AK4118A Receiver

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Είπα να το δοκιμάσω και αυτό..

IMG_20170111_001917 (Medium).jpg

Στήθηκε με συνοπτικές διαδικασίες στον παραπάνω αντάπτορα και κολλήθηκαν τα <10 εξαρτήματα που χρειάζονται για να δουλέψει.

Στήθηκε σε serial mode και συνδέθηκε Arduino.

Γράφτηκε πρόχειρος κώδικας και μπήκε σε λειτουργία χωρίς προβλήματα.

2017-01-11 (4).png

Το βρίσκω σαφώς πιο εύχρηστο από το WM8805. Δεν έχει τις ιδιοτροπίες του δεύτερου με τα 192Κ, το professional mode s/pdif, κτλ.

Έχω σχεδιάσει και μια κατάλληλη πλακετούλα για την οποία σκοπεύω να δώσω παραγγελιά (αφότου κάνω κάποιες μικρές αλλαγές):

2017-01-11 (2).png

Μόλις επιβεβαιώσω ότι λειτουργούν όλα σωστά θα δώσω ως συνήθως σχηματικά, κώδικες, κτλ.
 

saganakis

Moderator
Staff member
15 March 2010
448
Βλέπω προχωράμε γρήγορα και σε όλα τα μέτωπα!
Άντε οσοι πιστοι προσελθετε για πλακετούλα, +2 για εμένα...
 

Peter52

Established Member
25 November 2010
198
Re: Απάντηση: AK4118A Receiver

Με μια πρόχειρη ματιά στο datasheet του ΑΚ4118 βλέπω ότι μάλλον είναι πιο εύκολα διαχειρίσιμο σε σχέση με το 8805.
Προτείνω η πλακέτα που θα σχεδιαστεί να έχει όσο γίνεται πιο οριστικοποιημένη σχεδίαση και να ληφθεί υπόψη η μελλοντική πλακέτα του ΑΚ4490.
Επίσης να προστεθεί στην πλακέτα κα η έξοδος spdif γιατί βοηθά στις δοκιμές κώδικα και τα τοιαύτα.
Υπολόγισε αι για μένα 2 πλακέτες.
 
Last edited:
Θα προσπαθήσω να βγάλω πλακέτα "τελική", δηλαδή με ενσωματωμένες όσες πιο πολλές εισόδους και εξόδους γίνεται. Ο καθένας μας μετά θα μπορεί να μοντάρει πάνω της όσα εξαρτήματα χρειάζεται..
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Ωραία συνέχεια.
Φαίνεται ότι είναι πιο εύκολο στη διαχείριση αυτό το τσιπ, ενώ στις προδιαγραφές του δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα το WM8805.
Για μένα η ιδιομορφία στα 176/192 του wolfson είναι λεπτομέρεια, αλλά φαίνεται ότι τούτο διευκολύνει αρκετά τον προγραμματιστή στον κώδικα.
Επιπρόσθετα καλύπτει και τα prof. mode του spdif (τα μάθαμε και αυτά).

Όταν το ολοκληρώσει ο Δημήτρης θα το δούμε σε πλήρη λειτουργία και θα συνεκτιμήσουμε το σύνολο σε αντιδιαστολή με την άλλη υλοποίηση του wolfson.

Δημήτρη, βλέπω ότι απαιτεί δύο τροφοδοσίες και αυτό AVCC/DVCC.

Δύο επισημάνσεις από ότι βλέπω στην πλακέτα
1) ο τερματισμός των spdif εισόδων R2...R5, πιστεύω ότι είναι προτιμότερο να είναι από την άλλη είσοδο των murata και ανάμεσα στα πόδια και όχι στην έξοδο των M/T. Εχω την εντύπωση ότι έτσι δεν τερματίζει σωστά το spdif λόγω απομόνωσης.
2) βλέπω ότι έχεις διαχωρίσει τη γείωση μεταξύ AVCC/DVCC και πρέπει να έχεις βάλει ένα μεγάλο φερίτη στην κάτω πλευρά της πλακέτας για ένωση, σωστά; To πρότεινε η ΑΚ αυτό είναι δική σου άποψη;
 
Ναι, απαιτεί ουσιαστικά δυο τάσεις τροφοδοσίας (3.3V και 4.5-5V), εγώ του έχω βάλει 4 διαφορετικά LDOs για καλό και για κακό.. Όλα τους θα μπορούσαν να τροφοδοτηθούν από το ίδιο pre-regulator, αλλά τα έβγαλα σε ξεχωριστά headers για μεγαλύτερη ευελιξία.

1) Η AK δίνει το παρακάτω σχέδιο για το coax:

Coax input.png

Θα παρατηρήσεις ότι δεν έχει βάλει μετ/τη.. Εγώ προτιμώ να βάλω. Η ιδέα ήταν να κόψει ο πυκνωτής το DC που ενδεχομένως έρχεται από την πηγή s/pdif, αλλά μετά από δεύτερο διάβασμα καταλαβαίνω ότι η δουλειά τους είναι περισσότερο να κόψει θόρυβο / παρεμβολές από τις άλλες εισόδους πριν μπει το σήμα στο ΑΚ. Θα αλλάξω το κύκλωμα ώστε να πάνε οι πυκνωτές κοντά στο ΑΚ και η αντίσταση στην έξω πλευρά του μετ/τη (παρότι θεωρητικά δεν κάνει διαφορά..).

2) Η AK δίνει το παρακάτω reference σχέδιο:

AK4118_reference_serial.png

Οπότε σωστά κατάλαβες, έχω χωρίσει το analog ground από το digital και έχω βάλει από κάτω έναν φερρίτη να τα ενώνει.
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ο contoler που έχεις φτιάξει για το dac στο νήμα του ΑΚ4490 αντί του Arduino έτσι με ένα ελεγκτή να μπορούμε να ελέγχουμε και τα δύο Δημήτρη;
 
Θα αλλάξω το κύκλωμα ώστε να πάνε οι πυκνωτές κοντά στο ΑΚ και η αντίσταση στην έξω πλευρά του μετ/τη (παρότι θεωρητικά δεν κάνει διαφορά..).

Ο Κινέζος βέβαια είναι πιο ωραίος.. απλά έβαλε 75R και από τις δυο πλευρές και καθάρισε.. :flipout:

TB2uZJWXanyQeBjSsphXXXiuVXa_!!44929165.jpg

Άλλο που έτσι το μόνο που κατάφερε είναι η πηγή s/pdif να βλέπει εμπέδηση 75 // 75 = 37.5Ω..
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
αν καταλαβα καλα αυτο θα εχει τουλαχιστον μια εισοδο spdif και μια toslin θα μπορει να συνδεθει επανω του καποιο usb I2S interface board και φανταζομαι θα βγαζει καποια εξοδο i2s για συνδεθει με καποιο dac που εχει την αναλογη εισοδο η κανω καπου λαθος;
αν τα λεω σωστα μου λυνει τα χερια
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
H AK δίνει απλά την τυπική είσοδο spdif με απλό τερματισμό. Η προσθήκη του μετασχηματιστή, ξέρουμε πολύ καλά ήδη από το προηγούμενο πρότζεκτ του 8805, είναι μακράν καλύτερη λύση και απομονώνει από τα πάντα το σήμα.
Η άποψή μου είναι ότι ο τερματισμός του ψηφιακού σήματος γίνεται πάντα στο τέλος της μεταφοράς, το τέλος της μεταφοράς δεν είναι η έξοδος του M/T αλλά η είσοδος και αυτή βλέπει η γραμμή μεταφοράς. Άρα ο τερματισμός οφείλει να είναι στο πρωτεύων και όχι στο δευτερεύων.
Ο Κινέζος πιάνει το σήμα από παντού...

Τάκη, δυστυχώς και αυτή η λύση είναι μόνο για είσοδο spdif, είτε ομοαξονική είτε optical είτε οτιδήποτε άλλο και όχι usb! Η έξοδος θα είναι μόνο i2s προς οποιοδήποτε dac με είσοδο i2s. Με λίγα λόγια είναι ακριβώς ίδια υλοποίηση με την άλλη πλακέτα WM8805, απλά εδώ αλλάζει το receiver από Wolfson σε AK.
 
Όσο αφορά τον τερματισμό με την αντίσταση 75Ω, έχω ψάξει τα πάντα και άκρη δεν βγάζω.

Άλλοι τη βάζουν πριν τον μετ/τη, άλλοι μετά, άλλοι και στις δυο πλευρές (tragic).

Αυτό που έχω διαβάσει εγώ είναι ότι πρέπει να τερματίζουμε όσο πιο κοντά γίνεται στον receiver. O receiver είναι το ΑΚ.. και ο μετ/της σε αυτές τις συχνότητες ιδανικά είναι σαν να μην υπάρχει. Οπότε θα μου ακουγόταν πιο λογικό να τερματίσω λίγο έξω από το ΑΚ. Και ο Soekris αυτό προτείνει.

Αλλά μιας και είναι αρκετά μικρές οι αποστάσεις, τελικά τερμάτισα στο πρωτεύων του μετ/τη. Δεν πιστεύω να κάνει σοβαρή διαφορά ούτως ή άλλως.

Έχω φτάσει και την πλακέτα σε ένα καλό σημείο.

AK4118_pcb_v0.68.jpg

Όπως την έχω κάνει, δέχεται on board μέχρι 6 πηγές, 3 coax και 3 toslink. Έχει όμως και όλα τα απαραίτητα εξαρτήματα για 2 ακόμα εισόδους, οι οποίες όμως θα πρέπει να συνδεθούν με καλώδια.

Επίσης το πάνω κομμάτι με τις toslink μπορεί πολύ εύκολα να κοπεί ώστε να τοποθετηθεί κάπου πιο βολικά (για να περιορίσουμε τον απαιτούμενο χώρο στο κουτί).

Η έξοδος I2S έχει βελτιστοποιηθεί όσο δεν πάει. Όλα τα traces έχουν ουσιαστικά το ίδιο μήκος (μέγιστη διαφοροποίηση πολύ μικρότερη από δέκατο του χιλιοστού) και δεν υπάρχουν επιμεταλλωμένες τρύπες στην πορεία του σήματος.

Δείτε το και εσείς και αν δεν βλέπετε κάτι που να σας προβληματίζει το δίνω αύριο για κατασκευή.

Αν θέλετε επιχρυσωμένες πλακέτες (ENIG) ανεβαίνει το κόστος της κάθε πλακέτας κατά ~3 . Εγώ δεν έχω πρόβλημα είτε τις πάρουμε απλές είτε ENIG. Πείτε τι προτιμάτε.
 

Peter52

Established Member
25 November 2010
198
Δημήτρη καλησπέρα.

Προσπάθησε αν γίνεται να βάλεις και δυο τρύπες στήριξης από την πλευρά των BNC, ώστε να σηκώσουμε αποστάτες για να στηριχτεί από πάνω το DAC που λογικά θα πρέπει να έχει αντίστοιχο μέγεθος. Μήπως είναι καλύτερα να σχεδιασθεί κατοπτρικά από την πλευρά των BNC,ώστε στο κενό πίσω από τα Toslink να μπει ο μετασχηματιστής τροφοδοσίας και γενικώς τροφοδοτικά και ελεγκτής?
 
αυτό θα μπορεί να συνεργαστεί όπως βλέπω με το avclub dac, αλλά πως θα δώσουμε στο dac και usb μέσω i2s ;

Σκέφτομαι διάφορες εναλλακτικές:

1) Αν μπει Ian FIFO δεν υπάρχει πρόβλημα, έχει 2 εισόδους I2S. Είναι με διαφορά η καλύτερη λύση, δεν έχει κανένα μειονέκτημα, αλλά έχει υπολογίσιμο κόστος.

2) Για να μπει Kali σκέφτομαι να φτιάξω δυο πλακέτες, μια για την είσοδο και μία για την έξοδο. Αυτή της εισόδου θα έχει δυο εισόδους και ένα mux ώστε να επιλέγει ανάμεσά τους. Το πλεονέκτημα αυτής της λύσης είναι ότι έχει πολύ λογικό κόστος. Το πρόβλημα είναι ότι δεν θα υποστηρίζεται DSD.

3) Αν είναι να μην μπει κανένα FIFO / reclocker, σκέφτομαι να φτιάξω μια πλακετούλα που να έχει πάνω της τις 2 εισόδους και το mux, η οποία να "κουμπώνει" πάνω στην κυρίως πλακέτα του DAC.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Δημήτρη καλησπέρα.

Προσπάθησε αν γίνεται να βάλεις και δυο τρύπες στήριξης από την πλευρά των BNC, ώστε να σηκώσουμε αποστάτες για να στηριχτεί από πάνω το DAC που λογικά θα πρέπει να έχει αντίστοιχο μέγεθος. Μήπως είναι καλύτερα να σχεδιασθεί κατοπτρικά από την πλευρά των BNC,ώστε στο κενό πίσω από τα Toslink να μπει ο μετασχηματιστής τροφοδοσίας και γενικώς τροφοδοτικά και ελεγκτής?

Η πλακέτα του DAC θα έχει εντελώς άλλο στυλ, αναγκαστικά.. δεν θα ταιριάζει να μπει από πάνω από αυτή με τίποτα.. άσε που γενικά θεωρείται κακή ιδέα να είναι τόσο κοντά μεταξύ τους τέτοιου είδους πλακέτες (με ρολόγια κτλ). Το ίδιο ισχύει και για τα τροφοδοτικά (pre-regulator στην προκειμένη περίπτωση, τα LDOs είναι ήδη πάνω στην πλακέτα), ελεγκτές, κτλ... Μακρυά και αλάργα, εφόσον υπάρχει η δυνατότητα.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Επίσης την 3η,πιο απλή και ευέλικτη. Και φυσικά οποίος θελει μπορει να παει και σε καποια απο τις δυο πρώτες αν θελει να τουμπανιάσει αργότερα.
 
Η συγκεκριμένη πλακέτα έχει πάει λίγο πίσω γιατί με τον Κώστα είπαμε να εξερευνήσουμε λίγο και τη δυνατότητα ενσωμάτωσης sample rate converter ολοκληρωμένου στην πλακέτα, ώστε να την κάνουμε πιο ευέλικτη.

Η ΑΚ έχει βγάλει το AK4137, το οποίο είναι πολύ δυνατό σαν τσιπάκι και είναι σχετικά εύκολο να ενσωματωθεί στην ίδια πλακέτα.

Έχει δυνατότητες upsampling, downsampling, αλλά και μετατροπής PCM σε DSD και το αντίθετο. Κάνει upsampling μέχρι και σε DSD, από 2.8 σε έως και 12.2. Αυτό ειδικά είναι πολύ βολικό για πειραματισμούς με "no-DAC" λύσεις αλλά και για δοκιμές οδήγησης των 4490 με σήμα DSD ώστε να παίζει σε direct mode (δηλαδή σχεδόν σαν "no-DAC").

Επίσης μπορεί να βγει σε bypass mode αν το επιθυμούμε.

Η πρώτη σκέψη ήταν να περνάμε μέσα από αυτό το σήμα από το AK4118 αλλά και από τον όποιο μετατροπέα USB to I2S επιλέξουμε με επιλογή μεταξύ τους μέσω mux.

Κάτι τέτοιο θα μας έδινε μέγιστη ευελιξία στις δοκιμές που θα μπορούσαμε να κάνουμε, όσο αφορά το upsampling στο σήμα από το 4118 αλλά και από το USB to I2S. Θα μπορούμε π.χ. να τροφοδοτούμε τα 4490 πάντα με σήμα κοντά στα 768KHz, ασχέτως εισόδου. Ή με DSD256 (στα 11.288MHz).

Αλλά κάτι τέτοιο θα μας αναγκάζει να περνάμε το I2S του USB πάντα μέσα από το 4137. Αυτό δεν ξέρω μήπως καταλήξει να φέρει χειρότερο αποτέλεσμα τελικά. Φοβάμαι ότι κάτι τέτοιο μπορεί να εκτιμηθεί τελικά μόνο ακουστικά, αφού έχει υλοποιηθεί η πλακέτα.

Ήδη ο Κώστας έχει παραλάβει 2 τσιπάκια τέτοια και μου τα έχει δώσει, οπότε θα κάνω πρώιμες δοκιμές ούτως ή άλλως για να βεβαιωθώ ότι όλα δουλεύουν όπως θα έπρεπε..

Το κόστος ενσωμάτωσης του AK4137 στην πλακέτα θα είναι αρκετά μικρό, τόσο ώστε να μην επηρεάσει ιδιαίτερα την απόφαση (~20 ). Το μέγεθος την πλακέτας δεν θα μεγαλώσει ιδιαίτερα, λογικά θα τα χωρέσω όλα σε επιφάνεια έως 10cm x 10cm (οπότε ίδιο κόστος).

Είμαι διατεθειμένος να κάνω το πείραμα, εφόσον υπάρξει έστω και ελάχιστη (ηθική) υποστήριξη. Αν δεν μας βγει, παραγγέλνουμε και τις παραπάνω πλακέτες και ξεμπερδεύουμε. Δεν θα υπάρξει καμία επιβάρυνση για κανέναν σας, εκτός αν θέλει να το δοκιμάσει και ο ίδιος.

Αναμένω σχόλια..