Αναζήτηση-Εμπειρίες-Reviews από Amps/Dacs/Daps για τα ακουστικά μας.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,312
Θεσσαλονίκη
Αρχικά όσο αφορά τα κινητά δοκίμασα τα idol pop 4s και lg v10 που έχουν ξεχωριστό dac με το ίδιο αποτέλεσμα πολύ καλό ήχο αλλά χαμηλές εντάσεις ακόμη και στα 16ohm. Από ότι διαβάζω για κάποιο λόγο οι ενισχυτές των dac είναι κλειδωμένοι στο low gain και για να δουλέψει το high gain θέλει root και κάποιο ειδικό πρόγραμμα. Άρα για εμένα το κινητό δεν κάνει για μουσική.
Όσο αφορά την Fiio τα αποτελέσματα είναι ανάμικτα. Πρώην κάτοχος των X3ii και M3 και τα δύο είχαν πολύ αξιόλογο ήχο όμως το UI του M3 είναι απλά απαράδεκτο ενώ το X3ii , είχε θέμα έντασης και οδήγησης αφού το low με το high gain δεν είχαν σχεδόν καμία διαφορά. Το έστειλα για έλεγχο και μου έγραψαν όλα εντάξει , φυσικά τους είπα να το κρατήσουν! Τελικά μετά από ψάξιμο κατέληξα στο εξωτερικό usb dac audioquest dragonfly black. Απλά το συνδέεις με το κινητό και τέλος. Ο ήχος του είναι ανώτερος των παραπάνω dap και φυσικά δεν μπλέκεις με τα άθλια κινέζικα UI. Μειονεκτήματα το συνολικό μέγεθος αφού τα κινητά μας είναι πλέον μεγάλα και φυσικά η σύνδεση με το καλώδιο που σε περιορίζει. Δεν κάνει για χρήση ultra light και on the go και επειδή εμένα η δουλειά μου είναι έτσι χρειάστηκε να πάρω και ένα μικρό dap. Αποφάσισα μετά από έρευνα να πάρω το Xduoo X3 το οποίο έχει πολύ καλά τεχνικά χαρακτηριστικά αλλά φυσικά ως συνήθως με τα κινέζικα άθλιο UI. Όμως παίρνει rockbox το οποίο είναι αστέρι και αναβαθμίζει την εμπειρία με μειονέκτημα ότι αναπαράγει μόνο 16/44.1. Από gearbest στα 85 όμως δεν το έχω ακόμα ώστε να το κρίνω.
Συνοψίζοντας αν είσαι σε γραφείο - σπίτι κλπ τότε για εμένα το usb dac είναι με διαφορά η καλύτερη λύση υπόψη ότι η κατανάλωση του στην μπαταρία είναι ελάχιστη. Αν θέλεις κάτι μικρό τότε το X3ii δεν αξίζει τα λεφτά του , το M3 ηχητικά είναι αστέρι και vfm αρκεί να σου αρκεί απλή αναπαραγωγή μουσικής αρχείων σε φακέλους χωρίς καμία διαχείριση. Το xduoo είναι πιθανή λύση ενώ για το X1ii το κύριο πρόβλημα του που είναι το μεγάλο lag παραμένει μέχρι στιγμής. Μια καλή και οικονομική λύση είναι και το fiio X1i που έχει πέσει η τιμή του , έχει καλό ήχο για τα λεφτά του και UI ώριμο και λειτουργικό καλύτερο από τον διάδοχο του.
Καλή επιλογή.
 
Last edited by a moderator:

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Οπως ζητήθηκε ανοίγει το παρόν για να έχουμε συγκεντρωμένες εμπειρίες και reviews από διάφορους ενισχυτές ακουστικών, dacs και Digital Audio Players.
Επίσης εδώ θα μπορούμε να κάνουμε και γενικές ερωτήσεις αλλά και να ζητάμε βοήθεια για τις πιθανές επιλογές κάποιου προϊόντος από τα παραπάνω.
Καλή αρχή οι εμπειρίες σας και οι γνώσεις είναι πολύ σημαντικές
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,312
Θεσσαλονίκη
Ο φίλτατος Κώστας (entropia) είχε την καλοσύνη να μου δανείσει τον ενισχυτή Lake People G109A
για να τον ακούσω πράγμα και το οποίο έπραξα δύο ημέρες τώρα με τα HD800 (& τα ταπεινά Fiio Ex1)
με πηγή το Yamaha CD-S1000 και ως συνήθως μόνο κλασσική μουσική.
-Ακολουθούν υποκειμενικές προσωπικές εντυπώσεις με χρήση αδόκιμων γραμματικά λέξεων και όρων!-
Λοιπόν δεν χρειάζεται και πάνω από κανένα δεκάλεπτο για να καταλάβει ένα έμπειρο αυτί ότι έχουμε να κάνουμε
με έναν πάρα πολύ καλό ενισχυτή που κάνει εξαιρετικά αυτό που πρέπει να κάνει δηλαδή ενισχύει!
Είναι dead silent που λένε οι ξένοι και το κύριο χαρακτηριστικό του είναι η διαφάνεια , ακούς δηλαδή την πηγή και τα ακουστικά σου
και όχι τον ενισχυτή.
Απέχει από κάθε χρωματισμό του σήματος σε όλο το φάσμα και έχει περίσσεια ισχύος να οδηγήσει με άνεση τα πάντα (όταν λέμε τα πάντα εννοούμε τα πάντα)
στο ποιο απαιτητικό πρόγραμμα με όλη την δυναμική που χρειάζεται με ζηλευτή λεπτομέρεια και ικανό να αποδώσει με ευφράδεια και περιγραφή
όσο μπάσο και αν έχει η πηγή σου και αντέχουν τα ακουστικά.
Η δε σκηνή σε έκταση πάρα πολύ καλή αλλά υστερεί λίγο σε ύψος και βάθος με τον διαχωρισμό των οργάνων άριστο.
Αν λοιπόν δεν αναλωθούμε σε λεπτομέρειες που αφορούν συγκρίσεις , συνέργεια με δύστροπα ακουστικά (λέγε με HD800) και ανταγωνισμό
σας διαβεβαιώνω ότι είναι ένας από τους καλύτερους ενισχυτές που έχω ακούσει και αν κάποιος με ρωτούσε θα τον πρότεινα ανεπιφύλακτα χωρίς πολλά
''ναι μεν αλλά''
Πάμε τώρα όμως (καλώς ή κακώς) στα ''ναι μεν αλλά''.
Αρχικά έχουμε τον ανταγωνισμό που στα 445 που κοστίζει ο G109S (αφού ο Α δεν υπάρχει πλέον) είναι ανελέητος.
Αφού λοιπόν δεν έχω ακούσει ενισχυτές όπως ο Asgard 2 , magni 2U , matrix , G103 κλπ κλπ δεν μπορώ να τον προτείνω συγκριτικά
και σε βάση σχέσης κόστους - απόδοσης.
Αν κάτι τελικά ενοχλεί και θέλουμε να μιλήσουμε για τα ελάχιστα αρνητικά είναι ότι το τελικό αποτέλεσμα (μετά την αρχική γνωριμία με τον
ενισχυτή) είναι τελικά λίγο κρύο κάπου χάνεται ο ενθουσιασμός και η απόλαυση ενώ η ψηλή περιοχή ακούγεται λίγο μεταλλική.
Την συνολική δε εικόνα στο κεφάλι μου θα την χαρακτήριζα δισδιάστατη και όχι 3D.
Συγκριτικά ας πούμε ότι ο Valhalla 2 εμφανίζει αποτέλεσμα που στερείται ελάχιστα σε καθαρότητα και περιγραφή αλλά είναι πιο ζεστό
με περισσότερο σώμα και δυναμική , τρισδιάστατο και τελικά για εμένα πιο απολαυστικό ας πούμε πιο ζωντανό και μουσικό.
Βέβαια όλα αυτά με τα HD800 που είναι ειδική περίπτωση.
Δυστυχώς τα HD650 τα έχω δώσει αλλά είμαι σίγουρος ότι θα ήταν πάρα πολύ καλό ταίρι.
Τελικά αν εξαιρέσουμε αυτά τα ελάχιστα αρνητικά που είναι κυρίως υποκειμενικής φύσης
τελείως αντικειμενικά είναι από τους καλύτερους ενισχυτές που έχω ακούσει και πρέπει να είναι σίγουρα μέσα
στην λίστα των υποψηφίων ενισχυτών κάθε ενδιαφερόμενου.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,312
Θεσσαλονίκη
IMG_20170221_002933098.jpg
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Πολύ χρήσιμες οι απόψεις για ένα από ότι φαίνεται πολύ τίμιο μηχάνημα.
Η περιγραφή πάντως μου θυμίσε λίγο Jotunheim (που παίζει και στα ίδια λεφτά)
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,312
Θεσσαλονίκη
Θα είχε ενδιαφέρον μια σύγκριση , με τον Jotunheim να είναι true balanced στα ίδια χρήματα.
Και μια τελική παρατήρηση για τον G109A σαν τελικό συμπέρασμα μου δίνει την εντύπωση ότι είναι
φτιαγμένος πιο πολύ για επαγγελματική , μόνιτορ χρήση και όχι τόσο για τον μέσο χρήστη.
Νομίζω ότι G109A + HD800 = ο απόλυτος mastering συνδυασμός!
 

entropia

Established Member
12 December 2008
125
Θεσσαλονικη
Πετρο να δουμε το ζευγαρι του (lake people DAC rs 06 που ειναι καθ οδον)ποσο καλα θα κολησει τελικα με τον ενισχυτη και τα ακουστικα.....ανυπομονω να ερθει για να ξεκινησει η ψυχοθεραπευτικη μου αγωγη:Banane0:
 

Teoanid

New member
26 February 2017
2
Κέρκυρα
Re: Απάντηση: Αmp/Dac deals

Καλησπέρα σε όλους, έχω μια ερώτηση. Μου πουλάει ένας φίλος το Cambridge audio Dacmagic http://www.whathifi.com/cambridge-audio/dacmagic/review. Για 100 ευρώ. Όσο το ψάχνω τόσο με προβληματίζει. Μήπως με τα ίδια λεφτά θα βρω πλέον κάτι πολύ καλύτερο. Το θέλω για preamp σε ένα παλιό ενισχυτή Kenwood και δυο πολύ ωραία ηχεία κολώνες Audio Spectrum. Θα είναι συνδεμένο σε laptop και το έχω ήδη εδώ και το ακούω και είναι πολύ καλό.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: Αmp/Dac deals

Στα ίδια λεφτά μπορείς να βρεις καινούριο το Dragonfly Black που είναι και φορητό. Αν δε σε ενδιαφέρει η φορητότητα προχώρα άφοβα στο Cambridge. Αφού το ακούς και σου αρέσει μην το σκέφτεσαι.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αmp/Dac deals

Καλησπέρα σε όλους, έχω μια ερώτηση. Μου πουλάει ένας φίλος το Cambridge audio Dacmagic http://www.whathifi.com/cambridge-audio/dacmagic/review. Για 100 ευρώ. Όσο το ψάχνω τόσο με προβληματίζει. Μήπως με τα ίδια λεφτά θα βρω πλέον κάτι πολύ καλύτερο. Το θέλω για preamp σε ένα παλιό ενισχυτή Kenwood και δυο πολύ ωραία ηχεία κολώνες Audio Spectrum. Θα είναι συνδεμένο σε laptop και το έχω ήδη εδώ και το ακούω και είναι πολύ καλό.

Να μην προβληματίζεσαι,πολύ καλή τιμή.
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
Re: Απάντηση: Αmp/Dac deals

Καλησπέρα σε όλους, έχω μια ερώτηση. Μου πουλάει ένας φίλος το Cambridge audio Dacmagic http://www.whathifi.com/cambridge-audio/dacmagic/review. Για 100 ευρώ. Όσο το ψάχνω τόσο με προβληματίζει. Μήπως με τα ίδια λεφτά θα βρω πλέον κάτι πολύ καλύτερο. Το θέλω για preamp σε ένα παλιό ενισχυτή Kenwood και δυο πολύ ωραία ηχεία κολώνες Audio Spectrum. Θα είναι συνδεμένο σε laptop και το έχω ήδη εδώ και το ακούω και είναι πολύ καλό.

το θελεις για preamp οπως γραφεις ή για dac? αν το θελεις για προενισχυτη δεν κανει γιατι πολυ απλα δεν εχει ρυθμιστικο εντασης,η επομενη εκδοση plus του dagmagic το κανει αυτο.Η τιμη των 100 ευρω ειναι καλη αλλα να ξερεις οτι δεν εχει ασυγχρονη usb,δηλαδη δεν ειναι απλα ξεπερασμενο σαν usb dac, αλλα μαλλον αχρηστο.Σαν dac για να συνδεσεις με ομοαξονικη ή οπτικη ψηφιακη καποια συσκευη ειναι οκ.
 

Teoanid

New member
26 February 2017
2
Κέρκυρα
Re: Απάντηση: Αmp/Dac deals

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Τελικά αποφάσισα να μην το αγοράσω γιατί ουσιαστικά το θέλω για να συνδέσω το laptop με τον ενισχυτή μου και να μπορέσω να αναπαράγω εως και 192kbps. Πράγμα το οποίο δεν κάνει καθώς το usb φτάνει μέχρι 48kbps. Οπότε ναι, για τη δουλειά που το θέλω είναι άχρηστο. Μπορεί να έχει καλό ήχο αλλά στη χρήση που του κάνω δεν είδα και πολύ μεγάλη διαφορά. Έχω μια delock εξωτερική κάρτα ήχου που βγάζει το ίδια kbps και τα δοκίμασα πάνω στον ενισχυτή με τα audio technika ATH-M50X και η διαφορά ήταν πολύ μικρή. Το cambridge είναι πιο δυνατό και έχει και καλύτερες χαμηλές. Προφανώς αν έβγαζε μεγαλύτερα kbps θα ήταν πολύ μεγαλύτερη και η διαφορά.
 
Last edited by a moderator:

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
Για ριξε μια ματια ομως στο ifi nano le,κοστιζει λιγα παραπανω απο αυτα που θα εδινες για το cambridge,αλλα θα σε καλυψει απολυτα για την χρηση που το θελεις αλλα και ηχητικα. Αν δεν μπορεις να φτασεις τα 150 ευρω,τοτε το dragonfly black v1.5 που σου προταθηκε πιο πανω, ειναι μια πολυ καλη επιλογη.
 
Last edited:

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
μπορει καποιο απ αυτα που προτεινετε, να συνδεθει και με laptop και με android κινητο-tablet ?

Αν οχι , υπαρχει καποιο αλλο ?

τα προϊόντα της ifi συνδέονται με τα πάντα απροβλημάτιστα
βέβαια για Android χρειάζεται καλώδιο OTG και για iOS camera connection kit
 

asahi

Established Member
27 March 2011
122
Καλησπερα, εχει τυχει καποιος κατοχος Fiio X5ii να δοκιμασει το M9 και να μου πει την αποψη του μεταξυ των δυο? Ειναι ουσιωδης η οποια διαφορα στον ηχο?
 
22 June 2006
34,688
NEO HRAKLEIO
φερνει καποιος προιοντα της schiit στην Ελλαδα?
Ψαχνω για ενισχυτη ακουστικων (οχι dac) ...τον MAGNI 3+
Yπαρχει κατι αλλο σ αυτα τα χρηματα ?

για dac εχω το fiio k3 , αλλα δεν αρκει για τα Beyerdynamics DT 990 PRO (250)