Προβλημα με πικαπ MK2

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Technics SL-1200MK2
το γνωστο σε ολους πικαπ

ανηκει στον αδελφο μου και ειναι η κυριοτερη πηγη του
το βαζει στην πριζα και δεν γυριζει το πλατο
τι μπορει να συμβαινει
μηπως ειναι το μοτερ
υπαρχει καποιος εμπειρος σωστος και τιμιος μαστορας ?
την βοηθεια σας
το εχω εγω τωρα γιατι για λογους υγειας δεν μπορει να το μεταφερει
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Για μοτέρ δύσκολο... Για ασφάλεια μπορεί.
Στέλιο θα σου στείλω πμ.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Γιατί όχι, για το pitsos MK2 δεν μιλάμε? :flipout:
:flipout:
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Καλησπερα σε ολους ελπιζω καποιος να μου απαντησει αν γνωριζει γιατι πραγματικα ειμαι πολυ στεναχωρημενος..ανοιξα σημερα το sl 1200 μου οπως καθε μερα για να ακουσω μουσικη κ ακουστηκε ενα αμυδρο τσαφ με αποτελεσμα το πικαπ να μην ανοιγει σαν να καηκε δε ξερω πως αλλιως να το πω..δε ξερω τι ειναι ασφαλεια η κατι αλλο..υπαρχει καποιος σοβαρος τεχνικος να του το παω που μπορειτε να με παραπεμψετε η καποιος μεσα απο εδω που θα ειναι ειλικρινης κ δε θα με γδαρει; Ευχαριστω πολυ.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Καλησπερα σε ολους ελπιζω καποιος να μου απαντησει αν γνωριζει γιατι πραγματικα ειμαι πολυ στεναχωρημενος..ανοιξα σημερα το sl 1200 μου οπως καθε μερα για να ακουσω μουσικη κ ακουστηκε ενα αμυδρο τσαφ με αποτελεσμα το πικαπ να μην ανοιγει σαν να καηκε δε ξερω πως αλλιως να το πω..δε ξερω τι ειναι ασφαλεια η κατι αλλο..υπαρχει καποιος σοβαρος τεχνικος να του το παω που μπορειτε να με παραπεμψετε η καποιος μεσα απο εδω που θα ειναι ειλικρινης κ δε θα με γδαρει; Ευχαριστω πολυ.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

βγαλε το πλατω, ξεβιδωσε το μαυρο καπακι και κοιτα ποια ασφαλεια τα "τιναξε". κοιτα μηπως εχουν πεσει υγρα μεσα. προσεξε για οτιδηποτε δεν ειναι φυσιολογικο. βγαλε και φωτο να δουμε εν αναγκη
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Το εχω κανει μεσα ειναι αψογο εβγαλα ασφαλειες κ η μια οντως τα εχει τιναξει! Ελπιζω να ειναι αυτο το θεμα κ να σωθω γιατι απο οτι βλεπω ειναι οι εργοστασιακες εδω κ πανω απο 20 χρονια..ειδα οτι οι ασφαλειες ειναι A1t250v δε νομιζω να ναι δυσευρετες σωστα;

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Το ελπιζω γιατι στο google δε μπορω να τις βρω..θα παω το πρωι απο κοντα.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Το ελπιζω γιατι στο google δε μπορω να τις βρω..θα παω το πρωι απο κοντα.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

απο google ασφαλειες;
αντε σε ενα μαγαζι με ηλεκτρονικα να παρεις μισο τσουβαλι..
χωρις πλακα, παρε καμποσες μη τυχον υπαρχει αλλο θεμα και την καψει ξανα.
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Θα παρω να χω καβατζα..αυτο ειναι που τρεμω μη της βαλω παρει μπροστα κ μετα τις ξανακαψει

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Καλημερα!! Αναμονη μεχρι να ανοιξει το μαγαζι..να σε ρωτησω κατι..αυτες οι 2 ασφαλειες ειναι ιδιες;

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stavrosk

Established Member
20 May 2014
120
Λοιπον αλλαξα τις ασφαλειες..ανοιγω τον διακοπτη κ ναι αναβει! Το αφηνω να τρεξει για κανενα λεπτο κ μετα οταν πατησα το φωτακι να πεταχτει εσβησαν παλι ολα..λεω δε γινεται να τις εκαψε θα τρελαθω..το ξανανοιγω κ επειδη ειδα οτι η ασφαλεια με τα 250 ma το ενα δοντακι που την κραταει ηταν λιγο λασκα το εσφιξα κ ξαναεβαλα τις ιδιες αφου οπως ειδα δεν ειχαν καει..τρεχει ενα τεταρτο παταει φωτακι το κλεινω το ανοιγω κανω το pitch πανω κατω κ ολα ειναι ρολοι..ας ελπισω οτι ηταν το δοντακι αυτο το γεγονος οτι μολις πατησα το φωτακι εσβησε..θα δειξει παντως μεχρι τωρα ειναι ρολοι.

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk