4K Προβολέας, ποτε, γιατί, αξίζει??

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Δεν ξέρω αν έχει ξανά συζητηθεί το θέμα.
Ποτε πιστεύετε ότι θα κυκλοφορήσουν 4K προβολείς σε προσιτές τιμές και αν αξίζει κάποιος να περιμένει.
Τι θα κερδίσει? Η μεγαλύτερη ανάλυση μεταφράζεται σε τεραστια διαφορα στην εικόνα που θα έχουμε?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Προσωπικά επειδή θα θελα να ζήσω μια εμπειρία μετάβασης από βιντεοκασσέτα σε dvd ή καλύτερα τη διαφορά βιντεοκασσέτας σε blue ray, θα περιμένω την επόμενη αναβάθμιση που να αξίζει, δλδ. 8Κ και με περισσότερα καρέ για πιο ομαλή κίνηση. Επίσης αν ξανά έβαζες το ίδιο ερώτημα μετά από κάποια χρόνια όταν θα είχε καθιερωθεί το 8Κ, θα σου απαντούσα 16Κ κ.ο.κ, πιστεύω κατάλαβες σκεπτικό μου.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Αν αντέχεις να περιμένεις 3 χρόνια τουλάχιστον και έχεις τοτε μαζεμένα 3000ε τουλάχιστον....θα αξίζει.

Σε 3 χρόνια η αγορά των Home Cinema προβολέων μπορεί να βρίσκεται στην εντατική... :silly:
 
17 June 2006
3,031
Δεν ξέρω αν έχει ξανά συζητηθεί το θέμα.
Ποτε πιστεύετε ότι θα κυκλοφορήσουν 4K προβολείς σε προσιτές τιμές και αν αξίζει κάποιος να περιμένει.
Τι θα κερδίσει? Η μεγαλύτερη ανάλυση μεταφράζεται σε τεραστια διαφορα στην εικόνα που θα έχουμε?

Η διαφορά θα είναι μεγαλύτερη λόγω software και φυσικά σε μορφή hardware.
Άποψη μου είναι ότι μέσα στο έτος θα έχουμε καθαρούς 4Κ προβολείς σε τιμές κοντά στα 5.000 ή 4Κ με το γνωστό κόλπο του e-shift που πρώτη έδειξε η Optoma με τον UHD60 που έχει ανακοινώσει τιμή κοντά στα 2.700 .
Ένα καλό πρώτο βήμα είναι η κυκλοφορία δίσκων με ελληνικούς υπότιτλους.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αυτό δεν το κατάλαβα... τι εννοείς?
:hmmmm2:

Μάλλον ότι ένα μεγάλο μερίδιο τους θα το καρπωθούν οι τηλεοράσεις.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Προσωπικά επειδή θα θελα να ζήσω μια εμπειρία μετάβασης από βιντεοκασσέτα σε dvd ή καλύτερα τη διαφορά βιντεοκασσέτας σε blue ray, θα περιμένω την επόμενη αναβάθμιση που να αξίζει, δλδ. 8Κ και με περισσότερα καρέ για πιο ομαλή κίνηση. Επίσης αν ξανά έβαζες το ίδιο ερώτημα μετά από κάποια χρόνια όταν θα είχε καθιερωθεί το 8Κ, θα σου απαντούσα 16Κ κ.ο.κ, πιστεύω κατάλαβες σκεπτικό μου.

Κωνσταντίνε νομίζω ότι το 8Κ θα αργήσει πολύ.
 
19 June 2006
35,671
Τι θα κερδίσει? Η μεγαλύτερη ανάλυση μεταφράζεται σε τεραστια διαφορα στην εικόνα που θα έχουμε?

Αν μιλάς αμιγώς για ανάλυση, δεν θα κερδίσει απολύτως τίποτα. Σκοπός μας είναι να ευχαριστιόμαστε τις ταινίες μας, σειρές μας, αγαπημένα προγράμματα. Όλα αυτά γίνονται σε συνάρτηση με την απόσταση θέασης. Η ανάλυση βρίσκεται σε απόλυτη στοίχιση με την απόσταση θέασης. Όσο μεγαλώνει, τόσο πηγαίνουμε πιο μπροστά για να την αντιληφθούμε. Συνεπώς, και επειδή, προσωπικά τουλάχιστον, δεν πρόκειται να κάτσω στα 2 μέτρα μπροστά από ένα κατοστάρι κάδρο, για μένα η αύξηση της ανάλυσης είναι άχρηστη για θέαση ταινιών.

Τα καρέ, το βάθος χρώματος κ.λ.π. είναι άλλο κομμάτι, το οποίο φυσικά και μπορούμε να αντιληφθούμε και από την παρούσα θέση θέασης. Ας γίνει η ανάλυση και 40Κ, προσωπικά, πάντα θα κάθομαι στην απόσταση που ορίζουν τα 2Κ.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Σε 3 χρόνια η αγορά των Home Cinema προβολέων μπορεί να βρίσκεται στην εντατική... :silly:

Θες να σου πω που θα βρίσκεται ο φανατικός της εικόνας όταν κάτσει να δει ταινία μπροστά στην νέα του 80άρα LCD??:Banane0:
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Προσωπικά επειδή θα θελα να ζήσω μια εμπειρία μετάβασης από βιντεοκασσέτα σε dvd ή καλύτερα τη διαφορά βιντεοκασσέτας σε blue ray, θα περιμένω την επόμενη αναβάθμιση που να αξίζει, δλδ. 8Κ και με περισσότερα καρέ για πιο ομαλή κίνηση. Επίσης αν ξανά έβαζες το ίδιο ερώτημα μετά από κάποια χρόνια όταν θα είχε καθιερωθεί το 8Κ, θα σου απαντούσα 16Κ κ.ο.κ, πιστεύω κατάλαβες σκεπτικό μου.
Ευχαριστώ Μανώλη είσαι ξεκάθαρος!!
Αυτό ακριβώς εννοούσα. Αν ένας που έχει ήδη ένα αξιοπρεπές προβολέα και διαθέτη πχ 2 χιλιάρικα για upgrade ποιος ολόγος να μην περιμένει ένα χρόνο και να πάρει 4K?
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Αυτό δεν το κατάλαβα... τι εννοείς?
:hmmmm2:

Αυτό που είπε ο Μανώλης. Ήδη οι 75άρες τηλεοράσεις βρίσκονται στα 2 χιλιάρικα για FHD και 3,5 χιλιάρικα για UHD και ο στόχος των κατασκευαστών για τα επόμενα χρόνια είναι να γίνουν mainstream αυτά τα μεγέθη.

Δεν είναι τυχαία η δυστοκία των κατασκευαστών προβολέων όσον αφορά τις επενδύσεις σε καθαρόαιμα UHD μηχανάκια...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Θες να σου πω που θα βρίσκεται ο φανατικός της εικόνας όταν κάτσει να δει ταινία μπροστά στην νέα του 80άρα LCD??:Banane0:

Έλα τώρα, με τα πανιά που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι έχουν ούτως ή άλλως hotspot... :p

Αλλά ο φανατικός της εικόνας θα πάρει OLED. Ο άλλος θα έχει και το πορτατίφ αναμένο και δεν θα έχει θέμα... :laugh:
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Αυτό που είπε ο Μανώλης. Ήδη οι 75άρες τηλεοράσεις βρίσκονται στα 2 χιλιάρικα για FHD και 3,5 χιλιάρικα για UHD και ο στόχος των κατασκευαστών για τα επόμενα χρόνια είναι να γίνουν mainstream αυτά τα μεγέθη.

OK μέχρι να φτάσουν τις 150 ίντσες που θέλω εγώ ... έχουμε ακόμα χρόνο..:laugh:

Γιάννη Χατζηγεωργίου ενδιαφέρον η άποψη σου!
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: 4K Προβολέας, ποτε, γιατί, αξίζει??

Έλα τώρα, με τα πανιά που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι έχουν ούτως ή άλλως hotspot... :p

Αλλά ο φανατικός της εικόνας θα πάρει OLED. Ο άλλος θα έχει και το πορτατίφ αναμένο και δεν θα έχει θέμα... :laugh:


https://www.youtube.com/watch?v=cDt0mWbFHM0

Δεν μίλησα για αντίθεση, μίλησα για γκάμα!! Να σε δω να βλέπεις από 75άρα LCD και τι στον κόσμο!! Θα φτιάξω και μια ράγα να κουνιέσαι κατά τη διάρκεια της ταινίας για να βλέπεις τις λεπτομέρειες στην αριστερή ή δεξιά πλευρά της οθόνης!!:smile:

Το hotspot σε μάρανε...:flipout:
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Αν μιλάς αμιγώς για ανάλυση, δεν θα κερδίσει απολύτως τίποτα. Σκοπός μας είναι να ευχαριστιόμαστε τις ταινίες μας, σειρές μας, αγαπημένα προγράμματα. Όλα αυτά γίνονται σε συνάρτηση με την απόσταση θέασης. Η ανάλυση βρίσκεται σε απόλυτη στοίχιση με την απόσταση θέασης. Όσο μεγαλώνει, τόσο πηγαίνουμε πιο μπροστά για να την αντιληφθούμε. Συνεπώς, και επειδή, προσωπικά τουλάχιστον, δεν πρόκειται να κάτσω στα 2 μέτρα μπροστά από ένα κατοστάρι κάδρο, για μένα η αύξηση της ανάλυσης είναι άχρηστη για θέαση ταινιών.

Τα καρέ, το βάθος χρώματος κ.λ.π. είναι άλλο κομμάτι, το οποίο φυσικά και μπορούμε να αντιληφθούμε και από την παρούσα θέση θέασης. Ας γίνει η ανάλυση και 40Κ, προσωπικά, πάντα θα κάθομαι στην απόσταση που ορίζουν τα 2Κ.

[


Συμφωνώ, αλλα είναι άλλη μια παράμετρος : Η βελτίωση που θα επέλθει από το 4K native software, δηλαδή τις ταινίες που θα γυρίζονται και θα γίνονται post processed αμιγώς σε 4Κ. Εκεί, λόγω η περισσότερη πληροφορία θα φανεί όχι μονο στους 4Κ προβολείς, αλλα και στους 2Κ με downscale.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οταν κι αν φτάσει μία τηλεόραση 4Κ 90 ιντζών στα 2 χιλλιάρικα, θα είναι η επόμενη αγορά μου και θα απαρνηθώ τη βιντεοπροβολή.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
κατα τα αλλα... "ο προβολεας εχει αλλη χαρη" "ειναι αλλο πραγμα να βλεπεις τη δεσμη του προβολεα" "τα χρωματα του προβολεα ειναι καλυτερα απο lcd" "η κινηματογραφικη αισθηση του προβολεα ειναι αξεπεραστη"

Αυτα ακουγαμε τοσα χρονια, αλλα τωρα με τις πτωσεις τιμων και την αυξηση μεγεθους και ποιοτητας της εικονας στις tv ενας ενας πηδαει απο το καραβι. Μουσιτσες. :flipout:
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: 4K Προβολέας, ποτε, γιατί, αξίζει??

κατα τα αλλα... "ο προβολεας εχει αλλη χαρη" "ειναι αλλο πραγμα να βλεπεις τη δεσμη του προβολεα" "τα χρωματα του προβολεα ειναι καλυτερα απο lcd" "η κινηματογραφικη αισθηση του προβολεα ειναι αξεπεραστη"

Αυτα ακουγαμε τοσα χρονια, αλλα τωρα με τις πτωσεις τιμων και την αυξηση μεγεθους και ποιοτητας της εικονας στις tv ενας ενας πηδαει απο το καραβι. Μουσιτσες. :flipout:

Αν βρεις πουθενά να έχω γράψει αυτά που λες Γιάννη γράψε μου. Εγώ μπήκα στη βιντεοπροβολή το 2005 με τον benq 7800 για ένα και μοναδικό λόγο, δεν υπήρχαν τότε τηλεοράσεις 100 ιντζών στα 3 χιλλιάρικα, ειδάλλως θα σου έλεγα εγώ αν είχα πάρει ποτέ προτζέκτορα. Αν κάποιος μπορεί να μου εγγυηθεί σε 10 χρόνια ότι θα έχω προτζέκτορα με κοντράστ και χρώματα τηλεόρασης στο σαλόνι μου κι όχι σε dedicated στα 2000 ευρώ, τότε το συζητάμε.
 
19 June 2006
35,671
Συμφωνώ, αλλα είναι άλλη μια παράμετρος : Η βελτίωση που θα επέλθει από το 4K native software, δηλαδή τις ταινίες που θα γυρίζονται και θα γίνονται post processed αμιγώς σε 4Κ. Εκεί, λόγω η περισσότερη πληροφορία θα φανεί όχι μονο στους 4Κ προβολείς, αλλα και στους 2Κ με downscale.

Μα δεν θα φανεί από την θέση που κάθεσαι...είναι καθαρά θέμα απόστασης το θέμα. Αν είσαι διατεθειμένος να αλλάξεις θέση θέασης, ναι οκ.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Μα δεν θα φανεί από την θέση που κάθεσαι...είναι καθαρά θέμα απόστασης το θέμα. Αν είσαι διατεθειμένος να αλλάξεις θέση θέασης, ναι οκ.

Δεν κατάλαβες, η εικόνα έχει πολύ περισσότερη (και καλύτερης ποιότητας) πληροφορία τραβηγμένη σε 4Κ. Το βλέπω και στην πράξη με πλανα που τραβάω σε 4Κ με την Sony 6300 σε σχέση με αντίστοιχα σε 2Κ (τα 4Κ εννοείται downconverted σε 2Κ).
Κάτι σαν την διαφορα που είχαμε δει όταν βάλαμε bluray 1080p σε σχέση με dvd 576p, σε έναν προβολέα 720p.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Απάντηση: 4K Προβολέας, ποτε, γιατί, αξίζει??

Αν βρεις πουθενά :flipout:να έχω γράψει αυτά που λες Γιάννη γράψε μου. .

Δεν απευθυνομουν σε εσενα, μιλουσα εντελως γενικα βρε.
Και εγω αν μου εδινες μια μεγαλη Tv θα αποχωρουσα απο το στρατοπεδο της προβολης.
Οι 80" ειναι το κατω ακρο συμβιβασμου που θα εκανα. (ειμαι πιο ευκολος κι απο σενα)
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
εγώ με αναδιπλούμενη 100άρα ολεντ στα 2000 χιλιάρικα που θα καίει 100w και θα βγάζει 1000 νιτς πηδούσα από το καράβι χωρίς σωσίβιο καν...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: 4K Προβολέας, ποτε, γιατί, αξίζει??

Δεν απευθυνομουν σε εσενα, μιλουσα εντελως γενικα βρε.
Και εγω αν μου εδινες μια μεγαλη Tv θα αποχωρουσα απο το στρατοπεδο της προβολης.
Οι 80" ειναι το κατω ακρο συμβιβασμου που θα εκανα. (ειμαι πιο ευκολος κι απο σενα)

Α μη νομίζεις, μια φορά σ ένα κατάστημα που είδα μια 78άρα LG να παίζει θα την έπαιρνα αν δεν στοίχιζε κοντά στα 8 χιλλιάρικα.