Η επιστροφή...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

drioannis

Established Member
19 June 2006
260
Μετά από απουσία πολλών ετών λόγω έλλειψης χρόνου, συχνών μετακομίσεων και μη κατάλληλων συνθηκών αποφάσισα να επανέλθω σε κάτι που τόσο μου άρεσε να κάνω...να ακούω μουσική. Είμαι εκτός περίπου 8 χρόνια. Το τελευταίο σύστημα που είχα ήταν McIntosh ολοκληρωμένο ενισχυτή solid state 6450 (2χ100), Β&W 805Ν REL Storm III (sub woofer) και για πηγή Sony NS900 CD/DVD/SACD ελαφρά τροποποιημένο. Από αυτά μόνο τα ηχεία δεν υπάρχουν και αυτό το έχω μετανοιώσει χρόνια τώρα. Δεν ξέρω αν μπήκε στην σωστή κατηγορία (HiEnd) αλλά τώρα που γίνετε νέα αρχή θα ήθελα την συμβουλή σας.
Με τον ενισχυτή αυτό ήμουν ευχαριστημένος και προς το παρών δεν διατίθεμαι να τον αλλάξω. Ο χώρος είναι 30τμ και τα ακούσματά μου ποικίλουν, από κλασσική μέχρι και ροκ μουσική. Θα προτιμούσα τριών δρόμων ηχείο δαπέδου αλλά είμαι ανοικτός και σε βάσεων. Η αγορά θα γίνει μετά από ακρόαση εάν είναι δυνατό και όχι άμεσα γιατί θα το ψάξω αρκετά. Ο ήχος της BMW μου άρεσε (805Ν, 804Ν), καθώς και της Focal (σκέφτομαι 1028Βe, Αria 948 ). Περιμένω προτάσεις και απόψεις.
 

alkman

Senior Member
11 April 2007
462
Σε τι budget θες να κινηθείς;

Το sub θα χρησιμοποιηθεί για μουσική ή ανάλογα με την επιλογή των ηχείων;

Περιορισμοί στο χώρο;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Καλώς μας ξανάρθες!
Βλέπω πως οι επιλογές σου κυμαίνονται σε μεγάλο εύρος απο άποψη τιμής.
Να υποθέσουμε πως το ταβάνι είναι τα 6κ κρίνοντας απο τα focal;
Επίσης οι επιλογές σου δείχνουν ουδέτερο ηχείο με καλή ανάλυση χωρις φουσκώματα χαμηλά.,έτσι;
Η διάταξη του χώρου σου,αποστάσεις ακρόασης,κλπ πως είναι;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Εγω θα ακουγα πάντως τα τελευταια atc scm40 σιγουρα.
Προσοχή μονο να τα ακουσεις και σε χαμηλες εντάσεις (αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο) γιατί έχω την εντύπωση οτι είναι ρυθμισμένα για γκαζια.
Θα χρειαστείς και πηγή λογικά. Μάλλον κάποιο dac.
 

drioannis

Established Member
19 June 2006
260
Ο χώρος είναι 32τμ (4χ8) και το budget κυμαίνεται max 3000. Κοιτάζω και σε μεταχειρισμένα με την προϋπόθεση να είναι σε καλή κατάσταση. Η πηγή είναι στα σχέδιά μου να αλλαχτεί ή να αγοραστεί dac (DSD κλπ) αλλά για λίγο αργότερα. Επίσης ο χώρος δεν είναι αποκλειστικά για ακροάσεις αλλά το σαλόνι με 2 μικρά παιδιά να κυκλοφορούν. Τα ATC δεν τα έχω ακούσει και πράγματι θα μπορούσε να είναι μία επιλογή. Το θέμα είναι να τα βρω κάπου Κρήτη-Αθήνα να τα ακούσω.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Τα ATC,είναι πολύ καλά ηχεία,αλλά για να παίξουν,σωστά θέλουν δυνατά ενισχυτικά,καλό θα είναι να έχεις και τον ενισχυτή μαζί σου
 
Last edited:

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Οπωσδήποτε με τον ενισχυτή αλλά νομίζω πως τα 100 Watt του McIntosh θα είναι μία χαρά!

Sent from my Nexus 5X
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Εκανες παρα πολυ καλα που κρατησες αυτον τον ενισχυτη, και ευχομαι να μην μπεις στο τριπακι να παρεις ηχεια που θα σε σπρωξουν σε αλλα...δηλαδη για να ακουστουν "σωστα" να σε βαλουν σε εξοδα για να θελεις ενα μπλοκ ανα ηχειο.

Για μενα τετοια ηχεια αποκλειονται εφοσων υπαρχουν τοσα αλλα. Κρατα τον McIntosh πανω απ'ολα. Για 30 ΤΜ 2Χ100 ειναι υπεραρκετα.

Η προσφορα ηχειων για αυτον τον ενισχυτη ειναι πληθωρα και με πολυ καλες επιλογες. Ο προσανατολισμος σου προς Focal ειναι σωστος.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Kαι να πω καποια μντελα που θα μπορουσες να ακουσεις παραλληλα με τα Focal.

Απο Αγγλικα στην τιμη που ειπες θα ακουγα τα Proac D18

Απο Γαλλικα οπωσδηποτε τα JM Reynaud-Cantabile 10 Supreme, τα Cabasse-Iroise 3, και τα Triangle-Delta Signature

Αν βρεις και τα Vienna Αcoustics το μοντελο Mozart εκει γυρω στα 3000 ευρω εχετα υποψιν σου. Eπισης τα Audio Physic-classic 10 η μεγαλυτερο μοντελο εαν βρεις σε ευκαιρια.

Βεβαια σε πολυ μικροτερο μπατζετ υπαρχει και το RF7 της Klipsh που σε αυτην την τιμη και με αυτη την ποιοτητα κατασκευης πρεπει να δινει κρυους ιδρωτες σε αλλους κατασκευαστες. Κυριως εαν αγαπας την ροκ μουσικη.

Αναμεσα σε αυτα θα βρεις σιγουρα κατι που να σε ικανοποιει απολυτα με τον ενισχυτη σου.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Πάντως ακούγεται πολύ τίμια και ενδιαφέρουσα η πρόταση της Quad με τα τελευταία Ζ4,που τεστάρει ο Ήχος...Υπάρχει κάποιος που να τα έχει ακούσει στην πρωτεύουσα?Η τιμή γι αυτά που δίνει και αυτά που διαθέτει είναι πολύ καλή...
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Πάντως ακούγεται πολύ τίμια και ενδιαφέρουσα η πρόταση της Quad με τα τελευταία Ζ4,που τεστάρει ο Ήχος...Υπάρχει κάποιος που να τα έχει ακούσει στην πρωτεύουσα?Η τιμή γι αυτά που δίνει και αυτά που διαθέτει είναι πολύ καλή...

To εχω δει και εγω αυτο το ηχειο αλλα μονο απο τον τυπο. Ειναι ενα χαρμα οφθαλμων, πραγματικη αιθητικη επιτυχια. Και θα ηθελα να το ακουσω καπου.

Αισθητικα με τραβαει πολυ και εχω εμιστοσυνη στον ηχο της Quad κυριως τα ηλεκτοστατικα που θυμαμαι, αλλα και τα ηλεκτρονικα της αν και αρκετα "ουδετερα".
Αν ο ηχος του ειναι ισαξιος της αισθητικης του ισως να αρχισω να κανω οικονομιες :BDGBGDB55:

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Τι τιμη ειπαμε εχει εκει ; Εδω δεν το βρισκω πουθενα. Ουτε στα μεγαλα ιντερνετικα καταστηματα.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως


Τι τιμη ειπαμε εχει εκει ; Εδω δεν το βρισκω πουθενα. Ουτε στα μεγαλα ιντερνετικα καταστηματα.[/QUOTE]

4800 περίπου,τη στιγμή που πολλά άλλα με λιγότερες και φθηνότερες μονάδες είναι στα διπλάσια..
Εγώ αναρωτήθηκα γιατί και σ ένα άλλο ξένο περιοδικό 'πήρε' σχεδόν τα ίδια διθυραμβικά σχόλια με τον Ήχο..
και το έπαιζε με προ Audionet ,τα υπόλοιπα δεν τα θυμάμαι τώρα...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Τα quad z4 δε θα πνιγούν σε 32 τμ σαλόνι; Πολλές μονάδες βλέπω. ,
Το z3 είναι πιο κοντά στο budget και πιο κατάλληλο. Αν και παλι μπαμπατσικο.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Τα quad z4 δε θα πνιγούν σε 32 τμ σαλόνι; Πολλές μονάδες βλέπω. ,
Το z3 είναι πιο κοντά στο budget και πιο κατάλληλο. Αν και παλι μπαμπατσικο.

Το είπα γιατί και τα δύο τεστ που αναφέρθηκα λένε ότι δεν κατεβαίνει πάνω από 40 Hz και το υποκαθιστά με ακαριαία δυναμικά..βέβαια από τα λόγια μέχρι το άκουσμα υπάρχει μεγάλη διαφορά...
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Απάντηση: Η επιστροφή...

Ειναι εξαιρετικο ηχειο... απλα ειναι μονιτορ. σε αλλους αρεσει σε αλλους οχι...

Δεν είναι μόνιτορ,με τον macintosh θα ζωγραφίζουν
Η γνώμη μου είναι υποκειμενική και μπορεί ν'αλλάξει χωρίς προειδοποίηση:guitarist: