Θερμοστάτες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Frank44

Established Member
7 June 2012
284
Καλημέρα στην παρέα,
Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος "έξυπνο" θερμοστάτη , τύπου Nest για παράδειγμα. Αξίζει ή είναι απλά gadget? Έχετε να προτείνετε κάποιον?
Ευχαριστώ..
 

toasted

AVClub Addicted Member
11 October 2011
1,579
Πάτρα
Καλημέρα στην παρέα,
Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος "έξυπνο" θερμοστάτη , τύπου Nest για παράδειγμα. Αξίζει ή είναι απλά gadget? Έχετε να προτείνετε κάποιον?
Ευχαριστώ..
Εγώ έξυπνο θεωρώ αυτούς με pid. Μαθαίνουν δηλαδή το χώρο και τις απαιτήσεις Κ προσαρμόζονται ώστε να κρατούν το δυνατό σταθερή θερμοκρασία. Έχω Honeywell και aube. Θα πρότεινα την πρώτη μάλλον.

Στάλθηκε από το HTC One_M8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
προσφατα πηρα στα χερια μου και εγκατεστησα τον Netatmo...ακομα δοκιμαζετε, παντως ειναι απολυτα ρυθμισιμος και μεσω Ιντερνετ και μαθαινει πρωτα τον χωρο σου και μετα αποφασιζει (και με βαση την εξωτερικη θερμοκρασια) ποτε να αναψει και ποτε οχι τον καυστηρα...

Και φυσικα μπορεις ευκολα να βαλεις απειρες ζωνες θερμοκρασιας...

Συντομα (?) θα βγαλει και εξυπνες βαλβιδες για τα καλοριφερ...για να δουμε
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Απάντηση: Re: Θερμοστάτες

Εγώ έξυπνο θεωρώ αυτούς με pid. Μαθαίνουν δηλαδή το χώρο και τις απαιτήσεις Κ προσαρμόζονται ώστε να κρατούν το δυνατό σταθερή θερμοκρασία. Έχω Honeywell και aube. Θα πρότεινα την πρώτη μάλλον.

Στάλθηκε από το HTC One_M8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συμφωνω. Ή απλα βαζεις ενα ηλεκτρονικο ακριβειας και τελειωσες.
Gadjet καιμτα συναφη ειναι για τη πρωτη βδομαδα, μετα δεν ασχολεισαι. Ο ασυρματος βολευει αν εκει που υπαρχει η αναμονη συνδεσης δεν ειναι ιδανικο σημειο μετρησης και για να μη τραβας νεα γραμμη χρησιμοποιεις ενα ασυρματο.
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Θελω να αντικαταστησω των υφισταμενο θερμοστατη με εναν ψηφιακο...
καθως και θελω να βαλω ψηφιακες θερμοστατικές βαλβιδες στα 3 σωματα των δωματιων (μιας και ο θερμοστατης ειναι τοποθετιμενος κλασσικα στο σαλονι (αρα και οριζει και το αναψε σβησε των υπλολοιπων σωματων) μιας και η θερμανση ειναι απο ατομικο λεβητα αρα θα προσφερει μια καποια οικονομια...σιγουρα καλυτερη διαχειριση της θερμοκρασιας ανα δωματιο.

Εχει καποιος να προτεινει δοκιμασμενη λυση...και σχετικά οικονομική...ειδα πχ οτι σχετικά καλη θερμοστατικη βαλβιδα στον Καλφα...παει στα 30-40ευρω...απο θερμοστατες δεν εχω ιδεα...
Ακουω τις γνωμες σας...
Ευχαριστω...
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Θερμοστατη δες olympia electronics bs 812 και 813. Αξιοπιστοι, συγχρονοι και ελληνικη σε πολυ καλη τιμη.
Θερμοστατικες εχει και πιο φτηνες αλλα καλα ειναι να πας σε επωνυμη λυση για να μην ασχολεισαι συνεχεια με δαυτες.
 

teodor_ch

AVClub Addicted Member
Να πώ και εγώ τη γνώμη μου!

Αν το σπίτι είναι πολύ καλά μονωμένο, τότε βάζεις το φθηνότερο θερμοστάτη (πχ. olympia electronics) και τελείωσες.

Αν το σπίτι είναι αμόνωτο και η θερμοκρασία χωρίς θέρμανση πέφτει γρήγορα τότε ένας έξυπνος θεμοστάτης τύπου pid που μαθαίνει το χώρο σου είναι αρκετός νομίζω.

Θα έβαζα network connected εάν είχα παιδιά και έλειπα συχνά και όταν γυρνούσα το σπίτι ήταν πάγος. Βέβαια έχει το A/C μου wifi οπότε 2-3 φορές το έχω ανοίξει αυτό μέχρι να φτάσω σπίτι.
 

panoss1

Supreme Member
8 July 2012
5,169
Κηφισιά
Θελω να αντικαταστησω των υφισταμενο θερμοστατη με εναν ψηφιακο...
καθως και θελω να βαλω ψηφιακες θερμοστατικές βαλβιδες στα 3 σωματα των δωματιων (μιας και ο θερμοστατης ειναι τοποθετιμενος κλασσικα στο σαλονι (αρα και οριζει και το αναψε σβησε των υπλολοιπων σωματων) μιας και η θερμανση ειναι απο ατομικο λεβητα αρα θα προσφερει μια καποια οικονομια...σιγουρα καλυτερη διαχειριση της θερμοκρασιας ανα δωματιο.

Εχει καποιος να προτεινει δοκιμασμενη λυση...και σχετικά οικονομική...ειδα πχ οτι σχετικά καλη θερμοστατικη βαλβιδα στον Καλφα...παει στα 30-40ευρω...απο θερμοστατες δεν εχω ιδεα...
Ακουω τις γνωμες σας...
Ευχαριστω...
Δοκιμασμενη ναι,οικονομικη...?

http://www.thermovent.gr/sites/default/files/Danfoss_Components_Leaflet.pdf

http://ecopowermarket.gr/danfoss-living-autonomes-thermostatikes-kefales-swmatwn-danfoss-living
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Το σπιτι ειναι καλα μονομένο...
το προβλημα που θελω να αντιμετωπίσω ειναι οτι...ενω εχω υποτιθετε ψηφιακο (απο τον κατασκευαστη) θερμοστατη...στην ιδια θεση μου δινει 3 βαθμους διαφορα με ηλεκτονικο θερμομετρο χωρου...ΑΡΑ θα ηθελα ιδανικά να εχω σωστη θερμοκρασια και στον θερμοστατη...ΑΝ και ειναι κατι που αντιμετωπιζετε...(ξερεις οτι ειναι περιπου 3 βαθμοι διαφορα)...
το σημαντικο που θελω να κανω ειναι να εχω στα δωματια/Μπανιο κτλ σωστη θερμοκρασια...
με την παρουσα κατασταση με το που πιασει το σαλονι την επιθυμιτη του θερμοστατη κλεινει το συστημα...τα δωματια ετσι δεν εχουν την επιθυμιτη θερμοκρασια...επισης το βραδυ στα δωματια δεν θελεις 21 βαθμους μιας και κοιμασε οποτε ενα 19αρι ειναι οκ...
αυτον τον ελεγχο πιστευω οτι θα μου τον δωσει μονο η χρηση θερμοστατικών βαλβίδων...
οποτε ΑΝ το κοστος θερμοστατη ειναι λογικο (κατω απο 100ευρω) τοτε θα κανω την αλλαγη...αν οχι τοτε θα μεινει εως εχει...για τις θερμοστατικες ειμαι σιγουρος (δεν ξερω τι μαρκα μοντελο να βαλω) μιας και ειναι μονο 3 ολες και ολες οποτε και 30ευρω το κομματι ειναι ενα λιγικο κοστος...
 

george_av

AVClub Enthusiast
6 February 2012
776
Ρίξε μια ματιά και στο Tado, έχω 2 Smart Thermostats και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Δεν το πήρα για Gadget αλλά κυρίως για να ανοίγω τη θέρμανση λίγο πριν φτάσω σπίτι (κυρίως για τα παιδιά), να έχω το κεφάλι μου ήσυχο φεύγοντας από το σπίτι να μην το έχω ξεχάσει ανοικτό καμιά φορά, κτλ.

Η τιμή τους είναι αρκετά τσιμπημένη αλλά το Support τους είναι απίστευτο, όσες φορές τους έχω χρειαστεί με έχουν εξυπηρετήσει άμεσα.

Έχει βγάλει και βαλβίδες για τα καλοριφέρ, αν θέλεις να τα ελέγχεις μεμονωμένα, δεν τα έχω δοκιμάσει αυτά και προσωπικά δεν τα χρειάζομαι.
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Smart λυσεις ειναι ενδιαφερουσες..αλλα πολλα τα λεφτα βρε παιδια...για κατι που στο δικο μου το μυαλο ειναι ποιο πολυ γκατζετ παρα χρηστικο...
Νομιζω οτι λυσεις ακομα και οι σχετικά αρκιβες οπως της Danfoss Living ειναι οκ για αυτο που θελω...
σε επιπεδο θερμοστατη τωρα...θα δω τι μπορω να διαθεσω...ΑΝ τελικά βρω κατι σε λογικη τιμη...

Ακομα μια ερωτηση...
οταν ρυθμιζεις την θερμοκρασια στις κεφαλες ας πουμε...panoss1...
τι διαφορα θερμοκρασιας εχεις στον χωρο...
ρωταω γιατι πιστευω οτι απο κατασκευης δλδ τοσο κοντα στο σωμα δεν μπορει να συμβαδιζει με την κανονικη του δωματιου...
Ευχαριστω
 

panoss1

Supreme Member
8 July 2012
5,169
Κηφισιά
Smart λυσεις ειναι ενδιαφερουσες..αλλα πολλα τα λεφτα βρε παιδια...για κατι που στο δικο μου το μυαλο ειναι ποιο πολυ γκατζετ παρα χρηστικο...
Νομιζω οτι λυσεις ακομα και οι σχετικά αρκιβες οπως της Danfoss Living ειναι οκ για αυτο που θελω...
σε επιπεδο θερμοστατη τωρα...θα δω τι μπορω να διαθεσω...ΑΝ τελικά βρω κατι σε λογικη τιμη...

Ακομα μια ερωτηση...
οταν ρυθμιζεις την θερμοκρασια στις κεφαλες ας πουμε...panoss1...
τι διαφορα θερμοκρασιας εχεις στον χωρο...
ρωταω γιατι πιστευω οτι απο κατασκευης δλδ τοσο κοντα στο σωμα δεν μπορει να συμβαδιζει με την κανονικη του δωματιου...
Ευχαριστω
Μπορεις,οχι με ονομαστικες τιμες,αλλα μετα από δοκιμες...
Είναι σημαντικη η δυνατοτητα ρυθμισης του σωματος,οπου με καλο θερμοστατη(καλο στο αισθητηριο όχι στα extra),μπορεις να κανεις ότι θελεις,με μονο περιορισμο την μονωση του χωρου...
Επισης με την κεφαλη διορθώνεις (αρκετα) τα οποια λαθη της μελετης θερμανσης...
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Αν εχεις μονωμενο σπιτι το να σβηνεις το καλοριφερ πταν λειπεις στη δουλεια ειναι καπως πως να το πω, χαζο. Χαλας την ισσοροπια θερμανσης και δεν κερδιζεις κατι σε κοστος καυσιμου. Οτι απωλειες εχει ενα σπιτι το εικοσιτετραωρο τοσες χρειαζεσαι ειτε καψεις θερμανση 10 ωρες, ειτε 24. Στη δευτερη περιπτωση το συστημα ισσοροπια.
Ενας απλος ακριβης ηλεκτρονικος θερμοστατης ειναι αρκετος και ειδικα με θερμοστατικες ειναι σουπερ.
Οι pid ειναι καλο, δουλευω ενα σπιτι καιντο οφελως ειναι οτι σταματανε να δινουν εντολη λιγο πριν φτασει στη ρυθμισμενη θερμοκρασια. Αν ομως , παλι, σβηνεις τη θερμανση οσο λειπεις απο το χωρο, μια τρυπα στο νερο εκανες.
Οι wif hifi κλπ ειναι γκατζετιες και δεν τους βλεπω απαραιτητους. Υπαρχουν προγραμματιζομενοι που ανοιγουν και κλεινουν οποια ωρα και οποια μερα θες την εβδομαδα, ακομη και σε μηνιαιο ρυθμο καποια μοντελα αν κρινεις οτι χρειαζεται, που δεν χρειαζεται ( η ισορροπια που λεγαμε).
Οι λεξεις κλειδι ειναι α) ηλεκτρονικος με μικρο βημα β)θερμοστικες στους απομακρυσμενους χωρους/δωματια.
 

katsim

Established Member
3 September 2014
141
Υπάρχουν aftermarket θερμοστατες που μπορούν να συνεργαστουν με daikin αντλια για παράδειγμα?
Εχω και γω πρόβλημα με την υπαρχουσα τοποθέτηση του θερμοστάτη και ψάχνω ιδεες γιατί δεν θελω να τραβαω καλωδια και καναλακια!
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Θερμοστάτες

Ρίξε μια ματιά και στο Tado, έχω 2 Smart Thermostats και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Δεν το πήρα για Gadget αλλά κυρίως για να ανοίγω τη θέρμανση λίγο πριν φτάσω σπίτι (κυρίως για τα παιδιά), να έχω το κεφάλι μου ήσυχο φεύγοντας από το σπίτι να μην το έχω ξεχάσει ανοικτό καμιά φορά, κτλ.

Η τιμή τους είναι αρκετά τσιμπημένη αλλά το Support τους είναι απίστευτο, όσες φορές τους έχω χρειαστεί με έχουν εξυπηρετήσει άμεσα.

Έχει βγάλει και βαλβίδες για τα καλοριφέρ, αν θέλεις να τα ελέγχεις μεμονωμένα, δεν τα έχω δοκιμάσει αυτά και προσωπικά δεν τα χρειάζομαι.

+1 Tado και ξερό ψωμί
 

teodor_ch

AVClub Addicted Member
Re: Απάντηση: Θερμοστάτες

Αν εχεις μονωμενο σπιτι το να σβηνεις το καλοριφερ πταν λειπεις στη δουλεια ειναι καπως πως να το πω, χαζο. Χαλας την ισσοροπια θερμανσης και δεν κερδιζεις κατι σε κοστος καυσιμου. Οτι απωλειες εχει ενα σπιτι το εικοσιτετραωρο τοσες χρειαζεσαι ειτε καψεις θερμανση 10 ωρες, ειτε 24. Στη δευτερη περιπτωση το συστημα ισσοροπια.

Μα οι απώλειες δεν είναι ίδιες αν έξω έχει 10 βαθμούς και μέσα έχει 20 ή 18?
Όσο μεγαλύτερο ΔΘ τόσο μεγαλύτερες οι απώλειες.
Μιλάμε για ελάχιστη διαφορά αλλά κάτι δεν είναι?


Βέβαια μπορεί να μειώνεται και η απόδοση του λέβητα όταν δουλεύει στο 100% έναντι 50% (πχ. λέβητας υγραερίου).
Προσωπικά ανάλογα με τί καιρό θα βρώ το πρωί αποφασίζω αν θα ανάψω σώματα ή τζάκι.

Και έβαλα ξεχωριστούς θερμοστάτες στα δωμάτια με ξεχωριστές ηλεκτροβάνες για κάθε σώμα.
Οπότε το βράδυ αφήνω ανοιχτά τα σώματα μόνο του ορόφου (υπνοδωμάτια)
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Μιας και αναπτυξαμε το θεμα των θερμοστατων και των θερμοστατικων βαλβιδων αρκετα...

Το θεμα που δεν εχω καμια πληροφορηση ειναι οσον αφορα τα σωματα καλοριφερ...και αναρωτιεμαι...

Γνωριζει καποιος φιλος να μας πει αν τεχνολογικά εχει αλλαξει κατι στην προσεγγιση του θεματος "σωμα καλοριφερ", αν δλδ υπαρχουν σωματα που εχουν μεγαλυτερη αποδοση απο τα κλασσικα που εχουμε ολοι στα σπιτια μας...
ειναι κατι που ΙΣΩΣ αξιζει καποιος στο μελλον να το δει...ή δεν υπαρχουν ουσιαστικές διαφορες...???
 

panoss1

Supreme Member
8 July 2012
5,169
Κηφισιά
Re: Απάντηση: Θερμοστάτες

Μα οι απώλειες δεν είναι ίδιες αν έξω έχει 10 βαθμούς και μέσα έχει 20 ή 18?
Όσο μεγαλύτερο ΔΘ τόσο μεγαλύτερες οι απώλειες.
Μιλάμε για ελάχιστη διαφορά αλλά κάτι δεν είναι?)
Ο Νεκ εννοει ότι είναι οικονομικοτερο να διατηρεις την θερμοκρασια στο χωρο απ το να τον θερμενεις απ την αρχη.
Βέβαια μπορεί να μειώνεται και η απόδοση του λέβητα όταν δουλεύει στο 100% έναντι 50% (πχ. λέβητας υγραερίου).
Εννοεις την θερμοκρασια νερου?Γιατι ο λέβητας δουλευει παντα στη ιδια ενταση.

Και έβαλα ξεχωριστούς θερμοστάτες στα δωμάτια με ξεχωριστές ηλεκτροβάνες για κάθε σώμα.
Οπότε το βράδυ αφήνω ανοιχτά τα σώματα μόνο του ορόφου (υπνοδωμάτια)
Θα ηταν αξιο θαυμασμου να βλεπαμε καμια φωτο απ το κολεκτερ και τον πινακα αυτονομιας!!!