Dark [Netflix]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Σειρά:

  • Εξαιρετική

    Votes: 33 60.0%
  • Πολύ Καλή

    Votes: 13 23.6%
  • Καλή

    Votes: 5 9.1%
  • Μέτρια

    Votes: 3 5.5%
  • Κακή

    Votes: 1 1.8%

  • Total voters
    55

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..

Dark_2017_Netflix.jpg


Netflix | Imdb | Facebook | IGN



Και καθώς το Netflix συνεχίζει ακάθεκτα με αυθεντικό περιεχόμενο, τώρα μας προετοιμάζει για μια ακόμη υπερφυσική σειρά.
Η σειρά, που βαδίζει στο στυλ "Stranger Things", μας προετοιμάζει για ένα ακόμη πιο τρομακτικό κόσμο.

Στη σειρά αυτή, όπως αναφέρει και το HypeBeast, θα ακολουθήσουμε την ιστορία παιδιών που εξαφανίζονται, τα οποία πιθανώς
τα καταπίνει η ίδια η γη. Στο βίντεο βλέπουμε έντονες σκηνές με νεκρά ζώα και γονείς να ψάχνουν απεγνωσμένα ενώ μέχρι το τέλος
βλέπουμε ότι μεταπηδάμε ανάμεσα σε τρία χρόνια 1953, 1986 και 2019, κάνοντας ξεκάθαρο ότι πρόκειται για ένα υπερφυσικό συμβάν.

Η σειρά γυρίστηκε στην Γερμανία και είναι η πρώτη γερμανική παραγωγή ενώ δεν υπάρχουν πολλές περαιτέρω διαθέσιμες λεπτομέρειες.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι η σειρά έχει πλέον την προσοχή μας και αναμένουμε να ανακοινωθούν περισσότερα.

Η πρώτη σαιζόν αποτελείται από 10 επεισόδια και θα διατεθεί μέσα από το Netflix την 1η Δεκεμβρίου.






 
Last edited by a moderator:

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
Απάντηση: Dark (2017, Netflix)

πολύ παιδί στις σειρές....φτηνοί ηθοποιοί... Στο τέλος θα μετατραπούν σε παιδικά κανάλια

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Dark (2017, Netflix)

Άσχημα πήγε το Stranger Things ?? :cool:

Αλλά αυτή εδώ η σειρά.. μόνο παιδική δεν φαίνεται..

Βέβαια το Netflix.. ιδίως τώρα.. βγάζει τόσες σειρές..
και σωστά θέλει να απευθύνεται σε όλο το κοινό του.. όλες τις ηλικίες..
 
Re: Απάντηση: Dark (2017, Netflix)

πολύ παιδί στις σειρές....φτηνοί ηθοποιοί... Στο τέλος θα μετατραπούν σε παιδικά κανάλια

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δε σε πιάνω... καταρχήν ποιός σου είπε ότι τα παιδιά είναι φτηνά, κατά δεύτερον, στις σειρές κατά κανόνα δε βλέπουμε και μεγαθήρια του Hollywood. (εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν αλλά δεν είναι ο κανόνας)

Γενικά στην τηλεόραση το κασέ διαμορφώνεται απ'την επιτυχία της σειράς. Μπορώ να σου πω πχ με βεβαιότητα ότι τα λεφτά που θα πάρει η Eleven του Stranger things στη δεύτερη σεζόν μπορεί να'ναι συγκρίσιμα με τοπ όνομα (ενήλικο) του Hollywood.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Dark (2017, Netflix)

Καλά η "Eleven" έκανε την τύχη της.. τώρα θα αρχίσει να παίζει και σε μεγάλες ταινίες..
αλλά και οι άλλοι θα πάνε καλύτερα..

.. και βέβαια πάντα υπάρχει η ευκαιρία και για άλλα νέα μεγάλα ταλέντα!
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
Απάντηση: Dark (2017, Netflix)

στην αρχή κάθε σειράς κανένα κασέ παιδιού δε συγκρίνεταιμε το κασέ το τελευταίου ηθοποιού ενήλικα. άλλο τι θα φτάσει να είναι στο Τέλος. απλά έχω βαρεθεί τις ταινίες και τις σειρές με παιδιά και teens. επιτυχημένες η αποτυχημένες δε με νοιάζει.Έχω βαρεθεί αυτό το είδος. πχ είδα προχθές στο σταρ μια ταινία που έλεγα καιρό να τη δω αλλά δεν καθόμουνα. το "απόκλιση" ...άλλη μια ταινία με το ίδιο χιλιοπαιχτο θέμα με teens. έλεος πια...καταντάει κουραστικό να βλέπεις παρόμοιες ιστορίες άλλο αλλά παιδιά παιγμένες. το ίδιο θα πω και για τις σειρές.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Dark (2017, Netflix)

Εντάξει.. δεν είναι ανάγκη να βλέπουμε κάτι που δεν μας αρέσει..
Ούτε εγώ βλέπω "νεανικές" σειρές..

.. αλλά εάν κάτι είναι όντως κάτι ιδιαίτερο και πολύ καλό.. όπως το Stranger Things π.χ..
μπορώ να το δω άνετα!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

BTW διαβάζω τώρα στο Logan για την πιτσιρίκα την Dafne Keen..
κάνει καταπληκτική εμφάνιση και έχει κάνει μόνο μία σειρά όλη και όλη..
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
Απάντηση: Dark (2017, Netflix)

Βιομηχανία παραγωγής ηθοποιών...αλλοι έχουν ταλέντο άλλοι όχι... Προσωπικά για να θεωρήσω ένα παιδί ταλέντο θα πρέπει να είναι κάτι πολύ πολύ πολύ πολύ πολύ ξεχωριστό....

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Dark (2017, Netflix)

Το Dark είναι η νέα καλύτερη μεταφυσική σειρά που θα τρελάνει τον κόσμο

Χριστίνα Φαραζή

To Dark είναι η πρώτη γερμανική σειρά του Netflix.
Έκανε πρεμιέρα πρόσφατα στο Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ του Τορόντο, αποσπώντας διθυραμβικές κριτικές, που εξηγούν την 9,4 βαθμολογία του στο Imdb.
Μάλιστα, τα διεθνή μέσα κάνουν λόγο για την γερμανική απάντηση στις δημοφιλείς σειρές του αμερικάνικου δικτύου, Stranger Things και OA.
Η υπόθεση

Διαδραματίζεται στη βιομηχανική πόλη του Βίντεν, όπου το πυρηνικό εργοστάσιο που έδινε δουλειά στο μεγαλύτερο μέρος του ντόπιου πληθυσμού ετοιμάζεται να κλείσει.
Εκτός από αυτό το γεγονός, την ήρεμη ζωή των κατοίκων, διαταράσσει η μυστηριώδης εξαφάνιση δύο εφήβων.

Tο Dark θα ξεκινήσει να προβάλλεται στο Netflix μες στο χειμώνα του 2017.

http://gr.askmen.com/television/111...-nea-kalutere-metaphusike-seira-pou-tha-trela
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Dark (2017, Netflix)


Trailer Απο Το «Dark» Του Netflix

Απο Cinemode

Το Netflix κυκλοφόρησε το πρώτο trailer απο το «Dark», μια νέα γερμανόφωνη μεταφυσική σειρά που θα είναι διαθέσιμη μέσα στον Δεκέμβριο.

«Η εξαφάνιση δυο μικρών παιδιών σε μια Γερμανική πόλη, θα φέρει στο φώς τις προβληματικές σχέσεις,
τις διπλές ζωές και το παρελθόν τεσσάρων οικογενειών που κατοικούν εκεί.»


Δημιουργοί της σειράς είναι o Jantje Friese («Who Am I») και ο Baran bo Odar («Who Am I», «Sleepless»),
ο οποίος υπογράφει και την σκηνοθεσία.

Σε μια πρόσφατη συνέντευξη του στο Deadline,
o Jantje Friese μίλησε για τις ομοιότητες της σειράς του με το «Stranger Things»:

«Είναι πράγματι συναρπαστικό γιατί αν όλοι αυτοί οι άνθρωποι που παρακολούθησαν το ‛Stranger Things’ έστω σκεφτούν να παρακολουθήσουν το ‛Dark’, τότε θα αποτελέσει μια μεγάλη ευκαιρία για εμάς.
Έτσι θα θέλαμε να συνεχίσετε να συγκρίνετε την σειρά μας με το ‛Stranger Things’.»


Πρωταγωνιστούν οι Louis Hofmann, Oliver Masucci, Jördis Triebel, Maja Schöne, Sebastian Rudolph, Anatole Taubman, Mark Waschke, Karoline Eichhorn, Stephan Kampwirth,
Anne Ratte-Polle, Andreas Pietschmann, Lisa Vicari, Angela Winkler, Michael Mendl.

Η σειρά που γυρίστηκε στα προάστια του Βερολίνου, φαντάζει σαν μια μίξη του «The Killing» & του «The Missing»,
αλλά με έντονο το μεταφυσικό στοιχείο.

Η πρώτη σαιζόν του «Dark» που αποτελείται απο δέκα επεισόδια, θα διατεθεί μέσα απο το Netflix την 1η Δεκεμβρίου.

http://www.cinemode.gr/tileoptikes-seires/trailer-apo-dark-toy-netflix.html
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Dark (2017, Netflix)

Ειδα χτες το 1ο. Θυμιζει αρκετα strange things, ΑΛΛΑ πολυ πιο σκοτεινο, διχως την 1980ηλα και με πιθανως λιγοτερα χαρισματικο καστ. Το stranger things ηταν πιο πολυ περιπετεια σε στυλ goonies, stand by me, ενω αυτο παει πιο πολυ προς τον τρομο (χωρις ομως να εχει γινει τιποτα τρομακτικο μεχρι στιγμης) καθως η ατμοσφαιρα ειναι πολυ spooky. Πολυ καλη φωτογραφια επισης! Η μουσικη ειναι επιβλητικη, αλλα και "καταπιεστικη", καθως προϊδεαζει συνεχεια για φοβερα και τρομερα τρομακτικα πραγματα (που μεχρι στιγμης δεν εχουν ερθει).

Το stranger things πονταρε πανω στην ρετρομανια αλλα και στους αξιαγαπητους πιτσιρικαδες πρωταγωνιστες, οι οποιοι πλαισιωθηκαν απο εξαιρετικους ενηλικες ηθοποιους. Στο Dark (αποψη μου και βασει οσων εχω δει μεχρι στιγμης) κεντρικος πρωταγωνιστης ειναι το μυστηριο στην καρδια της ιστοριας. Θεωρω οτι αυτο ειναι πολυ επικινδυνο, διοτι ειναι φοβερα δυσκολο να πλεχτει μια ιστορια μυστηριου, οπου το κεντρικο ερωτημα αλλα και η απαντηση αυτου να ειναι τοσο καλη ωστε να ικανοποιησει το κοινο.

Θα συνεχισω να το βλεπω για μερικα επεισοδια ακομα και θα ενημερωσω
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Dark (2017, Netflix)

Πολύ κατατοπιστικό ποστ avpap! Αν δεις μέχρι το 3το και σου αρεσει, γράψε πάλι να το ξεκινήσω κι εγώ.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Dark (2017, Netflix)

Συμφωνώ με το avap βέβαια περιμένω ακόμα πόσο θα συμμετέχει ο πιο μικρός πρωταγωνιστής της σειράς που στο πρώτο επεισόδιο μου άρεσε περισσότερο.
Το τέλος του δευτερου επεισοδίου δείχνει 80s .
Πάντως σε πρωτη φαση ψηθηκα με την αφήγηση στην εισαγωγή των πρώτων λεπτών.
 

wynn

AVClub Enthusiast
20 September 2011
753
Re: Dark (2017, Netflix)

Την ξεκινησα και γω εχθες. Εξαιρετικη φωτογραφια και μουσικη υποκρουση.
Κατα ταλλα τα γερμανικα ειναι ενα θεμα αλλα συνηθιζονται και απο ηθοποιους δεν εχω ξεχωρισει καποιον.
Οντως πολυ πιο σκοτεινο απο το stranger things, ας ελπισουμε να μας ανταμειψει στη συνεχεια.

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk