Oasis [Amazon]

Ψηφίστε την Σειρά:

  • ΞΞΎΞ±ΞΉΟΞ΅ΟΞΉΞΊΞ?

    Votes: 2 100.0%
  • Ξ ΞΏΞ»Ο ΞΞ±Ξ»Ξ?

    Votes: 0 0.0%
  • ΞΞ±Ξ»Ξ?

    Votes: 0 0.0%
  • ΞΞΟΟΞΉΞ±

    Votes: 0 0.0%
  • ΞΞ±ΞΊΞ?

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    2

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
oasis_amazon_tv_seiries_1.jpg



Πρώτη Ματιά Στο «Oasis» Του Amazon


Πρόκειται για το «Oasis», την τηλεοπτική μεταφορά του βιβλίου «The Book Of Strange New Things», που έγραψε ο Michel Faber.

«Η ιστορία εστιάζει στον Peter Leigh, έναν Αγγλο πάστορα που ταξιδεύει στο διάστημα για να βοηθήσει στην ίδρυση μιας αποικίας σε ένα μακρινό πλανήτη.
Αυτό που θα ανακαλύψει εκεί, δεν θα δοκιμάσει μόνο την πίστη του, αλλά και την ζωή όπως την ξέρουμε.»


Το σενάριο της μεταφοράς που αρχικά είχε τον τίτλο «Strange New Things», έχει γράψει ο Matt Charman («Suite FranΓ§aise», «Bridge of Spies»),
ενώ την σκηνοθεσία του πιλότου έχει αναλάβει ο καταξιωμένος και βραβεύμενος με Oscar, Kevin Macdonald («The Last King of Scotland»).

Στον πρωταγωνιστικό ρόλο του Peter Leigh βρίσκεται ο Richard Madden του «Game of Thrones», ενώ πρωταγωνιστούν επίσης οι Anil Kapoor («Slumdog Millionaire», «24»),
Michael Shaw («Limitless»), Antje Traue («Man of Steel»), Mark Addy («Game of Thrones»), Haley Joel Osment («The Sixth Sense»),
Maureen Sebastian
(«American Gothic»), Michael Shaffer («Coach Sinclair»), Zawe Ashton («Nocturnal Animals»).

Την μουσική της νέας σειράς του Amazon θα επιμεληθεί ο ταλαντούχος Brian Eno, ενώ την παραγωγή θα υλοποιήσει η Left Bank Pictures,
η εταιρεία παραγωγής πίσω απο το «The Crown».

Με υψηλό προφίλ και πολύ αξιόλογους συντελεστές, η νέα σειρά του Amazon αναμένεται σαν μια μείξη sci-fi και δράματος,
με κυρίαρχο στοιχείο την δύναμη της πίστης και τις συνέπειες της απώλειας της.

Ο πιλότος του «Oasis» θα κάνει πρεμιέρα το φθινόπωρο και άν στεφθεί με επιτυχία τότε η υπηρεσία streaming θα παραγγείλει ολόκληρη την πρώτη σαιζόν…

http://www.cinemode.gr/tileoptikes-seires/proti-matia-sto-oasis-toy-amazon.html

Μάκαρι να βγάλει κάτι καλό το Amazon και να γίνει σειρά!


 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,590
Αθηνα
Re: Oasis (2017, Amazon)

Ωραιο στησιμο, δεν προσπαθουν (τουλαχιστον στον πιλοτο) να ξεφυγουν με τα εφφε (δεν χρειαζεται κιολας). Εχω καποιες αποριες γυρω απο την λογικη του εγχειρηματος, αλλα τιποτα που να με εκνευριζει. Ωραιος ο πρωταγωνιστης, μου αρεσει που υπαρχει διεθνες καστ αν και οι υπολοιποι χαρακτηρες φαινονται λιγο ελλειπως ανεπτυγμενοι. Ο μεγαλυτερος μου ενδοιασμος ειναι γυρω απο την κεντρικη πλοκη της ιστοριας, οπως εμφανιζεται στη wikipedia
εξωγηινοι + θρησκεια;;;
. Αν κυκλοφορησει σαιζον, σιγουρα θα δοκιμασω να δω 2-3 επεισοδιο ακομα και μετα να αποφασισω.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: Oasis (2017, Amazon)

Μμμ.. αναμένω να το δω και εγώ κάποια στιγμή..
ελπίζω θα το βγάλουν σεζόν, αφού γενικά άρεσε αρκετά..

Αναμένω να δω και σε τι επίπεδο θα πάει το "μπλέξιμο" που λες..
αν και θεωρώ ότι...

εάν γίνει "επαφή" και "μπλέξιμο" 2 διαφορετικών ανεπτυγμένων πολιτισμών..
σίγουρα κάποια στιγμή θα γίνει και στο επίπεδο των θρησκευτικών ιδεών.

Μένει να δω βέβαια προς τα που ακριβώς θέλουν να το πάνε το πράγμα..
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,590
Αθηνα
Re: Oasis (2017, Amazon)

πολυ σωστο αυτο που γραφεις στο spoiler. Απο το babylon 5 εχω να δω κατι τετοιο και σιγουρα θα εχει ενδιαφερον αν το πανε προς τα εκει. Απλα επειδη το θεμα θρησκεια δεν με αγγιζει παρα πολυ πλεον, παραμενω αρκετα διστακτικος σχετικα με το ποσο θα μου αρεσει. Εν τω μεταξυ φαινεται (βασει συγκρισης πιλοτου και wikipedia του βιβλιου) να εχουν διαφοροποιηθει παρα πολυ σε ενα σημειο
στο βιβλιο η γυναικα του δεν εχει πεθανει
. Τελος παντων, θα δουμε ... πρεπει ετσι και αλλιως να αποφασισει το αμαζον να το αναπτυξει. Αν ναι, τοτε παμε για φθινοπωρο.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: Oasis (2017, Amazon)

Αναμενόμενο να αλλάξουν κάποια πράγματα από το βιβλίο..

Θα δούμε.. δεν βιαζόμαστε! :cool:
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Oasis (2017, Amazon)

Το είδα και εγώ , μου άρεσε αρκετά το πρώτο επεισόδιο αλλά είχε και κάποια σεναριακά κενά πχ....

Το ταξίδι σε άλλο ηλιακό σύστημα ήταν πολύ απλοϊκά παρουσιασμένο, ο πρωταγωνιστής πείστηκε να φύγει πολύ εύκολα ενώ ήταν υποτίθεται πολύ αντίθετος αρχικά κτλ.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,590
Αθηνα
Re: Oasis (2017, Amazon)

οντως, αυτο το κοιμαμαι σε ενα γαλαξια και ξυπναω, οχι απλα σε αλλον, αλλα εχοντας ηδη προσεδαφιστει ηταν αρκετα αστειο. Ακομα και το Passengers αφηνε ενα χρονο καποιων εβδομαδων στους επιβατες να προσαρμοστουν απο τη ναρκη πριν φτασουν στον προορισμο τους. Επειδη ομως, δεν ειναι το "ζουμι" της σειρας αυτο, το συγχωρω.

Ας μου το διασαφηνισει καποιος γιατι μπερδευτηκα,
αυτοι που ηδη εχουν παει εκει ειναι οι εργατες, που θα φτιαξουν την αποικια; Ρωταω γιατι οι συνθηκες διαβιωσης φαινονται τραγικα ασχημες για καποιους παμπλουτους που θα πληρωναν το εισητηριο. Αν ειναι απλα για το εργατικο δυναμικο που θα φτιαξει την αποικια ωστε μετα να ερθουν οι "κανονικοι" ενοικοι, τοτε το δεχομαι πιο ευκολα.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: Oasis (2017, Amazon)

Λοιπόν.. ενδιαφέρον ήταν ο πιλότος!

Η σειρά όντως δεν θέλει να παρουσιάσει κάτι εφετζίδικο..
Ίσως και επειδή θα έβγαινε μόνο ο πιλότος το ταξίδι το προχώρησαν πολύ γρήγορα.. (και απλοικά..) για να μπορέσουν μάλλον να αναπτύξουν την βασική ιστορία..

Δεν μπορώ να πω σίγουρα ακόμη εάν η σειρά θέλει να το πάει πολύ προς τις θρησκευτικές ιδέες..

Το ζήτημα ζωή-θάνατος-(πιθανή) μετά θάνατο ζωή μπορεί να έχει πολλές οπτικές γωνίες..

Νομίζω δεν μπορούμε να πούμε και σίγουρα εάν θα έχουμε και κάποια επαφή με εξωγήινη ζωή..
ή απλά ο ξένος πλανήτης επηρρεάζει με κάποιον τρόπο τους επισκέπτες του..

Η παρέα εκεί όντως είναι οι πρώτοι εργάτες που βασικά κάνουν αναγνώριση θα έλεγα του νέου πλανήτη και δοκιμάζουν πράγματα..
Νομίζω ότι το βιντεάκι που έδειξαν για την αποικία ήταν πολύ προχωρημένο για αυτή την κατάσταση! :cool:

Αναμένουμε τα νεότερα από το Amazon!

Τον πιλότο λοιπόν θα τον έλεγα όντως αρκετά καλό.. για το είδος που μάλλον θέλει να παρουσιάσει..
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,590
Αθηνα
Re: Oasis (2017, Amazon)

ακη εχεις ριξει μια ματια στη wikipedia του βιβλιου; διαβασε πλοκη να παθεις πλακα! δεν ξερω αν θα κρατησουν αυτην την πλοκη ή θα την αλλαξουν, αλλα εμενα παντως δεν με πολυ-ψηνει αυτη η ιστορια
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: Oasis (2017, Amazon)

Όχι δεν έχω δει..

....

Λοιπόν έριξα μία ματιά στα πεταχτά..
Φαίνεται όντως να μιλάει αρκετά για την θρησκεία..
Και είδα και την βασική διαφορά που είχες πει..

Χμ.. νομίζω ότι μάλλον θα το πάνε προς άλλη κατεύθυνση το πράγμα θα έλεγα..
Μένει να δούμε! :cool:
 
Last edited:

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,671
--------------------
Re: Oasis (2017, Amazon)

είδα το πρώτο φαίνεται ενδιαφέρον θα το συνεχίσω όταν ξεκινήσει ,απλά φαίνεται για έμενα τουλάχιστον κάπως φτηνό ειδικά στην αρχή με το διαστημοπλοιο,και στην σκηνή με το τρυπάνι και τα σχετικά και λίγο απότομο μια και δεν έδειξε τιποτα για το πως έπεισαν τον πάτερ να εκεί
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: Oasis (2017, Amazon)

Υπήρξε και ένα πλάνο που έδειξε ένα φυτό να φυτρώνει στην έρημο..

Να δούμε τι σημαίνει και αυτό..

Η σειρά μου θυμίζει κάτι από Defiance και Pitch Black/Riddick ως προς το περιβάλλον..