[Επίσημο] iPad @2017

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Στην αρχή ήταν το iPad, μετά έγινε iPad Air, και τώρα πάλι iPad... :BDGBGDB55:

Με σημερινή ανακοίνωση βγαίνει στην παραγωγή το νέο iPad, το οποίο είναι στις 9,7 ίντσες, με επεξεργαστή Α9 και χωρητικότητα 32gb και 128gb. Θα έχει και αυτό Retina αλλά φωτεινότερη. Καθώς ανακοίνωσαν μειωμένη τιμή στα $329, δεν υποστηρίζει το Apple Pencil, ούτε έχει τον Smart Connector. Θα διαθέτει κανονικά κάμερες facetime 8mp μπροστά και 1.2mp πίσω, με δυνατότητα βίντεο 1080p, TouchID για ξεκλείδωμα και μοντέλο με sim, για τα αντίστοιχα μοντέλα.Τα χρώματα θα είναι ασημί, χρυσό, και space γκρι, ενώ εντύπωση (αρνητική θα έλεγα) κάνει ότι η τιμή του wifi+cellular από τα $329 πάει στα $459. Βάρος έχει 469 γραμμάρια (478 γραμμάρια η έκδοση cellular).

Οι πωλήσεις ξεκινούν σε λίγες ημέρες.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ : http://www.apple.com/ipad-9.7/
Πηγή : https://9to5mac.com/2017/03/21/apple-releases-cheaper-ipad/
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Λογική η ονομασία, αυτά δεν είναι pro

Τα πραγματικά νέα iPad (οθόνη, bezels κλπ) κάπου τώρα δεν ήταν να ανακοινωθούν;
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Και από ότι διαβάζω είναι λιγάκι πιο παχύ και βαρύ από iPad Air 2,
είναι ουσιαστικά ίδιο με το πρώτο iPad Air.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Το νέο iPad που αντικαθιστά το iPad Air 2 είναι πράγματι πιο παχύ και πιο βαρύ, από 6,1 χιλιοστά πάει στα 7,5 χιλιοστά και από τα 437 γραμμάρια, πάει στα 469 γραμμάρια, που σημαίνει πιο παχύ 1,5 χιλιοστά και πιο βαρύ κατά 32 γραμμάρια. Δεν είναι μικρή η διαφορά...
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Δεν υπάρχει λόγος αναβάθμισης αν έχεις το air2
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Και μάλλον ούτε αν έχεις iPad air (δεν βλέπω κάποιο σημαντικό λόγο αναβάθμισης σε αυτό που έχω τώρα)
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Στην ουσία βγάλανε ένα ipad air με νέο επεξεργαστή και καταργήσανε το ipad air 2, πισωγύρισμα νομίζω.
Και η οθόνη του ipad air είναι απ´ότι φαίνεται γιατί λείπει η επίστρωση για μείωση της αντανάκλασης και η τεχνολογία full lamination.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Στην ουσία βγάλανε ένα ipad air με νέο επεξεργαστή και καταργήσανε το ipad air 2, πισωγύρισμα νομίζω.
Και η οθόνη του ipad air είναι απ´ότι φαίνεται γιατί λείπει η επίστρωση για μείωση της αντανάκλασης και η τεχνολογία full lamination.

Αφου εχουν το ipad pro 9.7 για αυτα που λες.
 

alextrela

Supreme Member
28 November 2011
3,129
Το 10.5 iPad Pro θα είναι με ριζοσπαστικα ανενεωμενο ντιζάιν με περιορισμό των bezel και λογικά μέσα στον Απρίλιο-Μάιο θα βγει.

Ελπίζω μην κάνει εκπτώσεις και εκεί.

Το παρόν μοντέλο για πέταμα είναι στην κυριολεξία.

Ούτε 1 στο εκατομμύριο για αναβάθμιση από air 2.
Λογική η ονομασία, αυτά δεν είναι pro

Τα πραγματικά νέα iPad (οθόνη, bezels κλπ) κάπου τώρα δεν ήταν να ανακοινωθούν;

Λογο δυσκολιών στην παραγωγή για αυτό και δεν βγήκε εχθές(iPad Pro 10.5) και έτσι η μπάλα πήρε και την πιατέλα σερβιρίσματος :flipout:(12.9) έτσι ώστε μαζί να τα βγάλει

Και 100% όταν βγει θα γίνει επίσημα με κανονική εκδήλωση και όχι στα μουλωχτά όπως έκανε με το παρόν μοντέλο.




Sent from my iPad using Tapatalk
 
Last edited:

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Εγω το θετικο που είδα ειναι η "ανεση" στα 128gb rom.
Ολοι εμειναν στα 329$ ενω με 429 εχει η 128αρα εκδοση.
Καλη και η τιμή (για ipad παντα) και του mini που πλεον θα ερχεται μονο με 128gb rom στα 399$.
 
18 June 2006
7,544
...η αγορά της ταμπλέτας είναι μια αγορά-παγκοσμίως- που..αργοπεθαίνει...αν δείτε τα ποσοστά μείωσης των πωλήσεων των ipad τα τελευταία δύο χρόνια θα το καταλάβετε...υπάρχει απλά κορεσμός και η πολιτική της αφαίμαξης της Apple έχει παίξει το ρόλο της...τίποτα το πραγματικά εντυπωσιακό που θα σε κάνει να αναβαθμίσεις....
μένει να δούμε τι θα ανακοινώσουν-λογικά-στο τέλος της χρονιάς(??) για τη σειρά iPad Pro....θα σχεδιάσουν τίποτα πραγματικά εντυπωσιακό ή......???

ΥΓ: ευπρόσδεκτη η μείωση της τιμής...μήπως και ζεσταθούν οι πωλήσεις....
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Αθάνατο iPad 2 .. το έχω ακόμη :) μηχάνημα του 2011 . Να γιατί αγοράζω apple .
 
18 June 2006
7,544
Αθάνατο iPad 2 .. το έχω ακόμη :) μηχάνημα του 2011 . Να γιατί αγοράζω apple .

...ευχαριστώ πολύ που επιβεβαιώνετε τα γραφόμενά μου...

ΥΓ: εγώ είμαι με το iPad4 (το αγόρασα το Απρίλιο του 2013..τετραετία)...τρεις φορές πήγα να πατήσω το " add to cart" για το Air, Air2 και το μετάνιωνα...δεν....
 
Last edited:
Βασικά δυο ειναι τα υπαρκτά κενά στα tablets σήμερα:
1. Το 100% integration με τον κόσμο των λαπτοπ, που έχουν πετύχει μόνο κάποια υβριδικά τύπου surface., αλλα ακόμα ειναι δύσχρηστο στον κόσμο των iPad.
2. Η δυνατότητα χρήσης σε εξωτερικό χωρο, ακόμα και με εντυπωσιακή μείωση της αυτονομίας. Κάποιοι, για πολλούς λόγους, θελουμε να μπορούμε να τα χρησιμοποιούμε έξω σε λιακάδα, ε, πρέπει να εχουμε τη δυνατότητα να το κάνουμε, έστω και με σχετική ρύθμιση on/off μετά απο προειδοποιητικό για τη μπαταρία.

Μέχρι να δούμε ενα απο τα δυο, οι αναβαθμίσεις θα έχουν απλα να κάνουνε με λιγο καλύτερες επιδόσεις, άρα δεν έχει νόημα η αλλαγή στα απο λιγότερο απο 2-3 χρόνια.