3play προσθήκη VDSL

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
993
Ηράκλειο
Καλησπέρα.

Έχω 3play αοριστού και κοιτάζω το ενδεχόμενο να προσθέσω vdsl. Σε επικοινωνία με νόβα σκέφτηκα να ρωτήσω αν έχω κάποια χρονική δέσμευση και η απάντηση ήταν 24 ΜΗΝΕΣ!
Η ερώτηση είναι απλή: Πες ότι πίνω το πικρό ποτήρι και "δένομαι" για 2 χρόνια, έχουμε κάποιο πινακάκι με το πέναλτυ που πληρώνεις αν διακόψεις πρόωρα; Επίσης, υπάρχουν ξεχωριστές ποινές αν π.χ. διακόψω μόνο νόβα και κρατήσω 2play;
 

MATTHIAS

AVClub Enthusiast
5 December 2007
1,083
ΛΑΡΙΣΑ
Απάντηση: Re: 3play προσθήκη VDSL

Καταρχήν πρέπει να πληρώσεις 60 ευρώ για τέλη ενεργοποίησης και 100 ευρώ πέναλτυ αν διακόψεις πρίν το 24μηνο! http://www.nova.gr/files/1/Pricelists/nova_3play_price-list-0117.pdf
Δεν είναι κλιμακούμενο το πέναλτι ανάλογα με το σε ποιο μήνα της δέσμευσης διακόψεις;
Εγώ ας πούμε που ανανέωσα για 18 μήνες τον Οκτώβριο, είτε διακόψω τώρα είτε του χρόνου το Φεβρουάριο θα πρέπει να πληρώσω 240 ;;;;
 

bagtzim

Senior Member
1 March 2013
472
Νομίζω πως δεν είναι κλιμακωτο,διότι γράφει εφαπαξ δεν γράφει κλιμακούμενο όπως στο 3play σκέτο. Οπότε ναι πρέπει να πληρώσεις πολλά.. αν το διακόψεις πριν την λήξη.
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
993
Ηράκλειο
Τέλος ενεργοποίησης από που κι ως που; Αφού ουσιαστικά κάνεις αναβάθμιση στο πακέτο σου από ADSL σε VDSL...
 

gdy190

Established Member
1 August 2010
199
Αυτες οι τιμές ισχύουν για παλιούς και νέους συνδρομητές; Γιατί είναι νέος τιμοκατάλογος, πριν περίπου 10 μέρες δεν υπήρχε. Ήταν ο παλιός με το κλιμακωτό πέναλτι.

Στάλθηκε από το P6000 5.0 01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akismei

Established Member
11 November 2007
121
Καλησπέρα.

Έχω 3play αοριστού και κοιτάζω το ενδεχόμενο να προσθέσω vdsl. Σε επικοινωνία με νόβα σκέφτηκα να ρωτήσω αν έχω κάποια χρονική δέσμευση και η απάντηση ήταν 24 ΜΗΝΕΣ!
Η ερώτηση είναι απλή: Πες ότι πίνω το πικρό ποτήρι και "δένομαι" για 2 χρόνια, έχουμε κάποιο πινακάκι με το πέναλτυ που πληρώνεις αν διακόψεις πρόωρα; Επίσης, υπάρχουν ξεχωριστές ποινές αν π.χ. διακόψω μόνο νόβα και κρατήσω 2play;


Το πεναλτυ δεν ειναι κλιμακωτο και απλα να ξερεις οτι το vdsl ειναι απλα μια υπηρεσια που προστιθεται στο παγιο της τηλεφωνιας και δεν δεσμευει τη νοβα τηλεοραση. Αυτα τουλαχιστον μου ειχαν αναφερει τον νοεμβρη 2016 οταν την ενεργοποιησα.
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
993
Ηράκλειο
Το πεναλτυ δεν ειναι κλιμακωτο και απλα να ξερεις οτι το vdsl ειναι απλα μια υπηρεσια που προστιθεται στο παγιο της τηλεφωνιας και δεν δεσμευει τη νοβα τηλεοραση. Αυτα τουλαχιστον μου ειχαν αναφερει τον νοεμβρη 2016 οταν την ενεργοποιησα.

Πλήρωσες τέλος ενεργοποίησης; Ή απλά πληρώνεις 10 ευρώ παραπάνω;
Ανανέωση σύμβασης για πόσο καιρό;
Μπορείς λοιπόν να κόψεις νόβα ανά πάσα στιγμή;
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
993
Ηράκλειο
Λοιπόν, έχω νεότερα:

Για VDSL πληρώνεις 10 ευρώ παραπάνω λογαριασμό συν 20 ευρώ τέλος στον πρώτο σου λογαριασμό.
Για κόψιμο του πακέτου κάποια στιγμή στα επόμενα 2 χρόνια η χρέωση είναι 240 ευρώ για το 3play και 100 ευρώ για το VDSL. (όχι κλιμακωτά ανάλογα το μήνα()
 

AKISKDG

AVClub Enthusiast
25 July 2011
789
Καλημέρα παιδιά, μια ερώτηση που προέκυψε μετα την νέα μου εγράφη σε VDSL. Σε επικοινωνία με την εταιρία μου ειπαν οτι η απόσταση απο το ΑΚ είναι περιπου στα 2 χιλιομετρα και η ταχύτητα θα είναι πολύ κοντά στην ονομαστική. Είναι λογικό αυτό, λόγω της απόστασης? Επίσης σε περιπτωση που δεν ισχύει έχω δικαίωμα να υπαναχωρησω, με δεδομένο οτι για να κάνω την νέα προσθήκη με διαβεβαίωσαν για την ταχύτητα?

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

MasterChief

Senior Member
6 January 2015
553
Εξαρταται.
Αν παρεις VDSL απο νεα καμπινα, θα εχεις ονομαστικη ταχυτητα.
 

AKISKDG

AVClub Enthusiast
25 July 2011
789
Άσχετα της απόστασης? Λογικά είναι νέα, γιατί μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα δεν είχαμε αυτή την δυνατότητα στην περιοχή μου

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

MasterChief

Senior Member
6 January 2015
553
Άσχετα της απόστασης? Λογικά είναι νέα, γιατί μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα δεν είχαμε αυτή την δυνατότητα στην περιοχή μου

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για ποια περιοχη μιλαμε;
Βρες σε ποια καμπινα ανηκεις (γραφει τον τριψηφιο αριθμο ο κατανεμητης σου), βρες την καμπινα αυτη στη γειτονια σου και δες αν ειναι καινουργια.

Αν ειναι καινουργια, θα εχεις ονομαστικη ταχυτητα, γιατι οι νεες καμπινες (που συνηθως δεν απεχουν πανω απο 200-250 μετρα απο την καθε οικεια) συνδεονται με το ΑΚ μεσω οπτικης ινας αντι για χαλκο.
Οποτε το μηκος του χαλκου περιοριζεται στο σκελος καμπινα-οικεια (~200-250 μετρα το πολυ).

Οι νεες καμπινες μπορουν ανετα να πιασουν ονομαστικες ταχυτητες κοντα στα 80-100 Mbps.
Οταν ενεργοποιηθει και το Vectoring στις νεες καμπινες, θα αυξηθουν κι αλλο οι ταχυτητες.
 

AKISKDG

AVClub Enthusiast
25 July 2011
789
Μιλάμε για Νέα Φιλαδέλφεια, αλλά για να βρω την καμπίνα είναι μεγάλη ιστορία για μένα. Το ΑΚ μου ειπαν οτι είμαι στα 2 χιλιομετρα, άλλο πράγμα είναι αυτό? Το θέμα είναι οτι αφού μου ειπαν οτι θα είναι πολύ κοντά στην ονομαστική τιμή, ειναι δυνατόν να με κορόιδεψαν?


Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Απάντηση: Re: 3play προσθήκη VDSL

Μιλάμε για Νέα Φιλαδέλφεια, αλλά για να βρω την καμπίνα είναι μεγάλη ιστορία για μένα. Το ΑΚ μου ειπαν οτι είμαι στα 2 χιλιομετρα, άλλο πράγμα είναι αυτό? Το θέμα είναι οτι αφού μου ειπαν οτι θα είναι πολύ κοντά στην ονομαστική τιμή, ειναι δυνατόν να με κορόιδεψαν?


Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η Ν. Φιλαδέλφεια έχει λίγες νέες καμπίνες, όπως φαίνονται στο χάρτη.

Επομένως, συνδέεσαι με το ΑΚ και στα 2 χλμ είναι απαγορευτικό το vdsl.
 

sakels

Supreme Member
27 May 2010
4,332
Αυτός ο χάρτης είναι ενεπισημος. Δεν μπορείς να βασιστείς. Δες στο site του ΟΤΕ τι διαθέσιμοτητα σου βγάζει η διεύθυνση σου. Αν σου λέει vdsl 50 λογικά έχει καμπίνες
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Ο χάρτης είναι, φυσικά, ανεπίσημος αλλά συμπληρώνεται, με τα απαραίτητα στοιχεία των νέων KV, από τα μέλη μερικών forum, μεταξύ των οποίων και εμού (έχω ανεβάσει τις θέσεις των νέων KV στις περιοχές Φιλοθέης-Ψυχικού, Χαλανδρίου, Γλυφάδας, Βούλας, Βουλιαγμένης και μελλοντικά του Ελληνικού αλλά και άλλων περιοχών).

Το σημαντικό στοιχείο του χάρτη είναι ότι περιλαμβάνει, εκτός των KV vdsl του ΟΤΕ, και εκείνων των των εναλλακτικών παρόχων Wind και Voda, δηλαδή πληροφορίες που δεν μπορεί να βρει κάθε ενδιαφερόμενος πουθενά αλλού.
 

AKISKDG

AVClub Enthusiast
25 July 2011
789
Ναι στο site του ΟΤΕ έχει διαθεσιμότητα. Είναι δυνατόν να μην είχε αφού έτσι μου ειπαν απο τη nova

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Απάντηση: Re: 3play προσθήκη VDSL

Ναι στο site του ΟΤΕ έχει διαθεσιμότητα. Είναι δυνατόν να μην είχε αφού έτσι μου ειπαν απο τη nova

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είσαι κοντά σε κάποιο KV από αυτά που φαίνονται στο χάρτη;