Διαμόρφωση Κήπου - διάφορες εργασίες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

diablo

AVClub Enthusiast
18 June 2006
1,026
Θεσσαλονίκη
Σκέφτηκα στην αρχή να το βάλω στις κατασκευές από παλέτες ή στον κήπο, αλλά περιέχονται μέσα διάφορες εργασίες και θα γίνουν και άλλες μέχρι το καλοκαίρι, οπότε θεώρησα πως θα ταίριαζε ένα ξεχωριστό θέμα. Αν κρίνουν οι συντονιστές πως πρέπει να χωθεί αλλού, ας το μετακινήσουν!

Πριν λίγες μέρες τελείωσα την πρώτη -και μεγαλύτερη- φάση διαμόρφωσης του προκηπίου που έχει το σπίτι που μένω (νοικιασμένο, αλλά με προοπτική διαμονής πολλών ετών). Οι διαστάσεις του είναι περίπου 4,5 επί 4 μέτρα. Δυστυχώς δεν έχω καλές φωτογραφίες από το πως ήταν στην αρχή. Οι πιο χαρακτηριστικές είναι αυτές:

01.jpg

02.jpg

Περιμετρικά υπήρχαν καμιά 15ριά θαμνώδη φυτά με ρίζες κοντά στους 40 πόντους. Εν τέλει κόπηκε και το δέντρο.

Η όλη διαδικασία κράτησε πάνω από ένα χρόνο. Κοψίματα και τριψίματα έγιναν κατά κύριο λόγο σε άλλο χώρο. Βαψίματα εντός του σπιτιού σε δωμάτιο που ονομάζω “εργαστήρι” αλλά φυσικά μόνο τέτοιο δεν μπορεί να είναι. Φορτωνόμουν λοιπόν τα παλετόξυλα (όλα τα ξύλα που έχουν χρησιμοποιηθεί έχουν προέλευση παλέτες κυρίως λιπασμάτων από τον κουμπάρο μου και δεν ήταν ευρωπαλέτες), πήγαινα έκανα τα κοψίματα/τριψίματα και τα έφερνα σπίτι, όπου άρχιζε η -πολυήμερη- διαδικασία βαψίματος.

Χρησιμοποιήθηκαν:

-Πραγματικά απροσδιόριστος αριθμός παλετών (σίγουρα ξεμόνταρα πάνω από 30, με πολλά περισσεύματα εννοείται).

-Σε όλα τα ξύλα συντηρητικό Bondex Long Life Wood Preservative 1 ή 2 χέρια, ανάλογα με την τοποθέτηση.

-Αμέσως μετά, όπου δεν μπήκε χρώμα, μπήκε το υδατοδιαλυτό Bondex Perfect είτε το Vechro Smaltoxyl Hydro Satine. Ένα ή δύο χέρια κι εδώ, ανάλογα με την τοποθέτηση.

-Το χρώμα που χρησιμοποιήθηκε είναι υδατοδιαλυτό βερνίκι Baufix σε απόχρωση καρυδιάς. Δυο χέρια και εδώ και μετά για προστασία 2 χέρια Vechro Smaltoxyl Hydro Satine.

-Περίπου 600-700 βίδες διαφόρων διαστάσεων, αλλά κυρίως 4x30 και 4x40 αρχικά σταυρό και μετά Torx.

-Το εργαλείο της Wolfcraft για τις κρυφές ενώσεις με βίδες.

-Πάγκος Wolfcraft Master Cut 2000 ως κύριος – μεταφέρθηκε στον χώρο που φιλοξενούμαι για τις εργασίες.

-Πάγκος Tactix υποστηρικτικός για μικροδουλειές επί τόπου.

-Η σέγα Parkside ανάποδα στον πάγκο για τα κοψίματα και τα τριψίματα.

-Το τανκ Parkside που έφτυσε πραγματικά το γάλα της μάνας του, με “άφησε” αφού είχε ολοκληρώσει πάνω από το 95% του συνολικού έργου. Το παρέλαβα τις προάλλες από το σέρβις (αποστολή 15/12). Στο μεταξύ πήρα τον μπλε Bosch.

-Τρυπήματα-βιδώματα με το 18V και 10V Parkside (οι τελευταίες 20-30 βίδες στις πόρτες της ντουλάπας που θα δείτε παρακάτω, μπήκαν με τα καινούρια 10βολτα GDR-GSB για να τα δοκιμάσω).

-Σίτα από τις μπαλκονόπορτες που αλλάχτηκαν όταν νοίκιασα το σπίτι (ανακύκλωση... uber alles).

-Καλούπι για τον τσιμεντένιο διάδρομο από Banggood.

Έχω αρκετό φωτογραφικό υλικό από όλη τη διαδικασία, θα ανεβάσω τις πιο χαρακτηριστικές. Πρώτα φτιάχτηκε η “ντουλάπα” και μετά ο υπόλοιπος κήπος. Μέσα στον Απρίλη θα ξεκινήσω την κατασκευή (πάλι από παλετόξυλα) 5-6 ζαρντινιέρων για να τοποθετηθούν πάνω στο “deck”, ενώ εκκρεμεί και η τοποθέτηση led ταινίας.

Πρώτα 2 χαρακτηριστικές φωτογραφίες με τον χαμό από παλετόξυλα (μέρος αυτών που συνολικά χρησιμοποιήθηκαν, το απόθεμα ανανεωνόταν συνεχώς):

03.jpg

04.jpg
 
  • Like
Reactions: AFam

diablo

AVClub Enthusiast
18 June 2006
1,026
Θεσσαλονίκη
Αρχικά ξεμονταρίστηκε μια καλή ευρωπαλέτα. Αφαιρέθηκαν οι τάβλες (εκτός αυτών με τους τάκους), βάφτηκαν, περάστηκε σίτα στο πάτωμα και ξαναβιδώθηκαν:

05.jpg

06.jpg

Μονταρίστηκε ο σκελετός (τα δοκαράκια 3x6 εκ είναι τα συνδετικά που χρησιμοποιούνται στις παλέτες αντί για τάκους). Χρησιμοποιήθηκαν μεταλλικές γωνίες (από Lidl) και κρυφές γωνίες (Wolfcraft):

07.jpg

08.jpg

Στη συνέχεια “ντύθηκε” με σίτα. Χρησιμοποιήθηκε ένα καρφωτικό χειρός του πατέρα μου, που κατά σύμπτωση είναι Wolfcraft (κιτρινόμαυρο χρώμα-πρέπει να είναι από τα πρώτα χρόνια του Praktiker στη Θεσσαλονίκη):

09.jpg

Μετά μπήκαν σιγά σιγά οι τάβλες περιμετρικά, φορτώθηκε με ξύλα (ο ωφέλιμος χώρος είναι περίπου 75x75x110 εκ, δηλαδή περίπου 0,6 κυβικά) και πριν λίγες μέρες έβαλα και τις πόρτες. Εκκρεμούν χερούλια ή σύρτες, δεν έχω αποφασίσει ακόμη. Οι μεντεσέδες της δεξιάς πόρτας είναι απλοί ενώ στων ξύλων έχω βάλει αυτούς για να αφαιρούνται τελείως οι πόρτες:

10.jpg

11.jpg

Όπως βλέπετε, η ντουλάπα πατάει πάνω σε 9 κυβόλιθους πεζοδρομίου οι οποίοι για να μην χαράξουν τα πλακάκια ακουμπούν πάνω σε κίτρινο πατάκι αφρώδες σαν αυτό. Στο ίδιο πατάκι ακουμπούν και οι τάκοι της παλέτας.
 

diablo

AVClub Enthusiast
18 June 2006
1,026
Θεσσαλονίκη
Κάτω από την σκάλα που ανεβαίνει στην είσοδο του σπιτιού και εφάπτεται του κήπου υπάρχει χώρος για τοποθέτηση ξυλείας και άλλων. Επειδή ήταν στρωμένος με χώμα, έφερα αρκετούς κουβάδες βότσαλα για υπόστρωμα, έβαλα κοτετσόσυρμα και 2 σίδερα οπλισμού και έκανα μια πλάκα. Αυτό έγινε το καλοκαίρι που μας πέρασε. Αρχική εικόνα:

12.jpg

Καθαρισμός και ίσιωμα:

13.jpg

Τοποθέτηση βότσαλων:

14.jpg

Τοποθέτηση οπλισμού:

15.jpg

Στρώσιμο τσιμέντου:

16.jpg

17.jpg

18.jpg

Από τη διαδικασία ετοιμασίας του τσιμέντου. Το πλαστικό υπόστρωμα, στο οποίο ετοίμαζα το μείγμα, είναι από τετράγωνο κιόσκι που είχε ο προηγούμενος ενοικιαστής στον κήπο και ήταν πολύ φθαρμένο. Κράτησα μόνο τον σκελετό. Όλο και κάπου θα τον αξιοποιήσω:

19.jpg

Η συνέχεια είχε κατασκευή πλάκας-βάσης για τοποθέτηση συναρμολογούμενης ψησταριάς από Praktiker:

20.jpg

21.jpg
 

diablo

AVClub Enthusiast
18 June 2006
1,026
Θεσσαλονίκη
Πάμε και στο κυρίως μέρος! Για την κατασκευή του διαδρόμου “Π” χρησιμοποιήθηκε καλούπι από Banggood, ενώ στρώθηκε πρώτα γεώπανο για να εμποδίσω την ανάπτυξη ζιζανίων ανάμεσα στους αρμούς, οι οποίοι θα γεμίσουν με ψιλό χαλικάκι. Διακρίνεται η ψησταριά και ο -κλειστός- χώρος κάτω από τη σκάλα:

22.jpg

23.jpg

Ο χώρος που περικλείεται από τον διάδρομο διαστάσεων 3x2,5μ περίπου σκαλίστηκε μιας και το χώμα ήταν σαν τσιμέντο:

24.jpg

25.jpg

Έπειτα προστέθηκαν περίπου 2 πόντοι φυτόχωμα-ευγενική χορηγία του κουμπάρου από περισσεύματα και σκισμένα σακιά που δεν μπορούν να πωληθούν- και τοποθετήθηκε έτοιμος χλοοτάπητας:

26.jpg

27.jpg

Το γκαζόν έπιασε και αναπτύχθηκε κανονικά, ενώ μπήκε και χαλικάκι ανάμεσα σε αυτό και το διαδρομάκι:

28.jpg

29.jpg

30.jpg

Δυστυχώς το καλοκαίρι κόντεψα να το χάσω, αν και αραίωσα τα ποτίσματα και έκανα το πρώτο κούρεμα στο προβλεπόμενο διάστημα (όπως συνιστούσε ο κατασκευαστής):

31.jpg
 

diablo

AVClub Enthusiast
18 June 2006
1,026
Θεσσαλονίκη
Σειρά πήρε η κατασκευή περιμετρικού deck, από παλετόξυλα εννοείται! Κατασκευάστηκαν αρχικά 3 ανεξάρτητοι σκελετοί που ενώθηκαν μεταξύ τους. Έγινε το βάψιμο και μετά η συναρμολόγηση εντός του σπιτιού και μεταφέρθηκαν έξω για τοποθέτηση και ένωση. Όλες οι ενώσεις εδώ είναι κρυφές με το εργαλειάκι της Wolfcraft, ενώ τοποθετήθηκε με καρφωτικό γεώπανο για περισσότερη προστασία του ξύλου (στο μεταξύ φρόντισα να προμηθευτώ το ηλεκτρικό Skil που προτείνουν πολλοί εδώ μέσα):

32.jpg

33.jpg

34.jpg

35.jpg

Άρχισαν να τοποθετούνται και οι τάβλες σιγά σιγά, οι οποίες προεξέχουν 3,5 πόντους από τον σκελετό ώστε να βιδωθεί led ταινία από κάτω που θα λειτουργεί σαν κρυφός φωτισμός του μονοπατιού:

36.jpg

37.jpg

38.jpg
 

diablo

AVClub Enthusiast
18 June 2006
1,026
Θεσσαλονίκη
Αρχικά, όπως φαίνεται επάνω δεξιά, έφτιαξα σκελετό και γύρω από το δεντράκι, ενώ φαίνεται και το γκαζόν που είχε αρχίσει να ξαναζωντανεύει:

39.jpg

Δίπλα από την ψησταριά θ' ανοίξω μια πορτούλα στα κάγκελα (αναρωτιέμαι αν θα τα καταφέρει ο 10βολτος Bosch ή αν θα πρέπει να χρησιμοποιήσω τον Parkside ρεύματος), οπότε χρειαζόταν ένα σκαλοπατάκι. Σκελετός πάλι από παλετόξυλα και κρυφές ενώσεις:

40.jpg

Οι τάβλες εδώ κόπηκαν με πριόνι χειρός επί τόπου για να ταιριάξουν ακριβώς:

41.jpg

42.jpg

Και έτοιμο τοποθετημένο:

43.jpg

Συνολική εικόνα προ 20ημέρου:

44.jpg

Όπως βλέπετε στην πορεία το έκοψα το δέντρο με αλυσοπρίονο σύριζα στο ύψος του σκελετού, κόντυνα λίγο ακόμη την κοπή μ' ένα μικρό τσεκουράκι tactix που έχω, του έκανα δυο βαθιές χαρακιές σε σχήμα σταυρού με το αλυσοπρίονο και το γέμισα αλάτι. Σκέπασμα με σακούλα και μετά κάλυψη εντός του deck. Φαντάζομαι δεν θα με ξαναενοχλήσει:

45.jpg

Αυτά... Έχει ακόμη δουλίτσα να γίνει, οπότε θα ανανεώνω το νήμα αρκετά συχνά!
 
  • Like
Reactions: AFam

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Γιαννη συγχαρητηρια! Πολυ μελετημενος, πολυ προγραμματισμενος, με τα σωστα εργαλεια και απειρο μερακι. Μπραβο φιλε!!
Στην αλλη πλευρα θα βαλεις ζαρντινιερες? Θα μπουν καπου καρεκλες και τραπεζακια για τα κοψιδια? Η υπαρχει αλλος χωρος?

To απολαυσα πραγματικα το αναλυτικο φωτορεπορταζ! Ενημερωνε το νημα. Ειμαι περιεργος για την πορτα. Υπαρχει υψομετρικη διαφορα μεταξυ γκαραζ και κηπου?
 

diablo

AVClub Enthusiast
18 June 2006
1,026
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστώ πολύ! Στην ουσία χοντροδουλειά είναι περισσότερο, αλλά πολύ κοπιαστική λόγω πρώτης ύλης. Επίσης γύρω στα 160ε έκανε η ψησταριά και το πολύ άλλα τόσα όλα τα υπόλοιπα (τσιμέντα, βερνίκια, χρώματα, βίδες, κλπ). Οπότε με την πολύ μεγάλη οικονομία σε όλα αυτά, τροφοδότησα τις αγορές πολύ καλύτερων εργαλείων που θα με βοηθήσουν σε άλλες κατασκευές.

Ζαρντινιέρες ξύλινες θα μπουν και στις δυο πλευρές (θα φύγουν οι 2 πλαστικές που έχω τώρα). Χώρος υπάρχει για τραπέζι και καρέκλες για 4 άτομα (πλαστικά - υπάρχουν ήδη) στην βεραντούλα όπου βρίσκεται η ντουλάπα και φυσικά για παραπάνω άτομα καταπατούμε και το γκαζόν! :)

Η πόρτα θα δημιουργηθεί από τα ίδια τα κάγκελα. Μεταξύ γκαράζ και κήπου υπάρχει μια διαφορά γύρω στους 40 πόντους νομίζω, γι αυτό κι έκανα και το σκαλοπατάκι. Κι από έξω υπάρχει μια διαφορά γύρω στους 15 πόντους (ένα κράσπεδο στην ουσία), ασήμαντη δηλαδή.
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Μπραβο:worshippy:
Πολυ μου αρεσε και φανταστηκα και το δικο μου κηπο, καπως ετσι τελειωμενο!
 

tzoutzis

AVClub Addicted Member
18 February 2016
2,509
Πολυ ωραία κατασκευη Γιάννη. Εχεις μεράκι


Sent from my iPad using Tapatalk
 

weather1967

Supreme Member
25 October 2010
7,814
Μπράβο Γιάννη έπεσε πολύ μεράκι καί τέχνη από ότι είδα.
Η ποικιλία γκαζόν από ότι μπορώ να διακρίνω πρέπει να είναι Ουγκάντα ?
Αν ναί κάνε της ένα χαμηλό κούρεμα στά τέλη τού μήνα κάι ρίξε της λίπασμα γιά γκαζόν,ουτως ώστε να πρασινίσει γρήγορα.

Λόγο στενότητας τού χώρου καί τού μπαρμπεκιου οπως βλέπω από ψηλά στήν φωτό,δέν μπορείς βάλεις αλλα φυτά γιατί θά κλείσει τελείως ο χώρος,μιά σκέψη μου ειναι νά βάλεις στά κάγκελα περιμετρικά εκτός κοντά από το μπάρμπεκιου φυσικά,βάσεις γιά κάγκελα είτε γιά γλάστρα είτε γιά ζαρντινιέρα καί νά βάλεις η εποχιακά λουλούδια γιά νά έχεις χρώμα,είτε μυρωδικά Ελληνικής γής (λεβάντα-ρίγανη-δυόσμο θυμάρι κ.τ.λ ) μιάς πού είσαι μερακλής γιά νά βάζεις καί στό φαγητό απο τήν παραγωγή στήν κατανάλωση.
 

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Μπράβο Γιάννη.
Αξιοζήλευτος κήπος με 100% κατασκευή και διαμόρφωση από εσένα!
 

enduras1

Moderator
Staff member
Απο εδω:
attachment.php


Εδω!!!!!!!!!!!!!
attachment.php


Μαγικη αλλαγη. Ξανα μπραβο.
 

strs

Supreme Member
10 May 2015
3,042
Ραφήνα
εμένα όπως προείπα μου άρεσε πάρα πολύ η όλη κατασκευή (από την ιδέα, τον σχεδιασμό και την υλοποίηση)...με στεναχώρησε μόνο που κόπηκε το δέντρο...
 

diablo

AVClub Enthusiast
18 June 2006
1,026
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Διαμόρφωση Κήπου - διάφορες εργασίες

Γιάννη πολλά συγχαρητήρια !

Μπραβο:worshippy:
Πολυ μου αρεσε και φανταστηκα και το δικο μου κηπο, καπως ετσι τελειωμενο!

Γιάννη είσαι και ο πρώτος!!!

Φίλε,έχεις το σεβασμό μου!!!

Μπράβο.

Πολυ ωραία κατασκευη Γιάννη. Εχεις μεράκι


Sent from my iPad using Tapatalk

Μπράβο Γιάννη.
Αξιοζήλευτος κήπος με 100% κατασκευή και διαμόρφωση από εσένα!



Σας ευχαριστώ πολύ όλους!
 
14 July 2006
254
Re: Απάντηση: Διαμόρφωση Κήπου - διάφορες εργασίες

εμένα όπως προείπα μου άρεσε πάρα πολύ η όλη κατασκευή (από την ιδέα, τον σχεδιασμό και την υλοποίηση)...με στεναχώρησε μόνο που κόπηκε το δέντρο...

και εμένα.....
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Πολυ καλη δουλεια και αποτελεσμα...
Μια ερωτηση...ποιος ο λογος που επελεξες και ντεκ και τσιμεντενιο μονοπατι και οχι μονο το ενα απο τα δυο...???