Xiaomi Mi Router HD

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά

2qn43eg.png


Το νέο router της Xiaomi, το Mi Router HD το οποίο υποστηρίζει 2600 Mbps 802.11ac Wi-Fi, 4x4 MU-MIMO, διαθέτει επεξεργαστή Qualcomm IPQ8064 καθώς και 8 TB σκληρό δίσκο για αποθήκευση κυρίως βίντεο από συστήματα ασφαλείας.

Θα διατεθεί αρχικά στην Κίνα με τιμή μικρότερη των $500 (472 ) για το μοντέλο των 8GB ενώ μια φθηνότερη έκδοση που θα δε ξεπερνά τα $200 (189 ), θα διαθέτει 1TB σκληρό δίσκο.


  • 2600Mbps 802.11ac Wi-Fi
  • 4x4 MU-MIMO
  • Qualcomm IPQ8064 network processor
  • 8TB surveillance hard drive
  • 4 high-gain PCB array antennae
  • Aluminum alloy housing


2ngsieq.jpg

2v8ijbk.png

rhk2lu.jpg


[via] . [via] . [via]
(Sent from Nexus 6P)
 
Last edited:

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Review της εκδοσης με τον 1TB δίσκο.
Η κατασκευή αυτη δεν υπάρχει σε κανενα αλλο router, ειλικρινα. Το ιδιο ισχυει και για την αποδοση στο ασυρματο δίκτυο.
Για consumer χρήστες ειναι αριστο προιον.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Προϊον με πολυ συγκεκριμενο κοινο. Το "σκετο" ρουτερ ισως να εχει πιο πολυ ενδιαφερον, αλλα οι 3 (διαθεσιμες μετα την καταληψη της μιας για το wan) το περιοριζουν
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Προϊον με πολυ συγκεκριμενο κοινο. Το "σκετο" ρουτερ ισως να εχει πιο πολυ ενδιαφερον, αλλα οι 3 (διαθεσιμες μετα την καταληψη της μιας για το wan) το περιοριζουν


H απλη εκδοση (χωρις δισκο) μονο με 75
Απιστευτο value! Οτι πρεπει αν σας λειπει access point (εχει και τετοια λειτουργία, οχι αναγκαστικα σαν router). Εδω για το δικο μου Netgear EX7000 εδωσα 150 και δεν ειναι AC2600.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Δηλαδή, θα πρέπει να έχεις και το κουτί του ΟΤΕ για να δουλεύει ως μόντεμ. Αν θέλεις αντικατάσταση, ψάξε για vdsl modem-router.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Σωπα ρε συ μια χαρα ειμαι .....ασε τωρα ειδα και τις 4 κεραιες τι ακτινοβολια θα επιβαρυνθουμε αστο καλυτερα :D
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Σωπα ρε συ μια χαρα ειμαι .....ασε τωρα ειδα και τις 4 κεραιες τι ακτινοβολια θα επιβαρυνθουμε αστο καλυτερα :D

βαλε να παιξεις με κανενα σοβαρο μηχανηματακι με vpn, qos, guest network κτλπ και θα αλλαξεις αποψη :)
Ασε που οταν δεις τα 5ghz αλλαζουν τα παντα (αυτο μου λειπει και απο το δικο μου δυστυχως).
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Εγώ που έχω (είχα γιατί πλέον το έχω παροπλίσει) dual band δεν το χρειάστηκα, είναι για μικρές αποστάσεις και το macbook pro δεν έχει 5gh οπότε πήγε άχρηστο. Ακόμα και το xiaomi tv box λόγο απόστασης (6-8μ) δεν πιάνει καλά, ενώ σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αναπαράγει bluray αρχείο.

Βέβαια αν όλος ο εξοπλισμός είναι 5Ghz είναι εύχρηστο, αλλά σαν το καλώδιο δεν είναι.