοιχτή. (Σε άλλη TV μέσω scart δεν παρουσιάζει τέτοιο πρόβλημα).
Το λογισμικό στο site του δέκτη είναι το 1160 21/6/2017. Όμως στις πληροφορίες του μενού δείχνει το 1.1.61 24 Jul 2017, δηλαδή νεώτερο!
Τι θα με συμβουλεύατε; Όχι βέβαια πως δεν μπορώ να ζήσω με το πρόβλημα, αλλά είναι λίγο σπαστικό, ιδίως με δεδομένο ότι όταν πατάς Power off, βγάζει ερώτηση αν θέλω Απενεργοποίηση, ή Αναμονή, θέλει δηλ. και δεύτερο πάτημα, και μάλλον δεν απενεργοποείται από κάποιο μενού, ώστε να κλείνει με ένα κλικ.
Ευχαριστώ για την υπομονή.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Γεια χαρά μετά από χρόνια!
Απέκτησα σήμερα τον Edision hybrid lite LED, για την ακρίβεια μου τον έδωσαν ως αντικατάσταση ενός mini triton 2 HD που είχε πεθάνει εντός εγγυήσεως.
Όλα καλά με την εγκατάσταση και δεν φαίνεται να μου σπάει τα αρχεία εγγραφής, όπως διαβάζω στον loufjohn.
Παρουσιάζει όμως το εξής περίεργο: τον έχω συνδέσει μέσω hdmi σε μια παλιότερη sony Bravia 32´´, την KDL-32R41xB. Όταν η TV είναι ανοιχτή και σβήσω τον δέκτη, σε 2-3 δευτερόλεπτα αυτός ανάβει πάλι, μόνος του. Σίγουρα δεν είναι από το κοντρόλ της TV, το τσέκαρα. Αν σβήσω πρώτα την TV, όλα καλά. Πήρα τηλ. στην εξυπηρετικότατη αντιπροσωπεία, στη Θεσσαλονίκη όπου ζω, απόρησαν, μου είπαν να δω τις ρυθμίσεις της TV ή/και να κάνω αναβάθμιση στον δέκτη. Η TV έχει μια ρύθμιση εξόδων (και για τις hdmi), ως εξής: ΠΑΝΤΑ και ΑΥΤΟΜΑΤΟ. Και στα δυο το πρόβλημα μένει το ίδιο, ο δέκτης ξαναανάβει, αν τον σβήαω με την TV ανοιχτή. (Σε άλλη TV μέσω scart δεν παρουσιάζει τέτοιο πρόβλημα).
Το λογισμικό στο site του δέκτη είναι το 1160 21/6/2017. Όμως στις πληροφορίες του μενού δείχνει το 1.1.61 24 Jul 2017, δηλαδή νεώτερο!
Τι θα με συμβουλεύατε; Όχι βέβαια πως δεν μπορώ να ζήσω με το πρόβλημα, αλλά είναι λίγο σπαστικό, ιδίως με δεδομένο ότι όταν πατάς Power off, βγάζει ερώτηση αν θέλω Απενεργοποίηση, ή Αναμονή, θέλει δηλ. και δεύτερο πάτημα, και μάλλον δεν απενεργοποείται από κάποιο μενού, ώστε να κλείνει με ένα κλικ.
Ευχαριστώ για την υπομονή.

Έχει κάπου ρύθμιση για HDMI CEC στο δέκτη? Έχει η tv ενεργοποιημένο το HDMI CEC, νομίζω Bravia sync λέγεται στις Sony
 

kostkoro

New member
13 November 2012
13
Θεσσαλονίκη
Σ´ευχαριστώ leo06 για το ενδιαφέρον. Η TV έχει όντως Bravia Sync, δεν είχα ασχοληθεί ποτέ. Στο μενού υπάρχουν:
Έλεγχος λειτουργίας Bravia Sync: Ναι- όχι
Αυτόματη Απεν. Συσκευών: Ναι- όχι
Αυτόμ. Ενεργ.Τηλεόρ. Ναι- όχι
Αυτόματη αλλαγή εισόδου (MHL): Ναι- όχι (MHL είναι η 2η hdmi, όπου έχω έναν ασύρματο δέκτη Netgear PTV3000 για το λάπτοπ).
Λίστα συσκευών BRAVIA Sync: ΚΕΝΟ (δεν έχω άλλες).
Πλήκτρα ελέγχου συσκευής: Κανένα- Κανονικό- Πλήκτρα συντονισμού- Πλήκτρα Μενού (Προεπειλεγμένο)- Πλήκτρα συντ. και μενού.
Όσα έχουν Ναι- όχι είναι στο ΝΑΙ (δεν τα έχω πειράξει ποτέ).
Αν βγάζεις καμιά άκρη (και όποιος άλλος εννοείται) με φωτίζεις αν μπορείς.
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Δεν ειμαι σιγουρος αλλα αξιζει να δοκιμασεις ... στον δεκτη ... πας στις ρυθμισεις (στο manual σελιδα 24) διαφορες ρυθμισεις ... και την λειτουργεια αναμονης ... δοκιμασε τις 2 επιλογες (αληθες και μη) ... αν δεν βοηθησει καμια απο τις 2 επιλογες, καλο ειναι να μεινει στο αληθες ... εχει λιγοτερη καταναλωση και ισως βοηθησει να μην ξυπναει ευκολα απο τυχον αλλη ρυθμιση (πχ τηλεορασης)
 

kostkoro

New member
13 November 2012
13
Θεσσαλονίκη
Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το Bravia sync

Ευχαριστώ πολύ, πράγματι απενεργοποιώντας το, οπότε και όλες οι επιλογές με τα ΝΑΙ- ΟΧΙ γύρισαν στο ΟΧΙ, το πρόβλημα λύθηκε!

babis3g: Σ´ ευχαριστώ κι εσένα. Τη ρύθμιση που λες την είχα δοκιμάσει, αλλά στο "Μη αληθές", δεν την κρατάει, τη γυρίζει πάλι στο "Αληθές".
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Δεν εχω το hybird ... εγω εχω περασει το Γερμανικο λογισμικο 1.1.03 για τον edision proton t265 (για δοκιμη) και ειχε ακριβως ιδιο μενου γλωσσων (και το Ελληνικο) σαν το Ελληνικο λογισμικο 1.1.07 ... πιστευω τα edision απο το Γερμανικο site, ολα εχουν και την Ελληνικη Γλωσσα (εφοσον κυκλοφορουν και στην Ελληνικη αγορα)

edit
Τωρα βεβαια υπαρχει και ο κανονας που λεει ¨ΑΝ δουλευει δεν πειραζεται ... απλα ενημερωσα για καινουριο λογισμικο αν καποιος εχει ορεξη για δοκιμες ή καποιο προβλημα (αν και δεν προσεξα τυχον changelog να ξερουμε τι αλλαγες εγιναν)
 

kostkoro

New member
13 November 2012
13
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα. Αφού διευκρινήσω ότι το συγκεκριμένο δέκτη τον θέλω: 1. για recorder και 2. ως media player, δηλ. τον έχω συνδεμένο σε ψηφιακή TV χωρίς να με απασχολεί η θέαση καναλιών, έχω δυο σύντομες παρατηρήσεις ως προς το νέο λογισμικό 1.2.03 που ανέβηκε στο ελληνικό site. Και οι δυο αφορούν τη λειτουργία media player και ειδικά τους υπότιτλους.
Κατ' αρχήν η ενημέρωση γίνεται από USB NTFS, δεν απαιτείται Fat32.
1. Αν το αρχείο ταινίας περιέχει stream υποτίτλων, πχ όπως τα .mkv αρχεία, τότε ακόμη κι αν υπάρχει στο φάκελο εξωτερικό αρχείο υποτίτλων, (πχ . srt), ο δέκτης βλέπει μόνο τους ενσωματωμένους! Με το κίτρινο κουμπί επιλέγεις πχ. "Υπότιτλος 1/5, 2/5,.... ή Off). Συνεπώς αδύνατη η επιλογή του εξωτερικού.
2. Αν δεν υπάρχει stream υποτίτλων στην ταινία, τότε μπορεί να παίξει εξωτερικούς υπότιτλους, αλλά: αρχικά δεν το παίζει εξ ορισμού, αν και στις ρυθμίσεις έχω επιλέξει 'Υπότιτλοι αυτόματοι"
μα πρέπει μετά την έναρξη της ταινίας να πατήσω το κίτρινο κουμπί, οπότε βγάζει ένα "παραθυράκι" για ψάξιμο μέσα στο USB, οπότε βγάζει λίστα των διαθέσιμων υπότιτλων. Από κάτω έχει υπόδειξη: Επιβεβαίωση - πράσινο κουμπί. Επιλέγω υπότιτλο, πατάω το πράσινο και, τελείως παρανοϊκά, ο δέκτης κάνει restart! Έχει όμως και μια άλλη υποδειξη, τη λέξη ΑΝΕΝΕΡΓΟΣ (υπότιτλος) και τα βελάκια αριστερά- δεξιά. Πατώντας το δεξιά επιτέλους αρχίζει και παίζει ο υπότιτλος.
Επίσης όπως και στο προηγούμενο firmware, δεν υπάρχει καμιά ρύθμιση υποτίτλων, οι οποίοι είναι λευκοί χωρίς περίγραμμα ή σκιά, και με σταθερό μέγεθος.
Συμπέρασμα: αρνητική κριτική και για τα δυο.
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Αλλο παλι μοντελο τους με restart ... Θα ελεγα οπως τα αναφερεις να τα στελεις στο support γιατι οσο πιο πολλοι γραψουμε, τοτε ισως να παρουν πιο σοβαρα τους δεκτες τους

Εγω με την εμπειρια μου σε edision πιστευω οτι τελικα σαν media δεν λενε (στο αναλογο topic του proton t265 αναφερω για το media)... βεβαια οπως ειπε και αλλος φιλος σε αλλο topic αυτοι ολοι οι δεκτες (οχι μονο της edision) δεν ειναι καθε αυτου media players

αλλα σαν θεματα δεκτη τους βρισκω απο τους καλυτερους ... το epg πανευκολο και παντα δουλευει αμεσως, πολυ γρηγορη αλλαγη καναλιων, καλη ληψη, καλες ρυθμισεις (πχ ο ariva που εχω αντι να προσθετουν αφαιρουν ρυθμισεις, μαλιστα εχει τυχει και αυτο) καλο μεσαιο control βολικο στο χερι κλπ ... αλλα στα media φαινεται δεν πανε
 

kostkoro

New member
13 November 2012
13
Θεσσαλονίκη
2. Αν δεν υπάρχει stream υποτίτλων στην ταινία, τότε μπορεί να παίξει εξωτερικούς υπότιτλους, αλλά: αρχικά δεν το παίζει εξ ορισμού, αν και στις ρυθμίσεις έχω επιλέξει 'Υπότιτλοι αυτόματοι"
μα πρέπει μετά την έναρξη της ταινίας να πατήσω το κίτρινο κουμπί, οπότε βγάζει ένα "παραθυράκι" για ψάξιμο μέσα στο USB, οπότε βγάζει λίστα των διαθέσιμων υπότιτλων. Από κάτω έχει υπόδειξη: Επιβεβαίωση - πράσινο κουμπί. Επιλέγω υπότιτλο, πατάω το πράσινο και, τελείως παρανοϊκά, ο δέκτης κάνει restart! Έχει όμως και μια άλλη υποδειξη, τη λέξη ΑΝΕΝΕΡΓΟΣ (υπότιτλος) και τα βελάκια αριστερά- δεξιά. Πατώντας το δεξιά επιτέλους αρχίζει και παίζει ο υπότιτλος.
Επίσης όπως και στο προηγούμενο firmware, δεν υπάρχει καμιά ρύθμιση υποτίτλων, οι οποίοι είναι λευκοί χωρίς περίγραμμα ή σκιά, και με σταθερό μέγεθος.
Συμπέρασμα: αρνητική κριτική και για τα δυο.
UPDATE: Το παραπάνω συνέβη με ένα usb με ένα φάκελο που περιείχε πολλά επεισόδια σειράς με τους αντίστοιχους .srt υπότιτλους, όλοι με το σωστό filename, του κάθε video.
Χθες έπαιξα ένα άλλο video, μεμονωμένη ταινία, με τον αντίστοιχο υπότιτλο στο φάκελο. Αρχίζοντας η ταινία δεν ξεκίνησε ο υπότιτλος. Ξανά πάτημα κίτρινου κουμπιού, άνοιγμα του usb για αναζήτηση, βρίσκω τον μοναδικό υπότιτλο κι έχει πια μοναδική υπόδειξη: Επιβεβαίωση - πράσινο κουμπί. Δεν έχει δηλ. τη λέξη ΑΝΕΝΕΡΓΟΣ (υπότιτλος) και τα βελάκια αριστερά- δεξιά. Πατώ το πράσινο κι αυτή τη φορά ξεκινάει ο υπότιτλος κανονικά, κανένα restart.