Καλιμπράρισμα Οθονών & Συσκευών εκτύπωσης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Ο Στέργιος έθεσε ένα σοβαρό θέμα. Τη ρύθμιση του μόνιτορ του ΗΥ έτσι ώστε αυτό να αποδίδει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που τραβήξαμε με τη μηχανή και όχι κάτι άλλο που μοιάζει με τη φωτογραφία που έχουμε τραβήξει. Όσο κι αν φαίνεται αυτονόητο, σπάνια συμβαίνει το μόνιτορ να αποδίδει σωστά αυτό που τράβηξε η μηχανή μας. Όλα, επαναλαμβάνω, όλα τα μόνιτορ είναι ρυθμισμένα σε θερμοκρασία χρώματος σχεδόν 8000-9500 Kelvin και όχι στα 4900-5100 που είναι το λευκό για τη φωτογραφία. Άρα όλα μπλεδίζουν τις εικόνες. Επίσης δεν είναι σίγουρο ότι κάθε μόνιτορ δεν έχει απόκλιση προς ένα ή κάποιο άλλο χρώμα.
Για όλους αυτούς τους λόγους εδώ και μερικά χρόνια δημιουργήθηκαν μια σειρά από εργαλεία που αναλαμβάνουν να ρυθμίσουν, άλλα εύκολα, άλλα λιγότερο εύκολα το μόνιτορ του ΗΥ σας για φωτογραφική χρήση. Για αρχή καλό είναι να διαβάσετε τα παρακάτω, είναι λίγο παλιά, αλλά θα σας δώσουν μια ιδέα περί τίνος πρόκειται.

http://www.luminous-landscape.com/tutorials/monitor_profiling.shtml

http://www.luminous-landscape.com/tutorials/acd-profile.shtml

Τώρα τι υπάρχει στην ελληνική αγορά.

Το πιο διαδεδομένο είναι το ColorVision Spyder http://www.systemgraph.gr/index.php?op=modload&modname=Price_List&action=pricelistview&pageid=187 σε διάφορες εκδόσεις και το οποίο αντιπροσωπεύεται από την εταιρεία System Graph Technologies EΠE
Mπαϊρακτάρη 15 Aμπελόκηποι, 11526 Aθήνα
τηλ.: 210 6984441, 210 6985280, fax: 210 6912228
http://www.systemgraph.gr

Υπάρχει επίσης το Eye-One Color – GretagMacbeth http://buyeretail.com/product.asp?i=GREEYEONE1

που αντιπροσωπεύεται από την
Cromemco Hellas A.E.
Σουλίου 1 & Λ. Πηγής
151 27 ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΑΘΗΝΑ
Τηλ 210 - 6135866, 6130366, 6132118
Fax 210 - 6139787
http://www.cromemco.gr

Υπάρχει και το Pantone Huey που φέρνει πάλι η Cromemco με περίπου 90 ευρώ αλλά δεν επιτρέπει πολλές ρυθμίσεις.

Αν θέλετε μόνο software έλεγχο χωρίς βεντούζα δείτε το http://www.praxisoft.com/pages/products.wiziwyg.html αλλά δεν κάνει πολλά πράγματα.

Εγώ έχω αν θυμάμαι καλά το http://www.lacie.com/products/product.htm?pid=10066
 
Last edited:
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: Monitor calibration

Βλάση θύμισέ μας ποιό χρησιμοποιείς εσύ;

Σ' ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Πράγματι ισχύει αυτό που λες με τα monitor. Στην δουλειά μου βλέπω split σε 3 monitor ταυτόχρονα με τριπλή κάρτα γραφικών. Τα monitor είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο. Οι ρυθμίσεις είναι ακριβώς οι ίδιες (εργοστασιακές). Ε, συμβαίνει αυτό που λές. Το ένα από το άλλο έχει απόκλιση. Μπορεί να είναι αμελητέα όταν παίζεις με excel και word αλλά σίγουρα στις φωτογραφίες παίζει μεγάλο ρόλο.
 
Απάντηση: Monitor calibration

Μιας και ξεκίνησε αυτό το θέμα, να κάνω την εξής ερώτηση: Πέρα από τον διαφορά της πραγματικής φωτό με αυτή που δείχνει το μόνιτορ, παρατηρώ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΦΩΤΟ διαφορά όταν την ανοίγω με photoshop και όταν την ανοίγω με το utility της Canon. Τι συμβαίνει τελικά; Ποια εφαρμογή δείχνει σωστά; Οχι τίποτε άλλο αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστές οι διορθώσεις που κάνω με το photoshop.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,490
Αθήνα
Απάντηση: Monitor calibration

Πανούσης Δημήτρης said:
Μιας και ξεκίνησε αυτό το θέμα, να κάνω την εξής ερώτηση: Πέρα από τον διαφορά της πραγματικής φωτό με αυτή που δείχνει το μόνιτορ, παρατηρώ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΦΩΤΟ διαφορά όταν την ανοίγω με photoshop και όταν την ανοίγω με το utility της Canon. Τι συμβαίνει τελικά; Ποια εφαρμογή δείχνει σωστά; Οχι τίποτε άλλο αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστές οι διορθώσεις που κάνω με το photoshop.

Καλά... μπλέξαμε πάλι, φαύλος κύκλος. Νομίζω οτι χρειάζονται κι εκεί ρυθμίσεις ώστε να μην υπάρχει απόκλιση. Χρειάζεται ICC profile κι άλλες ιστορίες που κάποιος πρέπει να μας τις εξηγήσει...
Επίσης νομίζω παίζει ρόλο και το τι έχεις δηλώσει στην μηχανή και τι στο πρόγραμμα...
Επίσης τελικά ποιό είναι πιο σωστό; Το sRGB το RGB το AdobeRGB; (Πώ ρε μπλέξιμο...:( )
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Re: Monitor calibration

μπλέξιμο χοντρό Μπάμπη.
Το θέμα είναι αν θές να πειράξεις χρώματα σε φωτό και μετά να τις σώσεις.
Εκεί είναι το ζουμί.
 

asterios syllopoulos

Established Member
24 June 2006
230
thessaloniki
Απάντηση: Monitor calibration

βαλτε στην ζυγαρια και το μονιτορ του μινιλαμπά που σας τυπωνει τις φωτο και κανει τις διορθωσεις του να δειτε τι βγαινει...
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,490
Αθήνα
Απάντηση: Monitor calibration

asterios syllopoulos said:
βαλτε στην ζυγαρια και το μονιτορ του μινιλαμπά που σας τυπωνει τις φωτο και κανει τις διορθωσεις του να δειτε τι βγαινει...
..το οποίο minilab, αν δεν κάνω λάθος Αστέριε, είναι πάντα ρυθμισμένο σε sRGB λόγω compact ψηφιακών που είναι και η πλειοψηφία... έτσι δεν είναι;
Άσε που πάντα κάνουν "διόρθωση"....:(
 

asterios syllopoulos

Established Member
24 June 2006
230
thessaloniki
Απάντηση: Monitor calibration

θα σας πω τι καταλαβα μεχρι τωρα αν και στα ψηφιακα δεν ειμαι ειδικος,ο Βλασης ειναι καθηγητης σ αυτα εγω ειδικευομαι στ αναλογικα...

η διαφορα του sRGB απο το adobeRGB ειναι οτι το δευτερο υποστηριζει μεγαλυτερο ευρος χρωματων και ειναι καταλληλοτερο για επεξεργασια,αυτα απο το βιβλιο της Nikon D70,αν οι φωτογραφιες θα πανε κατευθειαν για μινιλαμπ
τοτε η ρυθμιση ειναι η πρωτη αν πανε στο κομπιουτερ για επεξεργασια η δευτερη,μετα σωζουμε σε sRGB....


αν τωρα κανουμε τιποτα εκδοσεις ή αφισες οπου τυπωνουν σε cmyk οτι ειδατε
ειδατε στο πισι και με το ευρος του RGB, μετα τελος...

αν τυπωνεται σε συγκεκριμενο μινιλαμπ ζητηστε να σας δωσουν το σιντι για να καλιμπραρετε την οθονη σας ,βεβαια οι περισσοτεροι απο εμας εχουμε οθονες tft κανενας ομως επαγγελματιας,ολοι εχουν crt,αντε να καλιμπραρεις
μια τετοια και μια τετοια....

anyway επειδη την ψηφιακη ιστορια δεν την πηρα ποτε στα σοβαρα και την εχω για χαβαλε και για ευκολια επιμενω στο φιλμ, η D 70 δινει εκεινη τη ροζ αποχρωση στο δερμα ,ειδικα οταν ο φωτισμος ειναι μιξτ,τανγκστεν και φλασ...
γι αυτο οταν ειναι να φωτογραφησω και να δωσω εκτυπωσεις μονο φιλμ
για να εχω το κεφαλι μου ησυχο...τα αλλα ειναι για να τα βλεπω στο πισι ή να τα στελνω μειλ....
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Re: Monitor calibration

asterios syllopoulos said:
(...)γι αυτο οταν ειναι να φωτογραφησω και να δωσω εκτυπωσεις μονο φιλμ για να εχω το κεφαλι μου ησυχο...

Ναι, λες και αν δώσεις στο φωτογραφείο film δεν θα γίνει ψηφιακά η εκτύπωση. Η ψηφιοποίηση έχει γίνει κι αυτή -δυστυχώς- μέρος του όλου proccess, μιας και τα εκτυπωτικά μηχανήματα είναι όλα πια ψηφιακά. Πρέπει να βρεις πολύ μερακλή φωτογράφο που να έχει κρατήσει και τον παλιό του εξοπλισμό για να σου τυπώσει οπτικά τα φιλμ σου.
 
Last edited:

asterios syllopoulos

Established Member
24 June 2006
230
thessaloniki
Απάντηση: Monitor calibration

ναι ετσι ειναι το φιλμ σκαναρεται και ψηφιοποιειται αλλα παλι υπαρχει διαφορα τουλαχιστον στους τονους του δερματος και δεν μιλαμε για σλαιντ οπου τα χρωματα ειναι ακομα καλυτερα απο οτιδηποτε αλλο...
μονο τα αναλογικα μινιλαμπ και οσα εχουν μενει ακομα κανουν αναλογικη εκτυπωση με φακο,δεν ειναι λιγα αφου το κοστος των ψηφιακων ειναι υψηλο,αλλα κι αυτα δεν ειναι ολα ιδια...
 

ΜΗΤΣ

Supreme Member
19 June 2006
3,418
Athens, Greece
Re: Monitor calibration

Σίγουρα είναι έτσι ακριβώς με τις οθόνες. Kαι μάλιστα στο επάγγελμα των γραφικών τεχνών εκεί να δείτε ρυθμίσεις που χρειάζονται...Πάντως προσωπικά νομίζω ότι οι υπερβολικές ρυθμίσεις τελειότητας είναι περιτές.
 

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,463
Απάντηση: Monitor calibration

Οχι ρε παιδιά οχι και πέρασα στο pc τις φωτο απο την ψηφιακή αλλά επειδή φαίνονταν λίγο σκοτεινές τις έδωσα λίγη φωτεινότητα .
Δηλαδή μπορεί στην εκτύπωση να βγούν ξεπλυμένες ?
 

asterios syllopoulos

Established Member
24 June 2006
230
thessaloniki
Απάντηση: Monitor calibration

ναι αν τυπωθουν ετσι

το προβλημα ειναι οτι η οθονη σας πρεπει να ειναι καλιμπραρισμενη με την οθονη του μινιλαμπα και κι εκεινη με το ψηφιακο αρχειο,αυτο θελει βεντουζα
και σιντι...

καλα ξεμπερδεματα....
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Monitor calibration

Εδώ δεν ισχύουν τα ημίμετρα.

Ή θα ελέγχεις κανείς όλη τη διαδικασία από την αρχή μέχρι το τέλος (δηλ. λήψη με συγκεκριμένο πρότυπο SRGB, ADOBE RGB και κατά προτίμηση σε .raw αρχεία, μετά PS σε ρυθμισμένο μόνιτορ και εκτύπωση στο σπίτι σε έγχρωμο εκτυπωτή που έχει πάρει κι αυτός τη ρύθμισή του, ή αφήνουμε τις ρυθμίσεις (και την ευθύνη του τελικού αποτελέσματος σε άλλους).
 

ΜΗΤΣ

Supreme Member
19 June 2006
3,418
Athens, Greece
Re: Monitor calibration

Πάντως νομίζω ότι το να παίζουμε με τις ρυθμίσεις των χρωμάτων ψάχνοντας την τελειότητα είναι υπερβολικό. Άλλωστε είναι τόσο πολλοί οι παράγοντες αλλά και τα μέσα που χρησιμοποιούμε που ποτέ δεν θα είναι το ίδιο. Γιατί να σκάμε? Σίγουρα μια βελτίωση είναι καλό αλλά μέχρι ένα σημείο, μετά νομίζω είναι χάσιμο χρόνου...
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Monitor calibration

Από ένα σημείο και μετά, όσα χρήματα και να δώσεις, αν δεν έχεις σωστή αναφορά (δηλαδή ρυθμισμένα μηχανήματα) δεν θα φθάσεις ποτέ σε πολύ ικανοποιητικό επίπεδο.