Ποιόν πίνακα (ζωγραφικής) θα θέλατε να είχατε;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Aνοίγω ένα θέμα που με έχει απασχολήσει κατά καιρούς ποιον πίνακα ζωγραφικής θα ήθελα να είχα.

Ένας πίνακας που με έχει συνεπάρει είναι ο Crucifixion (Corpus Hypercubus)

Φτιάχτηκε το 1954 από τον Νταλί.
Μου αρέσει γιατί εκφράζει δύο πράγματα, τον άνθρωπο, και την γνώση του για τις άλλες διαστάσεις εκτός από αυτές που βλέπουμε.
Η σύλληψη της ιδέας είναι απλή, αν επεκτείνουμε ένα κύβο, όπως ανοίγουμε ένα κύβο σε 6 δισδιάστατα τετράγωνα, έχουμε το σχήμα του σταυρού υπερκύβου. Οι θεωρίες για τις άλλες διαστάσεις παίρνουν μορφή σε αυτό τον πίνακα, που όμως ο άνθρωπος παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο γιατί παρόλο που δεν μπορεί να τις δει πραγματικά ξέρει ότι υπάρχουν.

https://en.wikipedia.org/wiki/Crucifixion_(Corpus_Hypercubus)

Dali_Crucifixion_hypercube.jpg
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
ενδιαφερον θεμα!

Francis Bacon: Study after Velázquez's Portrait of Pope Innocent X

μου αρεσε η ιδεα ενος ανθρωπου εγκλωβισμενου μεσα σε ενα συμβολο-ρολο.

Study_after_Velazquez%27s_Portrait_of_Pope_Innocent_X.jpg


Eκπληκτικό αυτό το μωβ. Δεν είχα ξαναδεί αυτόν τον πίνακα. Πάντως δείχνει πόσο μπροστά είναι ο ζωγράφος, προκαλεί δέος η απεικόνιση σαν ο άνθρωπος που την βλέπει να είναι από ένα περίεργο φίλτρο μεταξύ φανταστικού και εξωπραγματικού.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Μετα απο πολυ και αγωνιωδη σκεψη, δεν θα ειναι καποιο ηλιοτροποιο του Βαν Γκογκ, δεν θα ειναι ο Ιησους του Παρθενη, δεν θα ειναι καποια υδατογραφια του Τερνερ, η καποιος πειρασμος του Νταλι....δεν δεν δεν....
Πολυ δυσκολο πραγμα επισης να "εχεις" ενα πινακα σπιτι σου και να μην σου τρωει καθημερινα την ζωτικη σου ενεργεια καθε στιγμη....Ουτε καν ενα ηρεμο για το πνευμα ιμπρεσιονιτικο τοπιο διπλα σε κυλυωμενα νερα του Καϊμποτ...

Οχι

Τελικα θα ειναι αυτο...

Pallas Athena de Klimt

12-su-7093Pallas-klimt.jpg
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Eναν πινακα του Caravaggio , μια τοιχογραφια του Diego Rivera και μια του Στελιου Φαιτακη.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,582
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Pervandr ... (συγχρονος, πολυ συγχρονος)

Across the Desert

Pervandr - Across the desert.jpg

Μετα απο χιλια χρονια Dali ... το αισθητηριο μου εχει γυρισει στο μυθολογικο.

Sorry .... -bye-
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Study_after_Velazquez%27s_Portrait_of_Pope_Innocent_X.jpg


Eκπληκτικό αυτό το μωβ. Δεν είχα ξαναδεί αυτόν τον πίνακα. Πάντως δείχνει πόσο μπροστά είναι ο ζωγράφος, προκαλεί δέος η απεικόνιση σαν ο άνθρωπος που την βλέπει να είναι από ένα περίεργο φίλτρο μεταξύ φανταστικού και εξωπραγματικού.

:SFGSFGSF: μια απο τα ιδια!
 

Constantinos Milonas

AVClub Addicted Member
20 August 2006
1,783
Κάτι δικό μου που θα γυρίζω να το κοιτάζω κάθε 5-10 χρόνια και να μου αρέσει το ίδιο, κάτι δικό μου που μετά από καιρό θα με κάνει να νιώθω όπως την πρώτη μέρα που το τελείωσα.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Νομίζω φαίνεται και απο το avatar μου τόσο καιρό.
Εχω αντίγραφα φυσικά στους τοίχους μου,εχω μια εμμονή σχεδόν με τον kandinsky.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,582
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Μετα τον Dali ... πολυαγαπημενος και αυτος !

Kandinsky - Composition VIII.jpg

Γραμμικα αφηρημενος .... -bye- ...

Eιναι τοσες πολλες οι κορυφες στην Εικαστικη Τεχνη.
Ποιον να πρωτοδιαλεξεις ? :p
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Αυτό που θα ήθελα να είχα είναι ενα πορτρέτο μιας κοπέλας που αν θυμάμαι καλά εκτίθεται στο Λούβρο. Δε μπορώ να το βρω τώρα, γι αυτό ποστάρω για την ώρα το αγαπημένο έργο της συζύγου. Βαν Γκογκ, "Δασος με Κισσό".


acf5f707c1e051e5981342a3855c9334.jpg
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Κάτι του Νόρμαν Ρόκουελ... ίσως αυτόν

3f5c8bbd3180505a093c7598f2a8378f.jpg



Ή κάποιον παραλογισμό του τρελο-Ολλανδού

ascending.jpg



Ή ένα τοπίο Κλιμτ

klimt.jpg
 
Last edited:

Constantinos Milonas

AVClub Addicted Member
20 August 2006
1,783
Δεν το βλεπουμε :p .... πουρκουα ?

Γιατί ακόμα δεν έχει τελειώσει και δεν ξέρω αν και όποτε, ίσως γιατί πότε δεν είμαι ευχαριστημένος.
Φαύλος κύκλος κατάλαβες.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Don't cheat pls...
We said "One painting"

I'm a jealous guy.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αυτό που θα ήθελα να είχα είναι ενα πορτρέτο μιας κοπέλας που αν θυμάμαι καλά εκτίθεται στο Λούβρο. Δε μπορώ να το βρω τώρα....


Μηπως λες αυτο ;

louvre-portrait-de-lisa-gherardini-epouse-de-francesco-del-giocondo-dite-monna-lisa-la-gioconda-ou-la-jocon.jpg

:flipout: :flipout: :flipout:
 

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Το έργο Isle of Dead του Arnold Bοcklin

Arnold_Böcklin_-_Die_Toteninsel_III_(Alte_Nationalgalerie,_Berlin).jpg''

Η (ασπρόμαυρη) φωτογραφία του πίνακα λειτούργησε σαν έμπνευση γιά το όμόωνυμο έργο του Ραχμάνινοφ . Το μουσικό έργο έχει ένα μαγικό επαναλαμβανόμενι μοτίβο που σε υπνωτίζει.

Σκοτεινό θέμα , αλλά μου ακεί μιά περίεργη έλξη
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Το έργο Isle of Dead του Arnold Bοcklin

View attachment 137223''

Η (ασπρόμαυρη) φωτογραφία του πίνακα λειτούργησε σαν έμπνευση γιά το όμόωνυμο έργο του Ραχμάνινοφ . Το μουσικό έργο έχει ένα μαγικό επαναλαμβανόμενι μοτίβο που σε υπνωτίζει.

Σκοτεινό θέμα , αλλά μου ακεί μιά περίεργη έλξη

Δεν θα το πιστεψεις...χτες τη νυχτα την περνουσα χαζευοντας αυτο το ταμπλω του Bοcklin, κι καποια αλλα του αλλα αυτο κυριως και γυριζα και ξαναγυριζα να το κοιταω....
 

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Δεν θα το πιστεψεις...χτες τη νυχτα την περνουσα χαζευοντας αυτο το ταμπλω του Bοcklin, κι καποια αλλα του αλλα αυτο κυριως και γυριζα και ξαναγυριζα να το κοιταω....

ΑΝ δεν το έχεις κάνει , άκουσε οπωσδήποτε το ομώνυμο έργο του Ραχμάνινοφ.:music-smiley-004:

Και για να συμπληρώσω, το μουσικό έργο είναι μεν πολύ σκοτεινό αλλά προς το τέλος δίνει μία διέξοδο «φωτός».
Το ίδιο και ο πίνακας , παρά το ότι ο Bocklin δεν έχει ερμηνεύσει ποτέ το έργο , το «φως» έρχεται από την λευκοντυμένη (προφανώς νέα) γυναίκα που συνοδεύει ..