Φωτισμός και φωτιστικά (υλοποιήσεις, ιδέες, κλπ)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

enduras1

Moderator
Staff member
Ενα νημα για τις κατασκευες μας σε φωτιστικα!

Ξυλο, μεταλλο, σχοινι ολα δενονατι μεταξυ τους για να δημιουργησουν μοναδικα φωτιστικα!!!

Πολυ χρησιμο θα ειναι να ανεβαζουμε και την διαδικασια κατασκευης εκτος απο το τελικο αποτελεσμα!

9b8abbeb36801686601c06aaddec95b9.jpg




 
Last edited by a moderator:

sTeLiTo

AVClub Enthusiast
10 November 2007
797
Thessaloniki
Το κόλλημα μου με το φως και τον φωτισμό ξεκίνησε πριν μερικά χρόνια σε ένα ταξίδι μου στο εξωτερικό όπου για κάποιον ανεξήγητο λόγο άρχισα - ενώ δεν το έκανα ποτέ πιο πριν - να παρατηρώ τα κτίρια το βράδυ. Μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχα δώσει σημασία σε κάτι τέτοιο. Στη συνέχεια και λόγω της ενασχόλησης μου με τις κατασκευές (αραιά και που, όποτε μου επιτρέπει η δουλειά και το διάβασμα) άρχισα να ψάχνομαι με τον φωτισμό (και το design) εντός σπιτιού. Προσπάθησα λοιπόν στις κατασκευές μου τον τελευταίο χρόνο να ασχοληθώ με το φως και πιο συγκεκριμένα με τα φωτιστικά. Δεν μιλάμε βέβαια για κάτι το ιδιαίτερο σαν φωτισμό (απλά φωτιστικά είναι), πιο πολύ τα συνδύασα για χάρη του σχεδίου. Σαν πρώτο ποστ θα σας δείξω δύο από τα τελευταία δημιουργήματα, τα οποία έγιναν μαζί και τα έκανα βασικά γιατί εκείνη τη μέρα μου είχε τελειώσει η ξυλεία και δεν είχα με τι να ασχοληθώ :aetsch:

Ανοίγω λοιπόν το θέμα αυτό μιας και βλέπω ότι αρκετοί από εσάς ασχολούνται με την κατασκευή φωτιστικών και δεν υπήρχε κάτι αντίστοιχο.

1. Ξυλεία καστανιάς. Κομμένο σε "τάκους" από ρετάλια που είχαν περισσέψει οι οποίοι κολλήθηκαν μεταξύ τους. Περασμένο μόνο με pure tug oil. Ήθελα να προσθέσω ακόμα έναν και καπέλο αλλά η κάτοχος το προτιμούσε έτσι. Η λάμπα είναι led όπως βλέπετε ( 12) και το καλώδιο είναι τύπου σχοινί.
calbGMF.jpg

t3XX5Wz.jpg



2. Καδρόνι (9χ9) ελάτης στο κέντρο, και λωρίδες από κόντρα πλακέ συμήδα στο εξωτερίκο. Κολλήθηκαν όλα, τρίφτηκαν με το τανκ και λίγο με το έκκεντρο, στοκαρίστηκαν και ξανά τρίψιμο. Στη συνέχεια ένα πέρασμα με το κουρευτικό περιθωρίων. Περασμένο με τι αλλο; Tung oil αφού ήταν το μοναδικό που είχε μείνει. Υφασμάτινο καλώδιο όπως βλέπετε. Κοσμεί το έπιπλο δίπλα στην τηλεόραση μου. Όσο το βλέπω, θα το ήθελα λίγο πιο ψηλό και με μια μαύρη μεταλλική τετράγωνη βάση. Αλλά ουδέν μονιμότερο του προσωρινού.
9ouCWsD.jpg

aw6UsbM.jpg

pE6V9SU.jpg



Ακολουθούν αργότερα δύο που σας είχα ξαναδείξει και έγιναν το καλοκαίρι, και ένα που περιμένει υπομονετικά εμένα να του αγοράσω το καπέλο του. Τα τελευταία είναι και πιο πολύπλοκα από τα παραπάνω που είναι πολύ απλά στην κατασκευή τους. Επίσης, ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη για τις φωτογραφίες. Οι επόμενες θα είναι καλύτερες.
 

sTeLiTo

AVClub Enthusiast
10 November 2007
797
Thessaloniki
Το κόλλημα μου με το φως και τον φωτισμό ξεκίνησε πριν μερικά χρόνια σε ένα ταξίδι μου στο εξωτερικό όπου για κάποιον ανεξήγητο λόγο άρχισα - ενώ δεν το έκανα ποτέ πιο πριν - να παρατηρώ τα κτίρια το βράδυ. Μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχα δώσει σημασία σε κάτι τέτοιο. Στη συνέχεια και λόγω της ενασχόλησης μου με τις κατασκευές (αραιά και που, όποτε μου επιτρέπει η δουλειά και το διάβασμα) άρχισα να ψάχνομαι με τον φωτισμό (και το design) εντός σπιτιού. Προσπάθησα λοιπόν στις κατασκευές μου τον τελευταίο χρόνο να ασχοληθώ με το φως και πιο συγκεκριμένα με τα φωτιστικά. Δεν μιλάμε βέβαια για κάτι το ιδιαίτερο σαν φωτισμό (απλά φωτιστικά είναι), πιο πολύ τα συνδύασα για χάρη του σχεδίου. Σαν πρώτο ποστ θα σας δείξω δύο από τα τελευταία δημιουργήματα, τα οποία έγιναν μαζί και τα έκανα βασικά γιατί εκείνη τη μέρα μου είχε τελειώσει η ξυλεία και δεν είχα με τι να ασχοληθώ :aetsch:

Ανοίγω λοιπόν το θέμα αυτό μιας και βλέπω ότι αρκετοί από εσάς ασχολούνται με την κατασκευή φωτιστικών και δεν υπήρχε κάτι αντίστοιχο.

1. Ξυλεία καστανιάς. Κομμένο σε "τάκους" από ρετάλια που είχαν περισσέψει οι οποίοι κολλήθηκαν μεταξύ τους. Περασμένο μόνο με pure tug oil. Ήθελα να προσθέσω ακόμα έναν και καπέλο αλλά η κάτοχος το προτιμούσε έτσι. Η λάμπα είναι led όπως βλέπετε ( 12) και το καλώδιο είναι τύπου σχοινί.
calbGMF.jpg

t3XX5Wz.jpg



2. Καδρόνι (9χ9) ελάτης στο κέντρο, και λωρίδες από κόντρα πλακέ συμήδα στο εξωτερίκο. Κολλήθηκαν όλα, τρίφτηκαν με το τανκ και λίγο με το έκκεντρο, στοκαρίστηκαν και ξανά τρίψιμο. Στη συνέχεια ένα πέρασμα με το κουρευτικό περιθωρίων. Περασμένο με τι αλλο; Tung oil αφού ήταν το μοναδικό που είχε μείνει. Υφασμάτινο καλώδιο όπως βλέπετε. Κοσμεί το έπιπλο δίπλα στην τηλεόραση μου. Όσο το βλέπω, θα το ήθελα λίγο πιο ψηλό και με μια μαύρη μεταλλική τετράγωνη βάση. Αλλά ουδέν μονιμότερο του προσωρινού.
9ouCWsD.jpg

aw6UsbM.jpg

pE6V9SU.jpg



Ακολουθούν αργότερα δύο που σας είχα ξαναδείξει και έγιναν το καλοκαίρι, και ένα που περιμένει υπομονετικά εμένα να του αγοράσω το καπέλο του. Τα τελευταία είναι και πιο πολύπλοκα από τα παραπάνω που είναι πολύ απλά στην κατασκευή τους. Επίσης, ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη για τις φωτογραφίες. Οι επόμενες θα είναι καλύτερες.
 
  • Like
Reactions: vrouxos

sTeLiTo

AVClub Enthusiast
10 November 2007
797
Thessaloniki
Το τελευταίο είναι το παρακάτω.

Ξυλεία άγνωστη. Είναι ξυλεία που περίσσεψε από τότε που χτιζόταν το σπίτι. Τρίφτηκαν αρκετά και με το τανκ και με το έκκεντρο. Πριν κολληθούν έγιναν με το κουρευτικό περιθωρίων τα αυλάκια εσωτερικά για να περάσει το κάλωδιο. Τα κόλλησα, και τα έτρψα ακόμα λίγο με γυαλόχαρτο 240. Η τρύπα για το ντουί, όπως και στα υπόλοιπα, έγινε με τρυπάνι forstner 41mm της dewalt στο κολωνάτο της bosch. Στη συνέχεια ανόιχτηκαν οι τρύπες για να περάσουν οι ντίζες Μ8. Τελείωμα με tung oil. Η βάση είναι σιδερένια 20x20, σκουριασμένη με τεχνητό τρόπο. Σε κουβά τοποθέτησα το "πλακάκι", έριξα αρκετό ψιλό αλάτι και γέμισα (ίσα να καλυφτεί) με υπεροξείδιο υδρογόνου, κοινώς οξυζενέ. Τα αποτελέσματα ήταν άμεσα. Το άφησα καμια ώρα, το ξέπλυνα και το πέρασα με σπρεύ διάφανο βερνίκι. Το ίδιο και για τα παξιμάδια. Έγιναν 4 τρύπες στη βάση, στο κολωνάτο, βιδώθηκε και τέλος. Υφασμάτινο καλώδιο και διάφανοι διακόπτες όπως βλέπετε. Το συγκεκριμένο προορίζεται για δώρο.

K4LVbs6.jpg

L3F8OuM.jpg

Fo9OAIj.jpg

xnUXi4P.jpg
 
  • Like
Reactions: vrouxos
Πολύ ωραίο νήμα και πολύ ωραίες κατασκευές!Θα δούμε ομορφιές εδώ μέσα!
Να βάλω και εγώ τα δικά μου ξανά λοιπόν!
1.
Απο οξυά και ελιά,σχοινί με καλώδιο που το "χώνεψα" με τα χεράκια μου:
 

Attachments

  • IMG_20160818_171746.jpg
    IMG_20160818_171746.jpg
    184 KB · Views: 867

Vrass!

AVClub Addicted Member
1 October 2013
1,472
Σημερινό από εμένα. Όπως ίσως να θυμάστε κάποιοι έχω φτιάξει και άλλα παρόμοια, αλλά ας αρχίσω με το φρέσκο πράμα.
Το μπουκάλι έχει τρυπηθεί πίσω χαμηλα με διαμαντοτρυπανο, πέρασα το καλώδιο, κατόπιν γέμισα από το στόμιο με ροκανιδι από την πλάνη (είπαμε, δεν πετάω τίποτα), τοποθετήθηκε ο φελλός με τον μαστό που στηρίζει το ντουί, έγινε η σύνδεσή του και τέλος το καπέλο.

IMG_20170221_233210331.jpg

IMG_20170221_235717964.jpg

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

G.Red

Senior Member
24 November 2014
469
Δεν ξέρω αν ταιριάζει εδώ (αν όχι να πάει κάδο ) , στην συγκεκριμένη εκδοχή είναι για ρεσό αλλά μπορεί υπερβολικά εύκολα να μπει λάμπα , να γίνει κρεμαστό και γενικά πάρα πολλές παραλλαγές με την βασική ιδέα.

Τα υλικά απλά και πολύ φθηνά , ξυλόκολλα αραιωμένη με νερό , μπαλόνι , καννάβινο σκοινί (1 ευρώ στα jumbo ,είναι αρκετά μέτρα )

20170211_192707_zpsxjdfd1ga.jpg


20170211_121430_zpsgvhiqawi.jpg


20170211_121237_zpsbhl2txxc.jpg
 

Σωφρον

Supreme Member
3 March 2008
4,978
Κορωπί
Πολυ ωραιες οι κατασκευες σας :SFGSFGSF:
Μιας και το forum μας ειναι και για την μουσικη σας παρουσιαζω κι εγω το καλυτερο μου κομματι ... το καμαρι μου.
Προκειται για δισκο βινυλιου 33 στροφων, τα τελευταια χρονια εχω φτιαξει παρα πολλά φωτιστικα. Επισης φτιαχνω και δισκακια των 45 στροφων.
 

Attachments

  • ΓŽΒ΄ΓŽΒΉΓΖ’ΓŽΒΊΓŽΒΏΓβ€š Γβ€ Γβ€°Γβ€žΓŽΒΉΓΖ’Γβ€žΓŽΒΉΓŽΒΊΓΕ’ δ desing 2 [640x480].jpg
    ΓŽΒ΄ΓŽΒΉΓΖ’ΓŽΒΊΓŽΒΏΓβ€š Γβ€ Γβ€°Γβ€žΓŽΒΉΓΖ’Γβ€žΓŽΒΉΓŽΒΊΓΕ’ δ desing 2 [640x480].jpg
    36.9 KB · Views: 17
Last edited:

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Re: Απάντηση: Φωτισμός και φωτιστικά (υλοποιήσεις, ιδέες, κλπ)

Και εγώ ετοιμάζω άλλο ένα από κούτσουρο δαμασκηνιάς (20ετίας).
Εδώ η διαδικασία τεμαχισμού και διαμορφωσης:

IMG_20170225_094508.jpg
 

Skills

New member
19 January 2017
66
Πολύ ωραία πράγματα ρε παιδιά φτιάξατε.μπταωο σας.να ποσταρω και εγώ κάτι απλό. Ένα φωτιστικό από ξύλινα μανταλάκια και βάση από 4cm κόντρα πλακέ.
f1508e19cc8ee643e23e4393aee0b7ae.jpg
56a9160fd7939e23165f6646730f5774.jpg


Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
1) Φωτιστικό από ξύλο δαμασκηνιάς και Ιρόκο. Δωράκι για τα ξαδερφάκια μου.

IMG_20170227_185212.jpg


IMG_20170227_185236.jpg



2) Φωτιστικό από μασίφ ξύλο δαμασκηνιάς 20ετίας και βάλε.

IMG_20170227_193828.jpg


IMG_20170227_193846.jpg


IMG_20170227_193852.jpg
 

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Καμπυλωτά φωτιστικά δουλεμένα στην κορδέλα!

Από ξύλο Δαμασκηνιάς, Καρυδιάς και Φτελιάς και φινίρισματα με φυσικά λάδια (Tung + φυσικό νέφτι) ή Danish Oil.






free image hosting

Περισσότερες φωτογραφίες καθώς και η διαδικασία κατασκευής στο thread Χόμπυ Ξυλογλυπτική και Μικροξυλοκατασκευές
 

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Φωτιστικό από ξύλο Φτελιάς.

Ειδική παραγγελία για φίλο.






Περισσότερες λεπτομέρειες στο νήμα "Χόμπυ Ξυλογλυπτική και μικροξυλοκατασκευές"