Full Range 8'

soco

Established Member
18 March 2015
193
[FONT=&quot]Aπο καιρο σκεφτομουν την κατασκευη ηχειων για το ht , ομως να μπορουν να παιξουν και δικαναλο, να ειναι ευαισθητα και ευκολοδηγητα απο εναν av να προσφερουν τη λαιβ αισθηση χωρις ομως να παιρνουν τα αυτια.[/FONT]
[FONT=&quot]Υστερα απο κουβεντα που ειχα με τον zakman35 αποφασισα την κατασκευη ενος ετοιμου κιτ απο γερμανια[/FONT]
https://www.loudspeakerbuilding.com/Magazin/Loudspeakermagazine-2012/_Axis-AX-HR_8636,en,900946,4221[FONT=&quot]Το κιτ περιλαμβανει τα παντα εκτος ακιδων και κουτιων κοστος κιτ 240 ευρω συν οτι επιλεξει ο καθενας απο πλευρας ξυλου και φινιρισματος εγω χρησιμοιποιησα 21mm κοντραπλακε σημυδα την καλυτερη ποιοτητα 2 χιλιοστα εξτρα απο τις διαστασεις του γερμανου συν 8 χιλιοστα εξτρα παχος μπαφλας απο μελαμινη 6 mm μικροτερη (3 σε καθε πλευρα) για να ντυθει με δερματινη και να σφινωθει εκει στο μικρο κενο κοστος στα 150 συνολικα ξυλα,επενδυση ,κολλες ακιδεςκλπ .[/FONT]View attachment 135922View attachment 135923View attachment 135924View attachment 135925

3 seats c,r,l.jpgcaps 6db.jpgstereo n vs toe in.jpgax grand distortion.jpg
πρωτη η αποκριση συχνοτητας σε 3 διαφορετικες θεσεις, η προσθηκη τουιτερ ηρθε για να ειναι ομαλοτερη αποκριση σε περισσοτερες θεσεις αλλα και για να δωσει κιαλλο αερα , μερικοι πειραματισμοι με toe in , αλλα και με διαφορετικα κροσσ πρωτης ταξεως στο τουιτερ , οπου επιλεχτηκε ο 0,71uf εκει στα 14Κhz και 4 εκατοστα πισω απο το fr μεγαφωνο εδωσε τη σωστη φασικη ταυτιση, δοκιμαστηκε και μπροστα στη μπαφλα με αναστροφη πολικοτητα ηταν καλη, αλλα η ιδανικη ειναι ετσι οπως ειναι τωρα με φυσικη τοποθετηση...
[FONT=&quot]


[/FONT]
 

soco

Established Member
18 March 2015
193
Εχει συμπληρωθει η μπροστινη τριαδα με κεντρικο φτιαγμενο στα 50 λιτρα τερμα κολλητα κατω απο τη οθονη και διπλα εκει που εχω τη μια παγιδα μεμβρανης , η οποια αντικατασταθηκε με ενα diy 18' sub.
Ο χαραχτηρας τους ουδετερος, χωρις τα αρνητικα των φουλ ρειντς δηλαδη κομμενα ακρα...ενω θα περιμενε κανεις οτι κανει μονο για τζαζ και μικρα συνολα θα ελεγα οτι δεν ισχυει κατι τετοιο ειναι για ολα τα ειδη και προς μεγαλη μου εκπληξη και για elctro-house ,και οτιδηποτε εχει ρεβερμπ ενωσματωμενο....η εξαιρετικη του φασικη σταθεροτητα συνηγορει σε αυτο θεωρω...
Οτι βλεπετε μετρητικα εχει να κανει με το χωρο και με αναλογη ισοσταθμιση ερχεται ,η δε θεση ακροασης κολλητα σε τοιχο καναπες συνηγορει σε αυτο,30εκατοστα μπροστα αλλαζουν τα πραματα προς το καλυτερο..
Επισης η εικονα στις μετρησεις χαμηλα ενω δειχνει γεματη, δεν εχει το αναλογο ιμπακτ ,αφου μιλαμε για ενα 8ιντσο αν θελω αλλα κολπα, μπαινει στο χωρο και το σαμπ και καπου εκει ολοκληρωνεται το εργο .
Το τουιτερ προστεθηκε και βελτιωθηκε ο αερας , δοκιμασα να το αφαιρεσω υστερα απο κανα 3μηνο , μιας και το βασικο στρωσιμο ειχε γινει, αλλα προτιμησα να το εχω ενσωματωμενο, εκει που ειναι κομμενο ελαχιστα βοηθα (15hz ,με ενα απλο πυκνωτη), αλλα αυτο που ειναι να δωσει,αυτο μου αρκει, και αυτο φαινεται και μετρημενα , στην τελικη εναι και θεμα γουστου μιας και πολλοι προτιμουν τετοιου τυπου fr μεγαφωνα ,να παιζουν
οπως εχουν φτιαχτει χωρις βοηθηση στα ακρα τους...
 

Sahara

New member
30 April 2011
62
σε ευχαριστω. ψαχνω ενα που να καλιπτει μονο του ολλο το φασμα με υψιλη ευαισθησια
Δεν ειμαι ειδικος στο να διαβαζω το σχεδιαγραμμα με το φασμα συχνοτητων
μηπως εχεις επιπεδα χαμηλα στα μπασα στα 100Hz και κατω?
 

soco

Established Member
18 March 2015
193
Δεν υπαρχει μεγαφωνο 8ιντσο με υψηλη ευαισθησια να καλυπτει ολο το φασμα ,να το πω και αλλιως δεν υπαρχει μεγαφωνο μονο του να καλυπτει ολο το φασμα .. οτι βλεπεις ειναι πανω στα σχεδιαγραμματα αλλα λαμβανονται και ο χωρος φυσικα οποτε ...ισχυει οτι εχω γραψει στο #4 στο χωρο μου ...
 

Sahara

New member
30 April 2011
62
Ναι απο τα full range που βρισκεις στην αγορα,
φυσικα δεν τα εχω δοκιμασει ολα και σιγουρα εινα δυσκολο να βρεθει καποιο που να κανει ενα ηχειο μονο του,
αλλα συνηθως το προβλημα ειναι οτι δεν αποδιδουν στις χαμηλες συχνοτητες