Ελληνικα Μεγαφωνα Gemini? - Μεγαφωνα στην Ελλαδα?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Johnbias

New member
5 June 2016
6
Καλησπερα σε ολους!
Δευτερη φορα που ανεβαζω ερωτηση στο AvClub.
Μπαινω κατευθειαν στο ψητω ρωτωντας εαν καποιος εχει ακουστα την εταιρια Gemini:
http://www.gemini.com.gr/el/

Απο οτι βλεπω στην ιστοσελιδα τους εχουν "εργοστασιο" στην Λαρισα.
Υπαρχει και μια αλλη εταιρια Gemini (Αμερικανικη) με διαφορα ηχοσυστηματα αλλα δεν βλεπω να εχει καποια σχεση με την συγκεκριμενη.
Εγω προσωπικα ενδιαφερομαι για τα Μεγαφωνα της τα οποια φαινονται αρκετα ενδιαφερον ειδικα σε επιπεδο τιμης.
Οποιαδηποτε εμπειρια με την εταιρια ή με καποια αλλη ελληνικη επιχειρηση που κανει εμποριο μεγαφωνων θα ηταν ιδιαιτερα χρησιμη. (εχω βαρεθει να πληρωνω 20αρικα + για μεταφορικα απο LoudspeakerFreaks κτλπ) :D
Ευχαριστω πολυ!
 
Τη θυμάμαι τη Gemini από την δεκαετία του '90.. Δεν ήξερα ότι υπήρχε ακόμα.

Από μια γρήγορη ματιά στο site της η παρατήρηση που μπορώ να κάνω είναι ότι δεν δίνει αρκετές προδιαγραφές για τα μεγάφωνά της.

Γενικά, η έλλειψη spec sheets δεν είναι καλό δείγμα.
 

Johnbias

New member
5 June 2016
6
Απάντηση: Re: Ελληνικα Μεγαφωνα Gemini? - Μεγαφωνα στην Ελλαδα?

Τη θυμάμαι τη Gemini από την δεκαετία του '90.. Δεν ήξερα ότι υπήρχε ακόμα.

Από μια γρήγορη ματιά στο site της η παρατήρηση που μπορώ να κάνω είναι ότι δεν δίνει αρκετές προδιαγραφές για τα μεγάφωνά της.

Γενικά, η έλλειψη spec sheets δεν είναι καλό δείγμα.

Α δηλαδη πραγματι παραγονται στην Ελλαδα?
Μου φανηκε ιδιαιτερα περιεργο. Θα τους ρωτησω μηπως μπορουν να μου δωσουν μεσω email καποιο spec sheet ή οποιαδηποτε χρησιμη πληροφορια.
Και επισης εχεις καποια εμπειρια με ελληνικη επιχειρηση που κανει εμποριο ηχειων ?
 
Re: Απάντηση: Re: Ελληνικα Μεγαφωνα Gemini? - Μεγαφωνα στην Ελλαδα?

Α δηλαδη πραγματι παραγονται στην Ελλαδα?
Μου φανηκε ιδιαιτερα περιεργο. Θα τους ρωτησω μηπως μπορουν να μου δωσουν μεσω email καποιο spec sheet ή οποιαδηποτε χρησιμη πληροφορια.
Και επισης εχεις καποια εμπειρια με ελληνικη επιχειρηση που κανει εμποριο ηχειων ?

Δεν είμαι σίγουρος ότι όντως παράγονται στην Ελλάδα, έτσι φαίνεται από το site τους.

Ελληνικές επιχειρήσεις που να πουλάνε ηχεία υπάρχουν πολλές, που να πουλάνε μεγάφωνα ελάχιστες ή καμία, ειδικά αν μιλάμε για αξιοπρεπή μεγάφωνα και όχι επιπέδου TELE.
 

Johnbias

New member
5 June 2016
6
Υπάρχουν πολλές Ελληνικές εταιρίες,τι ακριβώς χρειάζεσαι;

Αυτο που χρειαζομαι προς το παρον ειναι value for money μεγαφωνα μικρα σε μεγεθος ( 2,5-4 ιντσες) και χαμηλα σε τιμη. Αξια ανα μεγαφωνο 10-20 ευρω. Το βασικοτερο ειναι να υπαρχει καποιο data sheet διοτι σε πολλες εταιριες βρισκω αυτο που ψαχνω αλλο χωρις data sheet μου ειναι αχρηστο.
 

STENTOR

Established Member
11 August 2008
210
Γαλάτσι
Re: Απάντηση: Ελληνικα Μεγαφωνα Gemini? - Μεγαφωνα στην Ελλαδα?

Θεωρώ πως τα 3FE25 της FAITAL σε καλύπτουν απόλυτα. 'Exω προσωπική εμπειρία. Καλή ποιότητα κατασκευής, υψηλή ευαισθησία, καλός ήχος και στην κατηγορία τιμής που ενδιαφέρεσαι.
http://www.faitalpro.com/en/products/LF_Loudspeakers/product_details/datasheet.php?id=401000150
 

yianemma

New member
5 February 2009
6
Re: Απάντηση: Ελληνικα Μεγαφωνα Gemini? - Μεγαφωνα στην Ελλαδα?

Θεωρώ πως τα 3FE25 της FAITAL σε καλύπτουν απόλυτα. 'Exω προσωπική εμπειρία. Καλή ποιότητα κατασκευής, υψηλή ευαισθησία, καλός ήχος και στην κατηγορία τιμής που ενδιαφέρεσαι.
http://www.faitalpro.com/en/products/LF_Loudspeakers/product_details/datasheet.php?id=401000150
Καλησπέρα, τα παραπάνω ηχεία με ενδιαφέρουν και μένα. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να τα βρω στην Ελλάδα;

Στάλθηκε από το Lenovo A6020a41 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

yianemma

New member
5 February 2009
6
Ήδη πήρα 2 frs8-8 που έβαλα σε 2 cyburgs needles καμπίνες, αλλά ήθελα την υψηλή ευαισθησία των faital pro για ένα ζευγάρι karlsonators.

Άρα ψάχνω για εξωτερικό;

Στάλθηκε από το Lenovo A6020a41 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sahara

New member
30 April 2011
62
Γεια σας,
Δυστυχώς ο Βενιερης δεν εχει πολλές επιλογές ενώ αντιπροσωπεύει καλή μάρκα
Βρήκα, μετά από ψάξιμο, τα 4FE35 που είναι άψογα.
Πηρα 2 ζευγάρια για να φτιάξω ηχεία στα 60w. Σκέπτομαι να τα βάλω σε κλειστό κουτί 12-13 λίτρων, (καμπυλωτό κουτί) αλλα θα κανω δοκιμές πριν αποφασίσω για να δω τι μπάσα μπορώ να βγάλω καλύτερα, αφού στις ψιλές δεν έχει πρόβλημα.
Θέλω να ρωτήσω αν έχει κάποιος δοκιμάσει τα Gemini ? θα χρειαστώ άλλο ένα 4’ για άλλο ένα ζευγάρι να μπει με crossover με tweeter και λέω αν αξίζει το Gemini η να πάρω άλλο ένα το ίδιο?
Επίσης ψαχνω ένα καλο στα 8’ και ίσως λιγο ποιο μεγαλο για να φτιάξω ένα 2 δρόμων καλό ηχείο στα 100w και πάνω. Εχει καποιος καποια γνωμη?
Ευχαριστώ
 

yianemma

New member
5 February 2009
6
Βρήκα και τα 3f22. Rm audio στο Μοσχάτο. Πολύ ικανοποιημένος σε mini karlsonator 0.4x.

Γιατί δεν δοκιμάζεις τα tabaq; Ψάξε στα fullrange to diyaudio.

Στάλθηκε από το Lenovo A6020a41 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sahara

New member
30 April 2011
62
ειμαι παριεργος να ακουσω ενα τετοιο tabaq αλλα τοσο μεγαλη κολονα για ενα 4' μονο?
Τα faital μου καναν πολη καλη εντιποση φτανει να τους βγαλω οσο γινεται πολλα μπασα.
αλλα γιατι πηρες 3' τοσο μηκρα?
εχεις ακουσει κανενα Gemini ?
 

yianemma

New member
5 February 2009
6
Gemini δεν έχω ακούσει. Ήθελα να ακολουθήσω και δοκιμασμένο και οι τύποι στο diyaudio το ψάχνουν πολύ. Έχω φτιάξει τρεις ενισχυτές ακολουθώντας τις οδηγίες τους και εντυπωσιάστηκα.

Με τα faital σκοπεύω να φτιάξω τα 0.53 karlsonator, για τα οποία χρειάζονται 4 γουφερακια. Πήρα για αρχή τα 2, είμαι τόσο ικανοποιημένος που ίσως μείνω με τα 0.4 που έφτιαξα για δοκιμή. Έχουν αρκετό μπάσο, δεν το πίστευα όταν τα άκουσα.

Τα tabaq δεν τα έχω δοκιμάσει, είδα όμως ότι όσοι δοκίμασαν με τα 4fe32 ήταν ικανοποιημένοι. Έφτιαξα όμως ένα ζεύγος cyburg's needles με visaton frs8. Αν εξαιρέσουμε τη μικρή ευαισθησία τους παίζουν πολύ καλά, με αρκετό μπάσο και καλή ανάλυση.

Δοκίμασε, δεν έχεις να χάσεις. Αν δε θες να ασχοληθείς με ξύλο, μπορείς να δοκιμάσεις με μακετοχαρτο (δες foam core speaker enclosures) αν και θα σου βγει ακριβότερο από κόντρα πλακέ.

Στάλθηκε από το Lenovo A6020a41 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sahara

New member
30 April 2011
62
Σ’ευχαριστω φιλε είναι ωραία που ανταλλάσουμε εμπειρίες και συμβουλές και μακάρι να μπορουσα να φτιάξω κιεγω έναν σουπερ ενισχυτή κάποια στιγμή..
Για τα ηχεία θα ασχοληθώ με το ξύλο. Ίσως κοντραπλακέ οκουμε με μασίφ πρόσοψη και το πάνω μέρος. Το σχήμα που θα είναι καμπυλωτό η παραλληλεπίπεδο. Ειχα σκεφτεί και το σφαιρικό σχημα. Αλλα θα δοκιμάσω πρωτα. Τα Karsonators εχουν ωραιο ηχο δεν αμφιβάλω αλλα δεν μου αρεσει αυτό το look που είναι σαν κουρτίνα μπροστά
Από υπολογισμούς που βρήκα στις προδιαγραφές ο ογκος πρεπει να είναι στα 6,7 λιτρα ανα μεγαφωνο αρα παμε σε 14λιτρα καθαρα δηλαδή κατι σαν 20Χ28Χ24 αναλογα με το σχημα. Θα ξεκινήσω την εβδομάδα αυτή με τα δυο ζευγαρια 4fe32. Γιατι στήνω και ένα κουτί διαφανές computer ταυτόχρονα.
Τα ηχεια που σκοπεύω να φτιάξω αργότερα είναι μεγαλύτερα και για αυτά θα ψάξω για ενισχυτή (αν έχεις κατι να μου προτείνεις? κατά προτίμηση με VU μπροστά... )
Μεχρι στιγμης αυτό το σινδιασμο βρικα στα Faitalpro
Ένα 8HX200 σε ξεχωριστό κουτι με HF100 και STH100
http://www.faitalpro.com/en/products/LF_Loudspeakers/product_details/index.php?id=401030101
http://www.faitalpro.com/en/products/HF_Drivers/product_details/index.php?id=502010250
http://www.faitalpro.com/en/products/HF_Horns/product_details/index.php?id=903010100
 

yianemma

New member
5 February 2009
6
http://www.diyaudio.com/forums/showthread.php?p=5382003

I got a pair of Faital Pro 4FE35 - 4 with standart BSC in TABAQ, swapped them in place of Dayton RS100 (didn't like how they sound). I am delighted, have the bass of Dayton with hight's of the Vifa TC......

Παράθεση από το σχετικό φόρουμ.

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω στα υπόλοιπα. Απλά αντεγραψα μια δοκιμασμένη συνταγή.

Λίγο πιο κάτω απαντούν σε ερώτηση για 2 γουφερακια ανά ηχείο.

Τώρα για ενισχυτή εξαρτάται από τα ηχεία σου. Δοκίμασε με κάποιο φθηνό Κιτ από ebay με lm3886, ειδικά αν έχεις κάποιο Μ/Σ να κάθεται.

Πολύ καλό και παμφθηνο το tda7297. Μην το υποτιμάς. Μαζι με τροφοδοτικό είσαι στα 16 max.

Σε class d υπάρχουν πολλές επιλογές.

Ότι και αν διαλέξεις, καλή διασκέδαση.

Στάλθηκε από το Lenovo A6020a41 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sahara

New member
30 April 2011
62
Α οκ σ'ευχαριστω θα τα ψαξω.

Τι Μ/Σ εννοεις ? δωσε μου ενα παραδειγμα
 

yianemma

New member
5 February 2009
6
Μ/Σ εννοούσα μετασχηματιστή. Κάποια lm3886 Κιτ έχουν πάνω στην πλακέτα και το τροφοδοτικό, απλά χρειάζεται να συνδέσεις το μετασχηματιστή. Κουτί, rca κτλ. Θα παίζεις με 220 volt όμως, θέλει προσοχή.

Ψάξε για gainclone, θα βρεις άπειρες πληροφορίες και οδηγούς. Για τα λεφτά που θα δώσεις συνολικά, δεν πιστεύω ότι θα βρεις κάτι καλύτερο.

Πολλοι χαιενταδες δεν τους συμπαθούν, αλλά για 100 τελικό κόστος, θα σου φύγει το σαγόνι (το δικό μου τουλάχιστον έφυγε).

Παρόλα αυτά, αν η ευαισθησία των 4fe32 είναι πάνω από 90 db, μείνε με ένα tda7297 η tpa3116. Φτάνουν και περισσεύουν.

Στάλθηκε από το Lenovo A6020a41 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sahara

New member
30 April 2011
62
σε ευχαριστω, μου δινεις πολλες πληροφοριες και ακομα δεν προλαβα να ψαξω, θα επανελθω.
εκτος απο το μεγαλο συστημα που εχω εδω και χρονια που δεν το αλλαζω με τιποτα..
εχω εναν μικρο ψηφιακο ενισχυτη που πηρα για τον υπολογιστη και Θα κοιταξω αν μπορεσω
να βρω κιτ για στα 90 w με VU
 

Sahara

New member
30 April 2011
62
Γεα και παλι
Μηπως μπορεις να μου πεις απο που μπορεσες και βρικες τα κιτ tda7297 η tpa3116 εδωπερα?