Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 74 απο 74 ΠρώτοΠρώτο ... 647071727374
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 731 έως 740 από 740

Θέμα: Sony α6500 Video

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2007

Απάντηση: Sony α6500 Video

Πηρα απαντησεις απο αλλο φορουμ

Super Moderator

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Oλα τα άσχετα μνμ. σβήστηκαν ως off topic. Μην συνεχιστεί παρακαλώ η συζήτηση. Τα περαιτέρω μεταξύ σας με π.μ. αφορούν προσωπική υπόθεση
    Κώστας
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    To create products that will capture the hearts and minds of users, you first need to break through the technology barrier.

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2010

Re: Sony α6500 Video

Καλημέρα

Εχω μια απορία εδώ και πάρα πολύ καιρό αλλά όλο την προσπέρναγα. Εχω παρατηρήσει ότι η οθόνη LCD της κάμερας όταν καταγράφεις video, δείχνει μια πολύ πιο ομαλή κίνηση σε σχέση με αυτή που βλέπεις τελικά στην οθόνη. Δηλ. Κοιτάζω την LCD της ώρα που βιντεοσκοπώ και έχω την αίσθηση ότι το "κούνημα" είναι αποδεκτό. Μετά βάζω να δω στην οθόνη και βλέπω ότι είναι αρκετά μεγαλύτερο από την αίσθηση που δίνει η LCD. Αυτό που μπορεί να οφείλεται ? υπάρχει κάποια ρύθμιση ή απλά η LCD είναι των 10 ευρώ και μας την πάσαρε η Sony για high end ?

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2006
    Περιοχή
    Επιστημονικός μετανάστης στην Omaha, NE

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Dark74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα

Εχω μια απορία εδώ και πάρα πολύ καιρό αλλά όλο την προσπέρναγα. Εχω παρατηρήσει ότι η οθόνη LCD της κάμερας όταν καταγράφεις video, δείχνει μια πολύ πιο ομαλή κίνηση σε σχέση με αυτή που βλέπεις τελικά στην οθόνη. Δηλ. Κοιτάζω την LCD της ώρα που βιντεοσκοπώ και έχω την αίσθηση ότι το "κούνημα" είναι αποδεκτό. Μετά βάζω να δω στην οθόνη και βλέπω ότι είναι αρκετά μεγαλύτερο από την αίσθηση που δίνει η LCD. Αυτό που μπορεί να οφείλεται ? υπάρχει κάποια ρύθμιση ή απλά η LCD είναι των 10 ευρώ και μας την πάσαρε η Sony για high end ?
    Μήπως είναι απλά η διαφορα μεγέθους που σου δίνει απλά την ψευδαίσθηση στη μικρή ότι όλα καλά;
    O tempora.... o mores.....

Αυθαίρετα τέλος.

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2007

Εμένα με ενοχλει που σκοτεινιάζει η οθόνη όταν τραβάς βίντεο.

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2010

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Maestro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως είναι απλά η διαφορα μεγέθους που σου δίνει απλά την ψευδαίσθηση στη μικρή ότι όλα καλά;
    Δεν είμαι σίγουρος. Ισως να παίζει κάποιο ρόλο αλλά η διαφορά είναι αισθητή. Αυτό το "Finder Frame Rate" που είναι στα 100 fps, μήπως σχετίζεται ?

AVClub Enthusiast
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2012

το finder frame rate αφορά το evf όχι την οθόνη και καλό είναι να το έχεις στα 100 fps, είναι πιο smooth η όλη εμπειρία χρήσης του (αν και αυξάνει λίγο την κατανάλωση)

και εγώ το είχα αυτό, ακριβώς όπως το περιγράφεις - είχα την εντύπωση ότι το IBIS της μηχανής έκανε καλύτερη δουλειά από αυτό που έκανε στην πραγματικότητα

νομίζω πως είναι αυτό που σου απάντησε ο maestro, σε μικρή οθόνη είναι πολύ πιο δύσκολο να παρατηρήσεις τις ατέλειες

επίσης πολύ προσοχή στο shutter speed
    http://www.thevideomode.com/tuition/...ing-video-263/

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    NEO HRAKLEIO

Η διαφορά μεγέθους είναι κυρίως

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2010

Σίγουρα ώς ένα πολύ μεγάλο βαθμό είναι λόγω του μεγέθους της οθόνης όπως λέτε. Από την άλλη έχω την εντύπωση ότι και η ίδια η οθόνη ίσως να έχει ένα lag να το πω ? κάτι τέλος πάντων και δεν δίνει την πραγματική αίσθηση.

LLLEFTERIS αν είσαι handheld, σου λέω μετά πάσας βεβαιότητα ότι ο 18-105 έχει την καλύτερη σταθεροποίηση σε συνδυασμό με το IBIS. Με οποινδήποτε άλλο φακό Sony OSS έχω δοκιμάσει handheld το αποτέλεσμα είναι απαράδεκτο. Εκτός αν είσαι πολύ σταθερός. Ισως ο καλύτερος φακός (για τη τιμή του φυσικά) που έχει η Sony σε APS-C. Γιατί έβαλες όμως NTSC και όχι PAL ?

Super Moderator

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Απάντηση: Re: Sony α6500 Video

Οι ερωτήσεις του Λευτέρη πήγαν στο σχετικό νήμα : https://avclub.gr/forum/showthread.p...ς-βίντεοληψίας
    Κώστας
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    To create products that will capture the hearts and minds of users, you first need to break through the technology barrier.

Σελίδα 74 απο 74 ΠρώτοΠρώτο ... 647071727374

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης