Ποιο μοτερ για Gibertini;

gkpapad

AVClub Addicted Member
29 January 2007
1,764
Καλημερα.Έχω ένα πιάτο gιbertini (αλουμινίου) 1,50μ και θα ηθελα να αλλαξω το μοτερ.Ποιο ειναι το καλυτερο που μπορω να βαλω αυτη την στιγμη,γνωριζοντας οτι τα παντα πλεον ειναι κινεζικης κατασκευης.Το πιατο βρισκεται σε 3/οροφη οικοδομη με αερα πολλες φορες.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Να αποφύγεις τα HARL και να ψάξεις να βρεις το QARL που είναι το heavy duty μοντέλο. Δυστυχώς Ελλάδα θα δυσκολευτείς πολύ να το βρεις. Εγώ τελευταία φορά το έφερα από Γερμανία.
Πχ αυτό:
https://www.hm-sat-shop.de/motoren-positionierer/671/aktuator-superjack-quarl-3624

Έχει υπερδιπλάσια τιμή από το αντίστοιχο HARL αλλά φυσικά η ποιότητά του δε συγκρίνεται.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Συμφωνώ με τον Παναγιώτη απλά εγώ πρότεινα αυτή την επιλογή με προϋπόθεση ότι θα αγοραστούν από ελληνική αγορά.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω γιατί κανείς δεν εισάγει το QARL στην Ελλάδα. Και όχι τώρα λόγω κρίσης, και παλιότερα δε το έφερναν.
 

gkpapad

AVClub Addicted Member
29 January 2007
1,764
Καταρχην ευχαριστω και τους δυο για την βοηθεια σας.Θα κοιταξω την λυση που εδωσε ο φιλος malakudi απο Γερμανια μερια.
 

ssouliss

Established Member
24 February 2010
161
Athens, Greece
Αν δεν είμαι τελείως off topic, ζητώ τη βοήθειά σας στο εξής:
Έχω το συγκεκριμένο actuator, δηλ. to 3618 HARL, το οποίο έχει ρυθμιστεί να σταματάει στις 47οΕ περίπου (πιάνω και τον Αφγανικό δορυφόρο). Έχει περιθώριο όμως ακόμη περίπου 15 εκ. μέχρι να εξαντλήσει όλο το διαθέσιμο μήκος (μπαίνοντας προς τα μέσα) προς τα Ανατολικά. Η ρύθμιση να σταματάει, δεν έχει γίνει από το positioner SUPERJACK EZ-2000 (δοκίμασα να του βάλω νέα όρια από το χειριστήριό του, αλλά δεν ακούει), αλλά μηχανικά από το actuator.
Μπορεί κάποιος να μου πει τι να κάνω, ώστε να απελευθερώσω το υπόλοιπο διαθέσιμο μήκος και να διευρύνω το τόξο μου προς τα ανατολικά;
Ευχαριστώ.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Θα πρέπει να ανοίξεις το καπάκι και να αλλάξεις τη ρύθμιση των μηχανικών ορίων. Αν θυμάμαι καλά, επειδή πάει καιρός που το έκανα, αλλάζοντας τα μηχανικά όρια θα αλλάξει η αρίθμηση, οπότε θα πρέπει να ρυθμίσεις πάλι το positioner.
 

ssouliss

Established Member
24 February 2010
161
Athens, Greece
Φίλε Παναγιώτη, ευχαριστώ για την απάντηση. Ακριβώς αυτό ψάχνω και εγώ, δηλ. από που αλλάζω τα μηχανικά όρια χωρίς να κάνω κάποια ζημιά; Υπάρχει κάποια φωτογραφία, σκίτσο ή βιντεάκι που να βοηθάει;
Η ρύθμιση του positioner στη συνέχεια δεν είναι δύσκολη δουλειά υποθέτω, υπομονή θέλει.
 

adonis1

AVClub Enthusiast
7 April 2008
758
Re: Απάντηση: Ποιο μοτερ για Gibertini;

Θα πρέπει να ανοίξεις το καπάκι και να αλλάξεις τη ρύθμιση των μηχανικών ορίων. Αν θυμάμαι καλά, επειδή πάει καιρός που το έκανα, αλλάζοντας τα μηχανικά όρια θα αλλάξει η αρίθμηση, οπότε θα πρέπει να ρυθμίσεις πάλι το positioner.

Από όσο θυμάμαι και εγώ, μάλλον δεν πρέπει να μεταβάλλονται οι ρυθμίσεις στους αποθηκευμένους δορυφόρους, αν απλώς μεγαλώσεις το τόξο, προς τα άκρα.
 

ssouliss

Established Member
24 February 2010
161
Athens, Greece
Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα αποπειραθώ να ανοίξω το πίσω καπάκι του actuator και θα εκτιμήσω την κατάσταση. Αν τελικά τα καταφέρω ίσως χρειαστώ καινούργιο positioner με περισσότερες μνήμες (το superjack ez2000 έχει 32). Υπάρχει κάποια δοκιμασμένη πρόταση;
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Απάντηση: Re: Ποιο μοτερ για Gibertini;

Φίλε Παναγιώτη, ευχαριστώ για την απάντηση. Ακριβώς αυτό ψάχνω και εγώ, δηλ. από που αλλάζω τα μηχανικά όρια χωρίς να κάνω κάποια ζημιά; Υπάρχει κάποια φωτογραφία, σκίτσο ή βιντεάκι που να βοηθάει;
Η ρύθμιση του positioner στη συνέχεια δεν είναι δύσκολη δουλειά υποθέτω, υπομονή θέλει.

Το hardware limit είναι στην ουσία ένα φρένο στο γρανάζι όπως γυρίζει. Θα το δεις όταν το ανοίξεις. Επί της ουσίας θα πρέπει να μετακινήσεις το φρένο προς την κατεύθυνση που θες. Τώρα κι εγώ δε το θυμάμαι καλά αλλά όταν το ανοίξεις θα το δεις, δεν είναι δύσκολο.
 

ssouliss

Established Member
24 February 2010
161
Athens, Greece
Παναγιώτη, σε ευχαριστώ και πάλι. Ψάχνοντας στο διαδίκτυο (qsl.net/sv1bsx/actuator/actuator_gr.html) βρήκα έναν ελληνικό οδηγό κατασκευής συστήματος ανύψωσης για δορυφορικές κεραίες, όπου μέσα έχει και αναλυτική απάντηση με σκαρίφημα στο ερώτημά μου. Χαίρομαι που απ' ότι φαίνεται δεν είναι δύσκολο, οπότε με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβώ ταράτσα να το δοκιμάσω.
Επαναλαμβάνω το άλλο μου ερώτημα:
Έχει κανείς κάποια δοκιμασμένη πρότασηγια positioner με περισσότερες από 32 μνήμες;
 

ssouliss

Established Member
24 February 2010
161
Athens, Greece
Φίλε σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Actuator έχω το 18", είναι υπεραρκετό για το OP 125. Στο positioner μάλλον το τηλεχειριστήριό του δεν συμπεριλαμβάνεται στην τιμή (optional remote control). Μήπως κατά τύχη το έχεις δοκιμάσει;
 

GEORGE M.

Supreme Member
3 April 2009
4,205
ΧΑΝΙΑ - ΚΡΗΤΗ
Απάντηση: Re: Ποιο μοτερ για Gibertini;

Στείλε ένα email στην Tronix να ρωτήσεις γιατί μου φαίνεται λίγο κουλό να μη συμπεριλαμβάνει το τηλεκοντρόλ.
Μια χαρά positioner είναι. Δεν έιχα την τύχη να δοκιμάσω κάποιο άλλο αλλά δεν χρειάστηκε να σου πω την αλήθεια.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Να αποφύγεις τα HARL και να ψάξεις να βρεις το QARL που είναι το heavy duty μοντέλο. Δυστυχώς Ελλάδα θα δυσκολευτείς πολύ να το βρεις. Εγώ τελευταία φορά το έφερα από Γερμανία.
Πχ αυτό:
https://www.hm-sat-shop.de/motoren-positionierer/671/aktuator-superjack-quarl-3624

Έχει υπερδιπλάσια τιμή από το αντίστοιχο HARL αλλά φυσικά η ποιότητά του δε συγκρίνεται.

Δηλαδή στο παρακάτω που αναγράφει "HEAVY DUTY" και στις προδιαγραφές γράφει HARL,
μας δουλεύει ?? Είναι heavy ή δεν είναι ??

http://www.palmosat.gr/actuators-actuator-24-inches-heavy-duty-p-779.html
 

ssouliss

Established Member
24 February 2010
161
Athens, Greece
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό ακριβώς ζητούσα, την αξιολόγηση από κάποιον που το έχει δοκιμάσει.
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
τα heavy duty εχουν το ιδιο step control με τα κανονικα?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα αποπειραθώ να ανοίξω το πίσω καπάκι του actuator και θα εκτιμήσω την κατάσταση. Αν τελικά τα καταφέρω ίσως χρειαστώ καινούργιο positioner με περισσότερες μνήμες (το superjack ez2000 έχει 32). Υπάρχει κάποια δοκιμασμένη πρόταση;


για δες και το παρακατω Link - θα πρεπει να βγαλεις το πλαστικο brake και να γυρισεις το πιατο με το positioner μεχρι εκει που φτανει στα ορια που θελεις (με προσοχη) και να ξαβαλεις το brake - επειδη μετραει στροφες-παλμους οταν γυριζει θα χρειαστεις μια μικρορυθμιση για καθε δορυφορο μετα την ολοκληρωση.

http://www.qsl.net/sv1bsx/actuator/actuator.html

και ενα βιντεο

 
Last edited: