Πως εμφανίζω εξ. υπότιτλους στο VLC ???

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ulysses

AVClub Enthusiast
28 June 2008
717
Θεσσαλονίκη
Εχει αγοράσει ο αδερφός μου τελευταια PC Mac και τον μαθαίνει:


Έδωσα στον αδερφό μου,στικάκι με μία ταινία blu ray (BDMV+Certificate) 30GB στην οποία πηγαίνω στο stream,ανοίγω το (μοναδικό) αρχείο 00000 και παίζει κανονικά με VLC.Αν είχα ενσωματώσει και υπότιτλους (με το TS muxer),επιλέγω να μου δείξει και Ελληνικούς υπότιτλους και πάλι παίζουν όλα κανονικά.
Στην περίπτωση όμως που του δώσω εξωτερικούς υπότιτλους,επιλέγω "εισαγωγή εξ. υποτίτλων" και η ταινία παύει να παίζει αλλά φαίνεται ο χρόνος που τρέχει στο player (κάπως πιο γρήγορα) αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
1) Τι πρέπει να τσεκάρω ?
2) Επίσης πως αλλάζω κωδικοποίηση με το text edit ? Έψαχνα πόση ώρα μάταια...





*Δοκίμασα επίσης χωρίς αποτέλεσμα:

1) Να ονομάσω τον υπότιτλο,με το ίδιο ακριβώς όνομα με το stream,δηλαδή "00000"...
2) Του άλλαξα μορφή: srt,unicode,UTF-8...
3) Κ
άπου στις ρυθμίσεις,τικάρισα ένα κουτάκι που έλεγε "Αυτόματος εντοπισμός UTF-8 υποτίτλου" αλλά δεν άλλαξε τίποτα.
 
Last edited:

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Καλημέρα. Στο δικό μου VLC (windows 10) όταν θέλω να βεβαιωθώ για το σωστό υπότιτλο (έχω κατεβάσει π.χ. 3 - 4 εκδόσεις ) και δεν ταιριάζει, μέχρι να βρω αυτόν που ταιριάζει, πριν το μετονομάσω, απενεργοποιώ την εμφάνιση υποτίτλων με τα βήματα:
1) Δεξί κλικ πάνω στην εικόνα που παίζει. 2) Επιλέγω <<υπότιτλος>> 3) στο νέο παράθυρο που ανοίγει μου δίνει δύο επιλογές .Η πρώτη γράφει προσθήκη αρχείου υποτίτλων... που σημαίνει ότι μέσα από τον φάκελο που υπάρχουν το βίντεο και τα οποιαδήποτε αρχεία υποτίτλων έχεις κατεβάσει, διαλέγεις και φορτώνεις τον κατάλληλο. Για να τον δεις βέβαια, θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένος και (εδώ είναι το παράξενο για μένα πάντα) είναι η δεύτερη κομμάτι υποτίτλων. (θα το ήθελα στην πρώτη επιλογή ή σε ξεχωριστό παράθυρο)
Σ' αυτή την επιλογή υπάρχει και η ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση υποτίτλων. Επίσης παρουσιάζει και τυχόν ενσωματωμένους υπότιτλους. Τις περισσότερες φορές όμως, προτεραιότητα έχει πάντα αυτός που επιλέγεις.
Σημαντικό: Το παραπάνω μενού, δεν παρουσιάζεται αν δεν παίζει η ταινία. Οπότε, την ξεκινάς και μετά δεξί κλικ πάνω στην εικόνα κ.λ.π.
Ελπίζω να βγάλει άκρη ο αδελφός και να μην είναι κάποια ασυμβατότητα με Mac (δεν το νομίζω)

Υ.Γ το πρόγραμμα έχει τεράστιες δυνατότητες παραμετροποίησης και ρυθμίσεων. Αυτός είναι ο πιο γρήγορος τρόπος για κάποια βασικά όπως υπότιτλοι, αρχεία ήχου, ρυθμίσεις κάδρου .
 

Ulysses

AVClub Enthusiast
28 June 2008
717
Θεσσαλονίκη
Ο υπότιτλος είναι σωστός,δεν τίθεται θέμα,γιατί σε υπολογιστή Windows παίζει τέλεια,και συγχρονισμένα και όλα...
Επίσης όπως είπα αρχικα,αν τον ενσωματώσω τον παίζει σωστά και στο MAC με VLC.
Το πρόβλημα είναι όταν τον βάλω σαν εξωτερικό αρχείο και πάω να κάνω "φόρτωση εξ. υπότιτλου".

Γνωρίζεις που μπορεί να οφείλεται αυτό???
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,490
Αθήνα
Δεν έχω κάνει ποτέ "φορτωση εξ υποτίτλου". Απ´ τη στιγμή,που είναι στο ίδιο folder με ίδιο όνομα ο υπότιτλος έπρεπε να ανεβαίνει αυτόματα. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το κάνει.
Μήπως υπάρχει πουθενά τικαρισμένη καμιά επιλογή "no subtitles" ή κάτι τέτοιο;
 

Ulysses

AVClub Enthusiast
28 June 2008
717
Θεσσαλονίκη
Μήπως υπάρχει πουθενά τικαρισμένη καμιά επιλογή "no subtitles" ή κάτι τέτοιο;

Κοίταξα στις ρυθμίσεις και δεν βρήκα κάτι τέτοιο...

Και το τρελό είναι οτι αν τους muxaρω τους υπότιτλους τους παίζει κανονικά...
Σαν εξ δεν το παίζει αλλά όχι μονο δεν το παίζει δεν αναπαράγεται καθόλου βίντεο+ήχος...
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Ο υπότιτλος είναι σωστός,δεν τίθεται θέμα,γιατί σε υπολογιστή Windows παίζει τέλεια,και συγχρονισμένα και όλα...
Επίσης όπως είπα αρχικα,αν τον ενσωματώσω τον παίζει σωστά και στο MAC με VLC.
Το πρόβλημα είναι όταν τον βάλω σαν εξωτερικό αρχείο και πάω να κάνω "φόρτωση εξ. υπότιτλου".

Γνωρίζεις που μπορεί να οφείλεται αυτό???

Το ανέφερα πιο πάνω ίσως με ασάφεια. Καθώς θα ξεκινήσει η ταινία αλλιώς δεν φαίνεται, κάνεις δεξί κλικ πάνω στην εικόνα, πας στο μενού κομμάτι υποτίτλων το επιλέγεις και εκεί υπάρχει η επιλογή ενεργοποίηση. Το τικάρεις και μετά πρέπει να φαίνονται. Αν είναι ήδη τικαρισμένο δεν μπορώ να βοηθήσω.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,490
Αθήνα
Δες κι αυτό: Εργαλεία>Προτιμήσεις>Υπότιτλοι/OSD
να είναι τικαρισμένα τα:
1.Ενεργοποίηση εμφανισης στην οθονη/OSD
2.Προβολή τίτλου πολυμέσου κατα την έναρξη του βίντεο
3.Ενεργοποίηση υποτίτλων
 

Ulysses

AVClub Enthusiast
28 June 2008
717
Θεσσαλονίκη
Το mplayerx το εγκαταστήσαμε αλλά πατούσαμε να ανοίξει η ταινία με αυτό το πρόγραμμα και δεν γινόταν τίποτα,αδράνεια...
Και υπέθεσε ο αδερφός μου πως δεν εγκαταστήθηκε σωστά (που δεν το νομίζω)...