The OA [Netflix]

Ψηφίστε την Σειρά:


  • Total voters
    0

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..

Imdb | Cinemode.gr

Πρώτο Trailer Απο Το «The OA» Του Netflix

Το Netflix κυκλοφόρησε το πρώτο trailer απο το «The OA», την αινιγματική και μυστηριώδη τηλεοπτική σειρά των Brit Marling και Zal Batmanglij.

«Απο την Brit Marling και τον Zal Batmanglij, τους διορατικούς δημιουργούς πίσω απο τις ταινίες «Sound of My Voice» και «The East»,
έρχεται μια πολύ δυνατή και πολύπλοκη ιστορία για την ταυτότητα, την ανθρώπινη σύνδεση και τα όρια μεταξύ της ζωής και του θανάτου.
Μια οδύσσεια σε 8 κεφάλαια που αποτελεί μια συμπαραγωγή του Netflix, της Anonymous Content και της Plan B Entertainment.
Η πρωτοποριακή σειρά θα προσφέρει στους θεατές μια μοναδική εμπειρία που θα αλλάξει τον τρόπο της τηλεοπτικής αφήγησης.»



Δημιουργός και σκηνοθέτης της σειράς είναι ο ανερχόμενος Zal Batmanglij ο οποίος ύστερα απο τα ανεξάρτητα «Sound of My Voice» και «The East»,
έχει καταφέρει να φτιάξει ένα πολύ καλό όνομα.

Το σενάριο της σειράς έχει αναλάβει επίσης ο Batmanglij μαζί με την Brit Marling («I Origins»), την ηθοποιό-σεναριογράφο που έχει πρωταγωνιστήσει στις δυο ταινίες του
και που φυσικά θα πρωταγωνιστήσει και στην νέα τηλεοπτική σειρά.

Πρωταγωνιστούν επίσης οι Ian Alexander, Will Brill, Emory Cohen, Patrick Gibson, Brendan Meyer, Brandon Perea, Scott Wilson, Robert Eli,
Marcus Choi, Chloe Levine
και Paz Vega.

Με δεδομένο το δημιουργικό παρελθόν των Batmanglij και Marling, η σειρά αναμένεται να κινηθεί στο ίδιο μυστικιστικό και «ψαγμένο» στύλ που μας έχουν συνηθίσει οι δημιουργοί,
ένα γεγονός που σε συνδυασμό με το υψηλό επίπεδο παραγωγής που προσφέρει το Netflix, αφήνει πολλά περιθώρια για αισιοδοξία.

Η πρώτη σαιζόν του «The OA» θα αποτελείται απο οκτώ επεισόδια και θα διατεθεί μέσα απο το Netflix στις 16 Δεκεμβρίου.

Δείτε το trailer.

-------------------

Όταν βγάζει κάτι το Netflix πρέπει να το προσέχουμε! ;)

 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Η σειρά φαίνεται ότι ταιριάζει αρχικά σε αυτούς που τους αρέσουν οι "δύσκολες" σειρές..

The Leftovers κτλ..
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,582
Αθηνα
To east δεν μου αρεσε, το sound of my voice δεν το εχω δει (αλλα για να ειναι στη βιβλιοθηκη μου, σημαινει οτι απο καπου ακουσα καλα λογια). Britt Marling εμπιστευομαστε ομως και βλεπω οτι φτιαχνει. Ακομα και στο another earth, το οποιο δεν με ενθουσιασε, εκεινη ηταν εξαιρετικη.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,582
Αθηνα
Και riz Ahmed είδα στο trailer.... Όσο πάει ψηνομαι και πιο πολύ. Το μόνο κακό είναι ότι το μοντέλο Netflix με αγχωνει. Νιώθω ότι κάποιος αδειάζει ένα φορτηγό με μπάζα πάνω μου όταν βγαίνει μία σειρά που με ενδιαφέρει :)

sent from my mobile phone, i apologise for any spelling errors
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,582
Αθηνα
να δείτε το Spectral και το Arq
Στο arq με τρομάζει λίγο ο μικρός amell. Υποκριτικά είναι όσο κούτσουρο όσο ο αδερφός του; :) Πάντως ή ιδέα φαίνεται καλή. Spectral κάποια στιγμή θα δω σίγουρα.

sent from my mobile phone, i apologise for any spelling errors
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,069
Mitilini
Στο arq με τρομάζει λίγο ο μικρός amell. Υποκριτικά είναι όσο κούτσουρο όσο ο αδερφός του; :) Πάντως ή ιδέα φαίνεται καλή. Spectral κάποια στιγμή θα δω σίγουρα.

sent from my mobile phone, i apologise for any spelling errors
Το spectral δες το και σήμερα θα σου αρέσει αν είσαι λάτρεις τον sci fi

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..

http://feedproxy.google.com/~r/uproxx/sepinwall/~3/Dlqol6ddJiw/

Χμμμ. Απογοήτευση... Ίσως να περιμένω να διαβάσω καμία κριτική ακόμα πριν ασχοληθω. Πάντως sepinwall εμπιστευομαι γενικά

sent from my mobile phone, i apologise for any spelling errors

Χμμ..

8.2 στο IGN..
http://www.ign.com/articles/2016/12/16/the-oa-season-1-review

8.8 για αρχή στο Imdb..

Υποψιάζομαι ότι είναι από τις σειρές που είτε θα σου αρέσει.. είτε καθόλου..
 
Last edited:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,582
Αθηνα
Αυτα ειναι πραγματικα πολυ ελπιδοφορα νεα! Απο την αλλη 87 ψηφοι στο imdb δεν ειναι επαρκες δειγμα. Σημερα βγαινει αμερικη, οποτε ελπιζω να μπορεσω να τη βρω μεσα στο ΣΚ και να δω εστω και ενα επεισοδιο για να εχω ιδια αποψη.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Χμ.. η βαθμολογία πήγε 9.1 στο Imdb..
είναι κάπως πιο σπάνιο να ανεβαίνει.. μετά την αρχή..

Δες και αυτό το άρθρο Χάρη.. θα καταλάβεις περισσότερα..
Νομίζω πως και αυτή η σειρά είναι σπαζοκεφαλιά.. :p

The OA Series Premiere: What is Netflix’s Mysterious New Series?
http://screenrant.com/the-oa-series-premiere-netflix-brit-marling/
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,069
Mitilini
Χμ.. η βαθμολογία πήγε 9.1 στο Imdb..
είναι κάπως πιο σπάνιο να ανεβαίνει.. μετά την αρχή..

Δες και αυτό το άρθρο Χάρη.. θα καταλάβεις περισσότερα..
Νομίζω πως και αυτή η σειρά είναι σπαζοκεφαλιά.. :p

The OA Series Premiere: What is Netflix’s Mysterious New Series?
http://screenrant.com/the-oa-series-premiere-netflix-brit-marling/

στο Imdb ποσο πρεπει να εχει βαθμολογια μια σειρα η ταινια για να την δουμε;
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Σχετικά είναι τα πράγματα.. :cool:
Εγώ "έχω φτιάξει" την κλίμακα..

9+ - Εξαιρετική
8+ - Πολύ καλή
7+ - Καλή
6+ - Μέτρια
5+ - Κακή..
...

Αλλά το καλύτερο είναι να κάνεις δοκιμή.. βάση του τι νομίζεις.. ή και από άλλα review..
π.χ το Morgan έχει 5.8 αλλά εμένα μου άρεσε αρκετά!
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,069
Mitilini
Σχετικά είναι τα πράγματα.. :cool:
Εγώ "έχω φτιάξει" την κλίμακα..

9+ - Εξαιρετική
8+ - Πολύ καλή
7+ - Καλή
6+ - Μέτρια
5+ - Κακή..
...

Αλλά το καλύτερο είναι να κάνεις δοκιμή.. βάση του τι νομίζεις.. ή και από άλλα review..
π.χ το Morgan έχει 5.8 αλλά εμένα μου άρεσε αρκετά!
Thanks

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,582
Αθηνα
Λοιπον... ειδα το 1ο και τωρα μερικες σκεψεις. Αν η σειρα συνεχισει ετσι, δεν παλευεται η κατασταση. Η Μπριτ, ειναι η Μπριτ και κανει οτι εχει κανει σε ολες τις ταινιες που την εχουμε δει. Το 1ο επεισοδιο ειναι 1ωρα 10 λεπτα και αξια εχουν μονο τα πρωτα 10' και τα τελευταια 10'. Τα υπολοιπα 50' ειναι ενα χαοτικο πραγμα που δεν καταλαβαινω το νοημα υπαρξης του. Οι πιο πολλοι που θα δοκιμασουν να το δουν νομιζω οτι θα το κλεισουν στα πρωτα 20-30'. Μπηκα και εγω στον πειρασμο, αλλα επεμεινα. Σε πρωτη ματια φερνει προς Westworld, επειδη ειναι "μυστηριωδες", στο τελος το γυρναει προς stranger things. Σκεφτομουν οτι αν και το westworld εκανε φοβερα και τρομερα χουνερια στους θεατες, μου κρατησε αμειωτο το ενδιαφερον γιατι εκτος απο το μυστηριο προς τα που θα παει η ιστορια, ειχαμε και τα διαφορα ηθικα διλημματα σχετικα με ΑΙ. Εδω δεν υπαρχει τιποτα τετοιο. Οι χαρακτηρες δεν εχουν (μεχρι στιγμης) ιδιαιτερο ενδιαφερον και ουτε η ηθοποιια ειναι κατι το συνταρακτικο. Ακομα δεν εχει εμφανιστει ο Jason Isaacs. Θα δω 30' ακομη (δεν εχω ιδεα ποση ωρα ειναι το επομενο επεισοδιο, αλλα εγω τοση ωρα του δινω) και θα σας πω εντυπωσεις.

Παντως αν συνεχισει στον ιδιο ρυθμο, προσωπικα δεν θα συνεχισω. Αντεχω τις εσωτερικες αναζητησεις του indie σινεμα, της Μπριτ και των φιλων της, οταν ομως ειναι σε φορματ μια ταινιας. Οταν σκεφτομαι οτι θα εχω 10 ωρες μπροστα μου ΚΑΙ μπορει καν να μην καταληξει καπου γιατι θα παει για την επομενη σαιζον... δεν παλευεται.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

ΥΓ:Τα 30' ακομα θα τα δωσω μονο και μονο για την φοβερα υψηλη βαθμολογια που εχει στο imdb.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Χμ.. η περίπτωση μου θυμίζει ολίγο "The Leftovers"..
το οποίο έπρεπε να δεις κάμποσα επεισόδια για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.. :cool:

Άλλο βέβαια πόσο θα αρέσει τελικά εδώ..

1o επεισόδιο βλέπω 70 mins..
2o - 3o γύρω στα 60..
 
Last edited:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,582
Αθηνα
Ανυπομονω να διαβασω και κανενος ακομα την αποψη (ειδικα αν εχει προχωρησει 2-3 επεισοδια) για να καταλαβω αν αξιζει να δαπανησω κι αλλο χρονο ή οχι. Εχει και αυτη τη "χαζομαρα" (το βαζω σε εισαγωγικα γιατι για αλλους ειναι ιδιοφυια) το νετφλιξ, που το καθε επεισοδιο εχει διαρκεια "οσο βγει" και δεν μπορεις να υπολογισεις. Παντως το 1ο επεισοδιο για 8.8, συγνωμη, αλλα δεν ειναι...