Ας μιλησουμε για ... monoblockια!

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Αναμφιβολα θεωρουνται η λυση για οσους εχουν προβλημα αποστασεων, ωστε να αποφευγονται τα μεγαλα μηκη καλωδιων ηχειων - ως ο υποφαινομενος. Τα 5μετρα καλωδια συγκρινομενα με τα, συνηθως, 2,5μ επιφερουν ακουστη διαφορα στον ηχο, προσφατα το διαπιστωσα και παλι, γεγονος που αποτελεσε αφορμη ...σκεψεων! Ηδη θα το καταλαβατε απο κατι θεματα που ανοιξα περι "dac ως προενισχυτη" κλπ.
Ομως, κατα ποσον ειναι μειονεκτημα η χρησιμοποιηση καλωδιων διασυνδεσης (xlr σχεδον παντα) σε μηκος π.χ. 4μ (ας αφησουμε κι ενα μετρο καλωδιο!);
Ακομη, υπαρχουν εμπειρικες προτασεις για μονομπλοκ "μισου" μεγεθους, ωστε ευκολα (χμ...) να κρυβονται ειτε πισω απο ηχεια ειτε επανω σε...μπουφε:flipout:, εχοντας και την εμφανισιακη αποδοχη; Παντως δεν βλεπω και πολυ "πραμα"!
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Άρε Βαγγέλη ποτέ δεν επαναπαύεσαι... :p Για class d τι λές; Και μικρά είναι με άφθονα watt και ρεύματα. Για δες αυτά εδώ τα μονομπλόκια. Και εδώ εμπειρίες χρηστών με πολύ hi-end μηχανήματα...
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Με τα XLR δεν θα έχεις κανένα θέμα,γι' αυτο που λες ειναι ιδανικά.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Γιωργο, τον χωρο τον ξερεις, για να αλλαξει κατι εκει μεσα δεν αλλαζει. Ο Χεγκελ ειναι διαμαντι ενισχυτης, αλλα δοκιμαζοντας προχθες κατι καλωδια Van de Hul οχι ακριβα, στα 2.5μ (ελειπε η κυρα!) ειδα μεγαλη αλλαγη. Οποτε...σκεψεις κανω!
Για ταξη Δ, δε νομιζω, παλια που ειχα ακουσει λιγο "ψυχρα" ηταν (ωχ...αν με διαβαζει τωρα ο Γιαννης θα την "ακουσω"), και οντας καλομαθημενος απο τον ηχο του Χεγκελ...
Ποιο ντακ εχεις τωρα;
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
To 503. Έχουν αλλάξει προς το καλύτερο τα πράγματα με τα d. Ρίξε μια ματιά στο αμερικάνικο φόρουμ που έδωσα link και θα καταλάβεις... Βέβαια από class a (που κοίταγες) σε d είναι ψιλοτολμηρό βήμα... :afro:
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Είναι πιο ουδέτερο τονικά, το 501 ήταν πιο "γλυκόηχο" λόγω burr brown. Eπίσης είναι και προ και έχει και μια είσοδο (ζεύγος) rca in
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Τα χω φρέσκα φρέσκα τα ncore. Δανειστηκα τα 400αρια του Εκτορα. Σαφως περισσότερη παραμόρφωση ο bryston, σαφως περισσότερο νεύρο επίσης, απείρως περισσότερο μπάσο (με τα ncore ramstein, metellica κλπ ακουγόταν έως αδιάφορα αλλα σε συμφωνικά έργα ηρεμουσε το σύμπαν) και γύρω στους 70 ποντους πιο κοντή σκηνή με τα ncore. Τελικά ο bryston είναι hiend :p
Επίσης με τα ncore είχε καλύτερες μεσαίες λόγω λιγότερης παραμόρφωσης και λόγω λιγοτερου μπουμαρισματος. Ενδιαφερουσα πρόταση τα ncore. Αλλά μέχρι ενα σημείο.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Τι σημαινει "μεχρι ενα σημειο" Αθανασιε; Ο,τι δεν εχουμε υψηλες απαιτησεις μελωδικοτητας, χαμηλων εντασεων κλπ κλπ;
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Στα nc500 που έδωσα link, τα buffer boards είναι αλλαγμένα και έχεις επιλογή για op amp rolling. Με έναν φίλο που μίλησα στο διπλανό φόρουμ που έχει την στέρεο έκδοση μου πε ότι είδε τεράστια διαφορά στην σκηνή μόλις έκανε την αλλαγή. Μήπως Θανάση αυτό που λες για περισσότερο μπάσο στον bryston είναι στην ουσία χειρότερος έλεγχος στο χαμηλό; Γιατί στα δικά μου ηχεία με την αλλαγή από αβ σε d κάτι τέτοιο μέτρησα....
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Εννοώ Βαγγέλη οτι κάτι θα λείπει. Οτι τα γαϊδούρια τάξης ΑΒ έχουν κάτι άλλο. Τα ncore είναι σοβαρά. Εμείς είμαστε;

Γιώργο στη σκηνή τι διάφορα είδε; Εμένα πολύ πιο συρρικνωμένη μου βγήκε. Και τα σώματα μαζί. Αλλα με περισσότερο αέρα μεταξύ τους τελικά λόγω της ηρεμίας.

Τώρα αν το σωμα είναι θέμα υποοδηγησης δεν το ξέρω.
Σίγουρα έφυγε μπουμαρισμα όπως έγραψα αλλα ο ήχος λεπτυνε overall. Και βασικά δεν έμεινε και μπάσο... Και στα κρουστά, και στα είδωλα γενικώς λεπτυνε.
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Θα σου μεταφέρω ότι ακριβώς μου είπε:
"Ειμαι πολυ ευχαριστημενος, αλλα απο τοτε που εβαλα τα νεα buffer με το SIL994.
Πριν, με τα buffer της hypex, ειχα πολυ ρηχη στερεοφωνικη εικονα και ηταν ελαφρως κουραστικο το ακουσμα "
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Α, οκ. Εγω μιλάω για τα 400αρια κι εσύ για τα 500αρια.
Απο την αλλη βρε παιδι τελικούς με opamps; Εδώ στις πηγες και τα ξορκιζουμε. Μου βγαίνει συντηρητικουρα :)
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Opamp rolling χωρίς ανάλογη προσαρμογή του υπόλοιπου κυκλώματος...χμμ...
Εκτός και το δίνει πακέτο ο κατασκευαστής.
Σε αντίθετη περιπτωση μαλλον εισάγεις ωραιότατα φίλτρα (στην καλύτερη αν δεν ταλαντώνει χωρις να το ξέρεις ) .
Για τα ncore δεν ξέρω γαμώτο.
Ενώ χαμηλά σπέρνουν θα ήθελα να εχω ακομα μια ευκαιρία μαζι τους,να τα μετρήσω και στον (κουλό )χώρο μου,κλπ.
Εμένα πάντως ο αέρας ψηλά μου είχε λείψει (και μοιραία οτι κάνει αυτο στη σκηνή (αλλά με τα δικά μου (λάθος μαλλον ) γούστα το θεωρώ ασήμαντο σαν πληροφορία.
Κουραστικά,όχι,έχω ακούσει απείρως χειρότερες πριονοκορδέλες.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Οντως κουραστικά δεν ηταν.
Και η ελάχιστη παραμόρφωση είναι αιθιστικη.
Και η ελάχιστη κατανάλωση ρεύματος και το μικρό μέγεθος μετράνε.
Εγω απο την ακρόαση μεταξύ bryston και ncore κατέληξα οτι πρεπει να πάρω pass χεχε :)
 
ας αφήσω αυτό εδώ...

32877420502_c066f9797f_z.jpg
[/url]κραουνακης by stergioszx, on Flickr[/IMG]
 
δεν είναι μονομπλόκ, αλλά είναι κλασντέδι.

Φαντάζομαι ότι ο ιδιοκτήτης του συστήματος δε θέλει να μιλήσει, αλλά θα πω δυο λόγια εγώ:

ο crown είναι ο xls1500, με αυτόν ακούω εδώ και κανα εξάμηνο. Παίζω με τα chario millenium II. Είμαι καννίβαλος, ακούω δυνατά, πολύ δυνατά μερικές φορές. Γιατί όταν κάθομαι να γουστάρω και βάζω κανα ποτάκι μπορεί να είναι και 1 η ώρα το βράδυ και να παίζω bolero στην τσίτα. Ή κανα ρέκβιεμ. Ή ημισκούμπρια, ανάλογα τα κέφια.

Δε σκοπεύω να κάνω flame το παρόν νήμα, απλά να σας πω για την εμπειρία μου:

α)όχι, ο crown και οι λοιποί επαγγελματικοί ενισχυταί δεν είναι το εισιτήριο για τον παράδεισο. Δεν είναι οι καλύτεροι ενισχυτές.

β)Είναι σίγουρα οι καλύτεροι ενισχυτές στα χρήματα που ζητάνε. Κάποιες φορές είναι καλύτεροι Χ πολλές φορές από τα χρήματα αυτά, εξαρτάται το πόσο λάθος επιλογή έχουμε κάνει σε ενισχυτή για τη σωστή οδήγηση του ηχείου που έχουμε (γιατί είναι επαγγελματικοί=πρέπει να κάνουν δουλειά)

γ)Είναι όσο picky μπορούν να είναι και οι χαϊεντάδικες εκδοχές των ξαδέρφων τους, χρειάζονται και αυτοί σωστό ταίριασμα και σωστή χρήση. Αρκεί να πω ότι στην αρχή είχα απογοητευτεί με την αγορά του, μετά απο δοκιμές όμως κατάλαβα τι παίζει.

δ)Το πόσο καλός είναι ένας crown xls1500 σε σχέση με κάποιον άλλον ενισχυτή εξαρτάται από το πόση σημασία δίνουμε στη διαφορά που ακούμε από κάποιον άλλον ενισχυτή πολλαπλάσιας αξίας.

Το δεδομένο για μένα είναι ένα: αν δώσει κάποιος τη σημασία σε αυτού του τύπου τους ενισχυτές που δίνει σε αντίστοιχους πιο "επώνυμους" και πολίτικαλυ κορέκτ ενισχυτές θα πάρει ντεφάκτο πολύ καλά αποτελέσματα.

Αυτά,

peace and love!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Πες μου οτι θα πάρει crown ο ατοφιος...

δοκιμούλες κάνουμε ρε συ, όπως θα κάνουμε και την επόμενη βδομάδα με hunter κλπ