[Επίσημο] Xiaomi Mi5s

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Πρόσφατα έγινα ιδιοκτήτης του συγκεκριμένου κινητού σε μία τελευταία προσπάθεια να βρω συσκευή σχετικά φθηνή (android μονόδρομος γαρρρ) που να μπορώ να κάνω την δουλειά μου άνετα όπως την έκανα τόσα χρόνια με ένα iphone 4 και αφού η οριστική μου απόφαση ήταν να μην τα "σκάσω" για καινούργιο iphone.

Περιληπτικά η άποψη μου μήπως και βοηθήσει κανα Χριστιανό.. :D

Περνώντας από 2 meizu (ΜΧ5 και Pro6) τα οποία κράτησα μία βδομάδα και τα ξεφορτώθηκα κακήν κακώς, δοκίμασα μια τελευταία φορά προς Xiaomi μεριά που είχα ακούσει καλά λόγια από πολύ κόσμο (και είδα και κάποια μικρότερα μοντέλα της από κοντά αρκετά εντυπωσιακά).

Επιτέλους βρήκα ένα τηλέφωνο με 300 ευρώ που τα κάνει όλα ΕΝΤΕΛΩΣ απροβλημάτιστα, χωρίς κολλήματα και επανεκκινήσεις.

Το κινητό είναι κόσμημα από θέμα κατασκευής και ΤΕΡΑΣ επιδόσεων, δεν μιλάω αυτές που ανακοινώνονται, μιλάω αυτές που ζεις ως χρήστης. Εχω πάνω δυο κάρτες, την μία την χρησιμοποιώ για το φθηνό της 4G και την άλλη για τηλέφωνο.

Ανοιχτά τα πάντα, μονίμως, (bluetooth, wifi, 4g), σερφάρισμα, facebook, skype, messenger, viper δεν κλείνουν ποτέ και πάντα τρέχουν και 1-2 παιχνίδια στο background. Δεν καταλαβαίνει τίποτα, δεν ζεσταίνεται (στα meizu και στο iphone 4 τηγάνιζες αυγό σε παιχνίδια) και δεν λαγκάρει ΠΟΤΕ.

Ηχος φοβερός και από το ηχειάκι του άλλα και από τα ακουστικά, οθόνη εκπληκτική, και μπαταρία που κρατάει...κρατάει...κρατάει...

Η ταχυφόρτιση που έχει μου έλυσε τα χέρια σε βαθμό που έλεγα πως ζούσα τόσο καιρό χωρίς αυτήν.
55 λεπτά χρονομετρημένα από 18% στο 100%, απλά απίστευτο για εμένα (κάποιοι θα λένε...τι λέει αυτός, νομίζει ότι ανακάλυψε τον τροχό? πιθανός να έχουν και δίκιο άλλα τώρα ανακάλυψα την ταχυφόρτιση, τι να κάνω?)

Πλέον δεν αγχώνομαι, ακόμα και άδειο να είναι το τηλέφωνο το πρωί πριν φύγω για δουλειά, το βάζω στο ρεύμα και μέχρι να ετοιμαστώ έχει πάει για πλάκα 60%

Τέλος το μενού του είναι απλό, τα πάντα είναι εκεί μπροστά σου και η μετάβαση από IOS είναι εντελώς ανώδυνη.. (καμία σχέση με ένα samsung S7 φίλου που τράβαγα τα μαλλιά μου...)

Οι Κινέζοι έχουν ξεφύγει εντελώς.. :flipout:

Οποιος του γυαλίζει αυτή η συσκευή, βούρ, πρόκειται για εξαιρετικό vfm.


Παραχώρησα το Mi5s σε φίλους reviewers να το τεστάρουν, οπότε υπάρχει και βιντεάκι review για όσους θέλουν να πάρουν "μάτι" το Xiaomi μου :award:

Απολαύστε το...

 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Xiaomi Mi5s

απο που το αγορασες και ποσο; Φαινεται εξαιρετικη συσκευη. Με χαλαει λιγο η ελλειψη "κλασσικου" android αλλα η τιμη-επιδοσεις μαλλον αποζημιωνουν.
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Re: Xiaomi Mi5s

Στο banggood ξεκινα αυτη την στιγμη στα 250 ευρω τιμη εξαιρετικη για αυτα που προσφερει. Φυσικα πλεον λογω ινφοκουεστ υπαρχει αυξημενη πιθανοτητα τελικα να σου βγει κανα 70 ακομα απο τελωνειο οποτε μαλλον δεν αξιζει η αγορα απευθειας απο κινα εκτος αν κινηθεις απο ευρωπαικη αποθηκη.

Εχοντας το vfm 2016 note 3 pro το οποιο πλην της καμερας σε χαμηλο φως κανει τα παντα απιστευτα και σε τιμη χωμα θα ξαναεπαιρνα ανετα σιαομι.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Xiaomi Mi5s

Νίκο με συγχωρείς αλλά η έλλειψη gorilla glass είναι deal braker για εμένα.

To κινητό το έχω χωρίς προστασία οθόνη από την πρώτη μέρα. Χρήση, τσαντάκι με διάφορα άλλα μέσα. Δεν έχει κάνει ούτε υποψία γρατσουνιάς. Υποθέτω ότι έχει κάποιου άλλου είδους σκλήρυνση οθόνης της xiaomi (δεν έχει ανακοινώσει επίσημα τι), γιατί ως τώρα θα ήταν τίγκα στις γρατσουνιές.


απο που το αγορασες και ποσο; Φαινεται εξαιρετικη συσκευη. Με χαλαει λιγο η ελλειψη "κλασσικου" android αλλα η τιμη-επιδοσεις μαλλον αποζημιωνουν.

Το αγόρασα από Ελλάδα, από αγγελία στο insomnia στην τιμή των 270 ευρώ σχεδόν καινούργιο (κάτι ημερών). Δεν έχω εμπειρία από android πλην S7 samsung φίλου και δυο meizu που έχουν περάσει από τα χέρια μου τα οποία και βρίσκω απαράδεκτα ως προς το λειτουργικό τους. Το mi5s το βρίσκω απλά τέλειο γιατί είναι πολύ κοντά στο ios που είχα συνηθίσει τόσα χρόνια.
 
Last edited by a moderator:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Xiaomi Mi5s

μαλλον ηταν ιδανικη περιπτωση για εσενα, κυριως λογω της μεταβασης απο ios. To miui θεωρειται οτι ειναι το android skin που ειναι πιο κοντα στο ios απο οποιοδηποτε αλλο. Καλοριζικο!

Οι φιλοι σου στο συγκεκριμενο καναλι εχουν κανει φοβερη δουλεια απο θεμα ποιοτητας εικονας και ηχου! Με διαφορα το καλυτερο ελληνικο (αν και ακομα πολυ "μικρο" σε συνδρομητες) καναλι αυτου του ειδους (τουλαχιστον απο αυτα που εχω δει εγω). Πολλα συγχαρητηρια να τους πεις και εννοειται πατησα subscribe.

Το καλοκοιταζω ειναι η αληθεια, αλλα δεν μπορω να δικαιολογησω στον εαυτο μου αγορα τηλεφωνου 14 μηνες μετα απο το προηγουμενο :)
 
Last edited by a moderator:

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Xiaomi Mi5s

Ναι, τα παιδιά κάνουν φοβερή δουλειά. Είναι γνώστες του αντικειμένου και πολύ δυνατοί σε βίντεο/εικόνα. Επίσης κάνουν πραγματικά τεστ στα κινητά αν αυτό σου λέει κάτι..


Το καλοκοιταζω ειναι η αληθεια, αλλα δεν μπορω να δικαιολογησω στον εαυτο μου αγορα τηλεφωνου 14 μηνες μετα απο το προηγουμενο :)

κοίταξε, με αυτά τα κινέζικα το θέμα είναι ότι μπορείς να αναβαθμιστείς με πολύ λίγα χρήματα (δίνεις το παλιό σου συμπληρώνεις 100-200 ευρώ max και πήρες πάλι ναυαρχίδα). Επίσης η ποιότητα κατασκευής τους έχει ξεφύγει πραγματικά. Δεν υπερβάλω καθόλου όταν λέω ότι το mi5s είναι σκάλες ανώτερο κατασκευαστικά από s7 και iphone, αρκεί να το πιάσεις στα χέρια σου μία φορά και θα το καταλάβεις κατευθείαν.



κάτι τελευταίο άλλα πολύ σημαντικό είναι ότι η οθόνη 5.15 ιντσών είναι πραγματικά στο ιδανικό μέγεθος στο να δουλεύεις το κινητό σαν κινητό και όχι ως τάμπλετ. Απείρως καλύτερο στο πιάσιμο από οποιοδήποτε 5,5 χωρίς όμως να σου λείπει το μέγεθος της...
 
Last edited by a moderator:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Xiaomi Mi5s

Επίσης κάνουν πραγματικά τεστ στα κινητά αν αυτό σου λέει κάτι..

εκατσα και ειδα τα πιο πολλα reviews που εχουν ανεβασει. Οντως, οπου καποια συσκευη υστερει "δεν μασανε τα λογια τους."
Ελιωσα στα γελια με τη στιχομυθια τους (νομιζω στο zte 7) "καναμε τεστ ρε μ****α; - ναι ρε γραφε τωρα" :)
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Xiaomi Mi5s

λολ
'νταξει, για αυτο δεν ηθελα να πω τιποτα γιατι δεν ηξερα μηπως θιχτει κανεις :)
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Xiaomi Mi5s

ποιος να θιχτεί??δεν φαντάζεσαι γιατί αίσθηση χιούμορ μιλάμε... :grinning-smiley-043
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Xiaomi Mi5s

να σου αρεσε και το arrival, μια χαρα θα τα πηγαιναμε :ernaehrung004:
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Xiaomi Mi5s

να σου αρεσε και το arrival, μια χαρα θα τα πηγαιναμε :ernaehrung004:

:ban-aki:



Δυστυχώς μου αρέσουν μόνο οι καλές ταινίες...
 
Last edited by a moderator:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Xiaomi Mi5s

Το δόλωμα είναι ζουμερο και λικνιζεται μπροστά μου....Αλλά δεν τσιμπάω :)


μια ακομη ερωτησουλα. Τι rom φοραει το κινητο σου; Διαβαζα στο myphone οτι αν φοραει την αγγλικη global rom παιρνει αναβαθμισεις OTA, ενω αν εχει μπει ελληνικη πρεπει να το κανεις μονος σου (με καποιο φλασαρισμα υποθετω). Προσωπικα σε ολες τις συσκευες μου κραταω αγγλικα στο μενου γιατι με μπερδευει λιγοτερο. Φανταζομαι ομως οτι ακομα και αγγλικη global rom να εχει, μπορεις ανετα να βαλεις ελληνικο πληκτρολογιο, σωστα;
 
Last edited by a moderator:

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,840
Re: Xiaomi Mi5s

απο φωτογραφιες τι λεει? τραβηξα με ενα Samsung galaxy 6 και ηταν απιστευτες!!! ενω με το δικο μου Xiaomi δεν.....
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Xiaomi Mi5s

εχει παρει την κατηφορα η τιμη. Ανακοινωθηκε και το 6αρι, οποτε θεωρητικα εχει να κατεβει κι αλλο.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Xiaomi Mi5s

απο φωτογραφιες τι λεει? τραβηξα με ενα Samsung galaxy 6 και ηταν απιστευτες!!! ενω με το δικο μου Xiaomi δεν.....

όλες οι φωτογραφίες του άρθρου είναι τραβηγμένες με το mi5s

http://www.projectorjunkies.com/%cf%84%ce%bf-%ce%b4%ce%b9%ce%ba%cf%8c-%ce%bc%ce%bf%cf%85-mini-tour-%cf%83%cf%84%ce%b7%ce%bd-%ce%ad%ce%ba%ce%b8%ce%b5%cf%83%ce%b7-%ce%ae%cf%87%ce%bf%cf%82-%ce%b5%ce%b9%ce%ba%cf%8c%ce%bd%ce%b1/


μια ακομη ερωτησουλα. Τι rom φοραει το κινητο σου; Διαβαζα στο myphone οτι αν φοραει την αγγλικη global rom παιρνει αναβαθμισεις OTA, ενω αν εχει μπει ελληνικη πρεπει να το κανεις μονος σου (με καποιο φλασαρισμα υποθετω). Προσωπικα σε ολες τις συσκευες μου κραταω αγγλικα στο μενου γιατι με μπερδευει λιγοτερο. Φανταζομαι ομως οτι ακομα και αγγλικη global rom να εχει, μπορεις ανετα να βαλεις ελληνικο πληκτρολογιο, σωστα;

φοράει global 8.3 rom, δεν γνωρίζω άλλες λεπτομέρειες...

Screenshot_2017-04-06-13-17-40-379_com.android.s.png
 
Last edited by a moderator:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Xiaomi Mi5s

σε ευχαριστω παρα πολυ! εχω σχεδον πειστει. Περιμενω να δω αν θα πεσει λιγο ακομα και "τραβαω τη σκανδαλη". Παντως θεωρητικα, αφου βλεπω ελληνικο μενου, δεν πρεπει να δεχεται ενημερωσεις ΟΤΑ.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Xiaomi Mi5s

αν θέλεις έλα να το δείς και από κοντά, να το δουλέψεις και μετά να αποφασίσεις..


σε ευχαριστω παρα πολυ! εχω σχεδον πειστει. Περιμενω να δω αν θα πεσει λιγο ακομα και "τραβαω τη σκανδαλη". Παντως θεωρητικα, αφου βλεπω ελληνικο μενου, δεν πρεπει να δεχεται ενημερωσεις ΟΤΑ.

τι είναι αυτό? :flipout:
 
Last edited by a moderator: