Ολα μαζί, αλληλοεπηρεάζονται;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Λοιπόν, πριν αρχίσω ΤA καλοπιάσματα στο έτεροv ήμισυ για να επιτρέψει την εναπόθεση του ενισχυτη επί του περιβόnτου μπουφε (για να μικρύνουν τα μήκη καλωδίων nχείων ίσως και κάτω από 2.5μ.- από 5μ που είναι τώρα!!!), πρέπει να αντιμετωπίσω άλλο θέμα- προβληματισμό:
Επειδή τα λοιπά μnχανήματα θα'ναι στο διπλανό έπιπλο (και οχι στον μπουφε) δηλ. σχετικά μακριά από τον ενισχυτή, έχουμε και... ρωτάμε:
α) πόσο είναι το επιτρεπόμενο μηκος καλωδίων rca, phono, toshlink (οπτική), coaxial, usb προκειμένου να μnν εχουμε καθόλου ή μη σοβαρές απώλειες;
β) Δυστυχώς βέβαια, αυτά τα καλώδια, για να μnν φαίνονται χύμα άσχημα (κι εχουμε αλλα θέματα), θα πρέπει ΟΛΑ ΜΑΖΙ να τοποθετηθούν εντος κοινού πλαστικου αγωγού (κοινώς...σωλήνα), και να οδηγηθουν στον ενισχυτή, οπότε ΤΟ ερώτημα: θα αλληλοεπηρεάζονται εχοντας αποτέλεσμα χειρότερο από το σημερινό μεγάλο μήκος των ηχειoκαλωδίων;
Ακούω απόψεις πριν αρχίσω τις... διαπραγματεύσεις !
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
..όπου όσο μεγαλύτερη η απόσταση τόσο μεγαλύτερης διατομής πρέπει να είναι το καλώδιο ηχείου
Στο rca,δεν μπορεί να γίνει.
Με το coax,δεν έχεις πρόβλημα
Ισχύει ότι σου είπε ο Πέτρος
 

Thomas_GR700

Established Member
17 December 2006
278
Κατ´αρχας Χρονια σας πολλα ,με υγεια κ χαρα.Σαφως πρεπει να προτιμησεις μεγαλυτερα μηκη καλωδιων των ηχειων ,αντι καλωδιων διασυνδεσης.Δες τις οδηγιες του κατασκευαστη των ηχειων ,τι διατομη προτεινει για το μηκος που θες.Η δικη μου συμβουλη ,λογω εμπειριας σε μεγαλυτερο μηκος, ειναι ν´αποφυγις την διπλοκαλωδιωση.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Βαγγέλη,όσο πιο κοντό καλωδιο ηχείων μπορείς.
Είναι κρίμα να εκμηδενίσεις το οποίο DF του ενισχυτικου με μακριά καλώδια.
Για τα ic,βάλε balanced καλώδια θωρακισμένα και δεν θα έχεις κανένα θέμα με το μήκος.
 

kmyl

New member
3 January 2008
15
Re: Απάντηση: Ολα μαζί, αλληλοεπηρεάζονται;

Η διαφορά στο DF και όπου αλλού ξεκινάει από συγκεκριμένα μήκη? (π.χ. 5μ?, 3μ?) το ρωτάω καθότι έχω την εντύπωση πως το μήκος του καλωδίου ηχείων ακόμα και με 0.5μ δίαφορά κάνει διαφορά. Ισχυέι ή είναι απλά η ιδέα μου ή άλλες παράμετροι (π.χ. break-in)?
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Δεν υπάρχει όριο,οχι.
Ακομα απο τα 30 εκ. αρχίζει. Όσο πιο κοντό τόσο το καλύτερο.
Για το στρώσιμο δεν εχω άποψη (να πω την μαύρη αλήθεια μου δεν πιστεύω καν σε αυτό )
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Re: Απάντηση: Ολα μαζί, αλληλοεπηρεάζονται;

Βαγγέλη,όσο πιο κοντό καλωδιο ηχείων μπορείς.
Είναι κρίμα να εκμηδενίσεις το οποίο DF του ενισχυτικου με μακριά καλώδια.
Για τα ic,βάλε balanced καλώδια θωρακισμένα και δεν θα έχεις κανένα θέμα με το μήκος.

+1000

αν οι συσκευές σου δέχονται και δίνουν ζυγισμένο σήμα, μην ανησυχείς ...
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Βαγγέλη,όσο πιο κοντό καλωδιο ηχείων μπορείς.
Είναι κρίμα να εκμηδενίσεις το οποίο DF του ενισχυτικου με μακριά καλώδια.
Για τα ic,βάλε balanced καλώδια θωρακισμένα και δεν θα έχεις κανένα θέμα με το μήκος.
Σωκράτη (χρόνια πολλά-και σε όλους!) το DF του Hegel ειναι... 4οοο (αν και αλλού διάβασα για 2οοο, έτσι κι αλλιώς υψηλότατο), οπότε ποια η επίδραση / αντίδραση των 5 μ. αντί 2,5 μ; Balanced Εννοείς xlr; δεν εχω (πρός το παρόν) τέτοια πηγή, αν και ο ενισχυτής δεχεται. Rca όμως (ουσιαστικά του phοno) πόσο... μακρύ;

Βρε σεις (άσχετο!) Tl διαφορα εχουν τα dsd (128) με τα 24/96/192; τρόμαξα! Μα κι αυτή η 2L εχει κάτι εγγραφεs! Ακριβές όμως!
 

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,004
Λάρισα
Συνονόματε πατριώτη ένα καλό του ενισχυτή σου μην πας να το κάνεις πρόβλημα με μεγάλα μήκη καλωδίων ηχείων. Δηλαδή το ότι έχει υψηλό συντελεστή απόσβεσης, damping factor που τον λένε στο χωριό μας όπως ξέρεις, μην πας να τον μειώσεις με μεγάλα μήκη καλωδίων γιατί μπορεί να είναι μεγάλος αλλά δεν ξέρεις πόσο σου μένει τελικά αν αφαιρέσεις τις αντιστάσεις του κρος, την αντίσταση των πηνίων κλπ
Και επειδή ξέρω ότι είσαι μελετηρός διάβασε προσεκτικά, θα σε βοηθήσει τα μάλα.
http://avmentor.gr/downloads/knowhow_amplifier_loudspeaker_interface.pdf
Αντε και μέρα που είναι σήμερα να σε φωτίζει.-bye-
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Βαγγελη, μολις γυρισα απο τον ...φωτισμο στα παραλια, οποτε η μελετη αργοτερα. Πηγαινε τα καλωδια του κουμπαρου σου στο ιατρειο να περασω να τα παρω (ή πες μου πότε να περασω απο εσενα)