Fuji X100F

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
αν βαζανε touch kai tilt screen ....

Μαζί σου, απλά το κοινό που απευθύνεται αυτή η μηχανή μάλλον δεν τους απασχολούν τέτοια θέματα!!!χαχα
Εχει πάντως το joystick και είναι μια ενδιαφέρουσα μηχανή, έχω εδώ και 1-1,5 μήνα περίπου την X100T και ενώ στην αρχή με ξένιζε, όσο την δουλεύω μου αρέσει όλο και ποιο πολύ...δεν με έχει πείσει ακόμα, άλλα έχει φύγει η αρνητική στάση που είχα απέναντί της στην αρχή...
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Είναι πολύ τραβηχτική η fuji γενικώς, αλλά έχει μια έλλειψη που δεν μπορώ να παραβλέψω: την σταθεροποίηση. Δοκίμασα πριν κάμποσο καιρό με μια Ricoh GR αλλά δεν...
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Εχει φωτεινό φακό f2 που κάπως σε σώζει άλλα ναι είναι έλλειψη η σταθεροποίηση!! Βασικά είναι μηχανή για λάτρεις τις φωτογραφίας, καλλιτέχνες και για συμπληρωματική μηχανή (αν έχεις τα χρήματα).....το θέμα που έχω εγώ είναι ότι είναι αρκετά ακριβή για αυτά που προσφέρει, κατά την γνώμη μου πάντα...
 

isin

Senior Member
19 October 2011
454
Η fuji έχει τσακωθεί με την ...σταθεροποίηση οπότε δεν ήταν πιθανό να έχει ibis. Η σπαστή οθόνη θα ήταν ένα μεγάλο συν. Όπως και να έχει είναι η πιο σεξι μηχανή που κυκλοφορεί... και πουλάει πολύ και λόγω design.
Μια σύγκριση με μια Pen-F με 17mm f1.8 (1549 ο συνδυασμός τους στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή) θα είχε ενδιαφέρον να δούμε...
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Η fuji έχει τσακωθεί με την ...σταθεροποίηση οπότε δεν ήταν πιθανό να έχει ibis. Η σπαστή οθόνη θα ήταν ένα μεγάλο συν. Όπως και να έχει είναι η πιο σεξι μηχανή που κυκλοφορεί... και πουλάει πολύ και λόγω design.
Μια σύγκριση με μια Pen-F με 17mm f1.8 (1549 ο συνδυασμός τους στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή) θα είχε ενδιαφέρον να δούμε...

Ωραία σύγκριση θα ήταν, η olympus έχει την σταθεροποίηση και την σπαστή touch οθόνη, άλλα η fuji είναι σε άλλο επίπεδο όσον αφορά την ποιότητα εικόνας....επειδή έχω την X100T που είναι σαφώς χειρότερη από την X100F και πάλι όμως δεν έχει πρόβλημα να ξεπερνάει άνετα την Olympus μου em10ΙΙ...
Για μένα πάντως είναι η ποιο μεστή αναβάθμιση που έγινε στην σειρά X100....
Βελτίωσε την εργονομία με επιπρόσθετες ροδέλες και joystick, έβαλε τον νέο επεξεργαστή και τον νέο αισθητήρα, έγινε ποιο γρήγορη συνολικά σε λειτουργία, νέο σύστημα εστίασης που αποδίδει πολύ καλά ακόμα και σε caf, καλύτερο βίντεο και με καλύτερη εστίαση, νέο βελτιωμένο μενού, και κάμποσες άλλες μικροβλετιώσεις από καλύτερο σκόπευτρο μέχρι νέα film sumulations και digital zoum....
Όπως είπες λόγω design θα την πάρει κάμποσος κόσμος γιατί αλλιώς αν το σκεφτείς λογικά ακόμα και μέσα στην Fuji Μπορείς να πάρεις πλέον την xt20 με τον 23mmf2 με ελάχιστα χρήματα παραπάνω και θα έχεις μηχανή με εναλλάξιμους φακούς, σπαστή οθόνη touch και 4κ βίντεο....

Υ.Γ. Αν είχε μια ποιο λογική τιμή 900-1000 ευρώ θα την σκεφτόμουν για αγορά παίρνοντας την θέση της X100T
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
1.399 ευρώ η επίσημη τιμή της X100F στην Ελλάδα, την θεωρώ το λιγότερο εξωφρενική....κρίμα...
 

dstil

AVClub Addicted Member
29 December 2011
1,589
Αθήνα
έμαθε από τη Sony που τα καλύτερα μοντέλα τα βγάζει πιο ακριβά και όχι σαν αντικαταστάτες των παλιών.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Είναι ιδιαίτερη μηχανή, όμορφή στιλάτη, έχει πολύ καλό αισθητήρα άλλα οκ όχι και 1.399 ευρώ!!!..έχω την X100T και ξέρω για τι πράγμα μιλάω, πολύ καλή μηχανή άλλα καλή μηχανή για 600-700 ευρώ το πολύ.....άντε η X100F να έκανε 900 άντε 1.000 ταβάνι, από εκει και πάνω απλά είναι μόνο για superfans.....
 

isin

Senior Member
19 October 2011
454
Είναι ιδιαίτερη μηχανή, όμορφή στιλάτη, έχει πολύ καλό αισθητήρα άλλα οκ όχι και 1.399 ευρώ!!!..έχω την X100T και ξέρω για τι πράγμα μιλάω, πολύ καλή μηχανή άλλα καλή μηχανή για 600-700 ευρώ το πολύ.....άντε η X100F να έκανε 900 άντε 1.000 ταβάνι, από εκει και πάνω απλά είναι μόνο για superfans.....

Έχει παραγίνει το κακό με όλες τις μάρκες... ζητάνε πολύ περισσότερα από όσα αξίζουν. Βλέπε πρόσφατα ΕΜ1 ΙΙ και κυρίως PEN-F που είναι στην ιδια ας πούμε κατηγορία (με κακό CAF, ούτε αδιαβροχοποίηση) 1200 χωρίς φακό! Τώρα με τα 1399 για compact με ένα μέτριο φακό και ούτε 4κ. Δεν ξέρω τι πειράματα marketing είναι αυτά αλλά μας έχουν κάνει να γκρινιάζουμε για τιμές σε κάθε τι που βγαίνει :p
 

dstil

AVClub Addicted Member
29 December 2011
1,589
Αθήνα
Εκεί που και καλά συμφωνούμε όλοι στην τιμή λες για χαρακτηριστικά που διαφωνούμε.
το 4Κ είναι τελείως εκτός του κοινού της συγκεκριμένης μηχανης και του niche στο οποίο ανήκει.
Ο φακός μέτριος πως βγαίνει; έχει καλές κριτικές το σύνολο των x100# μπορεί να μην είναι το καλύτερο αλλά είναι από τα καλύτερα.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Αχ τι μου κάνετε. Απωθημένο μου οι συγκεκριμένες μηχανές:drool1:

leaf shutter, ovf δίχως blackout, nd φίλτρο. Ένα φλασάκι, μια μικρή ομπρελίτσα παραμάσχαλα και καλοκαίρι σε νησί. Έστω και με tele converter πάνω αν χρειαστεί. Και αφήστε τους άλλους να αναρωτιούνται.... ε χμ..γκούχου γκούχου να παιδεύονται με συγχρονισμούς 1/180 και μπαταρίες όπως στη γνωστή διαφήμιση:flipout:

Χάθηκε να ήταν και αδιάβροχη...
 

isin

Senior Member
19 October 2011
454
Εκεί που και καλά συμφωνούμε όλοι στην τιμή λες για χαρακτηριστικά που διαφωνούμε.
το 4Κ είναι τελείως εκτός του κοινού της συγκεκριμένης μηχανης και του niche στο οποίο ανήκει.
Ο φακός μέτριος πως βγαίνει; έχει καλές κριτικές το σύνολο των x100# μπορεί να μην είναι το καλύτερο αλλά είναι από τα καλύτερα.

Θα έχεις διαβάσει σχετικά reviews για το φακό για το πόσο soft είναι σε κοντινά θέματα με ανοιχτό διάφραγμα. Η δικαιολογία κάπου διάβασα είναι ότι έχει σχεδιαστεί έτσι για να βοηθάει σε κοντινά πορτραίτα.
Σε δείγματα από το pixelpeer.com μου φαίνεται πιο οξύς ο 23mm f1.4 οπότε με αυτόν σαν σύγκριση τον χαρακτήρισα και μέτριο.

Πάντως αυτό που με τρώει σε αυτή τη μηχανή είναι να δω το AF της. Η x100t δεν με ικανοποίησε. Ψάρευε πολύ ή εγώ δεν την κράτησα τόσο ώστε να μάθω τα χούγια της.
Ίσως με έχουν καλομάθει το m43 αλλά περιμένω κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα στο AF (ναι οκ ας αφήσουμε το βίντεο σε αυτή τη μηχανή).
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Επειδή έχω την x100t πράγματι σε κοντινά θέματα είναι soft ο φακός τέρμα ανοιχτός.....Συνολικά είναι καλός φακός άλλα όχι κάτι τρομερό....Η εστίαση δεν έχει καμία σχέση με m4/3... Είναι απλώς αποδεκτή και σε βράδυ ψιλοχαλια... Είναι μία μηχανή με ιδιαιτερότητες..Αν ενδιαφερετε κάποιος για super εστίαση και ξυράφι σε sharpness Φώτος απλά έχει χάσει...... Είναι μία μηχανή με χαρακτήρα που σε τραβάει να φωτογραφίσεις και αυτό είναι το μεγάλο της προσόν..
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Ηθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος την μηχανή? Την βρίσκω από γνωστό σε πολύ καλή τιμή και την σκέφτομαι....είχα την x100T άλλα μου άφησε ανάμικτες εντυπώσεις ειδικά σε ότι αφορά το AF και ήθελα να δω πόσο βελτίωση έχει η νέα X100F.....οποιαδήποτε γνώμη από κάτοχο θα βοηθούσε, ειδικά αν είχε και κάποιο από τα παλιότερα μοντέλα.....
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Οι άνθρωποι υπό Κ.Σ. θα ήταν για κλωτσιές, αλλά με όλο αυτό το hype τα παίρνουν χοντρά από όσους τσιμπάνε... Έλεος δηλαδή, τις αδυναμίες (να προσθέσω και την έλλειψη σταθεροποίησης) τις βαφτίζουμε "ιδιαιτερότητες" ή "χαρακτήρα" κι όποιον πάρει ο χάρος! Και όλα αυτά εν έτει 2017, που ρίχνεις το raw στο DxO και σε 2 λεπτά παίρνεις όσο (και ότι) χαρακτήρα θέλεις...