Keyboard με ξεχωριστό πλήκτρο τόνου στα ελληνικά

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

FSword

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,234
Νομίζω ο τίτλος τα λέει όλα. Ψάχνω keyboard που να έχει ξεχωριστό πλήκτρο για τονισμό στα ελληνικά. Δηλαδή όταν θες να γράψεις π.χ. ά (τονισμένο) να υπάρχει button που το πατάς πριν ή μετά το (σκέτο) α και να το βγάζει τονισμένο. Αυτό που έχουν όλα τα keyboards είναι το παρατεταμένο πάτημα του γράμματος που θες ώστε να σου βγάλει εναλλακτικές που συνήθως είναι το τονισμένο φωνήεν - εκτός αν έχουμε και διαλυτικά κτλ. Σε κάθε περίπτωση αυτό δε με βολεύει. Προτιμώ ξεχωριστό πλήκτρο.

Μέχρι στιγμής έχω μόνο το Samsung keyboard έχω δει να έχει κάτι τέτοιο, αλλά αφενώς του λείπουν άλλες δυνατότητες (swype κτλ.) αφετέρου δε νομίζω να εγκαθίσταται σε μη Samsung κινητά, έστω ως εναλλακτική.

Οι δημοφιλείς εφαρμογές πάντως (swype, swift key, google keyboard κτλ.) δε διαθέτουν τέτοιο functionality. Εκτός αν υπάρχει καμιά επιλογή να εμφανίζουν τέτοιο πλήκτρο που δεν την έχω δει. Γνωρίζετε κάποιο keyboard με τέτοιο χαρακτηριστικό που να μπορώ να εγκαταστήσω σε οποιαδήποτε android συσκευή;
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Στην ουσία δεν θέλω να απαντήσω στην ερώτηση έναν χρόνο μετά. Αλλά έπεσα πάνω στο thread, και βρίσκω ευκαιρία να αναφέρω ότι υπάρχει πληκτρολόγιο με ξεχωριστό πλήκτρο για τόνο σε γράμμα. Που το πατάς δηλαδή πριν το γράμμα (φωνήεν βέβαια), όπως στον υπολογιστή. Και όχι μόνο αυτό, έχει και ξεχωριστό πλήκτρο για διαλυτικά (πχ όπως υπάρχουν στην λέξη προϋποθέσεις), αλλά και άλλο πλήκτρο για διαλυτικά και τόνο μαζί (πχ ευφυΐα). Επίσης, αν και δεν το έχω δοκιμάσει, στα σχόλια της εφαρμογής στο Google Play ο ίδιος ο δημιουργός λέει ότι στην extended μορφή του πληκτρολογίου υπάρχει λέει και τρόπος ενεργοποίησης πολυτονικής ελληνικής γλώσσας.
Το πληκτρολόγιο είναι το Multiling O. Το χρησιμοποιώ εδώ και μερικές μέρες. Όπως και ο προκάτοχος Multiling (σκέτο, χωρίς 0) που χρησιμοποιούσα, είναι από τα ελαφρύτερα πληκτρολόγια σε χρήση RAM, δεν ξέρω πως είναι σε χρήση Swype γιατί πληκτρολογώ με τον κλασικό τρόπο. Αλλά στον κλασικό τρόπο είναι πολύ γρήγορο και όταν γράφεις και στην μετακίνηση. Μπορείς να ρυθμίσεις τα πάντα στην μορφή του, σε σημείο που χάθηκα και προτίμησα να χρησιμοποιήσω ένα από τα έτοιμα δωρεάν θέματα του. Αριθμητική σειρά πάνω από τα γράμματα, πολλά πράγματα. Ένα από τα καλύτερα πληκτρολόγια, με μόνο άσχημο ότι έχει ένα πολύ φτωχό ελληνικό λεξικό, και στην αρχή πρέπει να αποθηκεύεις πολλές από τις λέξεις που χρησιμοποιείς. Αλλά μπορείς να κάνεις backup σε αυτές τις λέξεις, όπως και στις ρυθμίσεις του, και σε άλλα. Εξαιρετικό πληκτρολόγιο.
https://play.google.com/store/apps/details?id=kl.ime.oh&hl=el
 

kavamarou

New member
11 September 2009
37
Re: Απάντηση: Keyboard με ξεχωριστό πλήκτρο τόνου στα ελληνικά

Στην ουσία δεν θέλω να απαντήσω στην ερώτηση έναν χρόνο μετά. Αλλά έπεσα πάνω στο thread, και βρίσκω ευκαιρία να αναφέρω ότι υπάρχει πληκτρολόγιο με ξεχωριστό πλήκτρο για τόνο σε γράμμα. Που το πατάς δηλαδή πριν το γράμμα (φωνήεν βέβαια), όπως στον υπολογιστή. Και όχι μόνο αυτό, έχει και ξεχωριστό πλήκτρο για διαλυτικά (πχ όπως υπάρχουν στην λέξη προϋποθέσεις), αλλά και άλλο πλήκτρο για διαλυτικά και τόνο μαζί (πχ ευφυΐα). Επίσης, αν και δεν το έχω δοκιμάσει, στα σχόλια της εφαρμογής στο Google Play ο ίδιος ο δημιουργός λέει ότι στην extended μορφή του πληκτρολογίου υπάρχει λέει και τρόπος ενεργοποίησης πολυτονικής ελληνικής γλώσσας.
Το πληκτρολόγιο είναι το Multiling O. Το χρησιμοποιώ εδώ και μερικές μέρες. Όπως και ο προκάτοχος Multiling (σκέτο, χωρίς 0) που χρησιμοποιούσα, είναι από τα ελαφρύτερα πληκτρολόγια σε χρήση RAM, δεν ξέρω πως είναι σε χρήση Swype γιατί πληκτρολογώ με τον κλασικό τρόπο. Αλλά στον κλασικό τρόπο είναι πολύ γρήγορο και όταν γράφεις και στην μετακίνηση. Μπορείς να ρυθμίσεις τα πάντα στην μορφή του, σε σημείο που χάθηκα και προτίμησα να χρησιμοποιήσω ένα από τα έτοιμα δωρεάν θέματα του. Αριθμητική σειρά πάνω από τα γράμματα, πολλά πράγματα. Ένα από τα καλύτερα πληκτρολόγια, με μόνο άσχημο ότι έχει ένα πολύ φτωχό ελληνικό λεξικό, και στην αρχή πρέπει να αποθηκεύεις πολλές από τις λέξεις που χρησιμοποιείς. Αλλά μπορείς να κάνεις backup σε αυτές τις λέξεις, όπως και στις ρυθμίσεις του, και σε άλλα. Εξαιρετικό πληκτρολόγιο.
https://play.google.com/store/apps/details?id=kl.ime.oh&hl=el

Να 'σαι καλά, φίλε μου. Από samsung πήγα σε xiaomi κι έχασα το πλήκτρο του τόνου. Δοκίμασα τα πάντα και τίποτα. Μόνο αυτή η εφαρμογή που ανέφερες το είχε. Πραγματικά με έσωσες γιατί με βολεύει πολύ αυτό το πλήκτρο.