Βίδες στήριξης μεγαφώνων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

samd

New member
19 March 2016
24
Χρόνια πολλά και ευτυχές το νέον έτος!
Ηθελα παρακαλώ να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος φίλος να με κατατοπίσει εάν μπορώ να προμηθευτώ παρόμοιες βίδες με αυτές της φωτογραφίας από την Ελληνική αγορά. Σε δικτυακή έρευνα τις εντόπισα μόνο με παραγγελία μέσω Κίνας...

s-l500.jpg
θέλω σε εμφανή μεγάφωνα να αντικαταστήσω με αυτές τις κοινές λαμαρινόβιδες σταυρού...
Ευχαριστώ.
 

samd

New member
19 March 2016
24
Re: Απάντηση: Βίδες στήριξης μεγαφώνων

Ευχαριστώ για*τη βοήθεια σας.*
Εκτιμώ πως οι παραπάνω που μου προτείνατε (M4.8x13mm)*θα κάνουν.*13mm*είναι το όριο, πιο μακριές θα διαπεράσουν την μπροστινή μπάφλα. Για τα δύο τουίτερ θα χρειαστώ λίγο μικρότερες σε πάχος (Μ3.8) για να μπορέσει*η κεφαλή της βίδας να*θηλυκώσει στην οπή του πλαστικού περιβλήματος των μεγαφώνων. *

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Τι παχος και τι μηκος θελεις?
μήκος 10-13mm.*Πάχος M4.8 για τα γούφερ και το μιντ είναι πολύ καλές, για τα τουίτερ θα χρειαστώ λίγο λεπτότερες.*

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Θέλεις οπωσδήποτε να είναι άλεν;
Θα έλεγα allen ή torx. Για αισθητικούς λόγους θέλω*να τις αλλάξω,*τώρα τα ηχεία*έχουν αυτές τις κοινές ξυλόβιδες εμπορίου που μου φαντάζουν πολύ ασχήμες...
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Γνώμη είναι να πας σε ένα κέντρο βίδας και θα βρεις ότι θες...

Πολλές φορές έχουμε τέτοια καλούδια δίπλα μας και απλά δεν το γνωρίζουμε.
 

samd

New member
19 March 2016
24
Re: Απάντηση: Βίδες στήριξης μεγαφώνων

Γνώμη είναι να πας σε ένα κέντρο βίδας και θα βρεις ότι θες...

Πολλές φορές έχουμε τέτοια καλούδια δίπλα μας και απλά δεν το γνωρίζουμε.
Σωστά, θα κάνω μια έρευνα "πόρτα-πόρτα" από*Σπύρου Πάτση μεριά και θα ενημερώσω.
 

Σωφρον

Supreme Member
3 March 2008
4,978
Κορωπί
Φιλε εαν βρεις μαυρες βιδες Μ3 ή Μ4 Philips ή torx ή allen ενημερωσε σε παρακαλω γιατι ψαχνω το τελευταιο 6μηνο και δεν βρισκω, μου τελειωνουν και αυτες που εχω. Αυτες που εχω, ευτυχως ειχα παρει παρα πολλες πριν 15 χρονια σε ενα πολυ μικρο "κριμενο" μαγαζι σε στοα στην Ομονοια. Δεν το θυμαμαι τωρα και ισως να μην υπαρχει! Με ειχε στειλει κατευθειαν εκει ενας παλιος συναδελφος.
Εχω ψαξει σε μεγαλα μαγαζια με εξειδικευση στις βιδες, εχω ψαξει σε μαγαζια με βιομηχανικά ειδη και δεν εχω βρει.
Σε κουβεντα που ανοιξα οταν βρεθηκα σε μαγαζι που επισκευαζει μεγαφωνα, 3 ατομα συμφωνησαν οτι δεν βρισκουν μαυρες και οτι αγοραζουν γαλβανιζε βιδες και τις βαφουν μαυρες. Μαλλον εκει θα καταληξω κι εγω!
 

vgeorge

Established Member
21 January 2009
127
Re: Απάντηση: Βίδες στήριξης μεγαφώνων

Φιλε εαν βρεις μαυρες βιδες Μ3 ή Μ4 Philips ή torx ή allen ενημερωσε σε παρακαλω γιατι ψαχνω το τελευταιο 6μηνο και δεν βρισκω, μου τελειωνουν και αυτες που εχω. Αυτες που εχω, ευτυχως ειχα παρει παρα πολλες πριν 15 χρονια σε ενα πολυ μικρο "κριμενο" μαγαζι σε στοα στην Ομονοια. Δεν το θυμαμαι τωρα και ισως να μην υπαρχει! Με ειχε στειλει κατευθειαν εκει ενας παλιος συναδελφος.
Εχω ψαξει σε μεγαλα μαγαζια με εξειδικευση στις βιδες, εχω ψαξει σε μαγαζια με βιομηχανικά ειδη και δεν εχω βρει.
Σε κουβεντα που ανοιξα οταν βρεθηκα σε μαγαζι που επισκευαζει μεγαφωνα, 3 ατομα συμφωνησαν οτι δεν βρισκουν μαυρες και οτι αγοραζουν γαλβανιζε βιδες και τις βαφουν μαυρες. Μαλλον εκει θα καταληξω κι εγω!

ebay έψαξες? Μόλις παρέλαβα Μ3 alen βίδες.
 

Σωφρον

Supreme Member
3 March 2008
4,978
Κορωπί
Φιλε vgeorge για δωσε κανενα link
Βασικα εγω ψαχνω μαυρη με μπομπε κεφαλι οπως αυτη
s-l300.jpg
 

vgeorge

Established Member
21 January 2009
127
Re: Απάντηση: Βίδες στήριξης μεγαφώνων

Φιλε vgeorge για δωσε κανενα link
Βασικα εγω ψαχνω μαυρη με μπομπε κεφαλι οπως αυτη
s-l300.jpg
http://www.ebay.com/itm/GR8-Nickle-...hash=item25cc2555da:m:mwBiqEGz8_VRWYmmnOgbXNw

http://www.ebay.com/itm/10-PCS-M6-H...hash=item419e51f8a0:m:mrZe5meVTw91tnIqI-J3ujQ

Να εδώ μερικές..
Άμα ψαξεις θα βρεις αυτό που θες ακριβώς
 

samd

New member
19 March 2016
24
...τελικά δεν κατάφερα να τις εντοπίσω σε κανένα κατάστημα*της εγχώριας αγοράς.*Εκανα παραγγελία από ebay, Κινέζο πωλητή οπότε υπομονή ένα μήνα για την παραλαβή.
*
 

samd

New member
19 March 2016
24
Re: Απάντηση: Βίδες στήριξης μεγαφώνων

Αναζήτηση στο e-bay ως "Allen ή Hex self tapping screws" έκανα μια ολοκληρωμένη παραγγελία από Μ3 έως Μ6 και σε μήκη 10-12-16mm μαύρου και γαλβανιζέ χρώματος, συν κάποια θηλυκά περικόχλια ξύλου (οι αναμονές με το σπείρωμα που έχουν τα ηχεία στο κάτω τους μέρος για να βιδωθούν οι ακίδες). Σε λίγο θα κλείσει μήνας απ´ την παραγγελία και ακόμη δεν έχουν εμφανιστεί. Αναλυτική πορεία του δέματος με το tracking number όσο βρίσκονταν εντός Κίνας αλλά από ´κει και πέρα καμία ενημέρωση...
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Παραγγελίες από Κίνα και τα σχετικά λοιπά μέρη, θα πρέπει να χαίρουν της υπομονής μας γιατί συνήθως η αποστολή διαρκεί από 20-45 μέρες.

Το tracking που δίνεται από το ebay, απλά το ξεχνάς και ανά τακτά χρονικά διαστήματα έλεγχος μέσω της αντίστοιχης υπηρεσίας των ΕΛΤΑ. Μόλις το δεις στο δικό μας, σε 3-4 μέρες το έχεις στο σπίτι σου.
 
Όντως, συνήθως από Κίνα κάνουν 25-45 μέρες, αλλά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Παρέλαβα προχτές κάτι ψιλοεξαρτήματα που είχα παραγγείλει στις 27 Οκτωβρίου. Τα είχα ξεγράψει.. Είχαν τόσο χαμηλή αξία (κάτω από 1 ) που ούτε refund δεν είχα ζητήσει.

Αλλά εν τέλει έχουν περάσει χρόνια από την τελευταία φορά που είχα παραγγείλει κάτι και αυτό όντως χάθηκε στο ταχυδρομείο.
 

vgeorge

Established Member
21 January 2009
127
Αντιθέτως με μένα, τελευταία, πόλλά έχουν χαθεί.
Όλες τις φορές πήρα refund βέβαια.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Τις δικές μου πάντως τις πήρα από τον Γάλλο και είναι μια χαρά,ούτε αποχρωματισμοί μετά το βίδωμα ούτε τίποτα.
Το καλό είναι πως τις πήρα μαζί με άλλα πραγματάκια,γιατί μετα μεταφορικά του δεν έλεγε με τίποτα αν ήταν μόνο αυτές...

http://www.audiophonics.fr/en/visserie-vis-tete-cylindrique-c-549.html