Dac ως προενισχυτης

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Νομιζω οτι παρ ολο αναφερεται σε dac, δεν ειναι εκτος θεματος η ερωτηση δεδομενου οτι αφορα ενισχυτες και δη μονομπλοκ.
Λοιπον, οτι ειναι εφικτη η συνδεση ντακ ως προενισχυτη απ ευθειας στον τελικο (αρα και τελικους) ξερουμε οτι ειναι, υπαρχουν σχετικες κατασκευες.
Το ερωτημα ειναι: τι κερδιζουμε και τι χανουμε απο μια τετοια συνδεση;
Χανουμε βεβαια την ευελιξια των πολλων αναλογικων συνδεσεων, αλλα αυτο ειναι μαλλον αδιαφορο οταν κυριως οι πηγες μας ειναι ψηφιακες.
Κερδιζουμε σε οικονομια, μειον μια οχι φθηνη συσκευη, αλλα σε ΤΙ αλλο;
Ενδεικνυται μια τετοια συνδεση σε συστημα, ας πουμε, καλων απαιτησεων;
Και... προτασεις συσκευων;
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,464
Θεσσαλονικη
Νομιζω οτι παρ ολο αναφερεται σε dac, δεν ειναι εκτος θεματος η ερωτηση δεδομενου οτι αφορα ενισχυτες και δη μονομπλοκ.
Λοιπον, οτι ειναι εφικτη η συνδεση ντακ ως προενισχυτη απ ευθειας στον τελικο (αρα και τελικους) ξερουμε οτι ειναι, υπαρχουν σχετικες κατασκευες.
Το ερωτημα ειναι: τι κερδιζουμε και τι χανουμε απο μια τετοια συνδεση;
Χανουμε βεβαια την ευελιξια των πολλων αναλογικων συνδεσεων, αλλα αυτο ειναι μαλλον αδιαφορο οταν κυριως οι πηγες μας ειναι ψηφιακες.
Κερδιζουμε σε οικονομια, μειον μια οχι φθηνη συσκευη, αλλα σε ΤΙ αλλο;
Ενδεικνυται μια τετοια συνδεση σε συστημα, ας πουμε, καλων απαιτησεων;
Και... προτασεις συσκευων;

Βαγγέλη ,μάλλον θα χρειαστούν αρκετά χρήματα [και δοκιμές] για να πάρεις το πακέτο 2 σε 1
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Βαγγέλη,ψάξε λίγο πρώτα στα πολυ τεχνικά να δεις συγκρίσεις ψηφιακής εξασθένησης και θα δεις.
Ειδικά εσυ που παίζεις αρκετά με χαμηλές εντάσεις.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Για να σου δώσω μια ιδέα,σε ένα 24μπιτο dac που το θεωρητικό SNR είναι -140db,αν εφαρμόζεις εξασθένηση -50db ο θόρυβος ανεβαίνει στα -90db.
Πρόσεξε,δεν μιλάω για την ένταση,μιλάω για το θόρυβο,το SNR του.
Φαντάσου τωρα τι γίνεται παρακατω.
 
Last edited:
άκρως ενδιαφέρον θέμα και για μένα!
Δεν έχω βγάλει άκρη, προφανώς δεν υπάρχει σωστό και λάθος.

Ένα σετάκι που το άκουσα και έπαθα πλάκα είναι το quad cdp99 (το παλιό) αυτό με τις 6 ψηφιακές εισόδους και με volume με τελικούς τις παλιές ηλέκτρες των τσακιριδαίων να οδηγούν τα magnepan mg12. Με δεδομένο ότι τα mg12 είναι λίγο αναίσθητα το αποτέλεσμα ήταν υπέροχο και...πλήρες!
Επίσης ένα buffalo dac ιδιοκατασκευή έπαιξε φανταστικά με τον crown xls1500, γεμάτα, αναλυτικά, ισορροπημένα!

Αντίθετα ο electrocompaniet ec4 anniversary που έχω με τον crown δεν αποδίδει αυτό που θέλω, ο ήχος αποκτά μια "στάμπα", μια νωχελικότητα που δε μου αρέσει καθόλου (με πηγή το adcom gcd750).

@sokmav: τα dac με ποτενσιόμετρο έχουν ψηφιακή εξασθένηση ή κανονικό αναλογικό ποτ???
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Στέργιο,δεν είναι standard.
Υπαρχουν και με τα δυο.
Τα της αναλογικής εξασθένησης τα εχουμε χιλιοπεί,είναι ακριβό σπορ για τα δεδομένα της χαμηλής- μεσαίας κατηγορίας τιμής,οποτε δύσκολα θα βρεις κάτι ποιοτικό και τεχνικά άρτιο σε analog εξασθένηση (και δικαίως,τα υλικά ειναι ακριβά ακομα και σε οικονομία κλίμακας ) .

Να μην γινόμαστε βέβαια και υπερβολικοί,οκ,ειναι μεν γεγονός αυτό που είπα παραπάνω και θα πρέπει να το τονίζουμε αφού τεχνικά είναι αδιαμφισβήτητο,πρακτικά όμως λίγα θα καταλάβει κανεις αν γίνεται σωστά στο ψηφιακό σήμα.
Ακομα κι εκεί όμως το σωστό δεν είναι καθολου εύκολο,ούτε και πάμφθηνο φυσικά. Και φυσικά μετράνε και οι δυνατότητες του μετατροπέα,η υλοποίηση του,κλπ.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Δεν θα επένδυα ποτέ σε πανάκριβο ντακ-προενισχυτή,για το λόγο ότι η εξέλιξη των ντακ είναι ραγδαία
Αυτο ειναι οντως πολυ σοβαρος λογος...
Αναλογικα ποτενσιομετρα εχουν ενα Leema κι ενα Benchmark το νεο, τιμες 2-2500 .Δηλ παιρνεις ξεχωριστα προ και ντακ!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Το περι επιθετικοτητας στον ηχο που αναφερεται εδω http://avclub.gr/forum/showthread.p...7-Mk4-Reference-Η-Symphonic-Line-High-Society ισχυει οντως;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Και το teac αναλογικό έχει (και όχι μονο). Σε μένα πάντως ο pass παλι πανω στο συστημα είναι. Χάνει λίγο αέρα και πληροφορία στα ψηλά αλλα έχει άλλο διαχωρισμό και ανταπεξερχεται καλυτερα "στα πολλα" ενω υπάρχει και σαφής βελτίωση στα δυναμικά και στο χαμηλό με τον pass
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Χωρίς να εχω κοιτάξει τα ντακ που είπατε,μπορεί μερικές φορές να βλέπουμε αναλογικά ποτ τα οποία απλώς να συνδέονται με ελεγκτή που κάνει ψηφιακά την δουλειά.
Και το αντίθετο,μπορεί να βλέπουμε ελεγκτές με ψηφιακό έλεγχο που ομως να ρυθμίζουν αναλογική εξασθένηση.
Πρέπει ο κατασκευαστής να λέει σαφώς πως το κάνει.
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,810
Θεσσαλονίκη
Ενδιαφέρον σε όσα ειπώθηκαν έχω μεγάλο και τα τεχνικά στοιχεία αναγκαία, αλλά μέχρι στιγμής τα dac μέχρι τα 2000 ευρο δύσκολα.... ,ίσως να αδυνατούν να παίξουν σαν κάποιο προ και είναι αναμενόμενο μια και εστιάζουν στη μετατροπή.Επίσης κάθε 2-3 χρόνια τα chip και τα ψηφιακά εξελίσσονται ραγδαίως εάν λοιπόν δεν υπάρχει πρόβλημα κόστους(σχεδόν πάντα υπάρχει χεχε..) ή χώρου ή εισόδων αναλογικών νομίζω σοφότερο είναι η αγορά ξεχωριστών μηχανημάτων.Ωστόσο μένω αισιόδοξος πως σε λίγα χρόνια η διαφορά θα εξανεμιστεί .Για να μην παρεξηγηθώ, σαφώς ακόμη και τώρα τα dac σαν πρό παίζουν ικανοποιητικά αλλά 1, κλικ πιο κάτω.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Πρέπει ο κατασκευαστής να λέει σαφώς πως το κάνει. Σωκράτη οι περισσότεροι κατασκευαστές δεν αναφέρουν στοιχεία, ίσως κάποιοι μόνο επώνυμοι και hiend όσο για τα κινέζικα άστα να πάνε.
 
Last edited:

kostis

AVClub Enthusiast
26 January 2007
876
Κόρινθος
Το mytek dsd 192 που εχω στην κατοχή μου διαθέτει ένα ψηφιακό fader που εργάζεται πριν το dac chip , ένα αναλογικό που εργάζεται μετά και επιλέγεις. Αν θες το λειτουργείς και bypass.
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
προχωρα αφοβα χρονια εχω καταργησει τον πατροπαραδοτο προ και λειτουργω το ντακ σαν προ,
εχει να κανει και με την ποιοτητα του ντακ εννοω τροφοδοσιες κλπ και οχι τσιπακια.
Τωρα παιζω με το Μυτεκ 192 επαιξα και με το benchmark και με το amr dp777 και με antilope,
ακομα και με τα ifi τα μικρα εχω δοκιμασει,
ολα jet σαν προ,
θα σου προτεινα να εχει αναλογικο volume and thats all
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Κατα συμτωση, ο κυκλοφορων ΗΧΟΣ (hxos) εχει γκρουπ τεστ με συσκευες που ειναι dac, προενισχυτες και ενισχυτες ακουστικων. Ενας μαλλον ακριβουτσικος συνδυασμος
 

THEMILOC

AVClub Enthusiast
6 February 2008
1,176
ΕΛΛΑΔΑ
Re: Απάντηση: Dac ως προενισχυτης

HYBRID GAIN CONTROL of Benchmark DAC2 & DAC3

Benchmark's unique hybrid volume-control system delivers maximum performance from analog or digital inputs. A single motor-driven knob controls the volume of the analog and digital inputs, but the two types of inputs are handled very differently:

Digital inputs pass through a 32-bit digital volume control.
Analog inputs pass through a traditional analog volume control.
Both share the same knob.
This hybrid approach eliminates all unnecessary A/D and D/A conversion steps. Analog inputs see an entirely analog path to the outputs. Likewise, digital inputs see an entirely digital path to the 32-bit D/A converter.
 

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,538
Αν μιλαμε για ψηφιακες πηγες τοτε δεν εχει νοημα ο προ. Ντακ-προενισχυτης και τελος.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Platon, δεν θα βαλεις και κατι ακομη με rca επανω; δεκτη πχ, αν και ο δικος μου εχει διπλη ψηφιακη

κ.Θεμη τα εχω δει τα Benchmark. ειναι κατι παραπανω απο ενδιαφεροντα, μα "τσουζουν" λιγακι
 

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,538
Δεκτη δεν εχω εδω και 10 χρονια περιπου............ ιντερνετ ραδιο και τελος.
Χωρος και ισοσταθμιση πλεον, τεραστιες διαφορες...........ολα τα αλλα απλως "οδοντοκρεμες":guitarist:
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Platon... ομοίως και παρομοίως! Μα αφού υπάρχει το μηχάνημα ( και είναι και πολύ καλό!).

Στέλιο έχω την ενδομυχη βεβαιότητα ότι τα net.pl. δεν είναι εργαλεία παντός καιρού. Διάβαζα τεστ για το Cambridge Audio 851d των 1800 , ότι ως προ δεν "λεει". Το ίδιο πιστεύω ίσχυει για dac/προ...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Στέλιος = Στέργιος (άτιμη αυτόματη διόρθωση!)
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
ακομα και με τα ifi τα μικρα εχω δοκιμασει,
ολα jet σαν προ,
θα σου προτεινα να εχει αναλογικο volume and thats all

Να ρωτήσω κάτι...
Έχω το iFi nano και οδηγεί τα αυτοενισχυόμενα Focal Alpha 65 από τις unbalanced (RCA).

Το ρυθμιστικό του volume πάνω στο nano είναι πολύ ευαίσθητο, δηλ. αρκεί να το γυρίσεις ελαφρά και η ένταση ανεβαίνει πολύ.
Στη μέση ειναι αδύνατον να το βάλεις, τα ηχεία παίζουν πάρα πολύ δυνατά!

Διαβάζω για κάποια in-line attenuators που λύνουν αυτό το πρόβλημα. Ρίχνουν την ένταση κατά 10db ώστε το ρυθμιστικο του dac/προ να κάνει μεγαλύτερη διαδρομή.

Καταρχήν το θεωρείτε πρόβλημα αυτό; (Excess gain λέγεται...) Πείτε μου τη γνώμη σας αν θέλετε...

Πχ αν προσθέσω κάτι σαν τα Rothwell από την πλευρά των ηχείων (του ενισχυτή δλδ, αφού είναι ενεργά) η ποιότητα του ήχου θα αναβαθμιστεί;