Οι μουσικες ανησυχιες ενος ακουστικαριου..

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

optimus prime

AVClub Enthusiast
11 November 2010
717
Saving Cybertron....
Χαιρετω ολη την παρεα των ακουστικαριων και οχι μονο που υπαρχει εδω στην μικρη διαδικτυακη γειτονια μας..
Ειπα να παρω την πρωτοβουλια και να δημιουργησω ενα μουσικο στεκι οπου ολοι μας μπορουμε να βρισκουμε μια εξοδο απο την ρουτινα της καθημερινοτητας μας αλλα και απο τυχον θεματα πιο τεχνικου και αναλυτικου χαρακτηρα.



Εδω λοιπον θα μπορουμε να ποσταρουμε τραγουδια τα οποια αγαπαμε και απολαμβανουμε με τα ακουστικα μας αλλα παραλληλα και να συζηταμε οτιδηποτε εχει να κανει με τις μουσικες ανησυχιες μας οπως επισης και το τι ειναι αυτο που μας συναρπαζει περισσοτερο ακουγοντας τα συγκεκριμενα τραγουδια απο τα ακουστικα μας.


Δεν εξαιρειται κανενα ειδος μουσικης,απο ηλεκτρονικη μεχρι κλασικη δεν εχει καμια σημασια γι'αυτο μην διστασετε να ποσταρετε οτι θελετε.
Παραθετω πιο κατω και ενα link απο την Μουσικη Κατηγορια οπου και εκει τα παιδια εχουν δημιουργησει το δικο τους ''στεκι''εδω και αρκετο καιρο.
Σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα για την συνεισφορα σας στο νημα αυτο και παραλληλα σας ευχομαι καλες και ευχαριστες ακροασεις..
:drummer:


Το videoclip της ημέρας
http://avclub.gr/forum/showthread.php/17295-Το-videoclip-της-ημέρας


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---



--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και σαν σωστος οικοδεσποτης θα κανω το ποδαρικο με 2 τραγουδια τα οποια παιζουν πολυ τωρα τελευταια στα HD600 μου.




 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Πολύ όμορφη πρωτοβουλία.
Η διασκευούλα του get lucky από vitamin string quartet μπήκε κατευθείαν στη λίστα μου.:a0210:
Και στα 650 ακούγεται πολύ ωραία αλλά εκεί που θα ειναι εξαιρετικό είναι στα 800αρια που παίζουν υπέροχα με χορδές/βιολιά κτλπ.

Και το άλλο κομματάκι ωραίο ενώ και τα δύο κομμάτια που έβαλες ακούγονται όμορφα παρά την συμπίεση του youtube.
Αλλη μία απόδειξη ότι το νούμερο 1 είναι τι δουλεία έχει γίνει στην ηχογράφηση και έπεται το τι ανάλυση είναι το αρχείο.

Nα βάλω και γω 2 για αρχή (τι να πρωτοβάλεις δηλαδή)

Come Together - Petra Magoni Ferruccio Spinetti

https://www.youtube.com/watch?v=S9kBvUxY3v0&index=183&list=PLWZXSFVO_H4OcqYZEewsrI6VzkOwXbG-p

Seven Nation Army - Vintage New Orleans Dirge White Stripes Cover ft. Haley Reinhart
https://www.youtube.com/watch?v=sB6HY8r983c&index=182&list=PLWZXSFVO_H4OcqYZEewsrI6VzkOwXbG-p

Οπου έχει φωνητικά 650 και 600 δίνουν τα ρέστα τους...
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Ααα...ωραιο θεμα και ωραιες μουσικες
Το λοιπον για μενα κομματι που επιστρεφω συχνα και συνδυαζει και φωνες (για τον Μανο) αλλα και εγχορδα ειναι αυτο

https://m.youtube.com/watch?v=vFsf9_nQXV8

Υ.γ. θα ακολουθησει βομβαρδισμος αναρτησεων στο προσεχες μελλον καθοτι λεω να κανω το τραπεζι στη γυναικα μου
Χαιρετισμους και i' ll be back
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Μια και μιλάμε για φωνές να και η καλύτερη πραγματική contralto σε μια άρια του Handel.
Nathalie Stutzmann
Στα HD800 απλά τέλειο (φυσικά όχι σε ποιότητα youtube!)
 

optimus prime

AVClub Enthusiast
11 November 2010
717
Saving Cybertron....
Δυο ταλεντα απο την Κροατια με ατελειωτη ενεργεια και δημιουργικοτητα..
Δεν ειναι high res ο ηχος αλλα πιστευω θα το απολαυσετε...


 

optimus prime

AVClub Enthusiast
11 November 2010
717
Saving Cybertron....
Υπεροχες μουσικες,μπραβο μας!!!:SFGSFGSF:

Στην δευτερη ερμηνεια του Estas μου θυμισε την Flower Μarket στο Αμστερνταμ,ετσι με το ποδηλατα που αντικατοπριζονται στην βιτρινα.
Μου ξυπνησε αναμνησεις ωραιες!!

Σειρα μου τωρα να σας κανω τα ακουστικα σας να δονηθουν λιγο (λογω μπασου) με τον Rag'n'Bone Man αλλα και να σας ταξιδεψω με τους 2CELLOS.
Στο δευτερο βιντεακι η ερμηνεια ξεκιναει στο 01:45..




 

optimus prime

AVClub Enthusiast
11 November 2010
717
Saving Cybertron....
Roger Ridley και Grandpa Elliott,δυο τιτανομεγιστοι καλλιτεχνες βγαινουν στους δρομους για να μας θυμησουν οτι οι μεγαλες φωνες δεν βρισκονται μονο στις πιστες..