Καλώδια Phono - Προτάσεις

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kmyl

New member
3 January 2008
15
Καλησπέρα,
Είμαι σε φάση αναζήτησης καλωδίων για το αναλογικό μέρος του συστήματος μου το οποίο αποτελείται από ένα πικάπ Transrotor με βραχίονα Jelco 750, κεφαλές (Denon 103R, ZYX R100) και phono stage ASR Mini Basis Exclusive.
Δοκιμάζοντας διάφορα καλώδια από το phono στον προενισχυτή άκουσα δραματικές αλλαγές από το ένα στο άλλο (από έλλειψη σώματος μέχρι φουσκώματα σε χαμηλά/χαμηλομεσαία καθώς και τη λεγόμενη κουρτίνα στα μεσαία/υψηλά μέχρι και το σημείο να ακούω παραμόρφωση στις υψηλές από το τονισμό που έκανε). Κανένα δεν ήταν ισορροπημένο και όλα ήχαν απλώς κάτι να δώσουν και κάτι να στερήσουν.

Βλέποντας πως το καλώδιο του βραχίονά μου είναι το βασικό JELCO 501, σκεφτόμουν μήπως πρέπει να το προσεγγίσω συνδυαστικά με το interconnect ώστε να έχουν κοινό χαρακτήρα.

Γενικά ψάχνω το σετ των καλωδίων να είναι ουδέτερο, γρήγορο που να αποδίδει τα σώματα σε όλο το φάσμα. Μιλώντας με καταστήματα διαπίστωσα πως δεν υπάρχουν phono καλώδια για δοκιμή ή ακόμα και για παραλαβή (παραγγελία?). Αρά θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες και προτάσεις σας για αυτά καθότι υπάρχουν πολλές επιλογές.

Επίσης αν μπορείτε να ρίξετε λίγο φως και στο θέμα του interconnect Phono/Προενισχυτή σε σχέση με τα παραπάνω θα το εκτιμούσα.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Να προσθέσω άλλη μια επιλογή, μάλλον επίσης ακριβή. Όταν έψαχνα είχα καταλήξει (και ακόμα αυτό έχω) σε Nordost Frey, το παλιό. Μεταξύ άλλων είχα δοκιμάσει Clearaudio sixstream, ortofon, nordost heimdal norse 2 και κανά δυο άλλα. Πιθανόν ο αντιπρόσωπος να σου δώσει για δοκιμή.
 

kmyl

New member
3 January 2008
15
Τα Nordost πάντως δεν με τρέλαναν. Κάτι έδιναν - κάτι έχαναν. Και από σειρά σε σειρά άλλαζε η όλη φιλοσοφία. Τα δοκίμασα σαν interconnect βέβαια τα μισά στο σύστημά μου και τα υπόλοιπα αλλού αλλά ένοιωσα ανασφάλεια. Πόσο μάλλον αν είναι να δώσω για καλώδια 2000 ευρώ (λιγότερο στοιχίζει το phono stage μου)....
 

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Σ' αυτή την περίπτωση πας σε κάτι που να είσαι σίγουρος. Προσπάθησε να τα ακούσεις στο σύστημά σου πρωτού αγοράσεις, Ίσως να μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος από δω, να κάνετε καμια δοκιμή στο χώρο σου.
 

kmyl

New member
3 January 2008
15
πράγματι αλλά κάποιες κατευθύνσεις θα ήταν καλό να είχα. Προφανώς ότι είναι στο χώρο του hifi/high-end δε σημαίνει ότι αξίζει να είναι ;)