Samsung UE KS7000: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
991
Ηράκλειο
Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και καμιά 20αρια μέρες ευτυχής κάτοχος της Samsung UE 65KS7000.
Ανοίγω νέο νήμα για ανταλλαγή εντυπώσεων, σχολίων και για να δώσουμε τα φώτα σε πιθανούς ενδιαφερόμενους.

IMG_20170120_210411.jpg


Πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές. Την έχω δει σε τηλεοπτικό, δορυφορικό (νόβα), 720p-1080p και PS4 Pro.
Προφανώς όσο πιο καλή η πηγή, τόσο καλύτερη η εικόνα αλλά και η κίνηση.

IMG_20170107_013249.jpg


Με ρυθμίσεις κτλ έχω δοκιμάσει διάφορα, αλλά τελικά καταλήγω στο ότι είναι καθαρά υποκειμενικό πώς θέλει να βλέπει ο καθένας.

Χαιρετισμούς!
 

leroy

New member
27 August 2008
45
Ηράκλειο
Καλορίζικη φίλε μου. Την περιμένω κ εγώ σε 49" από Τετάρτη μάλλον.
Υπάρχει κάτι που να σε δυσαρέστησε κατά τη διάρκεια της χρήσης της?
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
991
Ηράκλειο
Δεν έχω κάποια σοβαρά παράπονα. Τα μόνα μείον μέχρι τώρα:

1) Σε κακό SD ενδέχεται που και που να δεις κακή κίνηση. Ίσως με πείραγμα να μην έχει θέμα, αλλά δεν μπήκα καν στη διαδικασία.
2) Το youtube app της τηλεόρασης μου κολλάει από καιρό σε καιρό και αναγκάζομαι να κάνω reset το smart hub.
3) Μου κάνει κάτι κόλπα με συνεχείς συνδέσεις-αποσυνδέσεις USB συσκευών, αλλά δεν ξέρω ακόμα αν είναι θέμα της τιβι ή του usb μου.
 

leroy

New member
27 August 2008
45
Ηράκλειο
Σε ευχαριστώ για την απάντηση συντοπιτη. Θα γράψω τις εντυπώσεις μου όταν την παραλάβω. Φαίνεται πάντως ότι είναι από τις καλύτερες επιλογές στην αγορά από σχέση τιμής-ποιότητας.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
991
Ηράκλειο
Και γω για τον ίδιο λόγο την επέλεξα. Δεν ήθελα να δώσω το κάτι παραπάνω και να πάρω 10 ίντσες μικρότερη OLED...
 

Mouxlalouda

Established Member
23 February 2008
236
Λάρισα
Καλησπέρα παιδιά. Κάτοχος και γω της 49'', είχα ψάξει αρκετά πριν την αγοράσω, αλλά ειλικρινά έχω ξενερώσει αρκετά με το θέμα του judder. Διάβασα πως είναι Judder free αλλά δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο. Έχω δοκιμάσει cosmote tv, netflix, xbox one, σε όλα έχω αυτό το τρεμόπαιγμα. Δεν το παρατηρώ συχνά, αλλά σε 2 σειρές που βλέπω τώρα στο netflix (Daredevil, The blacklist) παρουσιάζεται αρκετά συχνά, προφανώς λόγω των γρήγορων σκηνών. Έχω πειράξει τις ρυθμίσεις και έχω τη μείωση juddder στο 4, γιατί αν το ανεβάσω κι άλλο έχω soe. Κατά τα άλλα νομίζω έκανα πολύ καλή επιλογή, ειδικά στα 750 ευρώ που την αγόρασα.
 

maroulisk

Established Member
19 June 2006
102
Ιωαννινα
ks7000 65 calibration

Υπαρχει κατι δοκιμασμένο? Βλεπω πολλα αλλα αν υπαρχει καποιος που εκανε καμια δοκιμη να μην ψαχνουμε και οι αλλοι
 

gthebest

New member
13 January 2009
70
Καλημέρα. Ευτυχως προλαβα μια διαδικτυακή προσφορα που την ειχαν μονο αυτο το Σαββατοκύριακο με 20% εκπτωση την 65αρα απο 1799 ευρω θα την παρω 1439 ευρω. Θα παω αυριο να την παραλαβω απο τα public! Ελπίζω να μεινω ευχαριστημενος. Πριν ειχα την 55Β7000, την οποια παρεμπιπτόντως την εχω προς πωληση, εαν ενδιαφέρεται κανεις ας μου γραψει pm
 

newlynx

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,195
Ευτυχως προλαβα μια διαδικτυακή προσφορα που την ειχαν μονο αυτο το Σαββατοκύριακο με 20% εκπτωση την 65αρα απο 1799 ευρω θα την παρω 1439 ευρω.
Φοβερή τιμή, κρίμα που δεν την πήρα είδηση. Με το καλό να την πάρεις και να την χαρείς.
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
507
Γνωριζει κανεις εαν μπορουμε να εγκαταστησουμε το Kodi ?
δεν μπορεις, μπορεις ομως να αγορασεις ενα tvbox. αν το αποφασησεις, προτιμησε με 2gb μνημη και android 6.
 

gthebest

New member
13 January 2009
70
Ενοειται θετικη. Ξεχασα να το διεκρυνισω. Η εικονα ειναι οτι καλυτερο εχω δει σε τηλεοραση. Μια ερωτηση μονο θα ηθελα να κανω εαν καποιος ξερει. Οταν παρω ηχο απο την οπτική εξοδο της τηλεορασης για να την στειλω στον ενισχυτη μου και συνδεσω σε HDMI μια πηγη απο πχ ενα tv box, οταν βαλω μια ταινια με ηχο dts πρεπει να παω στις ρυθμισεις ηχου της τηλεορασης και να τσεκαρω το dts. Αν μετα βαλω ενα αλλο αρχειο με ηχο dolby digital 5.1 για να μπορεσω να τον παρω απο την οπτικη εξοδο, θα πρεπει παλι χειροκινητα να αλλαξω τις ρυθμισεις σε dolby digital απο dts. Δεν υπαρχει τροπος να γινεται αυτη η αλλαγη αυτοματα?
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
991
Ηράκλειο
Χμμμμ σίγουρα δεν αλλάζει μόνος του ο ενισχυτής; Θα κοιτάξω το βράδυ να δω τι κάνει σε εμένα. Νομίζω ότι το έχω μόνιμα σε DTS πάντως...