Feud [FX]

Ψηφίστε την Σειρά:


  • Total voters
    0

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,767
Μεσευρώπη
http://www.imdb.com/title/tt1984119/

To FX δραματοποίησε την πραγματική ιστορία της αντιζηλίας δύο πολύ μεγάλων σταρ του Χόλυγουντ, τησ Bette Davis και της Joan Crawford. Οι δύο αυτές μεγάλες κυρίες του σινεμά μισούσαν η μιά την άλλη με απαράμιλο πάθος. Συνεργάστηκαν μια και μοναδική φορά, στο κλασσικό θρίλερ Whatever happened to Baby Jane. Η σειρά αφηγείται σε 8 επεισόδια την ιστορία των γυρισμάτων αυτής της απίθανης ταινίας.

Το καστ είναι απλά εκπληκτικό: Η Susan Sarandon υποδύεται την Bette Davis, η Jessica Lange την Joan Crawford, ο Stanley Tucci τον Jack Warner, o Alfred Molina το σκηνοθέτη του Baby Jane, Robert Aldrich και η Judy Davis την περίφημη κουτσομπόλα Hedda Hopper. Σε μικρότερους ρόλους έχουμε τις Catherine Zeta Jones, Kathy Bates και Sarah Paulson. Η παραγωγή είναι των Ryan Murphy (American Horror Story), Jaffe Cohen, Michael Zam.

To πρώτο επεισόδιο έχει ήδη προβληθεί και είναι εκπληκτικό. Μην το χάσετε.


 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: FEUD: Bette and Joan

Μονο το πρωτο εχω βρει....πρεπει να ειναι πολυ καλο....μηπως πριν το ξεκινησουμε να ξαναδουμε το "What happened to baby jane"?
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,825
Ελλαδα
Απάντηση: FEUD: Bette and Joan

.
Θεε... τι καστ ειναι αυτο !!
Kωστα τι αλλο ξερεις ποσα επεισοδια ειναι
υπαρχουν ολα ?
ελληνικοι υποτιτλοι ?
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,767
Μεσευρώπη
Re: FEUD: Bette and Joan

Πολύ καλο και το δεύτερο επεισόδιο. Θα μπορούσε να έχει τίτλο "Η Τέχνη θέλει θυσίες". Αναφέρομαι στις θυσίες που κάνει ο Σκηνοθέτης για να προχωρήσει η ταινία.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,767
Μεσευρώπη
Re: Feud (2017, FX)

Τελειωσε και έχουμε πάθει στερητικό οικογενειακώς. Φαίνεται ότι είμαι ο μονος που το είδε, αν ναι, εσείς χάνεται. :Banane0:Δε θυμάμαι να έχω ξαναδεί σειρά από δυο φορες κάθε επεισόδιο. Αυτό που μου έμεινε είναι κυρίως η εκπληκτική Jessica Lange που κατάφερε να επισκιάσει την Susan Σάραντον. Επίσης υπέροχος ο Stanley Tucci, κρίμα που ο ρόλος του δεν ήταν μεγαλύτερος.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,752
Re: Feud (2017, FX)

Κι εμείς την τελειώσαμε. Ψήφισα πολλή καλή και συμπληρώνω, αφού δεν υπάρχει τέτοια επιλογή, πάρα πολλή καλή. Απίστευτα φροντισμένη παραγωγή, με υπέροχη φωτογραφία, έξυπνους διαλόγους και οι ηθοποιοί ένας κι ένας. Εμένα με κέρδισε η Sarandon. Ίσως επειδή κατάφερε να μοιάζει περισσότερο στην Davis. Λίγη σημασία έχουν αυτά. Από τις καλύτερες μίνι σειρές. Η οποία "παίζει" και να μην είναι μίνι, αλλά ν' ασχοληθεί και με άλλες εκρηκτικές σχέσεις μεγάλων ηθοποιών σε επόμενους κύκλους. Θα δούμε.
Αφορμή ήταν για να δω και την ταινία που αναφερόταν στο μεγαλύτερο μέρος.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,825
Ελλαδα
Απάντηση: Re: Feud (2017, FX)

Τελειωσε και έχουμε πάθει στερητικό οικογενειακώς. Φαίνεται ότι είμαι ο μονος που το είδε, αν ναι, εσείς χάνεται. :Banane0:Δε θυμάμαι να έχω ξαναδεί σειρά από δυο φορες κάθε επεισόδιο. Αυτό που μου έμεινε είναι κυρίως η εκπληκτική Jessica Lange που κατάφερε να επισκιάσει την Susan Σάραντον. Επίσης υπέροχος ο Stanley Tucci, κρίμα που ο ρόλος του δεν ήταν μεγαλύτερος.

δεν βλεπω σειρες ..
αλλα αυτη !
ξερω απο τωρα ποσο θα μου αρεσει
συμφωνεις εσυ που με καταλαβαινεις ?
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,767
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Re: Feud (2017, FX)

δεν βλεπω σειρες ..
αλλα αυτη !
ξερω απο τωρα ποσο θα μου αρεσει
συμφωνεις εσυ που με καταλαβαινεις ?

Συνήθως διαφωνούμε, αλλά εδώ νομίζω ότι θα σου αρέσει.
Γιατί πραγματεύεται το Σινεμά που αγαπάμε, και φαίνεται ότι οι συντελεστές δημιούργησαν τη σειρά επίσης από αγάπη στο Σινεμά και με σεβασμό στα Ιερά Τέρατα που βλέπαμε (και βλέπουμε) με δέος.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,752
Re: Feud (2017, FX)

Υπήρχε και επιλογή "εξαιρετική"!:smash:

Δεν διαφωνώ φίλε μου Κώστα, αλλά το "εξαιρετική" μάλλον δεν το έβαζα σε σειρά. Σ' αυτό το θέμα είμαι κάπως ........ ρομαντικός. Είναι μία επιλογή που την αξίζουν μόνο οι ταινίες. Προσωπικά πάντα.:grandpa:



Υ.Γ. Μπορεί και να το έχω κάνει κάποια φορά. Όρκο δεν παίρνω.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,752
Re: Feud (2017, FX)

Δεν ξέρω αν θα το δω. Δεν με τραβάει το θέμα σε αντίθεση με τον πρώτο κύκλο που όπως και να το κάνουμε cinema είναι. Θα δούμε.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Re: Feud (2017, FX)

Μετά την Victoria και το The Crown..

θέλω και εγώ να δω τι τράβηξε η καημένη η Diana..
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Ενω ημουν πρωκατηλημενος και επειδη καταντησα να βλεπω μεχρι και την δεκατη σαιζον του Walking Dead τοσο δεν βρισκω πια κατι που να μου την λεει δοκιμασα διαφορα. Ετσι και τον Φροϋντ.
Παιρνω πισω οτι ειπα... πριν τη δω (οτι θα ειναι μουφα και πιασαρικο)...

Εξαιρετικη τοσο απο υφος ερμηνεια ντεκορ ατμοσφαιρα εποχης εως μυστηριο και επιστημολογικες αναφορες...
Οσο για τον κυριο ηθοποιο (τον Φροϋντ ντε... τι να πω ; Αριστος ! Ο ιδιος ο Σιγκμουντ στην νεοτητα του. Ακομα και το μαυρο σπινθηροβολο βλεμα.
Οποτε εδωσα και τον ανωτατο βαθμο, και αν ηταν στο χερι μου να δωσω οσκαρ θα το εδινα σε σειρα και συγκεκριμενα σε αυτον τον Φροϋντ.

Αιφνης ξαναπιασα και το διαβασμα, τοσο μου εγινε συμπαθης.....
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,767
Μεσευρώπη
Ενω ημουν πρωκατηλημενος και επειδη καταντησα να βλεπω μεχρι και την δεκατη σαιζον του Walking Dead τοσο δεν βρισκω πια κατι που να μου την λεει δοκιμασα διαφορα. Ετσι και τον Φροϋντ.
Παιρνω πισω οτι ειπα... πριν τη δω (οτι θα ειναι μουφα και πιασαρικο)...

Εξαιρετικη τοσο απο υφος ερμηνεια ντεκορ ατμοσφαιρα εποχης εως μυστηριο και επιστημολογικες αναφορες...
Οσο για τον κυριο ηθοποιο (τον Φροϋντ ντε... τι να πω ; Αριστος ! Ο ιδιος ο Σιγκμουντ στην νεοτητα του. Ακομα και το μαυρο σπινθηροβολο βλεμα.
Οποτε εδωσα και τον ανωτατο βαθμο, και αν ηταν στο χερι μου να δωσω οσκαρ θα το εδινα σε σειρα και συγκεκριμενα σε αυτον τον Φροϋντ.

Αιφνης ξαναπιασα και το διαβασμα, τοσο μου εγινε συμπαθης.....

Γιώργο μάλλον γράφεις σε λάθος νήμα! Εδώ είναι το νήμα του Feud όχι του Freud! Πάντως και η σειρά αυτή είναι εξαιρετική...

Αν δεν έχεις τι να δεις από σειρές, δες το Defending Jacob. Είναι του Morten Tyldum, σκηνοθέτη του εξαιρετικού Headhunters.