Κομικ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Στα τελευταια σχολικα και καποια απο τα πανεπιστημιακα μου χρονια διαβαζα αρκετα κομικ. Ημουν για χρονια συνδρομητης στο 2000AD, ειχα παρει σε συλλογες αρκετα βιβλια και επισκεπτομουν συχνα το Solaris για ανανεωση της συλλογης. Δεν ειχα καμμια τεραστια συλλογη, σε σχεση με αλλους, αλλα τουλαχιστον οτι ξεκινουσα φροντιζα να το τελειωνω.

Ηθελα να ξεκινησω ενα νημα (αφου εψαξα και ειδα οτι δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο, αν υπαρχει παρακαλω ας με κατευθυνει καποιος στο καταλληλο λινκ), οπου θα συζηταμε τι εχουμε διαβασει προσφατα (ή και παλαιοτερα), μας αρεσε και για ποιον λογο. Δεν ειναι αναγκη να ειναι τευχακια, μπορει να ειναι graphic novels ή ιστορίες που τρέχουν σε μεγάλο αριθμό τευχών.

Πιστεύω ότι ένα τέτοιο νήμα θα είχε ενδιαφέρον ώστε να μπορούμε να προτείνουμε υλικό σε άλλους που έχουν το ίδιο χόμπι.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Για να ειμαι ειλικρινης, δεν αντεχω πλεον να τρεχω σε μαγαζια και να αγοραζω κομικ. Πλεον οτι διαβαζω το κανω σε ηλεκτρονικα μεσα, κυριως ταμπλετες. Για αυτον το λογο και αγορασα προσφατα ενα 10αρι android. Το κακο ειναι οτι ειναι 16:10 (οπως τα πιο πολλα android που κυκλοφορουν) και μου φαινεται λιγο παραξενο στο χερι. Υποθετω θα το συνηθισω, αλλα τα 4:3 μου φαινονται πιο "νορμαλ".

Χρησιμοποιω comicrack (αλλοι προτιμουν perfect viewer) για κομικ που "βρισκω" (cbr format συνηθως) και comixology για οσα αγοραζω. Το comixology εχει αρκετο ενδιαφερον. Κανεις login με το λογαριασμο amazon και πρεπει να βαλεις στη συνεχεια μια πιστωτικη/χρεωστικη καρτα ή να δηλωσεις λογαριασμο paypal. Οι τιμες μου φαινονται αρκετα λογικες (χτες αγορασα ενα τευχακι που ελειπε απο μια συλλογη για 1.79ευρω) αλλα δεν ειμαι φοβερος γνωστης του χωρου και των τιμων. Το comixology εχει ενα ενδιαφερον feature (νομιζω το λεει smart panel), οπου επιτρεπει να κανεις ζουμ και να διαβασεις το βιβλιο πανελ-πανελ. Αυτο επιτρεπει να διαβασει κανεις ανετα υλικο ακομα και σε τηλεφωνο. Το δοκιμασα σε 4.7 οθονη και ηταν αρκετα ανετη εμπειρια, απλα επρεπε να περιστρεφω τη συσκευη καποιες φορες αναλογα με το aspect ratio του πανελ. Επισης, το comixology επιτρεπει να κατεβαζουμε backup των αγορασμενων μας βιβλιων σε cbr,cbz,pdf, ωστε να τα εχουμε πραγματικα στην κατοχη μας. Το αμερικανικο comixology εχει μια επιλογη για απεριοριστα κομικ με μηνιαια συνδρομη. Αυτο προς το παρον τουλαχιστον, δεν υπαρχει στο comixology.eu
Μια αλλη επιλογη σε οσους τρεχουν σερβερ ειναι το ubooquity, το οποιο επιτρεπει να εχουμε τα αρχεια cbr,cbz στο σερβερ και το ειδικο προγραμματακι τα σερβιρει μεσω ιστοσελιδων και τα προβαλλει σελιδα-σελιδα μεσω web browser (ή εναλλακτικα μπορουμε να τα κατεβασουμε τοπικα).
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Στο κυριως θεμα. Θα κανω την αρχη αναφεροντας μια σειρα που ξεκινησα πριν καποιο καιρο αλλα τελειωνω τωρα.

JupitersCircle_Vol1_2x3_300.jpg


Αφορα μια ομαδα υπερηρωων στην αμερικη του 1960-1970. Το ενδιαφερον της υποθεσης ειναι οτι αν και και οι υπερηρωες βρισκονται χρονολογικα στην silver age η συμπεριφορα τους ειναι πιο ρεαλιστικη και η ιστορια ασχολειται με συγχρονα θεματα. Για παραδειγμα, δυο υπερηρωες ειναι παντρεμενοι, ενας αλλος ειναι ομοφυλοφιλος και κανει κρυφη ζωη, ενω υποκρινεται οτι ειναι μεγαλος γοης με πολλες κατακτησεις και ενας αλλος περναει ερωτικη απογοητευση. Ταυτοχρονα αγγιζει αλλα θεματα της εποχης, που κομικ τοτε δεν θα ακουμπουσαν π.χ. σε καποια στιγμη υπαρχει η σκεψη να χρησιμοποιησουν την ομαδα υπερηρωων για να καταστειλουν τις εξεγερσεις των εγχρωμων.

Η ιστορια ειναι 2 volumes (5-6 τευχακια ο καθενας) και ειναι spinoff του Jupiter's Legacy. Το Legacy αν εχω καταλαβει καλα ειναι η συνεχεια χρονολογικα της ιστοριας σε πιο συγχρονη εποχη. Για λογο που δεν θυμαμαι, μου εγινε γνωστο πρωτο το Circle και ξεκινησα να διαβαζω αυτο :)
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,482
Εκεί ψηλά.....
Οχι το 16:!0 ειναι πολυ καλυτερο ειναι σχεδον το φυσικο μεγεθος. Βεβαια εχει να κανει με το αρχειο του σκαναρισμενου. Συνηθως τα πιο νορμαλ ειναι τα αρχεια cbz και cbr. Με τα pdf δεν την παλευω.

To perfect viewer αλλα και το comic viewer και το challenger viewer ειναι μια χαρα ολα τους.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Αν και δεν το πολυχρησιμοποιω (του εχουν κανει καταληψη τα παιδια και, λιγοτερο, η συζυγος) σε ios το comic zeal εχω δει ως πιο ενδιαφερον comic reader.

@Kosh τι συσκευη χρησιμοποεις;

εγω το samsung galaxy tab a (2016) 10.1, το οποιο πηρα πολυ προσφατα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος για τα χρηματα που εδωσα (περιπου 200)
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,583
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Κανενα comic δεν αξιωθηκα να το διαβασω απο την αρχη μεχρι το τελος.
Oυτε comic character ουτε comic story. Καθε επαφη μου με τον χωρο ...
ηταν σκορποχωρι. Ανεμομαζωματα-ανεμοσκορπισματα.

Kαι εγω βρισκω τα cbr/cbz πολυ πιο ευχρηστα απο τα pdf.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Αχ φιλε μεγαλο θεμα ανοιξες και ξυνει (νενανικες) πληγες.
Το "νεανικες" δεν ειναι για να δωσω λιγοτερη σημασια στην αξια της τεχνης, αλλα απλα τοτε ειχα περισσοτερο ξεκαθαρο και περεργο μυαλο για να διαβαζω κομικς.

Αλλα σε καθε ευκαιρια και σημερα οταν βλεπω το καλιτεχνικο "κλικ" που κανει ενα εργο ( για μενα καθε αλμπουμ ειναι ενα εργο) αρχιζω και το πλησιαζω, το τριγυριζω, τελικα το γραπωνω και το απολαμβανω.... Σε καθε ευκαιρια !!!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Μαλλον δεν βρεθηκε η καταλληλη ιστορια! Για αυτο και ξεκινησα αυτο το νημα. Αφου τελειωσω το Jupiter's circle και Jupiter's legacy, θελω να πιασω το Trees του Warren Ellis https://en.wikipedia.org/wiki/Trees_(comics). Εχω μπει σε τριπακι first contact :D
Καποια στιγμη αργοτερα θελω να διαβασω και το old man logan, μιας και ειναι επικαιρο τωρα με την ταινια.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Παντως με κινδυνο να φανω αντιδραστικος και αρχαϊκος η οτιδηποτε αλλο.... μου ειναι σχεδον αδυνατο να δω κομικ σε ταμπλετα και οχι μονο σε ταμ´πλετα αλλα ακομα και σε δεκαπενταρι Lenovo που γινεται ταμπλετα κατα βουληση.

Δεν ειναι καθολου το νοημα και το αρωμα του κομικ για μενα. Πολυ κρυο για τα γουστα μου. Κατι σαν τα αυλα σε αλλες κατηγοριες οπου βαζεις το λαπτοπ στο τραπεζακι μπροστα απο μεγαθηρια τελικους. Προσωπικα με ξενερωνει τελειως.

Αλμπουμ. Και παλι αλμπουμ.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Σε καταλαβαινω απολυτα, αλλα η αληθεια ειναι δεν υπαρχει χρονος με τιποτα να παω σε μαγαζι να ψαξω. Τελευταια φορα που πηγα σε μαγαζι ηταν το 2005! Και στα βιβλια το εχω ξεπερασει το θεμα "να μου μυριζει χαρτι". Πραγματικα πιστευω οτι αν ενα εργο (ταινια, βιβλιο, κομικ, μουσικη) ειναι καλο, το μεσο στο οποιο μεταφερεται δεν εχει καμμια σημασια, φτανει να ειναι βολικο προς τον χρηστη (εννοειται). Ασε που δεν αντεχω να μαζευω αλλη "σαβουρα"!! Πολλα απο αυτα που ηδη εχω, δεν μου κανει η καρδια να τα πεταξω, αλλα δεν θελω να μαζευω και αλλα ομως :)
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Αυτο με τη σαβουρα που μαζευεται το εχω και γω...και δεν εχω αλλο χωρο...λιγο ακομα και θα πνιγω. LOL
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Velvet_11.jpg


Velvet

Brubaker, Epting

Απο τον Brubaker που ειναι αρκετα γνωστος στον χωρο και εχει φτιαξει αρκετο υλικο, εχουμε ενα κατασκοπευτικο θριλλερ το οποιο εξελισσεται στην ευρωπη του ψυχρου πολεμου. Στην αρχη της ιστοριας βλεπουμε τη δολοφονια ενος μυστικου αγγλου πρακτορα, η οποια οδηγει σε μια σειρα γεγονοτων που φερνουν την πρωταγωνιστρια μας, κωδικο ονομα Velvet, να καταδιωκεται απο τους συναδελφους της. Μονος τροπος να εξιλεωθει, ειναι να βρει την αληθεια πισω απο τη δολοφονια. Πιο πολυ δραση απο το Coldest City και πιο ωραια σκιτσα. 15 issues, συνολικα, τα οποια ειναι μαζεμενα σε 3 volumes. Λατρευω τα κατασκοπευτικα και το συγκεκριμενο δεν απογοητευσε.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Trees_vol1-1.png


Trees
by Warren Ellis (author)
Jason Howard (illustrator)

wikipedia
goodreads
comicvine

"10 χρονια πριν εμφανιστηκαν σε, φαινομενικα τυχαια μερη στον πλανητη, καποιοι τεραστιοι εξωγηινοι κυλινδροι. Τους ονομασαμε Δενδρα και εκτοτε δεν εχουν κανει απολυτως τιποτα."
Αυτη ειναι η βασικη τοποθετηση της συγκεκριμενης ιστοριας, η οποια ομως λιγοτερο εχει να κανει με τους "εξωγηινους", παρα με την κατασταση που εχει φτασει η ανθρωποτητα στο μελλον υπο την σκια αυτων των Δενδρων. Η σειρα ταξιδευει σε διαφορα μερη στον πλανητη και την κατασταση που επικρατει εκει.
14 τευχακια, τα οποια εχουν μαζευτει σε 2 volumes. Η σειρα δεν εχει τελειωσει αλλα δεν εχουν βγει αλλα τευχακια. Τελευταιο βγηκε τον Αυγουστο του '16.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
latest


The Sheriff of Babylon

Vertigo comics (η πολυαγαπημενη μου!)
Tom King (author)
Mitch Gerads (artist)

goodreads
comicvine
vertigo comics

Βαγδατη 2003, μετα το επισημο τελος των εχθροπραξιων. Το Ιρακ βρισκεται σε χαος και οι αμερικανοι προσπαθουν να δημιουργησουν απο την αρχη την ιρακινη αστυνομια. Ενας ιρακινος εκπαιδευομενος βρισκεται δολοφονημενος και ο αμερικανος εκπαιδευτης του προσπαθει να βρει τον υπαιτιο. Η αρχικη τοποθετηση της ιστοριας μοιαζει πολυ απλοϊκη και οντως ειναι. Το ενδιαφερον του κομικ ειναι η κατασταση που περιγραφει να επικρατει στη χωρα, οπως επισης και η δυναμικη αναμεσα στις διαφορες κοινωνικες και πολιτικες ομαδες. O συγγραφεας ειχε υπηρετησει στη χωρα με τη CIA και εχει δει ιδιοις ομμασι την κατασταση στην συγκεκριμενη χρονικη περιοδο.

κριτικη του vulture


Αξιζει επισης να διαβασετε το Pride of Baghdad για μια ενδιαφερουσα αποτυπωση της καταστασης στην χωρα, αλλα απο μια πολυ πρωτοτυπη οπτικη γωνια. Το συγκεκριμενο μαλιστα πρεπει να ειναι απο τα τελευταια κομικ που αγορασα σε εντυπη μορφη και καπου ειναι χωμενο στο σπιτι (η "σαβουρα" που λεγαμε οτι μαζευεται).
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
War Story - Nightingale

700201-nightingale.jpg


Garth Ennis
David Lloyd (art)

goodreads (το λινκ ειναι απο ενα απο τα volumes των war stories)
amazon.com
wikipedia

Τα War Stories ειναι μια σειρα που ξεκινησε το 2001 και "τρεχει". Οι δυο πρωτοι κυκλοι δημοσιευτηκαν απο την vertigo και μετα πηγε στην avatar press. Προσωπικα εχω διαβασει μονο τις δυο πρωτες και θελω να ξεχωρισω εδω το Nightingale, η οποια ειναι η αγαπημενη μου ιστορια. Ακολουθουμε ενα αντιτορπιλικο του βρετανικου πολεμικου ναυτικου κατα τις επιχειρησεις συνοδειας νηοπομπων στην πορεια του Β' Παγκοσμιου Πολεμου.

Ολη τα War Stories δεν εκθειαζουν τον πολεμο και αν και εχουν σκηνες δρασεις ποτε δεν γινονται αυτοσκοπος. Αντιθετως, προσπαθουν να δειξουν την φρικη αλλα και το αντικτυπο στον ψυχικο κοσμο των συμμετεχοντων. Ξεχωριζω το Nightingale λογω του εξαιρετικου σεναριου, αλλα και κυριως λογω του απιστευτου συνδυασμου σχεδιου-χρωματων. Σε ολο το τευχακι κυριαρχουν ψυχρα χρωματα και λιγο "φλου" σχεδιο, το οποιο συμβαδιζει με το ελαφρα μεταφυσικο υποβαθρο (το nightingale χαρακτηριζεται απο ενα σημειο και μετα ως ενα "καταραμενο" πλοιο).

Εχω σκοπο να διαβασω και τις υπολοιπες series και να ποσταρω αν βρω κατι ενδιαφερον.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Σε αυτο το σημειο ηθελα να κανω και μια μικρη υποσημειωση για ενα ακομα ενδιαφερον τευχακι απο αυτη τη σειρα (αναφερομαι παντα στις series 1,2 που εχω διαβασει). Το Condors ειναι προϊον συνεργασιας του Ennis με τον πασιγνωστο Carlos Ezquerra. Διαδραματιζεται κατα τη διαρκεια του Ισπανικου Εμφυλιου και δειχνει τις ιστοριες 4 αντιπαλων και πως εφτασαν να συμμετεχουν σε αυτον. Ξεχωριζω την ιστορια του Γερμανου πιλοτου και τον απιστευτο πονο που εκφραζεται απο τον Ισπανο. Οι σκηνες απο την Guernica ειναι απο τις πιο σπαρακτικες που εχω δει ποτε σε κομικ. Μονο και μονο για αυτες τις 3-4 σελιδες αξιζει κανεις να ασχοληθει με αυτο το τευχακι.


Καλη Ανασταση!
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,482
Εκεί ψηλά.....
Ο Carlos Ezquerra ειναι λογος για να διαβασει ακομα και την πιο χιλιοειπωμενη ιστορια.

thanks avpap
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Εγώ πάντως από 2000AD τον έμαθα και έπαθα πλάκα μαζί του. Απο τοτε τον έχω πετύχει λίγες φορές και αλλού.

Επειδή θυμάμαι ότι έχεις διαβάσει 2000AD, έχεις να προτείνεις καμμία ιστορία slaine;
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Εμενα μου ειχε αρεσει πολυ μια σειρα ιστοριων που γνωρισα μεσα απο το 9 της ελευθεροτυπιας. Θα ηθελα πολυ να ειχα την οικονομικη ανεση να αγορασω ενα hardcover επετειακο με ολες τις ιστοριες.

Οι Μεταβαρονοι των Jodorowsky και Gimenez

51kADemjj2L._SX373_BO1,204,203,200_.jpg